AUCTIE. K. LE COINTRE. "Voor de e. v. Boekver- kooping in October a. s. kunnen nog partijen worden aangenomen tot begin Angnstns. werd, dan ia 't tevens duideiyk, hoe de Apos tel, na de gemeente in 't gemeen gegroet te hebben, een bijzondere groete kon bestellen aan dien leeraar Nymphas of Aquila of Philemon en diens huisgemeente. Is onze verklaring juist, dan biedt dit schrif tuurlik gegeven geen grond voor 't Ameri- kaansche stelsel of verontschuldiging voor ons A, B, C, maar ligt er wel een aanbeveling in voor de idee der Kerspelvorming. W. Tot geen kerkelijke gezindte. Aan de uitkomsten der jongste tienjaarlyk- sche volstelling is ontleend het volgende ver zamelstaatje van personen, die opgaven tot „geen kerkelijke gezindte" te behooren, met splitsing wat mannen en vrouwen betreft en met opgaaf der verhouding tot de bevolking in personen. Getal pCt. der bev. Noord-Brabant 506 335 0.2 0.1 Gelderland 2,788 2,388 1.- 0.8 Zuid-Holland 11,191 8,414 2.- 1.4 Noord-Holland 24,396 19,305 5.2 3.8 Zeeland 1,484 1,098 1.4 1.— Utrecht 1,142 762 0.9 0.6 Friesland 12,687 10,569 7.5 6.2 Overijsel 2,099 6,748 1,507 1.2 0.9 Groningen 5,731 4.6 3.8 Drenthe 1,075 788 1.3 1.1 Limburg 92 31 0.6 3.2 Het Ryk 64,198 50,978 2.6 1.9 De hoogste verhoudingscyfers vindt men dus in Friesland, dan volgen Noord-Holland en Gro ningen (in welke provinciën de verhoudingscij- fers bij de vrouwen gelijk zijn). Het laagst is de percentage in Limburg en Brabant. Opmer- keiy is het dat de verhouding der mannen tot die der vrouwen bijna overal was ongeveer als 10 7. Het totaal is voor het geheele land 115,176 of 2.3 pCt. der bevolking. Uit de telling van 1899 vindt men in de jaar cijfers voor de rubriek „tot een ander of tot geen kerkgenootschap behoorende of onbekend" opgegeven 81,065. Daaronder zijn zeker bijna uitsluitend begrepen de tot geen kerkgenoot schap behoorenden. Het getal is dus met ruim 30,000 vermeerderd of 37 pCt. terwijl de be volking met 13 pCt. toenam. Mevrouw Kruger f. Geiyk de dagbladen reeds vermeiden, is de Echtgenoote van ZHEd President Kruger den 20 Juli, na eene ziekte van drie dagen, te Pretoria overleden, in den ouderdom van 67 jaren, en den 22 Juli reeds ter aarde besteld. Het overlijden van haar geliefde dochter Mevrouw Smit in de voorgaande week ver haastte haar afsterven. By al het rouwbeklag, dat reeds voor den grijzen President werd uitgesproken, en de deelnemingen in deze nieuwe beproevingen, die de Heere over ZEd's hoofd brengt, voegen ook wij van harte de onze toe. God sterke Hem, om ook dit te dragen. Hy trooste Hem bij dit verlies met de volheid zijner genade. En Hy ondersteune ZHEd. als Voorganger des volks, om zich toch verder voor het recht van sijné landgenooten en medestrijders te blijven offeren. Gereformeerde Vereeniging voor Drankbestrijding. (Opgericht 8 Maart 1900.) Eerste Jaarvergadering van bovengenoemde Vereeniging, welke zal gehouden worden D. V. Woensdag den 31en Juli, in de groote zaal van den Kerkeraad der Ger. Kerk van Rotterdam B., in de Amman- straat No. 25, te Rotterdam. Openbare vergadering, te 2 uur namiddags. Eerste spreker Ds. A. M. Diermanse, Em.- pred. te 's-Gravenhage. Onderwerp Wederlegging van bedenkingen tegen de geheel-onthouding. In deze lezing zullen de bezwaren worden behandeld welke aangevoerd zyn tegen art. 4 der Statuten, hetwelk van de leden onthouding van alle alc. dranken of alleen van de gedis tilleerde eischt. Tweede spreker Mr. H. W. Hovy, adv. en proc. te 's-Gravenhage. OnderwerpDe Overheid en het drankmis bruik. Na elke lezing is gelegenheid tot debat. Dringend worden allen, die belang stellen in de bestryding van het alcoholisme, uitgenoo- digd deze vergadering te bezoeken. N.B. Het bestuur der af<T. Rotterdam heeft zich bereid verklaard personen, die in Rotter dam onbekend zyn van boot of spoor te halen en te geleiden. Zy, die hiervan gebruik wen- schen te maken, gelieve tydig bericht te zen den aan den WelEd. heer A. v. d. Dusse,.Secr. dezer afd. Jacob Catsstraat 23, Rotterdam. Aan de zaal zal gelegenheid zijn tot het ge bruik van koffie of derg. en brood, hetgeen met het oog op den tijd zeer wenscheiyk is. Allen, die hiervan gebruik wenschen te maken, ver zoeken wy dit aan hetzelfde adres als boven minstens een paar dagen te voren te berichten. Alle leden en donateurs worden uitgenoodigd aan de openbare vergadering zoo groot moge lijke bekendheid te geven en anderen tot bij woning aan te sporen. De Secretaris. Beroepente Lioessens, K. Bakker te Rotte- valle te Tholen (B), G. J. Breukelaar, te Hasselt te Workum, Ds. H. H. Schoemaker te Dirks- horn te Boornbergum c. a., Ds. J. Reyenga te Zalk. Aangenomennaar Geesteren, door J. Lugtig- heid te Hendrik Ido Ambachtnaar Gees, door G. H. Dijkstra, Cand.naar Bierum, door Ds. H. te Velde te Varseveld. Bedankt: voor Ridderkerk door Ds. J. C. van Schelven te Dierenvoor Lollum c. a., door Ds. P. Zyimans te Hengelo. Zondag 4 Aug. a. s. zal Ds. N. G. Kapteyn D. V. zyn afscheid nemen van Leerdam A en den daarop volgenden rustdag zijn intrede doen in Werkendam A, na bevestigd te zyn door Ds. W. Kapteijn van Breda. De Heer A. van der Vegt, theol. candidaat te Dalfsen is, na praeparatoir examen voor de classis Ommen met alle stemmen beroepbaar verklaard voor de Geref. kerken in Nederland. We vestigen de aandacht op de advertentie van de J. V. „Herman Faukeel" betreffende de te houden openbare vergaderingen op 31 Juli en 2 Augustus. We wekken een ieder op deze vergaderingen te gaan bijwonen. Officiëele Berichten. Classe Klundert. Vacature-beurten gedurende de maanden Augs.—-Nov. 1901. Moerdijk. Zevenbergen. 11 Augs. Ds. de Vries, Ds. v. d. Velden. 25 Zwiers, de Vries. 8 Sept. Kapteijn, Zwiers. 22 Voigt, Kapteijn. 6 Oct. OfFringa, Voigt. 20 v. d. Velden, Offringa. 3 Nov. de Vries, v. d. Velden. 17 Zwiers, de Vries. Vergadering der Classis Goes, gehouden te GoeSi 4 Juli 1901. Art. 1. Ds. Kerssies, voorzitter der vorige vergadering, opent met gebed na psalmgezang en voorlezing van een gedeelte uit Gods woord. Art. 2. De lastbrieven worden nagezien en in orde bevonden. De notulen der vorige ver gadering worden gelezen en goedgekeurd. Art. 3. In het moderamen nemen zitting Ds. Koppe als praes. en Ds. Kerssies als scriba. Art. 4. Ds. v. d. Veen brengt schriftelijk rap port uit als deputaat ter Prov. synode. Art. 5. Ds. Donner brengt verslag uit van den staat der kas voor emeriti-predikanten. Zijne boeken en die van den class, penning meester worden in orde bevonden. Art. 6. Rondvraag naar art. 41 D. K. Art. 7. Aan Yerseke wordt in een tuchtzaak geadviseerd over te gaan tot den 2en trap van censure. Art. 8. Benoemd worden tot deputaten voor kerkvisitatie Ds. Donner en v. d. Veen, Ds. Kerssies sec. approbatie van attesten Ds. Kerssies, Ds. Elfers en ouderl. C. de Schipper, regeling examinaDs. Hekkert en Laman. Tot class, corresp. Ds. v. d. Veen, Tot class, penningm. Ds. Elfers. Tot class, corresp. van de Theol. school Ds. Kerssies. Tot penningm. van de emeriti-kas Ds. Donner. Tot deputaat inzake de zending Ds. Donner. Tot deputaat tot samenstelling van een nieuwe concept-regeling inzake de emeriti-kas Ds. Donner. Art. 9. De vacature-beurten worden aldus ge regeld BorsseleDs. v. d. Veen (6 Oct.) Ds. Donner (15 Sept.) Ds. Elfers (11 Aug.) Ds. Koppe (1 Sept.) liefdebeurt 's Gravenpolder Ds. Kers sies (22 Sept.) Ds. Koppe (6 Oct.) Ds. Laman (25 Aug.) Art. 10. De praes. sluit met dankzegging de vergadering. Namens de classis, N. G. Kerssies, scriba. Verantwoording van Liefdegaven. Met vriendelyken dank ontvangen, bezorgd by br. K. Ie Oointre fl.— voor de armen van J- B. I. dë Wolff, Boekh. Uit Klundert ontvangen voor R. Venter: verzameld door B. v. D. f23.75, door M. G. f3.50, door C. v. D. f 1.75, uit de collecte f 1.— en verder aan giften f 5.50. Samen f35.50. Onder harteiyke dankbetuiging hopen we later eenig verslag te kunnen geven van de wijze waarop verkwikt is en hoe die verkwik king ontvangen is. J. D. v. d. Velden, v. d. i^. Klundert. •Voor Roelof Venter is door my nog ontvan genvan C. K. f0.50, J, B. f0.25, Wed. A. f0.50 en f0.25, P. M. B. f3.- Voor de Boeren ontving ik als „protestgave omdat niet gecoll. is" fl.-,alsv. „van een br. die niet meer missen kon" f 1.—. Gevonden in de coll. Noorderkerk f 0.50. K. lk Cointrë. Een Gonden Tientje. Voor de verspreiding van Chr. Scheurkalen ders en lectuur naar Indië ontving ik van een lieve zuster te Z. eens een Gouden Tientje met d® beeltenis onzer jonge Koningin (jaartal 1895). De lieve geefster hoopte, dat er iemand zal zijn die er een flink bod op zal doen ten voordeele van kalender- en lectuur verspreiding. Wij bieden het voor den meestbiedende te koop. Wie der liefhebbers doet een goed bod Verder hopen wij biddend, dat de rijkbeweldadigden ons eeas verrassen met een ruime, milde gift voor dezen zoo hoog noodigen arbeid. Op onze vorige bede ontvingen wij tot heden nog zeer weinig antwoord. Zullen wij op tyd onze bestellingen doen, dan is het zeer wenscheiyk dat de gaven voor dit doel spoedig inkomen. Een broeder, arm naar de wereld, zond fl.— voor Indië uit dankbaarheid voor genoten ze gen. Broeders, zusters, dat ook uwe lof- en dankoffers, hetzij groot of klein, onzen Indischen militairen eens ten goede komen. Van 1 Mei tot 1 Juli ontvingen wij met vriendelijken dank het volgendeuit Amster- dan: „Warin" f25.—, C. v. O. f5.—, Utrecht: f2.50, C. F. G. f2.-, Mej. U. J. D. fl.-, M. M. f2.—, Dames C f 1.—, ZettenMej. J. J. W. flO.—Zeist: A. M. K. fl.—Mej. B. f3.-, Leiden N. N. f 1.-, Haarlem C. V. P. Diaco- nessenhuis f 2.50, Apeldoorn f 2.50, Kralingen fl.50, Katwijk a/ZeeN. N. f5. Beverwijk: f 0.50 en een pakje lectuur uit Hattem. Ver der nog enkele gaven, waarvan wij bewfis van ontvangst zonden. Wie helpt s. v. p. verder? Beleefd en dringend aanbevelend, Uw broeder in Christus, A. Gruijs Sr. Zaandam, 1 Juli 1901. Molenpad. P. S. Gebruikte postzegels worden steeds dankbaar ten behoeve der Zending ontvangen. Advertentie n. mannen vrouwen mannen ▼rouwen i 1 i j

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1901 | | pagina 3