Uit de Heilige Schrift. Belijdenis en School. lOe Jaarganc- VRIJDAG 26 JULI 1901. No. 30. Weekblad gewijd aan de ^Belangen der Gereformeerde Kerken IN ^EELAND, J^OORD-jBRABANT EN J-/IMBURG. Ds. J. HULSEBOS, Ds. A. LITTOOIJ, Itr. L. H. WAfiENAAR. Abonnement per 3 maanden f 0.85. Afzonderlijke nos. 3 cent. Advertentiën van 1—5 regels 30 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Uitgever: K. LE COIN TR E Berichten, Advertentien enz., gelieve men tijdig, uiterlijk Vrijdagmorgen, bij den Uitgever in te zenden. De verdraagzaamheid en hetniet kwaadden- hen van den broeder (1 Oor. 13 15r) moeten met alle kracht betracht en gezocht worden. Doch het woord Godszij (de liefde) denkt geen kwaad, zou niet recht verstaan worden, indien men meende, alsof nu maar alles, wat de broe der zeide of deed, omdat het een broeder geldt, moet worden goedgekeurd, hetzij door stilzwij gen of door spreken. Neen, het niet kwaadden- ken van den naaste sluit de roeping niet uit, om op elkander acht te nemen en ter liefde tot de waarheid, maar ook ter liefde van den broeder zeiven, hem te weerstaan en te be straffen. Ook voor dit weerstaan en bestraffen geeft Gods Woord het noodig bestuur en onderricht. De liefde mag er nimmer by worden verzaakt, noch de eerbied aan ouderen en meer ervare- nen verschuldigd, noch hetgeen de goede zeden vereischen. Indien en zoolang het maar immer kan, moet het door bespreking, zooals men zegt „onder vier oogenmaar steeds onderden indruk van Gods tegenwoordigheid geschieden. Maar het schijnt wel, of het gemakkelijker is dadelijk naar de pen te grypen en in het open baar te weerstaan en te bestraffen, dan elkan der iets onder vier oogen te gaan zeggen. Doch, zal men zeggen, wanneer een broeder door openlijk optreden of schrijven het noodza kelijk maakt, dat hy worde weerstaan en open- ïyk bestraft, spreekt het dan niet van zeiven, dat dit geschiede Wij geven dit nog niet da- delyk toe. Er kunnen toch besprekingen plaats hebben, die nog veel ophelderen en, heeft de broeder gedwaald of gefaald, dan kan hy zelf op zijn woord of daad terugkomen, en terug nemen, wat niet was naar den eisch des Woords of des christeiyken levens. Zoo gaat het veel zachter dan door openlijk weerstaan en bestraf fen, wat menigmaal zooveel bitterheid verwekt. Gerustelijk mogen wij zeggen, dat onze pers tegenwoordig meestal veel te haastig is in het openlijk weerstaan en bestraffen van den broe der en er veel te weinig gevraagd wordt naar de beste manier, om het verkeerde en gebrek kige, dat wij allen met ons brengen, ook in onze uitnemendste oogenblikken, bij den naaste te corrigeeren. Maar, er kan ook roeping zijn tot een open ly k weerstaan en bestraffen. Doch, denk er om, dat dit voor het liefhebbend broederhart niet zulk een gemakkelijke taak is, en dat de 'volvoering strijd kost. Doch de eere Gods en het welzijn van Gods kerk en van den broeder zeiven drijft dan. Maar zoo zal dan ook bij het weerstaan en by het bestraffen de rechte toon zijn gevonden. Wij hebben hier zulk een geval van openlijk weerstaan en openlijke bestraffing. Het gold hier niemand minder dan den persoon van den apostel Petrus. Hoe goed is het, dat zulke voor vallen ons ook in de Heilige Schrift zijn ge boekt. Wij zien, dat de apostelen in zich zei ven zwakke en feilbare menschen waren en dat zy alleen als organen van den Heiligen Geest ons den raad Gods tot onze zaligheid hebben be schreven. Maar ook zien wy, dat de persoon des menschen niet moet worden ontzien, wan neer het de eere Gods en het heil der zielen geldt. Hier was nu een geval, dat openiyk moest worden behandeld. Er was eene samenkomst te Antiochië. Het gold in die dagen de zoo ern stige vraag, of Gods kerk nog langer het par ticulier karakter van het jodendom zou dragen, of zou zijnde kerk van Gods uitverkorenen uit al'ie volken en landenen aldus in den wa ren zin des woordswereldkerk. Dit laatste was des Heeren wil, aan de apostelen bekend gemaakt. En zie nuop dit gewichtig punt toont Petrus door aanzien van menschen eene gevaarlyke weifeling. Anderen, ook zelf Bar nabas worden door zijn voorbeeld afgetrokken. Hiertegen moet Paunio opkomen. Paulus die, waar het immer kon, alles voor de broederen en voor den vrede overhad, Paulus, die niet alleen schreef: de liefde denkt geen kwaad, maar ook die liefde met zelfverloochening door de genade Gods beoefende, Paulus weerstaat en bestraft hier Petrus openiyk. De waarheid en het heil der zielen ging hier boven den gelief den en geëerden persoon van Petrus zeiven. En het weerstaan en het bestraffen heeft zeker hier de liefelijkste vruchten gedragen. De Heere geve ons genade en wijsheid, om zijn woord in alles te betrachten Geachte Redactie Aan vele lezers van de Zuider Kerkbode is het wellicht onbekend, dat er in ons land eene Gereformeerde Zondagsschoolvereeniging be staat, die „Jachin" heet. Er zyn althans in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg maar wei nige personen en corporatiën, die deze Vereeni- ging door eene jaarlijksche contributie steunen. Met het oog hierop en op de a. s. Algemeene Vergad., waarvoor ik u de agenda by dezen, ter opneming, voor het minst van de hoofdza ken, toezend, ben ik zoo vrij van u eenige plaatsruimte en bij uwe lezers eenige oogen blikken gehoor te vragen. De Gereformeerde Zondagsschoolvereeniging „Jachin" arbeidt op meer dan ééne wyze aan de verbetering en bevestiging der Zondagsscholen. Vooreerst geeft zij telken jare eenen kalender of rooster uit, dien zij doet vergezeld gaan van eene uitvoerige en degelyke toelichting. Aan de doeltreffende inrichting van kalender en toe lichting wijdt van jaar tot jaar eene commissie van twee predikanten en éénen hoofdonder- wyzer, als vaste redactie, hare zorgen. Boven dien heeft het Bestuur, vooral in de laatste jaren, zeer geijverd, om mede door zijnen invloed deze beide uitgaven te doen beant woorden aan de behoeften van de onderwijzers en onderwijzeressen. Een tweede tak van arbeid is de Boekbeoor- deeling. De onderwijzers en onderwijzeressen van de Zondagsscholen in de eerste plaats we ten, dat toezicht op de uitgaven, vooral by het Kerstfeest voor uitdeeling op de markt gebracht, zeer noodig mag worden genoemd. Voor dezen arbeid heeft „Jachin" verschillende commissiën, elk bestaande uit een bestuurslid, een Gerefor meerd predikant 'en een Gereformeerd hoofd onderwijzer. Het verslag dier Boekbeoordeeling, samengesteld door den tweeden secretaris, Ds. Tazelaar van Weesp, wordt aan alle aangeslo tene Zondagsscholen toegezonden en komt D. V. in den aanstaanden herfst ook in handen aan de verspreide leden, zoodat ook ouders by het kiezen van lectuur zich kunnen laten voor lichten, door eenvoudig lid van „Jachin" te worden. Zonder overdry ving kan van deze Boek beoordeeling worden getuigd, dat zij trouw en degelijkheid met voorzichtigheid en gematigd heid op gelukkige wijze wist te vereenigen. In de derde plaats steunt „Jachin" den arbeid der behoeftige Zondagsscholen door geldelijke by dragen te verstrekken. Wie met de toestan den in sommige deelen onzes lands op de hoogte is, weet zeer wel, dat b. v. in den Zuid oosthoek van Friesland veel terrein op bearbei ding wacht. Daar vooral is geldelijke steun onmisbaar en daar vooral verleent de Gerefor meerde Zondagsschoolver. dien ook. Voor deze drie takken van dienst vindt „Jachin" ongetwijfeld hartelijke waardeering by U, Geachte Redactieen bij al Uwe lezers. Die vindt het ook ik houd my des ten volle verzekerd als het bovendien nog eenige Zondagsschoolkaartjes en traktaatjes in den handel brengt en door zijne jaarvergaderingen en door 't uitgeven van referaten en andere opstellen de meeningen der Christenen ten aan zien van het Zondagsschoolonderwys poogt te verhelderen. Laat my deze opmerkingen besluiten met den wensch, dat menige Zeeuw en Zeeuwin zich opgewekt gevoele tot -een uitstapje naar de jaarvergadering op 7 Aug. e. k. te Nykerk en dat degenen, die daartoe niet in de gelegen heid zyn, althans niet langer hunnen steun aan de Geref. Zondagsscholen onthouden. De con tributie bedraagt voor leden ten minste 50 cents en voor corporatiën (Kerkeraden, Jonge- lingsvereenigingen, Zondagsscholen enz.) drie gulden per jaar. Onze penningmeester, Ds. A. Loois te Pernis, neemt voortdurend en met harteiyke blijdschap kennis van nieuwe aansluitingen. Wie ditge- makkelyker mocht keuren, kan zich ook opge ven bij den ondergeteekende, wiens adres te Amsterdam isWyttenbachstraat 62. Geachte Redactie! ik zeg U dank voorde mij afgestane ruimte en den lezers, die my volgden, voor de vriendelyke aandacht en blijf met eenen zegen wensch voor „Jachin" en voor U en Uwe lezers Uw dw. dnr., P. Oranje, le Secret, van Jachin. Middelburg, 25 Juli '01. Woensdag 7 Augustus en Donderdag 8 Augus tus zal D. V. te Nykerk op de Veluwe een vergadering plaats hebben den eerstgenoemden dag van de Gereformeerde Zondagsschoolver eeniging „Jachin", den daarna genoemden dag Want de HEERE is onze Rechter, de HEERE is onze Wetgever, de HEERE is onze KoningHij zal ons behouden. Jesaja 33 22. ONDER REDACTIE VAN Doch Samuel zeideHeeft de HEERE lust aap Brandofferen en Slachtofferen.als aan het gehoorzamen van de stem des Hee- ren Zie, gehoorzamen is beter dan slacht offer, opmerken dan het vette der rammen 1 Sam. 15 22. MIDDELBURG. (DEN BROEDER WEERSTAAN.) En toen Petras te Antiochië gekomen was, wederstond ik hem in het aangezicht, omdat hij te bestraffen was. Galaten 2 ,11. Hülsebos.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1901 | | pagina 1