Boek- en Handelsdrukkerij PATRIMONIUM. Geheel nieuw ingericht. -van onze gemeenten. Klein nog groot. Ja, al wat Christen is, moet er positie tegen kiezen, en dat niet uit farizeëisme, maar „uit de vreeze Gods" - als tegen een groote zonde W. Het verzoek van sommige Zeeuwsche predikanten. Naar aanleiding van onze ietwat spijtige opmerking onltrent een publicatie in De Bazuin, dat êenige Zeeuwsche predikanten verzocht hadden den Schooldag te houden op 3 en 4 Juli ontvingen we zooeven een tweetal brie ven, één vrij uitgebreid, waarin de schrijvers opmerken, dat het hun onbekend was, dat het op die data Universiteitsdag zou zijn. De Heeren moeten 't mij niet kwalijk nemen, maar dat vind ik wat heel onnoozel. Nu jaren achtereen houdt de Vrije Universi teit haren dag met het eindigen van den cursus, in de laatste week van Juni of de eerste in Julialtoos op Woensdag en Donderdag. En het was reeds gepubliceerd, dat dit jaar die vergadering zou gehouden worden op 3 en 4 Juli. Nu ging er, terwijl een der referenten sprak, zoo stillekes op onze jongste predikan ten-conferentie een verzoekschrift rond om met 't oog op de vacantiekaarten den Schooldag een paar dagen te verschuiven. 't Werd mij ook toegeschoven, doch met on wil schoof ik het door. Wat moest ik denken Eén van beiden. Of deze broeders denken heelemaal niet meer om den Universiteitsdag, of z$ vinden het geen onoverkomelijk bezwaar om niet alleen in dezelfde week, maar ook op denzelfden datum dezen nabootsenden Schooldag te hebben. Neen, als men den schijn van concurrentie had willen ontgaan, dan had men in elk geval den Schooldag moeten houden b. v. aan 't eind van de zomervacantie. Dan liepen de twee dagen ten minste toch uit-malkaar! Wat zouden de broeders van '34 wel gezegd hebben, als zij een ook door het volk van '96 steeds drukker bezochten jaarlijkschen School dag gewoon waren te houden, maar nu orga niseerden curatoren en professoren der V. U. liefst in dezelfde week een dergelijken dag daartegenover En als ik dan in mijn onwetendheid geadres seerd had om het maar op denzeifden dag te doen Er ware een geschreeuw opgegaan! Daar staat geschreven „Broeders, een iegelijk zie niet alleen op het zijne, maar ook op wat der anderen is." Slechts in dien weg zal de toekomst dagen, dat we allen met gelijke geestdrift zullen spre ken van onze Vrije, onze Opleiding en onzen Calvinistendag! W. Gymnasium te Zetten. Met blijdschap lazen wij dezer dagen het 36ste Jaarverslag van de Vereeniging voor gymnasiaal onderwijs, die verhaalt van de redding van het Gymnasium te Zetten. Och, het scheen, dat uit gebrek aan discipelen dit oude protest-gymnasium zou moeten wor- *den gesloten. 't Curatorium had reeds tegen 1 Sept. 1900 zijn doodvonnis geteekend. Doch de energieke Dr. W. H. Kramer bestond het stoute stuk om voor 5 jaren de gebouwen te huren en mits gesteund door de helft der contributiën voor zijne rekening de school voort te zetten. Zelf betrok hij met zijn gezin de vertrekken tot dusver door de familie Winckel bewoond hij wist 't verlies van oude docenten, o. a. van den bekwamen heer J. Vermaat, die 30 jaren lang op Zetten les gaf, en van den uit- nemenden docent doctorandus G. Oosterhuijs te vergoeden door jonge werkkrachten uit de litterarische candidaten a/d V. U. enz. en ziet er kwamen weer nieuwe leerlingen opdagen. Voor de 4, die naar de Academie konden gaan, de 6 die van gymnasium verwisselden en de 6, die hunne studie moesten staken, kwamen dadelijk 14 nieuwelingen, straks door nog 5 anderen gevolgd. En nu ook aan Zetten het Jus promovendi is toegekend, evengoed als aan een staats- of stadsgymnasium mag men hopen op herleving In 't Curatorium hebben thans zitting pro fessor Rooseboóm, voorzitter, Ds. C. L. F. v. Schelven, secretaris, Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, Dr. Monnik, de jonge Graaf van Lim burg Stirum, Ds. Brummelkamp, de jonge Ds. Ploos van Amstel uit Zwol en Mr. v. Beeck Calkoen al namen, die 't vertrouwen van ons christenvolk wekken. Uit Zeeland is er een zoon van ons herkozen kamerlid Mr. Lucasse. Onder de leerlingen zijn onderscheidene zo nen van onze volksvertegenwoordigers en andere bekende families. Laten onze Gereformeerde gezinnen in de provinciën thans hunne zonen, die ze voor de Academie willen toezenden, naar Zetten zenden. Ook de middelmatigen leeren er uitstekend, want er wordt veel werk op de jongens gedaan en nauwkeurig toezicht geoefend. Er is op Zetten werkelijk zeer veel goeds. Wagenaar. Aan de Vrije Universiteit is het cand.-examen in de Theol. Fac. afgelegd door den heer J. D. Du Toit en het propaedeutisch examen voor de jur. Faculteit door de heeren A. J. van Schelven en F. v. d. Bosch. Aan de Theol. school te Kampen slaagden voor het semi-candidaatsexamen de heeren H. Haspers, G. de Jager, H. Kajan, D. B. v. d. Meulen en A. A. Koppe en voor het propaed. ex. de heeren J. Tonkens en N. J. Frenning. Officiëele Berichten. KORT VERSLAG- van de Zeeuwsche Predikanten-Conferentie te Goes, op Donderdag 6 Juni 1901. 1. Ds. v. d. Hoorn opent als Voorzitter der vorige Conferentie, laat zingen Ps. 25: 2, leest Filippensen 2 1—12 en gaat voor in gebed. 2. In een treffende toespraak herdenkt Z.Ew. 'de goedertierenheden des Heeren. Niet eender collega's werd door den dood weggenomen. Een der oudsten kon na ernstige krankheid met vernieuwde kracht tot zijn door ons allen zoo hoog gewaardeerden arbeid ingaan. Dat in die nende liefde in ons het gevoelen blijke, dat ook in Christus Jezus was. 3. De Voorzitter wordt herbenoemd en Ds. Koopmans tot Scriba gekozen. 4. De notulen der vorige verg. door Ds. Zijp opgesteld, worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Den scriba wordt opgedragen Z.Ew. den dank der verg. over te brengen. 5. Op voorstel van Ds. v. d. Veen wordt be sloten voortaan de presentielijst in de notulen op te nemen. 6. Tegenwoordig zijn 22 Dienaren en onder scheidene toehoorders. 7. Ds. Baaij levert eene heldere Schriftver klaring over Zacharia 3. Uit de leerrijke be spreking, waaraan de Brs. v. d. Kooi, de Jager, Hulsebos, v. d. Veen, Kerssies, Bouma, Littooij en Wagenaar deelnemen, blijkt, dat deze diep gaande exegetische studie door de aanwezigen op prijs wordt gesteld en de referent zijn on derwerp ernstig had ingedacht. 8. Ds. Donner leverde een keurig gesteld referaat overHet gezag der Belijdenis en dat der Kerkenordening. In onderscheiding van dat der Heilige Schrift is dit gezag feilbaar en niet consciëntiebindend. Dat der belijdenis is leer stellig, dat der Kerkenordening slechts regelend. Aan eene levendige discussie hierover nemen deel de Brs. Hulsebos, Littooij, Meulink, Baaij Boeyenga, Koppe, Wagenaar en Koopmans. Onderscheidene Brs. verzoeken den Referent zijn doorwrochte studie van zooveel actueel belang m de Zuider-Kerkbode te plaatsen. 9. Na de pauze refereert Ds. v. d. Kooi over „De verhouding van de Kerk en de Scholen voor lager onderwijs op gereformeerden grond slag." Spreker legt' eenerzijds sterk den nadruk op „souvereiniteit in eigen kring", en betoogt anderzijds de noodzakelijkheid van een con- tractueel verband tusschen beide. De Brs. Wa genaar, Hulsebos, Baaij, Littooij, de Jager en Bruinsma' wisselen met den Referent van ge dachten over dit teeder onderwerp, waaruit blijkt, hoe moeielijk de oplossing van dit inge wikkeld vraagstuk blijft. 10. Wegens het vergevorderde uur wordt in overleg met Dr. Wagenaar diens referaat uit gesteld tot de volgende verg. 11. Het agendum voor dl volgende Confe rentie wordt vastgesteld als volgt Eene exegetische studie Over het begrip „pistis" uit Hebr. 11 door Ds. Bouma, prim. Koppe sec. Visser, tert. De doop van Johannes, door Dr. Wage, naar, prim. Dekkers, sec. Boeijenga, tert. Proeve van herziening van eenige artt. D. K. door Ds. Donner, prim. Koopmans, sec. Hulsebos, tert. Plichten ten opzichte der Dieren naar de H. S., door Ds. Laman, prim. Baaij, sec. Geerling, tert. 12. De Voorzitter dankt in zijn afscheids woord de Referenten voor hun gewaardeerden arbeid, de Opponenten voor hunne belangrijke vragen en wenken, de aanwezigen voor hunne belangstelling, den kerkeraad van Goes voor de welwillende afstand van kerkgebouw en con- sistorie, den koster voor zijne prompte bedie ning, en verzoekt Dr. Wagenaar voor te gaan in dankzegging, die, nadat de scriba den voor zitter den dank der verg. voor diens vriendelijke leiding had gebracht, hiertoe overgaat. Namens de Conferentie, J. J. Koopmans Jr., Scriba. P. S. Dit verslag kon met het oog op de verschillende offic. verslagen van de Prov. Sy nodes eerst nu geplaatst worden. Vergadering der Classis Middelburg. De kerkeraad der Gereform. kerk van Oost en West Souburg, daartoe op de laatstgehouden Vergadering der classis aangewezen, roept de kerken der classis Middelburg ter gewone Ver gadering samen tegen Dinsdag 30 Juli eerst komende, des voormiddags ten negen ure in de Gasthuiskerk te Middelburg. Men wordt verzocht stukken voor deze Ver gadering, alsmede punten voor het agendum vóór Vrijdag 12 Juli in te zenden bij den actu- arius der classe, den WelEerw. Heer Ds. H. Meulink, predikant te Meliskerke. De kerkeraad voornoemd J. Dorleijn, praeses. K. Allaart, scriba. O. en W. Souburg, 24 Juni 1901. Geref. kerk te Vlissingen B. Tot het ontvangen der plaatsengelden over het afgeloopen kwartaal zal D. V. worden zit ting gehouden Maandag 1 Juli en Zaterdag 6 Juli, in de Consistoriekamer der Nieuwe Mid- delkerk, telkens van des avonds 7 tot 8 ure. De Boekhouder: J. Pelle. Classis 's Hertogenbosch. De a. s. Classicale Vergadering zal D. V. ge houden worden op Donderdag 18 Juli des voor middags te 9 uur te 's Bosch. Stukken Voor het agendum in te zenden vóór of op Dinsdag 9 Juli e. k. Namens den Raad der Gereformeerde Kerk te Tilburg: G. Visser, Scriba. Tilburg 24 Juni 1901. Koudekerke, 24 Juni 1901. Gisteren is alhier tot herder en leeraar beroepen de WelEerw. heer Ds. H. Thomas, predikant bij de Geref. kerk te Purmerend. Namens den Kerkeraad, P. Boone Pzn. Sr., Scriba. Verantwoording van Liefdegaven. I dio te? tg es tic h t 9 s Heeren Loo. Met vriendelijken dank ontvangen van v. M. 150 halve centen, f0.75. K. le Cointre, Diak.-Corr. Woensdag 3 Juli a. s., 's avonds 8 uur, zal namens de J. V. „Herman Faukeel", ds. Bouma optreden met een toelichting op art. 15 ons program (levensmiddelen en lijkverbranding) in de consistorie Gasthuiskerk. Druk bezoek gewenscht. De secretaris, C. W. v. d. Kuip. Ring Middelburg. Het bestuur van den ring wordt herinnerd aan de vergadering op 4 Juli a. s. des namid dags 5 uur. ,De secretaris, W. L B. J. Dekker. Advertentie n. EBEN-HAEZER. Zoo de Heere wil en zij leven hopen mijne geliefde Ouders NICOLAAS STEP en MAATJE ELIZABETH DE VROOME, den 5en Juli a. s. hun vijf-en-twintig jarige Mchtvereeniging te gedenken. Hun Dankbare Zoon. Middelburg, 28 Juni 19»Jl. AFD. MIDDELBURG. Ledenvergadering op Dinsdag 2 J u 1 i 's avonds 8 uur in het Chr. Mil. Tehuis Nieuwstraat. HET BESTUUR. KLEMKERK OLTHOFF. Londensche Kaai H 60, Middelburg, Lage Prjjzen, Fraaie Uitvoering.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1901 | | pagina 3