sproken, wat te doen? Op een vergadering op de Groote Abeele verscheen zelfs een predikant, Ds. J. P. Fontaine, Waalsch leeraar te Vlissin- gen en hij bevestigde officieel 't gerucht, dat op alle requesten afwijzend was beschikt 't bouwen der kapel bleef toegestaan. [Of ook Ds. Bosboom van Zoutelande de comparties mag hebben bezocht Op deze samenkomsten zon men op revolutie. Ingelse durfde wel uitroe pen men moest die kerels den kop aftrekken De Regeering te Westkapelle werd bang. Sommige harer leden wankelden. En nu kwam een nieuwe deputatie, bestaande uit Jacobus Marinisse, Herman de Kam en een burger, dien Ingelse niet noemt, opheffing vragen van Borg- graafs bannissement. En de Regeering beloofde den balling terug te roepen tegen den 27 Octo ber 1778. j t Laat ons zijn triumfantelyken wederkeer ver halen in een volgend artikel. W. Het Jubilee. Het zevende kroonjaar onzer Jongelingsver- eeniging werd Dinsdagavond iÉgeleid door een schoone rede van Ds. G. Lindeboom in de Hof- pleinkerk over de Calvinistische Jongelingschap en de wisseling der eeuwen welke rede met aan dacht werd gevolgd, afgewisseld door eenige nos. ten gehoore gebracht door de Geref. Zangv. Soli Deo Gloria. Het verslag van dezen avond moet wegens plaatsgebrek tot een volgend no. overstaan. Woensdagavond werd het feestelijk gevierd. De keurig ingerichte kleine zaal van 't Schut tershof borg een talrijk gezelschap en onder leiding van den eerevoorzitter W. A. deRijcke slaagde de feestavond. De voorzitter Pouwer stelde in een kranige speech het karakter onzer Calvinistische Jongelings Vereeniging in 't licht, de heer Dekker gaf op boeiende wijze een le vendig overzicht van 't in de 35 jaren door leefde, sinds het eerste zevental jongelingen achter 't Slikpoortje bij moeder Kempe samen kwam. De secretaris v. d. Kuip gaf in eene keurige vorm verslag van den toestand even aange naam was de mededeeling van den bibliothe caris de Kruijter. De penningmeester Sanderse sprak slechts cijfers. Maar goede cijfers Na een verpoozing, waarin 't allergezelligst was en Soli Deo Gloria heerlijk zong, herin nerde de oud directeur Ds. Littooij aan een jaarfeestpreek over 2 Johannes I 4 uit lang vervlogen dagen, sprak de voorzitter van 't Zeeuwsch Verbond een heilgroet en bond op de jonge harten Paulus woord„de liefde zij ongeveinsd, hebt een afkeer van het booze en hangt het goede aan", wees de heer le Cointre, als lid van 't Hoofdbestuur van den Gerefor meerden Bond, op de beteekenis dezer sterke vereenigingbetuigde de afgevaardigde van den ring Walcheren de ingenomenheid der tien zusters met 't welvaren der Middelburgsche Vereeniging en bracht ook bij monde van den heer Louwerse de Chr. Jong. Vereeniging Ro meinen 1 16a te Middelburg de zustergroet, die met blijde toejuiching werd ontvangen. Nu hield Ds. Bouma een geestige couserie over voorheen en thans en daarop volgden voordrachten van allerlei aard, totdat de tijd dwong tot scheiden. Wij keerden thuiswaarts recht voldaan en dat zal bij velen 't genotene en gehoorde de belangstelling verlevendigen in 't vereenigingsleven onzer Middelburger Calvi nistische Jongelingsschap. Leve, gezegend en ten zegen, onze Herman Faukeel. Beroepm te Loll urn R. M. Westerink, cand. te Elburgte Ridderkerk J. Mulder, cand. te Haarlem. Aangenomen naar Schoonebeek door C. van Gelderen, cand. te Meppel; naar Hindeloopen door Ds. C. Diemer te Warns. „De collecte voor het Midd. Damescomité", gehouden op het jaarfeest der Ger. J. V. „Her man Faukeel" heeft opgebracht f 11.40, bene vens een stuk zilver Transvaalgeld, 21/1 shilling. Oföciëele Berichten. agenda van de .Verg. der classis 's Bosch te houden op Donderdag 17 October a. s. te 's Bosch op de gewone plaats. Aanvang 's morgens 9 uur. 1. Opening der Vergadering. 2. Onderzoek der Credentiebrieven. -3. Aanwijzing van een Moderamen. 4. Lezing en vaststelling van de notulen der vorige Verg. 5. Instruction 6. Ingekomen stukken a. Een schreven van br. D. uit V. met her haald verzoek over hetgeen reeds in de Vérg. van April jl. behandeld werd. 5. Een schryven van den Kerkeraad van H. tot ondersteuning van bovengemeld verzoek. 7. Rondvraag na art. 41 D. K. 8. Verrekening der onkosten. 9. Aanwijzing van de roepende kerk en tijd voor de volgende Verg. 10. Sluiting. Namens de roepende Kerk van Veen, De Kerkeraad, J. van Berkel, Pres. H. Schreuders, Scriba. N. B. De Kerken gelieven er op te rekenen, dat op deze Verg. moet worden afgedragen de collecte voor de Theol. Faculteit van de Vrije Universiteit te Amsterdam. WinterjCatechisaties. De Wintercatechisaties worden deze week heropend. De regeling aller catechisaties is nu aldus 1 Maandag 1 uur, klasse I, meisjes. 2 7 III, jongelingen van buiten. 3 8 III, meisjes. 4 9 III, jongelingen uit de stad. 5 Dinsdag l I, jongens. 6 2 «Hl, meisjes v. buiten. 7 3 III, meisjes uit de stad. 8 6 «I, meisjes (paralel- klas) met No. 1. 9 7 «II, meisjes van 15 en 16 jaar. 10 8 III, meisjes (paralel- klas met No. 3. 11 9 II, knapen van 15 en 16 jaar. 12 Leerlingen van Ambacht- en Burgeravond school op een uur, hem en hun gelegen. 13 De „afzonderingen" op nader te bepalen uren. Wagenaar. Verantwoording van Liefdegaven. ZENDING. In dank ontvangen voor de Zending van C. J. driemaandel. gift f0.52 en uit de catechi satiebus f5.35, Collecte Zendingsschool Octo ber fQ.62. Namens gecomitt. J. v. Aartsen Jz., Penningm. Met hartelijken dank ontvangen van Mej. N. N. zes teerling schorten. Diaconaal Hulpbetoon. De collecte op j. 1. Dinsdag gehouden in de Hofpleinkerk heeft opgebracht f 16.10. Onzen vriendelijken dank. Namens de Orgel-Commissie, Y. Baan. Vlissingen B. In dank ontvangennagiften collecte voor de kerk van 29 Sept. f0.50 en f 0.25, opbrengst der stuiversvereeniging op 4 Oct. f 25.461/2. Namens den Kerkeraad P. G. Laernoes Jr., Scriba. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Raamsdonk, 5 Oct. 1901. Geachte Redactie Gisteren werd mü het nummer van uw blad dd. 20 Sept. 1901 toegezonden. Daarin is door u een stukje opgenomen van de hand van den Heer J. C. C. Voigt, alhier. Wat den Heer Voigt bewogen heeft, over een handeling van den kerkeraad te dezer plaatse te schryven en wel op die wyze, is my niet bekend. Ik laat dit ook liefst voor zijn rekening, maar meen toch voor enkele regelen schrifts uwe gastvrijheid te moeten inroepen. Ik wil kort zijn, en ga dus alles in 't schryven van den Heer V. voor bij wat niet ter zake dient. Voor dat de Heer V. hier gevestigd was, gaven sommige personen ons schriftelyk be richt, dat zij niet meer tot onze kerk wenschten te behooren. Later gebeurde 't meermalen, dat lidmaten onzer kerk geregeld de godsdienst oefening in de doleerende kerk bijwoonden, ja zelfs er betrekkingen aanvaardden, zonder dat zij eenige mededeeling ervan deden. Deze toestand mocht niet bestendigd, vooral omdat wy jaariyks een stemlyst van de manslidmaten hebben op te maken. Omtrent een zestal van dezen, die altijd de prediking in de doleerende kerk en nooit by ons volgden, waren wy in 't onzekere, of zij zich daar aangesloten hadden of nog tot ons behoorden. Het is om die reden, dat aan deze menschen 't volgende schrijven is gezonden Aan „De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Raamsdonk, tot zijn leedwezen gemerkt heb bende, dat gy volhardt ijl uwe houding tegen over onze kerk, en voortgaat, de afgescheiden kerk te dezer plaatse te steunen, wil u de ge legenheid geven, verklaring van uwe handeling af te leggen. Mitsdien wordt gy overeenkomstig Art. 4 Regl. voor Kerkeiyk Opzicht en Tucht uitgenoodigd, om a. S. Maandag des nam. te 2 uren in de consistoriekamer der Veersche Kerk te verschijnen, ten einde door een com missie uit den Kerkeraad gehoord te worden. „Mocht gij door wettige redenen verhinderd zijn te komen, verwacht de Kerkeraad schrif telyk bericht daaromtrent. „Ingeval gij dat bericht niet zendt en zelf niet komt, zal de Kerkeraad dat als bewijs aanmerken, dat gy met onze Kerk gebroken hebt, dus tot haar niet meer in betrekking staat. De Kerkeraad voornoemd (w.g.) J. C. V. Meischke, Voorz. (w.g.) A. Redest, Ouderl. Raamsdonk, 12 Sept. 1901." Terwyl nu vier van de zes personen niets van zich lieten hooren, zonden twee schriftelyk bericht, dat zij tot hun spijt verhinderd waren te komen, en dat „zij niet gaarne beschouwd zouden willen worden, als niet meer tot onze Ned. Herv. Kerk te behooren, daarmee te heb ben gebroken of niet meer tot haar in eenige betrekking te staan." En hiermee is deze „nieuwe vervolging te Raamsdonk" geëindigd. Wellicht zou een andere Kerkeraad anders zfin opgetreden. Wy weten nu, waar wij met die zes lidmaten aan toe zyn, en daar ging 't ons om. Met vriendelijken dank voor de opname dezer regelen, hoogachtend Uw dw. J. C. V. Meischke. Gaarne geven wij den geachten inzender ge legenheid, zich in ons blad te verdedigen. Maar le missen wij eene verdediging van de handel wy ze des kerkeraads, die het volgen van de bijeenkomsten in de Gereformeerde kerk strafbaar stelt en de ongeloovigen, die Dimmer ter kerk gaan, ongemoeid laat; 2e meenen wij, dat het gebruik van woor den als doleerend en afgescheiden den inzender geen eere aandoet. Hij weet toch, dat onze kerken reeds tal van jaren zijn erkend als gereformeerde kerken. Redactie. BOEKBEOOBDEELING. PAULUS. DE ZENDINGSVRIEND. Middelburg, le Cointre. De uitgave van dit goedkoop en belangrijk Zendingstijdschrift werdt geregeld voortgezet. Voor ons liggen de afleveringen Augustus en September. De inhoud is rijk en verscheiden. In het bijzonder verdienen de aandacht de ar tikelen over de byjgdoovige en ongeloovige toe standen in het naburige Vlaanderen (België.) HANNA EN HAAR LOFZANG. Twaalf practische Schriftbeschouwingen door Ds. J. D. v. d. VELDEN te Klundert. Middelburg, le Cointre. Dit werk nadert deszelfs voltooiing. Reeds verschenen de derde en de vierde af levering. Geen twijfel, of wie op dit uiterst goedkoop praktisch werk heeft ingeteekend, zal hiervan geen spyt hebben. Voor wie niet ter kerk kan gaan, biedt zulk eene schriftbeschouwing eene aangename, niet te veel inspannende of te lan gen tyd vorderende lectuur. Ook voor den lees- dienst leenen zij zich uitnemend. De Schrift is eene ryke goudmyn voor alle tyden en omstandigheden. Deze arbeid van Ds. v. d. Velden toont ons dit weder. Hulsebos. Woensdag 16 Oct. a. s. 8 uur, Nieuwstraat, J. V. Herman Faukeel, Mr. P. Dieleman, Art. 16 van Ons Program (Financiën.) Vrije toegang. 23 Oct. Ledenvergadering, verkiezing bestuurs leden, ringvoorstel, enz. enz.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1901 | | pagina 3