Bij Boekh. FANOY C. J. HONDIUS, Kantoor DAM F 162 Officiëele Berichten. Advertentie n. des Pais Bas de geestverwanten te ontvangen en te onthalen. Genoten wij voor 2 jaar aan 't Vhssmgsch strand een prachtig diner - in de schoonste omgeving, die Zeeland bieden kon, ook Gelder land geeft het neusje van den zalm en richt de feestdisch aan in een zaal, gelegen aan den eenigen Velperweg. Toen we den vongen dag te Arnhem geno ten, had op de meeting Prof. Bavinck het Referaat. Thans organiseerde deze Hoogleeraar met zijn vrienden in dezelfde week (Zeeuwsche predikanten begeerden reeds dat 't wezen zou op denzelfden dag !)-een soort concurreerenden Theologischen Schooldag te Kampen. Hoe in-jammer Toén ontvingen de Heer en Mevr. Van der Hoop de vrienden in hunne salons, en boden ze na 't diner een rijtocht aan,welk een trouwe broeder daalde in Van der Hoop ten grave Doch wat zich onttrekt of ontnomen wordt, de Heere blijftHem zij onze dierbare Stich ting bevolenZij leeft voor de Eere zijns Naams. Hoe klein ze is tot zegen. Hoe vele harer discipelen dienen met eere in onze Kerken vinden plaats op Christelijke gymnasia, treden als besliste christenen op in de rijen onzer advocaten. Een harer eigen discipelen bekleedt met eere een van de katheders harer Theol. Faculteit en, dank zij de jongste verkie zing, treden hare leerlingen ook 's Lands Raad zaal binnen. Dit laatste jaar ging stil en gezet de arbeid door. Alle directeuren, curatoren, hoogleeraren en studenten bleven gespaard. 't Studiefonds, dat de onkosten van 't Hos pitium bestrijdt, bad ruim f 7600 uit te geven en ontving er nog geen 4, zoodat er ruim f8700 te kort is. Ook de eigenlijke uitgaven beliepen duizend gulden meer dan de inkomsten opleverden. Versterking van middelen is dus noodig. Dat' nu er tweemaal 'sjaars voor Kampen gecollecteerd wordt, de eene jaarlijksche kerk- collecte voor de Theol. Faculteit aan de V. U. wel wat klimmen kan, springt, als men in 't verslag de cijfers ziet, in het oog. Van de classe Zierikzee over 1900 staat niets vermeld hoe-komt dit? Oud Vosmeer collecteerde in geen 3 jaren, Zaamslag A nog nooitDe heele classis Tholen collecteerde ruim 13 gulden. Ingeschreven waren 68 theologische, 26 juridische en 20 litterarische studenten. Van de hand der professoren verschenen o. a. de crisis in Zuid-Afrika, Scolastica II, Schuld m Straf't Gereformeerd beginsel in de Kerk geschiedenis, een verhandeling over 7 onderwijs in de physica en in de chemie. Wanneer krijgen we onzen eersten Medischen professor PR- W. Korte Acta van de Particuliere Synode van Noord-Brabant en Limburggehouden te 's Hertogenbosch, 5 en 6 Juni 1901. 1. Ds. J. M. Mulder, praeses van den ker- Ikeraad der roepende kerk, heeft deze vergade ring na het zingen van Ps. 105 3 geopend met aanroeping van den naam des Heeren, en ihet lezen van Jesaja 46, waaraan hij een korte toespraak verbond. 2. Als afgevaardigden waren met credentie- brieven tegenwoordiguit Cl. Almkerk DD. J. A. Goedbloed, A. P. Lanting, J. Osinga en de ouderl. W. N. de Leeuw, G. van Oord en C.J. van Andel; uit Cl. 's Hertogenbosch DD. J. M. Mulder, J. Jansen, J. v. Haeringen Kz. en de ouderl. J. Dalmeijer, H. Schreuders en G. Bran- -derhorst Johzn.uit Cl. Klundert DD. W. Kap teijn J. D. v. d. Velden, J. C. C. Voigt en de ouderl. G. Bax, C. Maris Az. en W. J. Zijlmans. 3. In het Moderamen werden verkozen DD. J. M. Mulder, praesesW. Kapteijn, assessor J. v. Haeringen Kz., scriba en J. D. v. d. Velden, adj. scriba. 4. De Acta van de Particuliere Synode, ge houden te Raamsdonk 30 Mei 1900, werden vastgesteld. 5. Eenige rapporten worden uitgebracht: - a. Van deputaten voor de Prov. Zendings conferentie. De conferentie te Raamsdonk ge houden, was goed geslaagd. Indien minstens de helft der Brabantsche kerken afgevaardigden willen zenden, zal ook dit jaar een conferentie gehouden worden, plaats en tijd door het Mo deramen van deze Synode te bepalen. b. van deputaten voor Hulpbeh. kerken. c. van deputaten ad examina. d. van deputaten art. 13 D. K. e. van deputaten in zake een moeilijkheid in een der kerken. f. van Ds. v. d. Velden inzake de uitzen- ding van een Dienaar, missionair naar Midden- Java in connectie met Zeeland. Tot mogelijke bevordering van dit plan zullen drie deputaten worden aangewezen. Telegraphisch is hiervan aan de Zeeuwsche Synode, te Goes vergaderd, bericht gezonden. 6. Een drietal protesten werden gelezen. Ten aanzien van het eerste wordt een commissie benoemdover het tweede zal een schrijven aan den betrokken persoon worden gerichthet derde bleek niet voor behandeling vatbaar. 7. Nog eenige mededeelingen en rapporten worden gehoord a. van deputaten voor het nazien van de rekening van den penningm. der Inwendige Zending. b. van de Prov. quaestor. c. van den deputaat voor de Alg. kas voor Hulpbehoevende kerken. d. van den deputaat voor de Alg. Kas art. 13 D. K. e. van den Curator der Theol. School. 8. Over een voorstel om de percentage voor de Prov. kosten en art. 13 D. K. te veranderen, moeten eerst de classes worden gehoord. Hierna wordt de vergadering met dankzeg ging gesloten. 9. Aan den morgen van den tweeden dag werd de vergadering met gebed geopend door Ds. v. d. Velden. Afwezig waren de ouderlingenC. Maris, W. N. de Leeuw, W. J. Zijlmans, H. Schreu ders en J. Dalmeijer. De drie laatstgenoemden hadden als plaatsvervangers gezonden de ouderl. J. Maris, K. de Geus en G. J. Fros. 10. Op het verzoek van een Emer. predi kant werd gunstig beschikt. 11. Het verzoek van de Cl. 's Bosch, om weder f 75 te mogen ontvangen voor den dienst te Helmond en Helenaveen werd ingewilligd. 12. De volgende benoemingen hadden plaats Tot Curator voor de Theol. SchoolDs. J. A. Goedbloed primus, Ds. J, D. v. d. Velden secundus. Tot Prov. deputaat voor de Alg. kas van Hulpbehoevende KerkenDs. JM. Mulder primus, Ds. J. v. Haeringen Kz. secundus. Tot deputaten art. 13 D. K.DD. J. M. Mul der, W. Kapteijn en ouderling W. N. de Leeuw. Tot deputaten ad Examina DD. W. Kapteijn, J. M. Mulder, J. D. v. d. Velden, J. A. Goed bloed en J. v. Haeringen Kz. Tot deputaten voor de Prov. Kas van Hulp behoevende Kerkende Ouderl. C. v. Wijnen, J. Maris Az. en C. J. v. Andel. Tot Prov. quaestor Ouderl. W. N. de Leeuw te Almkerk. Tot deputaten voor Inwendige Zending en Bij belcolportagéDD. J. A. Goedbloed, J.1C. C. Voigt, J. v. Haeringen Kzen de Ouderl. C. v. Wijnen, L. Punt, G. Branderhorst Johzn en A. Nieuwenhuizen. SecundiDD. W. Bosch, J. M. Mulder en J. D. v. d. Velden. Tot deputaten voor correspondentie met Zee land DD.-W. Bosch, W. Kapteijn en J. M. Mulder. Tot archiefbewarende Kerk 's Hertogenbosch 13.Wat art. 13 D. K. betreft zal de Provincie weder alles voor eigen rekening nemen. 14. Een verzoek van een Broeder omgeëx- amineert te worden volgens art. 8 D. K., in verband met een verzoek van de Cl. 's Bosch, kon hier nog niet genoegzaam behandeld wor- den. r 15 Uit het rapport van deputaten voor in wendige Zending blijkt, dat dit werk door den Heere gezegend wordt, maar de financiën moe ten nog versterkt worden. De Synode besluit de kerkrechterlijke positie van Ds. Binnema te Tilburg te veranderen, Hij zal door Tilburg beroepep worden als dienaar van die kerk, maar aan de Inwendige Zending worden geleend. Daarom zal er vooraf een con tract gemaakt worden met de kerk van Til burg. Dit contract moet zoo absoluut mogelijk gemaakt worden, opdat de deputaten altoos de noodige beschikking over den arbeid behouden. 16. Al de predikanten van Noord-Brabant zullen weer een Zondag in Tilburg optreden. 17. De eerstvolgende Particuliere Synode zal saamgeroepen worden door de kerk van Klundert, en wel te Breda in de eerste heltt van Juni 1902. 18. Na eenige woorden van dank aan den praeses voor zijn uitnemende leiding aan de Synode gegeven, sloot Ds. Kapteijn deze laatste zitting met dankzegging, Namens de Particuliere Synode van Noord-Brabant en Limburg.^ J. v. Haeringen Kz. ülassis Klundert. De a, s. Classicale vergadering zal gehouden worden Dinsdag 23 Juli te Zevenbergen. Stukken voor het agendum in te zenden vóór Dinsdag 9 Juli. Namens den kerkeraad der Geref. kerk van Zevenbergen J. D. v. d. Velden, Consulent. G. Bax, Scriba. Zevenbergen, 20 Juni 1901. Verantwoording van Liefdegaven. "zending. In dank ontvangen voor de Zending uit de Pinkstercollecte f44.291/!, uit de Catechisatie bus f5.39, Collecte Zendingsschool Juni f 0.60 en uit het busje van de Gebr. Vermeulen f 4.82 benevens een partijtje gebruikte postzegels. Namens gecommitt. J. van Aartsen Jz., Penningm. Vlissingen B. In dank ontvangen voor de kerk: van de Knapenvereeniging f 10.—, van N. N. f0.25, voor de Zending (Heidenpenning) P. B. 52, B. d. W. 52 halve centen, voor het tekort der Kerk f2.50, voor dat der school fl.— en f2.50 (zoo dat de opbrengst der col lecte tot dat doel nu gestegen is tot f 110.16). De opbrengst der stuiversvereeniging op 14 Juni bedroeg f25.30. Namens den Kerkeraad: P. G. Laernoes, Scriba. BOEKBEOOKDEELIN G PASTORALE ERVARINGEN (in schet* sen) van den predikant te Beekdorp, door Ds. J. J. de Kat Angelino. Uitgave van C. Van Hinsbergen, Gelderm alsem. Men vraagt ook van onze redactie eene re« censie van dit boek. Welnu, wp willen er gaarne van getuigen, dat het met veel talent geschreven is in boeienden stijl en nuttige wenken bevat vofer leeraars en gemeenteleden beiden. Maar hieraan is eene groote schaduwzijde verbonden. Deze schetsen zijn dienstbaar ge maakt, om het Hervormd Kerkgenootschap met alle macht te steunen. Het zijn vooral de Gere formeerden, die het op alle manier moeten ont gelden, en van welke allerlei caricaturen wor den geteekend. Ook tegen de modernen wordt strijd gevoerd, op grond, dat de Hervormde kerk hare leer heeft; doch de schrijver boet hier een groot deel van zijn kracht in, daar hij toont zelf de leer der Hervormde kerk te ver werpen, althans te verwateren, door zich een voorstander te toonen van de leer der algemeene genade. Pastorale Ervaringen is dus geen stichtelijk, opbouwend boek voor ons volk. Die het leest, leze het met de gave des onderscheids, zoo is er, gelijk wij begonnen op te merken, nog wel wat uit te leeren. Daar hier een vurig voorstander van het Genootschap van '16 aan het woord is, kan het op indirecte wijze voor gereformeerde leeraars en verdere ambtsdragers ook hierom nog wel zijn nut afwerpen. Hulsebos. CORRESPONDENTIE. Het Kort Verslag van de Zeeuwsche Predi kanten Conferentie te Goes, op Donderdag 6 Juni 1901, moest wegens plaatsgebrek over staan. in EFFECTEN, COUPONS en INCASSEERIN- GEN, BRAND-, INBRAAK-, ONGEVALLEN-, TRANSPORT- en LEVENSVERZEKERINGEN. Neemt gelden a deposito. Vertegenwoordiger van de Noord-Nederland- sche Hypotheekbank voor de uitgifte van PANDBRIEVEN en het sluiten van HYPO THEKEN. bij de GISTSTRAATg Middelburg. abonneert men zich op HERAUT, STANDAARD, ZEEUW, MIDDELB. COURANT, VELDPOST en verder op alle andere COURANTEN en TIJD SCHRIFTEN. Gelegenheid tot het medelezen van HERAUT en STANDAARD. £lll0Gïl

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1901 | | pagina 3