eener afdeeling vergaderen de afdeelingen B en •C te zamen. Het allerlaatste punt waarop de Referent wees, was dit, dat de Javaansche Kerken op den duur haar eigen Belijdenis moeten uitspre ken en haar eigen Kerkorde vaststellen. Voorloopig is het 't best zoo zy aanvaarden de 12 Artikelen, opgevat in den zin van de drie formulieren van eenigheid der Geref. Kerken in Nederland. Wij hebben getracht, zoo volledig mogelijk den inhoud van dit schoone en boeiende Refe raat weer te geven. Zeer veel valt er uit te lepren en menige nuttige wenk geeft het voor dén arbeid der Zending. Nadat de Referent had uitgesproken werd gelegenheid gegeven tot gedachtenwisseling, waarvan een ruim ge bruik werd gemaakt door de aanwezige Broe ders en waarbij nog veel besproken punten nader werden toegelicht Van deze Conteren- èie mag gezegd worden dat zy uitstekend is geslaagd. Voor al het gehoorde werd dan ook aan 't eind bij dank aan de inleiders, des flee- ren goedheid geprezen met het „Zijn Naam moet eeuwige eer ontvangen" waarna Ds. v. d. Velden deze gezegende samenkomst met dank gebed sloot. Spreke de Koning éer Kerk Zijn «Amen" er over uit. Zegene Hjj den arbeid der Zending. Dat Zjjn Ryk komeEn geve Hij ons in het volgende jaar by meerdere medewerking der Kerken weer eene Provin ciale Zendingsconferentie! J. A. de Vries. Fijnaart, 10 Juni 1901. De Afdeeling Middelburg. In 't begin dezes jaars werd alhier door den heer W. Sluijter vanwege de Ver. tot Chr. verzor ging van zenuwlijders een spreekbeurt vervuld, met 't doel voor dezen arbeid belangstelling te winnen. Er werd 'n voorloopig comité ge vórmd dat trachten zou begunstigers te werven. Het resultaat daarvan is dat een tal van personen als begunstigers toetraden. In de vergadering, op 12 April gehouden ontbond zich 't voorloopig comité en werd 'n bestuur gekozen, bestaande uit de dames M. W. D'huy en J. van Schelven en de heeren Dr. L. Wa-1 genaar. Joh. Goote en A. J. Verhage. Ter algemeene vergadering werd afgevaar digd de heer Goote, die in de vergadering van '25 Mei verslag deed. Hij deelde mede dat de plaats, waar de stichting zal komen, nog niet is bepaald, doch waarschijnlijk zal dat in 't mid den van 'tland zijn. De Heeren Ds. Notten, Dr. Schuurman Stekhoven en Ds. Dupont brachten rapport uit over de wijze van verpleging. Zy achtten de paviljoen-verpleging de meest verkieselijke. Voorts werd door 't bestuur medegedeeld, dat de Vereenjging reeds 28 afdeelingen en 30 cor- paratiën telt met te zamen 200 leden. Door de hier gevestigde afdeeling zal getracht worden Ds. Notten als spreker te doen optre den, om meer belangstelling voor dezen arbeid op te wekken. Namens het bestuur, A. J. Verhage, Secr. Officiëele Berichten. Korte notulen van de Prov. Synode der Geref. Kerken in Zeeland. Art. 1. Opening door Ds. Bouma, praeses der vorige synode, met gebed en toepraak. Art. 2. Uit onderzoek der Cred. brieven blijkt, dat alle primi wettig tegenwoordig zijn, behalve Ds. Esselink, wegens ongesteldheid verhinderd en vervangen door secundus Ds. Baaij. Art. 3. In het moderamen nemen na stem ming zitting Ds. A. Littooij als praeses, Ds. K. J. Kapteijn als sCriba; en op verzoek van Ds. Littooij, Ds. J. H. Donne'r als assessor en Dr. Wagenaar als tweede scriba. Art. 4. Ds. Hulsebos, scriba der vorige Sy node leest de notulen, welke worden goedge keurd. Ds. Bouma en Ds. Hulsebos werden uitgenoodigd als adviseerende leden plaats te nemen. Art. 5. Wordt bepaald, naar aanleiding van de notulen, dat voortaan op de Prov. Synode, daar dan de acta reeds verschenen zijn, geen rapport van de Deputaten ter Generale Synode meer zal gewacht worden. Art. 6. 't Rapport van den Curator wordt gelezen, 't Curatorium dringt aan op versterking der middelen. Omtrent de conferentie wordt iets medegedeeld. Ds. Littooij vraagt of hij als curator aan de nog te wachten conferentie kan deelnemen. De Synode oordeelt dat die samenspreking geen officieel, maar een parti culier broederlijk karakter draagt. Dus kan JJs. Littooij daar niet als curator optreden. Art. 7. De Deputaten ad examina rappor teeren dat geen peremptoir examen werd af genomen. Art. 8. Rapport Prov. Kas. Ontvangen f402.62; uitgegeven: f 252.23i/2;saldof 150.881/.,. Art. 9. Rapport kasE. B. F. Ontvangen f 1482.04, uitgegeven: f503 batig saldo: f978.64. Art. 10. De broeders Melse en van den Berge worden aangewezen om de boeken na te zien. Art. 11. Wordt ter tafel gebracht een schrij ven van den alumnus met dankzegging, als mede zijn rapport. Art. 12. Rapport van Ds. Hulsebos omtrent Algem. kas der Hulpbeh. kerken, voor welke werd ontvangen f 1338.61i;2, restende nu een batig saldo van f 3.611,2. Art. 13. Br. J. Donner deelt mede dat er niets verhandeld is door de Algem. Kas. Ds. van der Veen, leest een schrijven voor van Ds. Goedbloed, namens deputaten Generale Kas, Waarin wordt gevraagd naar opgave van de behoefte der Zeeuwsche kerken en sterk wordt aangedrongen om het achterstallige te vol doen, en op het ook voortaan naleren der ver plichtingen. Art. 14. De praeses stelt nu aan de orde de kas voor Em. Pred. enz. Rapport Ds. Kapteijn. De ontvangsten, behalve het batig saldo van het vorige jaar van ruim f305, zijn f 1420. 't Batig saldo is nu f 498.42i/2. Verschillende brieven worden voorgelezen, o. a. een van Deput. Alg. Kas, wijzende op den nood in Overijsel. Verschillende voorstellen worden besproken en eindelijk besloten, dat vijf deputaten, uit elke classis één, door haar aan te wijzen, zul len saamstellen een nieuwe Concept regeling, om na behandeling op kerkeraden, classen, en volgende Prov. Synode te worden gebracht op de e. k. Generale Synode. Art. 15. De vergadering wordt een uur ge schorst met het oog op het middagmaal. Art. 16. Door Ds. Baaij wordt de namiddag zitting geopend. De vergadering wordt in comité generaal vastgesteld. Art. 17. Gelezen wordt het rapport van De putaten voor de kas „fix bonis publicis". Eenige aanvrage om hulp. Deputaten meen den geen uitzondering te mogen maken met het oog op de algemeene oproeping voor Zee land. Zulks wordt goedgekeurd. Voorts besluit de vergadering met meerderheid van stemmen op de aanvragen afwijzend te beschikken. Art. 18. Het voorstel Axel voor de terugbe taling der gelden door hen die hulp hebben gehad uit de kas E. B. P. geamendeerd door Ds. Littooij dat de verplichting daartoe, aan vangt eerst bij wie in vermogensbelasting val len, wordt met 11 tegen 7 stemmen verworpen. Twee broeders toch, Catsman van Oostburg en Mulder van Zierikzee, hebben de vergade ring verlaten. Art. 19. 't Rapport van idioten en krankzin nigen wordt geleverd door br. de Jonge uit Goes. Alle kerken, uitgezonderd Middelburg C, werken in deze samen. De bezwaren van die diaconie worden blootgelegd. Art. 20. De Synode besluitle om het ge heel batig saldo der kas voor Em. pred. enz., rond f 500, te zenden aan de Generale kas der Em. pred. enz.; rekenende hiermede aan zijn verplichting naar vermogen te hebben voldaan en 2e om voortaan in de lijn der Middelburgsche synode te gaan, totdat een betere regeling dooi de Gen. Synode is aangenomen en 3e dat voor het volgend jaar f 300 uit de alg. kas zal wor den aangevraagd. Art. 21. 't Voorstel Middelburg in zake de Zending wordt met algemeene stemmen aan genomen, met dien verstande dat iedere classis een deputaat benoeme, en dat die van Axel de anderen samenroepen zal. Art. 22. 't Voorstel Middelburg aangaande de losmaking der predikanten wordt met al gemeene stemmen aangenomen, inbegrepen de considerans, om *t n.l. als voorstel Zeeland te brengen op 't agendum der generale Synode. Art. 23. Overgenomen wordt door de Synode het voorstel Zierikzee, in zake correspondentie en protest omtrent den gruwel in Zuid-Afrika, door middel van Dep. voor correspondentie met buitenlandsche kerken bij de kerken van Engeland, Schotland en Wales. Art. 24. Toegestaan wordt uit de Prov. kas voor Em. pred. enz. voor Tholen f 300, voor Axel f 175 en voor Goes f 500. Art. 25. De Synode gaat weer in Comité generaal. Gelezen wordt een schrijven van broeder K. W. met protest tegen 't besluit van de classis Middelburg aangaande zijn wering van 't H. Avondmaal. De Synode komt niet op het door haar vroeger in dezen genomen besluit terug. Art. 26. De assessor leest een telegrapisch bericht van de evenzoo saamgekomen prov. Synode van Brabant, inhoudende bericht van de benoeming van drié deputaten voor de Zending. Art. 27. Een verzoek van een losgemaakten predikant om steun wordt afgewezen. Art. 28. Gelezen worden het voorstel Nieuw- dorp en het schrijven van de Redactie en den uitgever van de Zuider Kerkbodebeide voor stellen zullen om des tyds wille worden aan gehouden tot het laatst. Uitgesproken werd alleen, dat de historische considerans niet in behandeling mag genomen op de synode, welke aan het voorstel van den Uitgever en de Re dactie voorafgaat. Art. 29. Alle deputaten worden geconti nueerd. In plaats van broeder Donner uit Goes wordt voor de Gen. kas voor Em. pred. enz. aangewezen br. M. de Jonge te Goes. De secundus ad examina zal optreden tel kens voor dien primus in wiens classe een examen moet plaats hebben. Art. 30. De broeders Melse en v. d. Berg rapporteerep de boeken der penningmeesters van verschillende zaken in orde te hebben be vonden. Art. 81. De Synode zal het volgend jaar D. V. gehouden worden den eersten Dinsdag in Juni te Middelburg, aanvangende des morgens half tien en voortaan zal namens de Roepende Kerk de Synode worden geopend. Art. 32. Naar aanleiding van het voorstel Nieuwdorp en het schrijven van den Uitgever en de Redactie van de Zuider-Kerkbode, worden benoemd de deputaten Ds. Esselink, Ds. v. d. Kooi, Ds. Bouma,.Ds. de Jong en Ds. van der Veen, zullende deze confereeren met den Uit gever van de Kerkbode, om een contract, zoo mogelijk, met de Kerkbode te verkrijgen. Art. 33. Begrooting Prov. Kas. Totaal f450, waarvan aan Axel 17, Goes 15, Middelburg 40, Tholen 10 en Zierikzee 18 pCt. Art. 34. Begrooting Emeriti f 1420, waarvan Axel 121/2 pCt. Goes 12i/2 pCt., Tholen 10 pCt., Middelburg 40 pCt. en Zierikzee 25 pCt. moeten opbrengen. Daarna worden de Korte Notulen voorgelezen. Art. 35. De vergadering wordt kortelijk toe gesproken door den Voorzitter, en deze op zijn beurt door den Assessor Ds. Donner, waarna de praeses eindigt met dankzegging. K. J. Kapteijn, Scriba. Classe Klundert. Aan de Kerken in genoemde Classe zij her innerd, dat ik gaarne zal ontvangen de collec ten voor de hulpbehoevende kerken buiten de classe (Mei) en die voor de Heidenzending (Juni.) De Quaestor, J. A. de Vries. Fijnaart 10 Juni 1901. De Vry dagavond-cursus treedt tot nader aan kondiging de zomerrust in. Dr. Wagenaar. ZENDINGSSCHOOL te Middelburg Woensdagmiddag van 2 3 uur en van 3—4 uur. Advertentie n. Heden werden wy verblijd met de geboorte van een welgeschapen ZOON. A. VAN DIJK, S. VAN DIJK—Hüissoon. Middelburg, 14 Juni 1901. Heden overleed na een langdurig doch geduldig lijden tot onze diepe droefheid onze hartelijk geliefde zorgvolle echtge- noote, moeder-, behuwd- en grootmoeder PIETERNELLA DE JONGE, in den ouderdom van 63 jaar. Middelburg, 14 Juni 1901. Uit aller naam F. N. GRIMS Pz., Algemeene kennisgeving. Heden overleed onze geliefde Echtge- I noot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer JOZIAS DE W AARD, in den ouderdom van 83 jaar. De Heere sterke ons in dezen weg. Namens de familie: Wed. J. DE WAARD—Kroon. Middelburg, 13 Juni 1901. 0

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1901 | | pagina 3