- f Hendrik Loene. In 1769 werd in de heerlykheid Noord-mon ster onder Middelburg, geboren zekere Hendrik: Loene. In 1799 woonde hij in Middelburg en hij was blind. Maar praten kon hij uit de Waarhefd, van belang Hij kwam te Cats, riep daar een vergadering samen en hierop werd ingeschreven voor een nredikants-tractement. Voorts beriep hem de kerkeraad tot predikant en Loene deed intree op 11 Juni 1799. Alles buiten 't kerkverband om. Fin de Siècle Cats vergaderde toen met de Classis Walche ren. En deze eerwaarde vergadering besloot nog in 't zelfde jaar Loene's werk te stuiten, kerk en school voor hem te sluiten en stelde de zaak in handen eener commissie tot nader advies. Deze commissie pakte den Kerkeraad aan en nadat Loene nog een keer gepreekt had werd hem preeken en oefenen ontzegd ■en vertrok hij van Cats. Doch Loene verscheen op de Classis en diende een verzoekschrift in opgesteld door notaris Joh. de Vries en door Loene met twee kruisjes onderteekend. Maar hij had den zegen uitgesproken en bleef geschorst! Een groep leden uit Cats protesteert en blijft Loene beschouwen als de wettig beroepen leer- aar en eenige diakenen en lidmaten komen om antwoord op de classis, maar worden afge scheept. Op Zondag 23 Maart is Cats in spanning. Loene wou en zou preeken. Maar 't gerecht had de kerk verzegeld en ze werd eerst ont zegeld des nademiddags voor Ds. van der Zoo. Van der Zoo trad binnen, maar stuitte op twee dienaars der justitie, die zich geposteerd had den op 't trapje van den preekstoel en hem 't opklimmen beletten. Van der Zoo verliet de kerk, maar nu kwam Hendrik Loene en preekte ongehinderd De Hoog-Baljuw van bewesten Schelde was dus op de hand der doleerenden. Den volgenden Zondag moest Ds. Houtappel vanWissekerke den ringdienst waarnemen Maar hoe de classis dreigde, de diakens afzette, enz. het volkje van Cats handhaafde zijn dominee, 4ie op 5 April 1800 „door den smid van het dorp werd bevestigd!" De ouderlingen waren onmachtig deze disorde te keeren. Loene was niet eens lidmaat der kerk Toch kenterde straks de publieke opinie. Op 6 Nov. werd Loene „van zijn ambt als leeraar te Cats ontzet" en keerde de rust in 't anders zoo stille dorp terug. De vrienden van Loene moesten de kosten van 't geding betalen, wilden ze van de censuur worden ontheven. Mr. J. G. de Wit Hamer trad als hun pleitbezorger op. Doch de cen suur bleef gehandhaafd. In 1810 dook Hendrik Loene weer op in Vlissingen en hield er oefeningen. Doch de classis schoof er een schotje voor. Ook Jan Verstrate uit Arnemuiden was zoo'n vrijbuiter-oefenaar. In 1801 trad hij op in Veere. En in 1815 deed hij 't zelfs „met open deuren" in Arnemuiden. Ds. Hondius verbood 't hem en hij zei„Ik zal het niet doen, dan als gij absent zyt". De classe daagde hem voor zich. Maar Verstrate bleef absent tot 7 Maart 1816. Toen verscheen hij en be loofde voortaan het oefenen te laten. Dr. W. Een zalvend woordje. (Vervolg.) De Amsterdammer wyst tot staving der be wering, dat het staatsgeld alleen de Hervormde Kerk in stand doet blijven, op hetgeen dr. Betz in de Tijdspiegel schreef. Dit citaat luidt aldus „Zoo kent de grondwet in art. 171 aan •onderscheidene godsdienstige gezindheden of der zeiver leeraars" geld uit de staatskas toe en vergunt voorts, die betaling uit te breiden. Nu wordt door belanghebbenden beweerd, dat 4e gelden, volgens het voorschrift van het eerste lid uitbetaald, grootendeels eenvoudig als rente voortvloeien uit goederen, aan de kerkelijke gemeenten indertijd ontnomen en later door den staat genaast. Wat die naasting betreft, zoo wel in 1798 als in 1808 werd van haar uitdrukkelijk alles uitgesloten wat bijzon der eigendom wasen wat betreft het ontne men van gelden aan de kerkelijke gemeenten bij gelegenheid der kerkhervorming, mannen van gezag weerspreken, dat daaruit eenig recht voor de Hervormde Kerk onzer dagen af te leiden is. Zoo oordeelde Thorbecke, zoo ook Buijs, welke beiden, behalve wegens hunne bekwaamheid, ook nog als voorstanders der subsidiëering van kerkgenootschappen onwraak bare getuigen zijn. Beiden ontkennen elke privaatrechtelijke aanspraak. Buijs zelfs met de bijvoeging, dat verreweg de meeste rechtsge leerden, die zich in deze eeuw met bedoelde vraag inlieten, tot de slotsom kwamen, dat van een recht der hervormde kerk op de goe deren, door de geestelijke kantoren beheerd, geen sprake zijn kan", i) „Wat de grondwet beveelt, moet nochthans betaald worden, hoe onbillijk het zij. Doch er zijn ook nog betalingen, die zij toelaat, maar niet beveelt, en welke de wetgever dus alvast had kunnen schrappen zonder een 'letter in de grondwet te wijzigen, noch zich aan haar te vergrijpenlater hopen wij dan de sociale rechtvaardigheid te betrachten door uit de grondwet alle verplichting tot geldelijke toe lagen aan godsdienstige gezindheden weg te nemen, blijvende intusschen onverlet} de be voegdheid dier gezindheden, om beweerde privaatrechtelijke aanspraken door een rechter lijk vonnis te doen bekrachtigen. Bij deze grondwetsherziening keeren wij terug tot art. 21 der Staatsregeling van 1798„Elk kerkge nootschap zorgt voor het onderhoud van zijnen Eeredienst, deszelfs Bedienaren en Gestigten"; en wij worden daarbij flink geholpen door de christelijk-historischendie immers in de begin selen der Fransche revolutie een, doorwerken van het protestantisme zien. „In plaats echter van blij te zijn, dat het bij de jongste grondwetsherziening nog zulk een vaart niet liep, richtte de Hervormde Kerk haar gulzigen blik toen alweder op verschen buit. De staatscommissie wenschte, dat ten minste verhooging der geldelijke bijdragen voortaan zou verboden zijn. Doch de synode wees op de mogelijke droogmaking der Zuider zee, waardoor Nederland eene of meer provin ciën rijker zou worden. In die nieuwe pro vinciën, welke nog niet bestonden, was stellig nooit een cent geroofd of genaast, wat niet •wegnam, dat, volgens de synode, de grondwet aan hare verplichting zou te kort doen, indien zij de gelegenheid ophief, om ook daar aan het bijpassen te gaan. Of waren er altemet reeds kerkgenootschappen in zee" Het is ons niet bekend, zoo vervolgt de Amster dammer, of in die Synode, waarin de belangen der Ned. Herv. kerk met het oog op de droog making der Zuiderzee werden bepleit, ook Ds. Bronsveld zitting had. Doch dat de £7* kerk, door dezen eerwaarde zoo bemind, slechts één geloofsartikel bezit, waarover alle hare leden het eens zijn, dat n. 1. men het staats geld moet weten te behouden, kan moeilijk worden ontkend. En nu schijnt het toch een raadsel, hoe zulk een vroom, gemoedelijk, ide aliseerend man als Bronsveld, zulk eene kerk de liefde van zijn hart kan blijven schenken. (Wordt vervolgd.) Werkendam (A). Ds. N. G. Kapteijn van Leer dam tot ons overgekomen hield alhier zfln intrede naar aanleiding der schriftwoorden uit 1 Cor. 2:2. Beroepen te Houwerzijl A. v. d. Vegt, cand. te Lollum Ds. J. E. Reyenga te Zalkte Var- seveld Ds. J. v. d. Sluis van Andijk te Giesen en Waardhuizen Ds. W. de Jong te Dalfsente Molenaarsgraaf Ds. F. M. Visser te Oostkapelle te Harmeien Ds. J. A. de Vries te Fynaart;te Onstwedde R. P. Haan te Giesendam. Aangenomen naar Workum door Ds. H. H. Schoemakers van Dirkshornnaar Lioessens door Ds. K. Bakker te Rottevallenaar Buik sloot door A. Schroeitzer cand.naar West Terschelling door H. v. d. Wal, cand. te's Hee- renhoek. Bedankt voor Tholen B door Ds. G. J. Breu kelaar te Hasseltvoor Westeremden door Ds. A. v. Dijk te Hollandsche Veld. Officiëele Berichten. Dr. Wagenaar noodigt zijn catechisanten vriendelijk uit om a. s. Maandag en Dinsdag op de gewone uren weer met nieuwen moed, lust, ijver en eerbied voor het heilige den ar beid te beginnen. Oost- en West Souburg 12 Aug. 1901. Gisteren was het voor de gemeente een dag van vreugde. Onze beroepen leeraar, de cand. G. F. Kerkhof werd in zijn dienstwerk beves tigd, door onzen consulent Ds. J. Hulsebos van Vlissingen, naar aanleiding van Ezech. 3 17, en 's middags aanvaardde onzen Leeraar zyn dienstwerk, sprekende over 1 Oor. 4:1. Aan het einde zijner rede richtte hij nog een woord van dank tot den consulent, en voorts den ker- 1) De Grondwet. Toelichting en kritiek. keraad, afgevaardigden van een genabuurde kerk, het achtbare hoofd der gemeente, ztfne ouders, de gemeente in haar geheel en ouders en catechisanten nog een woord toesprak naar elks bizondere verhouding tegenover hem. Dr. Wagenaar sprak namens zijn kerk nog een woord van verwelkoming. Eene groote schare vulde ons kerkgebouw. De Heere stelle zijnen dienstknecht tot eenen rijken zegen, ter wijl bij deze hartelijk dank wordt gezegd aan allen die ons in onze vacature hebben gediend, inzonderheid onzen consulent. Namens den kerkeraad: K. Allaart, Scriba. P. S. Het adres is nu Ds. G. F. Kerkhof. VACATURE-BEURTEN. Vierde kwartaal 1901. Gap in ge. 6 October, Wagenaar. 3 November, Visser. 1 December, Bouma. Koudekerke. 20 October, Dekkers. 17 November, Boeijenga. 15 December, Toebes. Namens deputaten ad. hoe. Ds. J. Hulsebos. Verantwoording van Liefdegaven. Met Vlissingen B. Met dank zij vermeld, dat de opbrengst der stuiversvereeniging 9 dezer be droeg f25.60. Namens den kerkeraad: P. G. Laernoes Jr., Scriba. ZENDING. Met vriendelijken dank ontvangen voor de zending van C. J. driemaandel. gift f 0.52 en uit het busje van Mejuff. T. V. f 7.63f/2- Namens gecommitt. J. v. Aartsen Jz., Penningm. Met hartelijken dank ontvangen door Mej. Verhage van Mej. N. N. 6 lakens. De zusters van Diaconaal Hulpbetoon worden bericht, dat hare eerstvolgende vergadering D. V. zal gehouden worden Dinsdag 20 Aug. a. s. ten huize van Mevr. Wagen aar. Diaconaal Hulpbetoon. Zestien Gulden heeft ons aangeboden „Gouden Tientje" opge bracht de onbekende Zuster te Z., die het ons vereerde, zal zich zeker met ons verheugen. Voorts ontvangen met veel dankvan X. Y. Z„ Utrecht tl.-; Pr. V. B. C., Utrecht f 5.-; A. V., Maarssen f2. Mevr. M. F. K., Mole naarsgraaf f 1.50M. G., Den Haag f2. A., 0 f2.—; K., Schoonhoven f 1.N. N., M. f8.-; A. E. W. P., Gouda f 5.-; A. K.J, Kam pen f 1.—H. B., Rotterdam f 1.D. v. d. R., Rotterdam f 0.15Mej. B. B., Den Haag fl.-; van een Hollandsche familie te N. G. (N.-A.) 1 dollar; J. v. S., Amsterdam f0.50; N. N.f Apeldoorn fl.—Wed. S. V., Leiden f2.—N. N., Vlissingen fl.-; A. v. H., Hellevoetsluis f3. Verder nog eenige giften waarvan de afzen ders bewijs van ontvangst ontvingen ook nog eenige groote en vele kleine partijtjes gebruikte postzegels ten dienste der Zending. Wie helpt verder de zaak steunen? De zo mer is zoo rijk aan zegeningen, die de Heere overvloediglyk uitstort over menschen en vee, over veld- en boomgewassen. Mochten nog vele dankoffertjes voor de verspreiding van Christelijke lectuur ons geworden, in navolging van een zich noemenden N. N., die ons eens f5.- zond met het volgende versje: Het geld, dat u ontvangt Uit Broek op Langendijk, Komt van een broeder hier, Niet naar de wereld rijk. Doch 't is een offerand, Voor 'sHeeren zegeningen, Als van de vrucht des velds Des oogstes eerstelingen, Ik zend het met de beë Of God deez' gift mocht leiden, Om Zich Zijn Koninkrijk In Indië uit te breiden. De tyd naakt, lieve Broeders en Zusters dat we onze bestellingen moeten doen. Zullen we op tijd gereed zijn met de verzending naar Indië, dan is het noodig dat men spoedig de bijdrage toezendt. Men zette s. v. p. op post- wisselstrook of briet: „Voor scheurkalenders naar Indië". Beleefd en dringend aanbevelend, Uw dw. dienaar en broeder, A. Gruijs Sr. Zaandam, Molenpad.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1901 | | pagina 3