Verkiezing Gemeenteraad. Mr. P. DIELEMAN, P. J. DE KRUIJTER. Bij de herstemming op a. s. DINSDAG wordt U dringend aanbevolen in district I (Stadhuis) in district III (Oostkerkplein): Deze mannen van erkende bekwaamheid, en van beslist christelijke beginselen, zullen gekozen zijnde, tot heil van onze stad werkzaam zijn. Het Bestnur der Anti Revol. Kiesvereeniging. gaans niet. En zij gevoelen zich opgewekt door den prikkel van den alcohol. Sommigen gebruiken minder. Anderen meer. Doch, waar dit dag aan dag gaat, soms 2 maal 8 dagen aaneen, met name voor hen, die met 'tzeil meegaan, daar krygt 't lichaam toch een zware belasting met alcohol. Nu rtfst de vraagKan dit niet anders Enkelen namen de proef met bier. Doch dat maakt 'thoofd zoo zwaar; terwyl de jene ver zoo prettig opwekt. Van daar dat 't werkvolk, gereformeerd of ongereformeerd deze drank-tractatie eischt. Wy zouden gaarne wetenhoe gebeurt dit in de andere streken van ons land? Ook of er onthouders op den dorschvloer werken en hoe deze het maken? Doch wat nu volgt, dat is o. i. beslist onge oorloofd. Als het werk met den tweeden of derden avond b. v. klaar is, dan heeft de boerin de „suikerkom" gereed. Die bevat brandewijn, waarin heel wat sui ker is opgelost, en daarin werpt de boerin nu zoute bolletjes, die sterk den drank opslorpen. En deze suikerkom gaat nu rond. Ieder hapt er een lepelvol uit, doch spreekt eerst een heilwensch„Nou Janse [of hoe de boer heet] om u zegen te wenschen en dat u veel beschot mag hebben en een hoogen prijs Deze kom gaat om en weer om, zoo langer liefhebbers zijn. En nu gebeurt het, dat zij, die wat veel zoute bolletjes eten, beginnen te „tuimelen" en ziet men soms ergerlijke openbaringen van dronkenschap 'tKomt ons voor, dat Christenboeren met deze droeve drinkgewoonte beslist hebben te breken. Enkelen zy'n er, die in plaats van deze trac- tatie, nadat er toch al zooveel jenever gebruikt is, een maal geven. Dat is beter. Laten onze boerinnen heerljjke koeken bakken. Laat de boer den maaltijd heiligen door gebed en lezing deS Woords. Daar zal Gods zegen kunnen dalen. Maar dat heilwenschen zal eerder Gods oordeelen inroepen dan zijn gunst 't Walchersche landvolk heeft zeer weinig drinkgewoonten, 't Is een matig volk. Doch in trouwe is 't niet noodig, dat er op dit punt in de vreeze Gods reformatie kome? Ds. Wagenaar. Voor leeraars en gemeenten. Vrij nakr I. M. L. I. Het behoort tot de plichten van den Evan geliedienaar getrouw huisbezoek te doengeen moeite te ontzien om den eeredienst alom en stichtelijk te maken, alles in 't werk te stel len om het godsdienstonderwijs der jeugd aan zijn doel te doen beantwoorden zijn gemeente leden op te wekken tot al het goede, wat hun hand vindt om te doen maar wèl hem, als hij nooit vergeet, dat de meest belangryke en invloedrijke gebeurtenis in de kerkelijke week de preek is. Geen macht heeft bij menschenheugenis zoo veel invloed geoefend als 't gesproken woord het heeft het ongeloof vermorzeld, gerechtig heid geleerd, vrijheid gegeven aan de ver drukten, natiën in het aanzijn geroepen. Een bekwaam en. godzalig herder en leeraar laat een breeden vloed van ervaring vloeien van hooge heuvelen, waar de ziel alleen ge weest is met God en uit diepe valleien, waar de ziel 's levens worstelstrijd heeft ervaren in den stroom, die veler levens drijfkacht zal zijn in de vlakte beneden. 't Is een slechte manier van preeken, als de improvisator laveert door een doode zee van vrome platheden in de hoop op een bries, die het schip in een of andere haven zal brengen Een goede prediking heeft iets van een beker ouden wijn. De wynstok bloeit en draagt drui ven in enkele maanden en in een paar dagen zijn deze geperst tot goeden wijn. Maar een glas echte belegen Madeira heeft reizen mee gemaakt, is in 't ruim van schepen heen en weer geslingerd, heeft in donkere koele kelders gelegen en zoo is ze langzamerhand zoet en zacht geworden. Nieuwe gedachten zyn bijna altijd wrang en gistend. Daarom zij 't Jongen predikanten genoeg krachtig en rijk te zyn. Fijnheid en geur komen eerst met de jaren. En ook de geoefende prediker biede belegen wyn Goede predikers moeten niet strooien. Een goed gericht schot hagel wondt. Een goed ge richte kogel doodt. Er zijn drie graden van predikers. De predi ker beneden pari kan een uur lang praten zon der een enkel ideedie boven pari kan een uur lang bekoren met schittering van ideeën en die a pari, die een idee ter dege uit werkt, aan alle kanten in 't licht stelt en prac- tisch aanwendt op hart en leven Zooals een genomen fotografie een poos ont trokken moet worden aan 't licht en in een donkere kamer verborgen, moet de ontvangen waarheid een wijle ontrokken worden aan de sfeer, waarin rede en verbeelding heerschappij hebben en verborgen worden in de donkere binnenkamer van de ziel des predikers. W. Niet vertragen. Wy hebben door Gods goedhed en ontferming weer Pinksterfeest mogen vieren. Onze lfefde tot de Zending en den arbeid voor Gods Konink rijk werd weer opgewekt. In het bedehuis of in de ziekenkamer werd onze aandacht weer bij vernieuwing bepaald bij de gezegende vruch ten die de prediking des Woords uitoefende op de harten der duizenden, die door den Heiligen Geest tot schuldbesef en bekeering kwamen. Dit alles reept ons toe „Niet vertragenEn daar het den Heere behaagde mij, niettegen staande een ruim 20-jarig lyden, nog te sparen, zoo wensch ook ik niet te vertragen ten be hoeve van onze militairen in Indië uwe mede werking in te roepen, om de genademiddelen onder hun bereik te stellen. De broeders en zusters, die onder hen arbeiden, zyn o zoo dankbaar voor hetgeen zij jaarlijks met uwe medewerking van ons ontvangen, doch ook dringender wordt hunne bede, dat zij meer scheurkalenders enz. mogen ontvangen dan tot dusver, daar zij er nog altyd velen moeten teleurstellen, omdat wy geen geld genoeg ontvan gen om er meer te' zenden. Kon ik allen de brieven die wy van onze huisvaders der Mili tairen-Tehuizen ontvangen, ter inzage zenden, vooral die van zuster M. Jansz, die te Sama- rang enz. onder onze jongens arbeidt, wij twij felen er niet aan of de harten en beurzen zou den milder geopend worden om dezen arbeid ruimer te steunen. Daarom, lieve lezer of lezeres, met volle vry- moedigheid doen wij een beroep op uwe wel willende medewerking en verzoeken u beleefd naar uw vermogen uwe bijdragen toe te zen den onder het motto „Voor lectuur naar Indië." Iedere gave zal dankbaar aanvaard, ten voor- deeligste besteed en later behoorlijk verantwoord worden door Uw clw. dnr. en broeder, Zaandam, Molenpad 68. A. GRUIJS Sr. P.S. Wie bericht van ontvangst verlangt, zorge s.v.p. voor duidelijk en volledig adres. Gébruikte postzegels worden ook steeds dank baar {niet voor scheurkalenders), maar ten be hoeve der binnen- en buitenlandsche Zending ontvangen. Zondagavond werd in de Geref. kerk van Rotterdam (B) de door haar beroepen Missio- nairen Dienaar des Woords voor Midden-Java Ds. G. J. Ruysenaars, in zijn ambt bevestigd door Ds. P. A. E. Sillevis Smitt. Naar aanleiding van Hebr. 11 8a: Wees de bevestiger op Abrahams geloofsgehoor zaamheid. Ds. Ruijsenaars hield zijn intrede naar aanl. van Ps. 83 17. Aan de hand van dit woord der Schrift ontvoude hij den inhoud van de bede der gemeente voor de Heidenwereld. Nadat nog eenige toespraken tot bevestiger, kerkeraad, kerken der classis en gemeente ge richt waren sprak Ds. Mulder 'van 's Bosch den Mission. Dienaar en de gemeente van Rotter dam namens de Deputaten der Zending toe. Ongeveer 30 Dienaren des Woords namen aan de handoplegging deel. Bij de gemeente van Rotterdam B zal deze ure in dankbare herinnering blijven. Beroepen te Oostburg Ds. J. A. de Vries te Fijnaart. Aangenomen naar Beetgum door F. Bruinsma te Anna Jacoba Polder. Vryhoeve-Capelle. Onze beroepen leeraar Ds. Brummelkamp van Deventer hoopt Zondag 28 Juli a. s. des namiddags om 2 uur alhier zyn intrede te houden, na des voormiddags beves tigd te zijn door Ds. J. Visser van Sprang. Officiëele Berichten. Classis s Hertogenbosch. De a. s. Classicale Vergadering zal D. V. ge houden worden op Donderdag 18 Juli des voor middags te 9 uur te 's Bosch. Agendum als gewoon. Namens den Raad der Gereformeerde Kerk te Tilburg: G. Visser, Scriba. Tilburg 10 Juli 1901. Verantwoording van Liefdegaven. V/iesingen B. In dank ontvangen voor de Boeren-kampen f 0,50. Voor het tekort der kerk over 1900, groot f 102,48 is tot nu ontvangen f 95.10, zoo dat dit met nog f 7.38 gedekt zal zyn. Namens den Kerkeraad P. G. Laernöes Jr., Scriba. Voor de Boeren in Zuid-Afrika ontving ik een bedrag van f 2.50 van een broeder die verzocht te melden dat hij en anderen het betreurden dat by den laatst gehouden bidstond in de kerken A en B alhier niet voor de boerenzaak was gecollecteerd. Naar zij meenen worden bij zulk een collecte vele kleine gaven geschonken, die zonder deze niet worden opgezonden. Op zijn verzoek is ondergeteekende gaarne bereid meerdere giften voor dit doel in ont vangst te nemen en na verantwoording op te zenden. K. le Cointre. Voor Roelof Venter, den boerenkrygsgevan- gene op St. Helena (zie ons vorig no.) is door my in dank ontvangen f0.25, van N. N. f 0.50, alsv. f 0.50, postw. J. W. te W. fl.50. Aanbevelend, K. le Cointre. Met hartelijken dank ontvangen door Mej. Verhage uit de collecte 35 cent. Diaconaal Hulpbetoon. BOEKBEOOEDEELINGL Calvijn's uitlegging van Genesis. De uitgever K. le Cointre te Middelburg legde het tweede deel van Calvyn's Genesis in de vertaling van Ds. Los te De Lier, op onze schrijftafel. Een kant en keurig boekdeel van 482 blad zijden. Een boek vol zaken. Een boek, dat u uwen bijbel verklaart. Een kostelijk boek. Zulke boeken staan op de eereplank in de bibliotheken onzer Jongelings-Vereenigingen. Zulke boeken geeft een gemeentelid, die gaarne zijn leeraar, wiens tractement wat schraal is, eens een pleizier doet, met en tot vreugde ten geschenke. Want predikanten hebben zoo graag goede Schriftverklaringen, die ze kunnen naslaan bij 't preekmaken. Zoo'n boek is een schatboek. W. Advertentie n.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1901 | | pagina 3