27e Zuider-Zendingsfeest Dr. H. BAVUSTCK, „De Offerande des Lofs." FRED. H VERSCHOOR, TE BOLNES, Ik Aanplakbiljetten. arme volk van God, dat de ware rechzinnige ieer beljjdt, in den droom gebracht wordt, dat er in de scholen geen godsdienst geleerd wordt, niets dan maatschappelijke kundigheden, waar door Gods volk hun kroost nog al naar de scholen zendt, denkende aan geen kwaad. Maar wij zullen dit masker een weinig zoe ken op te lichten O, godzaligen, dat zaad, dat God u heeft ge geven, ligt onder de belofte des Verbonds, Gen. 17 en God vordert het van u, dat uwe kinderen onderwezen worden in de waarheid, Ps. 78 en Deut. 6 7 en niet in de leugenen, dat, mij dunkt, als gij er eens recht bij bepaald wierdt door den H. Geest, dan moe^t gij er voor schrikken om uwe kinderen naar zoodanige scholen te zenden, daar ze de krachten van den vrijen wil op den voorgrond plaatsen, en niet leeren, dat de mensch van nature is arm, ellendig, rampzalig, blindden naakt!" Voorts veroordeelt Smit het leerboek van den .Braven Hendrik en de Brave Maria van Pyke- rens en de geschiedenis van Jozef, toen in gebruik. Dan toont hy 't gebrek aan in 't onderwas in de Vaderlandsche Geschiedenis. Wester laat het kind vragen„Waarover waren die ge schillen tusschen Arminius en Gomarus?" 't .Antwoord luidt: „Kind, die geschillen waren zóó diep, dat gij ze niet kunt begrijpen Door Gods genade verrezen er ook in onze zuidelijke provincies beslist Gereformeerde Scho len, waar de onmisbaarheid der wedergeboorte uitgangspunt der opvoedig is. Doch vele geestverwanten van Ds. Ledeboer .zenden hunne- kinderen daar niet, maar op de openbare scholen, wier geest is om de kinde ren te leeren in eigen kracht op te klim man tot eigen gerechtigheid en deugd. 't Schepsel alles. God niets. De bijbel een verboden boek. En onrein geacht het bloed van Christus. O, mijn lezer, staat gij zelf hier schuldig, gevoel uw zonde en bekeer u haastelijk. En ziet gij uwe vrienden zich op dezen weg be zondigen aan hun kroost waarschuw toch ■en vermaan. Slaat overal de handen in» één om beslist Gereformeerde Scholen te bouwen en Godvreezende Gereformeerde onder wyzers te ■zoeken, aan wie ge geestelijk uw kroost, Gods verbondelingen, kunt en moogt toevertrouwen. Laat 's Heeren knechten zich opmaken en bouwen, en God van den Hemel zal het hun doen gelukken. Amen. W. Ik was in de gevangenis, gij hebt mij bezocht! Onze geliefde broeder Ds. J. D. v. d. Velden -schreef een kostelijke bid-uur-preek en de uit gever br. Ie Cointre zond er een aantal exem plaren van naar de gevangenen. Dit gaf aan leiding tot onderstaand schrijven, dat wij met toestemming en met hartelijke instemming van Ds. v. d. V. opnemen in onzen Zuider-Kerkbode. Het luidt, eenigszins in spelling gewijzigd, aldus Sint Helena, Deadwoodkamp 1901 den 13 Mei. Den. WelEdelen Heer J. D. van der Velden. Mijn eerwaarde leeraar en broeder in den Heere Jezus. Ik wensch u een weinig regelen te zenden om mij met u in kennis te stellen. R. Venter. Eerwaarde heer, wij hebben hier een paar preeken van u ontvangen en ik gevoel mij zoo verblijd om te zien, dat daar ver in het Noor den ook nog medebroeders zijn, die aan ons arme ongelukkigen nog denk en wij dank u in den naam van onzen Heiland voor uw vertroostende woorden, die gij aan ons gezon den heef door den vertroostenden Geest van onzen Heere Jezus, die ons zoo getroos heeft, omdat het in waarheid voortgebracb is uit den - Geest des Heeren. Zoo schreef ik aan u vrij uit als aan een geroepen broeder in Jezus, want mijn geest getuig met uwen, zoodat wij strijders zijn op de loopbanen naar het eeuwig tehuis daar boven want hier zijn wij vreemdelingen, want hier worden wij vervolgd, gesmaad, gelasterd en gedood om Zijns Naams wil, maar hierin verblijd ik mij om nog zoo groot een genade te genieten om Zijns Naams wil te lij, want hierin wordt Hij verheerlijk en ik gereinig. Eerwaarde Leeraar, wij zijn al meer dan een jaar gevangen. Wij hebben maar 5 maanden in het voorrecht geweest om te strijden voor ons dierbaar vaderland, maar het was het wel behagen des Vaders om ons in de banden te sloten. Zoo zullen wij het maar met geduld dragen, hoe dat onze harten ook branden om ontbonden te zijn, want ons lyden is zwaar en de toestand van ons land is bitter, bitter, ja bitterder als de dood, ik denk u is dat wel bekend. Ik heef een vrovw en 6 kinderen nagelaten in de smart, waarvan een reeds al dood is. Ik heef 1900 den 24 Mei laatst van haar een brief ontvang. Ik heef ook vernomen dat een myner broederen in Februarimaand gesneuveld zijn. Waarde leeraar, mijn behoefte is groot aan mijn lichaam. Ik zal verblijd wees, als u aan mij een weinig kan toedoen. Onze Heiland zal u het weder vergelden. Ik hoop om van u meer troos te krijgen en eens nader kennis te maken. Ik hoop deze bref zal u ter hand komen, indien dan eenige vrien den zijn onder uw gemeente, die aan mij wil schrijven, het zal mij zeer verblijden. Zoo be veel ik u allen in de handen des Heeren en wij zullen ons maar troosien met psalm 73 vers 12 en 13 en psalm 103 5 en 7 (rijm) zoo zal ik maar voor ditmaal tot sluiten gaan. Na groete van mij Uw vriend Roelof Venter. Ds. v. d. Velden te Klundert en br. K. Ie Cointre te Middelburg verklaren zich gaarne bereid om, als er lezers mochten zijn, die be hoefte gevoelen dezen gevangene iets te zenden tot verzachting van zijn en zijner vrienden bitter leed, die giften in ontvangst te nemen en over te maken. En de Kerkbode zal gaarne, wat inkomt, vermelden. Dr. W. Te Arnhem. De vriendelijke kerkzaal der Gereformeerden te Arnhem (B) was vrijwel bezet, toen Ds. van Lummel uit Delft het biduur zou leiden, dat gewoonlijk aan den Universiteitsdag voorafgaat. ZEw. had tot tekst gekozen P/ediker 3:11 Hy heeft ieder ding schoon gemaakt op zijnen tyd ook heeft hij de eeuw in hun hart geleid, zon der dat een mensch het werk, dat God gemaakt heeft, kan uitvinden van het begin tot het einde toe. Daarna droeg hij de stichting met hare cu ratoren en professoren en studenten, mitsga ders de haar dragende Vereeniging met hare directeuren op in den gebede. De samenkomst in 't Hotel des Pays-Bas was „stil en recht gezellig." Donderdag morgen stroomden de belangheb benden naar de vroolijke, luchte zaal der Buiten- Societeit, zoo zeldzaam schoon in een fraaien tuin gelegen op een heuvel aan den Rijn. Iets te laat opende Mr. Theodoor Heemskerk, weer lid van de Tweede Kamer, de jaarvergadering met een welkomstgroet. Hierop kreeg Prof. Dr. F. L. Rutgers het woord en hield voorzichtig, kalm, helder, logisch doordacht, zooals hij dat kan, een redevoering over de tydigheid van een mogelijke en mis schien wenschelijke verbetering van de for muleering van den grondslag der Universiteit en over het moeilijk vraagstuk van de juiste regeling harer verhouding tot de Gereformeerde Kerken in "[Nederland. Wij komen D. V. in ons volgend nummer hierop in 't breede terug, van wege het groot belang der zaak. In de namiddagvergadering, de publieke mee ting, boeide met een zeer schoone voordracht, de jongste der professoren, Dr. H. H. Kuyper zijn gehoor, om aan te toonen in hoe menig opzicht de geloovige wetenschap ongezocht tot bijna gelijke resultaten gekomen is en ook wel komen moet, als de ware Wetenschap bij 't licht van Gods Woord in den loop der eeuwen ge komen is. Dit Referaat verschijne eerstdaags in druk, verrijkend de schat van kerkelijke geschriften, waarmee de opbloei der Calvinistische Weten schap ons zegent, en waarby bovenaan staat Kuypers Encyclopaedic, gevolgd door Bavinck's dogmatiek, met welks voltooing ook wij den hoogstbekwamen Auteur van harte geluk wen- schen. Herkozen als Directeur werd de heer E. J. Wentmk, met de Waal Malefyt als plaatsver vanger. W. Door wijlen dhr. A. Onderdelinden te Rot terdam is aan de Vrije Univ. aan haar Hospi tium en aan haar studiefonds elk een som van f200 gelegateerd. Beroepen te Zevenbergen L. G. Goris te Knype. Aangenomen naar Oosterland door C. Staal, cand. te Dordrecht. Verantwoording van Liefdegaven. Vlissingen B. In dank ontvangenvoor de Zending 10 ct. van J., voor het tekort der kerk fl,00. De collecte, 30 Juni gehouden, ter onder steuning van de noodlijdende vrouwen en kin deren in Transvaal en Oranje Vrijstaat heeft opgebracht f56,29. Onder dit bedrag is begre pen eene gift van f 2,45 en eene gift uit de spaarpot van P. en C. voor de gevangen kin dertjes, groot fl,00. Namens den kerkeraad P. G. Laernoes Jr., Sriba. ZENDING. In dank ontvangen voor de Zending van de Geref. Zondagsschool ver. te Middelburg f 2.821/2, en van de Geref. Jongel. vereeniging „Herm. Faukeel" f 3.691/2- Namens gecommitt. J. v. Aartsen JzPenningm. BOEKBEOORDEELING. Ds. Rudolph te Leiden, schreef over„Poli tieke samenwerkingeene brochure, die uitge geven is te Leiden bij D. Donner en voor slechts 20 cent verkrijgbaar is bij alle boekhandelaren. Deze brochure behandelt in voor ieder ver staanbare taal eene belangrijke quaestie van onzen tyd op staatkundig gebied. Van harte beamen wy wat hier over samenwerking, ook met de Roomsch-Katholieken, gezegd, uiteen gezet en als eisch van den nood dezer tijden bewezen wordt. Ze is niet slechts geoorloofd, maar plichtmatig. Zoo goed als wij tegen den storm der zee saam onze diiken kisten, moeten wy tegen den onheiligen, alles verwoestenden storm van de God verzakende revolutieleer van het liberalisme met elkander optrekken, ten einde aan hem onder Godes zegen paal en perk te stellen, ja tot zwijgen te brengen, en alzoo land en volk voor de algeheele vervreemding van den God der Schriften te behoeden. Wij bevelen de lezing dezer brochure ieder aan en danken Ds. Rudolph voor dezen arbeid. Littooij. Advertentie». Voor de vele blijken van deelneming, onder vonden gedurende de ziekte en bij het over lijden onzer onvergetelyke Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder PIETERNELLA DE JONGE, betuigen wij bij dezen onzen harte- lijken dank. Uit aller naam: F. N. GRIMS Pz. Middelburg, 5 Juli 1901. Verschenen: De tweede, goedkoope druk van PRIJSIngen. O.OO. In prachtband 1.25. De eerste druk van dit schoone werk was binnen vier weken totaal uitverkocht. Zie de vele uitstekende recensiën. Na ontvangst van postwissel, franco toezending. Uitgave van Den Haag. Woensdag 10 Juli a.s. OP HET LANDGOED „TEN DONCK" gemeente Ridderkerk. EXTRA-TREIN naar Rotterdam (Beurs) en verder Salonboot naar het Feestterrein. Retour biljetten met inbegrip der bootreis en Program ma's le kl. f3.30; 2e kl. f2.70; 3e kl. f 1.95.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1901 | | pagina 3