Vereeniging „Bidt en Werkt" Donderdag 28 November a. s. Boekh. FANOY levert Hanna en haar Lofzang, Gebrand Zaagsel dezes jaars veroordeeld en een nieuw reglement voorloopig vastgesteld. In dat nieuw reglement is de verplichting tot het geven van een bijdrage door hen die belij denis des geloofs afleggen - vervallen. In de Synode heb ik betuigd, het levenslang te zullen betreuren dat het beginselieder lid maat is verplicht iets bij te dragen voor zijne kerk, weer is losgelaten. 't Verzet kwam bijna alleen van predikanten en ik houd het er voor, dat men hen wel tot reden had kunnen brengen. Maar vele predikanten doen, wat hun goed dunkt. Het zal niet beter worden, voor dat zij door de kerkelijke autoriteit tot de orde worden geroepen. Een predikant belooft toch, dat hij naar de verordeningen van onze kerk zich gediagen zal, maar men leest ter nauwernood wat de hoogere kerkelijke besturen verlangen en besluiten. De aanstelUng van superintendenten wordt meer dan noodig Wat is dit een echt stukje. Genootschap tot de 4e macht. Dat vele hervormde leeraars preeken wat hun goeddunkt - en de zielen, wier leiding hun door de kerk is toevertrouwd op den kan sel en in de catechisatie verwoesten, dat is met erg. Maar dat sommigen hunner weigeren voor de toegang tot 't Heilig Avondmaal een kwartje te vragen, dat schreit ten hemel. Die oproermakers moesten worden «tot de orde o-ebracht". Getuchtigd en bij verzet afgemaakt. 3 De aanstelling van superintendenten, die met hoog gezag over ambtelijken dood en leven bekleed inquireeren en condemeeren, die wordt meer dan noodig O, Bronsveld, is dit niet erger dan Roomsch Erger dan Roomsch. Hiërarchie en dat over een puur regle mentair Genootschap!w- A. BRUMMELKAMP. Het genie een sclieppingsgave. Een onzer keurigste schrijvers was reeds voor jaren Anthony Brummelkamp. Hoe goed heugt 't ons met wat genot we de fijne arti kelen in de Nieuwe Provinciale Groninger lazen, toen deze journalist zijn welversneden penne wijdde aan de opkomst van dit blad. En met hoe menig tijdschriftartikel en strijd- of liever vredeschrift verrijkte hij onze litteratuur. Thans verrast ons de schryver met de toe zending van een opstel, getiteldHet genie een ■scheppingsgave. Dit is waarlijk een geïnspireerd stuk, onge- twiifeld geschreven na het genieten van een heerlijk poeem als Miltons Paradise lost 'Dantes Inferno of Göthes Faust of eenige der meesterstukken van Shakespeare 9* na t zien van een schilderijen-tentoonstelling als van Rembrant. De Auteur stelt zich de vraag naar den oor sprong van het genie. Indien uit de geschiedenis iets met zekerheid blijkt, dan is het dit, dat bezit van genie onaf hankelijk is van afkomst, geboorte, geslacht, opvoeding, omgeving,leeftijd,rijkdom of armoede of welke uitwendige oorzaak anders, waaruit men het zou willen verklaren. Camoens „at brood, gebedeld langs de straat Shakespeare ware bijna om wilddievery naar den tredmolen gezonden, Rembrandt is de zoon van een molenaartje, Göthe was een zondags kind, Vondel een kousenkooper en Edison een krantenjongen. Milton schrijft: Genie is de geïnspireerde gave Godsde meer dan gewoon heldere tegen woordigheid des Allerhoogsten in den mensch. Voorts meldt de zeer belezen schrijver van Carlyles beschouwingen en Beecher Stowes fijne oordeel over Milton en Shakespeare. Die geniale schrijfster definieert het genie als scheppend-vermogen. Carlyle als doorzicht èn scheppingsmacht. 't Woord genie, van Genius, wijst op bezie ling .om te bedenken vernuftigen arbeidkun stenaars-inspiratie. „Gods eigen majesteit zweeft op zijn aangezicht". „Genie is een vonk van Gods verstand". 'tGeniale heeft twee eigenschappen: oor spronkelijkheid en wetenschap. Dit toont de schrijver aan door een zeld zaam schoone beschouwing van Shakespeare s werken, wier lezing waarlijk een fijn genot is. Doch onmogelijk is het den rijken inhoud van dit geschrift in enkele trekken aan te duiden. Men leze en geniete, en doe zijn winste met wat ten slotte geschreven staat over de ver- .guizing en de vergoding van het genie. Een woord zeer actueel. Wat taal en stijl betreft, ze zijn zeldzaam schoon. Dit geschrift is waard niet slechts in pracht band een eereplaats te vinden op 't boeken tafeltje of boekenrek, onzer ontwikkelden, die smaak hebben in letterkunde, maar ook, om voorgedragen te worden in de vergaderingen onzer jongelingen en jonge dames, ja een eere plaatsje te vinden in de schatkamers van alle geesten, die het schoon weten te waardeeren met dank aan God. W. Lezing Ds. Feringa. Woensdagavond sprak Ds. Feringa van Zaan dam in 't kerkgebouw Lange Delft, in 't belang van de Ver. tot Chr. Verz. van Zenuwlijders. Hij deed dit naar aanleiding van het 2e vers uit den 41sten psalm: „Welzalig hy die zich verstandig gedraagt jegens een ellendige," De spreker wees er op, hoe moeielijk dat is. Om dat te kunnen, moet ge kunnen inleven in anderer smart. Troosten ligt niet hierin, dat ge iemand moed inspreekt, of dat ge tot hem komt met allerlei teksten die op zich zelf zeker véél kostelijks bevatten maar hem nu koud laten, neen, maar zoo iemand moet gevoelen dat gij u inleven kunt in zijn ellende, dat ge waarlijk mede lijdt. Daarvoor hebt ge geen woor den noodig. Een handdruk, een traan, zegt veelal genoeg. Nu is de aard- der ellende veler lei, doch ze gaat niet altijd, even diep. Ziele- lijden is intenser dan lichaamslijden. Een zenuw lijder is iemand die aan beide lijdt. De zenuwen zijn de geleiddraden tusschen ziel en lichaam, maar daarom ook is de verpleging van zulke lijders uiterst moeielijk, vordert hun behande ling teerheid. Er zijn gestichten voor allerlei kranken, maar voor hen is tot op heden bijna niets gedaan. Daarom besloten eenige christenen zich hun lot aan te trekken. Een Ver. werd opgericht, een uitgestrekt terrein aangekocht in de nabij heid van Zeist, en te midden van die heerlijke natuur wil men deze patiënten verplegen, 't Is toch een eerste voorwaarde voor de genezing van zenuwlijders dat ze in een andere omge ving komen. Natuurlijk kost een en ander veel geld. Ds. Feringa acht dit geen bezwaar. Integen deel, waar God ons gezondheid geeft, moet 't ons 'n voorrecht zijn iets te mogen doen voor ellendigen. Spreker wekte de aanwezigen op, in geval zij dit niet waren, lid te worden der plaatselijke Afd. en anderen daartoe aan te sporen. A. J. Vekhage, Secr. Officiëele Berichten. Met hartelijken dank ontvangen van Mevr. N. N. f2.-, van C. J. f 1.80 en van Mej. N. N. 2 Moltonne Meisjesrokken. Diaconaal Hulpbetoon. EUDOKIA, gesticht voor Chron. lijders. Met dank ontvangen als gevonden in de collecte Geref. Kerk te Koudekerke f 1.— Wij bevelen deze Diaconale Stichting van de kerk van Rotterdam in aller belangstelling aan. Dezer dagen bepleitte haar Agent, dhr. Voor zaat, de belangen in sommige onzer kerken, 0. a. ook te Middelburg, waarop we hopen terug te komen. K. le Cointre, Corresp. Verantwoording van Liefdegaven. BOEKBEOORDEELING. Geuzon-Almanak over 1902. Uitgegeven door en ten voordeele van het Geuzen-gesticht Wilhelmus van Nassauente Brielle. Maassluis. W. P. Lintjes. Prijs 20 ct. Geb. 40 ct. Dit bijbelsche almanakje (het heeft bij iede- ren dag des jaars eenen tekst) ziet ergoeduit en heeft een nuttig mengelwerk. Het geeft veel lezenswaardigs over deze ge reformeerde stichting voor minvermogende weezen van zeelieden en voor andere veriatenen. Wie dezen almanak koopt, steunt daarmede tevens deze nuttige instelling. De Geuzen- almanak is eene der bronnen van de inkomsten. Zoo gedenkt men dan bij het vele andere ook eens een enkel maal des jaars aan het Geuzen- gesticht. Wellicht wordt men opgewekt er meer Voor te doen. Ook dit jaar hebbe deze Almanak een ruim debiet. Hulsebos. Advertentie n. Koudekerke18 Nov. 1901. Gisteren was het voor de gemeente een blijde dag, doordien onze alhier beroepen cand. tot den H. Dienst H. Ph. Ingwersen, door onzen vorigen herder en leeraar de WelEerw. heer Ds. J. Zijp van Zwartsluis des morgens na gehoudene predi katie over Spreuken 13 vers lib, in den Dienst des Woords is bevestigd geworden, en des namiddags onze nieuwe herder en leeraar, de WeiEerw. heer H. Ph. Ingwersen zijn intree- predikatie hield over Openb. 22 vers 20. Bij beide plechtigheden was eene groote schare toehoorders aanwezig, vooral des namiddags kon het kerkgebouw de saamgekomen schare bijna niet bevatten. Na het eindigen der intree-predikatie sprak Dr. L. Wagenaar van Middelburg als afgevaar digde zijner kerk, een hartelijk woord tot leeraar en gemeente, en werd nog gezongen Ps. 132 vers 10. Stelle de Heere onzen nieuwen herder en leeraar tot een rijken zegen voor de gemeente, is de bede van den kerkeraad. Namens den Kerkeraad, P. Boone Pz., Sr., Scriba. Heinkenszand. Zondagmorgen werd de be roepen predikant bij deze kerk Ds. Hoek, in zijn ambtelijk werk ingeleid door Ds. H. W. Laman van Kruiningen, met een leerr. over 2 Petr. 1 19. Des namiddags deed de jeug dige predikant zijn intrede, sprekende over 2 Cor. 4 5. TE MIDDELBURG. VERGADERING op Dinsdag 26 Nov. a. a. des avonds om 71'2 uur in Concordia. SPREKER: den WelEerw. Heer Ds. J. BOEIJENGA, van Arnemuiden ONDERWERP Babel en het Koninkrijk Gods. Belangstellenden worden vriendelijk uitge- noodigd. HET BESTUUR. des avonds ten zes uur hoopt in de Geref. Kerk te Serooskerke (W.) op te treden Ds. J. E. VONKENBERG, V. D. M. te Barendrecht, om een rede te houden in 't belang van het Chr. Onderwijs. HET BESTUUR. In hartelijken dank ontvangen, gevonden m de coll. van 10 Nov. f 1.-. van Mej. N. f 1.-, van S. en M. f 1.-, van N. N. 60 cent, als contributie van N. N. 50 cent. 100 VISITEKAARTJES-met 100 ENVELOPPEN voor 50, 60 of 70 cent. Buiten Walcheren 15 cent hooger na ontvangst van postwissel. Bij den uitgever K. LE COINTRE te Middel burg is verschenen Een twaalftal practische Schriftbeschouwingen, J. D. v, d. TELDEN, Bedienaar des Woords te Klundert Prijs fl.~. Geb. fl.40. Deze bundel is in de Chr. pers zeer gunstig beoordeeld en aanbevolen zoo voor leesdiensten in vacante kerken als ter voorlezing in den huiselijken kring. voor STOVENVERWARMING 20 cent per emmer; fl.20 per mud. VAN DIJK, Wal ZUSTERKRING. VAN

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1901 | | pagina 3