School met den Bijbel te Holluin op Ameland. Naamstempels Lakcachetten VULPENHOUDER voor f3.50. De Homoöpathische Geneesmiddelen M. N. BAERT, Voor Zanggezelschappen HAZEU, Stichtelijke Liederen, J. RÖMELINGH, maal de jaarlijksche Universiteitsdag plaats. Zeer tot zyn leedwezen, kon schrijver dezes dien jaardag in Arnhem niet bijwonen, maar hij leefde daarom niet minder uit de verte in het feit en de omstandigheden van dien dag mee. Vooreerst de omstandigheid van den vooraf- gaanden Theologische-Schooldag. Op zichzelf is er tegen zulk een dag niets te zeggen. Inte gendeel, zulk een dag is gewenscht en komt aan een Gereformeerde Theologische School, die niet alleen op het kerkelijk instituut maar in het lichaam en het leven, of wil men in het organisme, in het volk der Kerk, moet steunen, toe. Een Gereformeerde Theologische School, die de toekomst zoekt, zal den roem, dat zij in het Gereformeerde leven steun vindt, moeten stellen boven den roem, dat kerkelijke .ambtsdragers haar buidel dragen en de wacht 'voor haar betrekken. En dat onze School te Kampen dit gevoelt trekt ons aan. Waar wij voor ons Gereformeerd Theologisch Hooger Onderwijs in verband met de voorbereiding voor den Dienst des Woords den wensch koes teren, dat de Vrije Universiteit en de Theolo gische School tot één zullen komen, dan zal, naar we, hopen, een openbare dag niet uitge sloten zyn, en de tegenwoordige dagen bereiden de Gereformeerden van de ééne en van de andere zijde nu reeds voor. Maar dan zal het toch goed zijn, dat, ook bij toegang voor alle belangstellenden, er toch een kring zij van stemgerechtigden, opdat er, gelijk tot nu toe steeds op de Universiteitsdagen, niet alleen ge praat maar ook door een breeden kring van gerechtigden gezamenlijk iets uitgesproken, be sloten en gedaan kan worden en het recht van het leven op het Hooger Onderwijs dus een rechtmatigen vorm hebbe'. De Theologi sche School zette thans den eersten stap op den weg, die de beslissing over haar zaken uit het kerkelijk kamertje van weinige bewind- .hebbers-predikanten onder den vryen hemel van het leven leidt. Deze weg brengt haar tot het volk uit en dit zal ten goede meewer ken voor de zaak van het Hooger Onderwijs, voor de Souvereiniteit in eigen kring. Maar dit alles neemt niet weg, dat in de tegenwoordige omstandigheden, waarin de een heid van Universiteit en Theologische School door zoo velen ernstig begeerd wordt, de op roeping naar den Theologische Schooldag, vooral onder den indruk van het schrijven van Prof. Wielenga een pijnlijk gevoel veroorzaakt heeft. De hoogleeraar Wielenga schrijft er maar op los, dat de Kerken de Vrije Universiteit moeten loslaten; en ieder mag veronderstellen, dat deze hoogleeraar de kaart van het land genoeg kent, óm te begrijpen, dat daarmee de Kerken vanééngescheurd worden en dat zij, die de Vrije Universiteit noodzakelijk achten en voor haar recht staan, dan hun eigen weg zullen gaan, daar ze voor zulk een kerkelijke wan daad de verantwoordelijkheid niet willen dra gen. Waar dus de hoogleeraar Wielenga er maanden lang maar de groote klok op laat losdreunen, dat de Kerken de Universiteit moeten loslaten, en waar deze professor daar mee feitelijk tot een besliste verbreking der kerkelyke eenheid advisesrt, waarvan nu reeds ■de droevige gevolgen over heel het land zijn aan te wyzen, prof. W. is er verantwoorde lijk voor- daar kon, nu ook De Bazuin dit idles draagt, de oproeping voor den Theolo- 'gische Schooldag by ons niet goed vallen. Het feit, dat de dag te Kampen thans in hoofdzaak een Krügerdag werd, wat hij -toch niet behoorde te wezen, heeft aan den -indruk naar buiten geen goed gedaan. Tegenover de pijn, die de geforseerde twee heid geeft, stond echter op den Universiteits dag allereerst het feit onzer eenheid, gelijk die door de gehouden politieke verkiezingen is uit gekomen en bevestigd. Dat feit moest bemoe digen en geestdrift wekken. Het stemde tot danken en bidden. Het deed ons beseffen, dat wij ook onzen eigen Hollandsche Krüger heb ben als man van leiding en vertrouwen in onzen vaderlandschen strijd voor vryheid en voor recht onder de banier der Antirevoluti onaire beginselen. Het deed ons juichen in dien kring van mannon, die met hem één van raad en streven zijn. Daarin is geen Theolo gische School of Universiteitsquaestie. Daarin is een oplsssing, een eenheid, die het hart verkwikt en verruimt. Een profetie weer, die een drang en een bede geeft naar de volle eenheid der broederen. Die eenheidsdorst uit het gemeenschappelijk leven, uit eenheid van geloof en liefde en roeping, verheft het hart, strekt de broederhand uit en verrijkt ons in ons worstelend nogen. En dan mocht het feit van Prof. Rutgers' optreden voor den meest hechten grondslag der Universiteit, in verband ook met het verlangen van prof. Bavinck, en met het oog op de een heid der broederen, ook als een vertroostend en bemoedigend teeken op deze Universiteits dag begroet worden. Zeker, er is zorg en leedwezen onder ons Gereformeerden, die de Theologische School en de Vrije Universiteit waardeeren, er is zorg en leedwezen waar we de beteekenis van onze roeping in onzen tijd beseffen en waar de twee heid van gevoelen onze kracht breektmaar er is toch hope op eenheider is toch stof tot danker is toch reden tot volhardinger is toch een toekomst, die ons het tobben van nu doet vergeten. Aan de vervulling van die hope en die bede kome de vrucht van Theologische-Schooldag en Universiteitsdag door de genade des Heeren ten goede Overgenomen (Holl. Kerkblad.) Naar wij vernemen bestaat bij de Ger. Jong. Ver. „Herman Faukeel" het plan om, met het oog op het 85-jarig bestaan dier Vereen., 2 lezingen te doen houden en wel op Woensdag 31 Juli en Vrydag 2 Augustus a. s. Beide vergaderingen zijn toegankelijk voor heeren en dames. Plaats der vergaderingen en uur van aan vang zullen nader worden bekend* gemaakt. Toegangskaarten zijn van af Dinsdag a. s. gratis verkrijgbaar bij H. H. Boekhandelaren Fanoy en D'huij. Deze vergaderingen dragen niet het karakter van de vroeger jaren gehouden anti-Kermis- vergaderingen. We wekken ieder op deze beide vergaderin gen bij te wonen. De Heer Ds. A. v. d. Zanden, pred. te Arnhem (A) heeft zyn ambt neergelegd, verleden Zondag avond afscheid gepredikt en zich metterwoon te Putten (V.) gevestigd. Ds. v. d. Zanden werd 2 Dec. 1877 te Wor- merveer bevestigd, bediende van 1880—1888 de kerk van Westbroek, daarna die van Bolnes en sedert 29 Nov. 1885 te Arnhem. Officieel© Berichten. Vlissingen B. De opbrengst der stuiversver- eeniging op 12 Juli bedroeg f26.45. Namens den kerkeraad P. G. LaernoesJJr, Scriba. Koudekerke 13 Juli 1901. Wederom ontving de kerkeraad alhier het teleurstellend bericht van den WelEerw. Heer Ds. H. Thomas, pre dikant te Purmerend, dat ook hij voor de roe ping onzer kerk heeft bedankt. Namens den kerkeraad P. Boone Pzn. Sr., Scriba. Verantwoording van Liefdegaven. Voor de Boeren- krijgsgevangene Rud. Venter is door mij nog ont vangen van N. N. f0.25, van E. L. fl.50 en omdat niet gecollecteerd is voor de mishan delde vrouwen en kinderen f5 van N. N. De volgende week worden de giften doorDs. v. d. Velden ontvangen verantwoord en opge zonden. Wie er nog wat aan toe wil voegen, gelieve dat alsnog te doen. K. le Cointre. BOEKBEOOBDEELING. Bij den heer Fred. H. Verschoor te 's Gra- venhage verscheen de tweede druk en een goed- kooper uitgave van„De Offerande des Lofs" door Dr. H. Bavinck. Deze tweede druk geeft u wat ook de eerste gafOverdenkingen vóór en na de toelating tol het heilige avondmaal Binnen een viertal weken was de eerste, vrij aanzienlijke oplage uitverkocht. Dit zegt ge noeg ter aanbeveling. Maar ook de inhoud lokt, vooral in onzen tijd, tot 'taankoopen en pre sent geven van dit leerzame, uitnemend goede werk. Het handelt achtereenvolgens overDen grondslag der belijdenis De opvoeding tot de belijdenis Het wezen der belijdenis Den inhoud der belijdenis De verscheiden heid der belijdenis De algemeenheid der belijdenis Den plicht der belijdenis De tegenstand der belydenis De kracht der belijdenis Het loon der belijdenis Den triumf der belijdenis. Bijvernieuwing verscheen bij^den heer J. H. Kok te Kampen een werkje van den reeds bekenden enj gevierden schrijver F. Bettex. Uit het Hoogduitsch vertaald door B. W. 't Is getiteld 'n Kwestie van smaak. 'tBoekske, dat er smaakvol uitziet, bevat 88 pag. druk. Het leest gemakkelijk en is zeer onderhoudend. Smaak te hebben voor hetgeen lieflijk is en welluidt, ja voor t geestelijke en eeuwige, dus voor hetgeen tot zaligheid noodig is, is het voorrecht waarop het ook wijst. Wij bevelen het ter lezing aan. Littooij. Ring Middelburg. AGENDA voor de vergadering D. V. te houden op Donderdag 25 Juli 1901, des avonds te 6 uur, in Concordia te Middelburg. 1. Opening der vergadering. 2. Lezen der notulen. 3. Opmaken ljjst secundi-leden Ringbestuur. 4. Het vereenigingsleven een vormende kracht. M. Meeuse. 5. Politiek in de Jong. Verg. W. L. B. J. Dekker. 6. Wet en Vrijheid (Emancipatie). P. Ton. 7. Ringarbeid. C. W. v. d. Kuip. 8. Mededeelingen. 9. Rondvraag. 10. Sluiting. De Secretaris, W. L. B. J. Dekker. Advertentie n. Broeders en zusters in Zeeland, onze School verkeert in moeielijke financieele omstandig heden. Onze krachten zijn klein op het eiland. Nu komen wij tot u door middel van onzen broeder DE VRIES. Ach, steunt hem en ver blijdt hem en ons met eene milde bijdrage, op dat wy ons heerlijk werk kunnen voortzetten tot grootmaking van den Naam des Heeren onzen kinderen tot heil. Namens het Bestuur S. h ALKEMA, Voorzitter. Boekh. FANOY levert en van af 60 cent. De onmisbare „KRUGER" van Dr. WILLMAR SCHWABE te Leipzig zijn in origineele verpakking ver krijgbaar in het depot ...voor Vlissingen en Middelburg by Apotheker, Vlissingen. In het begin van Aug. is ter verzending ge reed der nieuwe, goedkoope uitgave van le en 2e deel op' vier stemmen a 90 ets. 2 deelen zamen in linnen omslag 1.75. (In het 2e deel is thans opgenomen HAZEU's Hervormingslied, Cantate voor gemengd koor, muziek van Dirk van der Reyjden, in 1802 bekroond met de gou den eerepenning v. d. Mpy. v. N. v. 't Algemeen.) Vraag s. v. p. van uwen boekverkooper een ex. ter inzage. Na ontvangst van het bedrag per postw. wordt u een ex. franco toegezon den door Uitgever te Groningen. 1

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1901 | | pagina 3