O. J. HONDIUS, Kantoor DAM F 162 vasthoudende mensch kiest doch wordt op een verborgen wijze hierbij bepaald door 't Albestuur Gods.] Is niet, vraagt prof. v. d. W. de mensch van „Gods geslacht En daarom immers eerstdeels Schepper van zijn eigen lot Zij het binnen enge grenzen, toch vrij Vry, opdat hy door keuze tusschen lust en plicht, door zelfverloochening en energie zich een karakter verwerve. [Voorzeker; doch menschelijke wille- keus en Goddelijk Albestuur gaan altoos samen.] Prof. v. d. Wijck is voorts optimistHij ziet in de nieuwe eeuw nieuw leven ontluiken. Vol kloekheid van geest. Vol gezonde levens lust. Met hopend wysgeerig vorschen. Met y ver voor volkstaal en volkslied om den stam, voor volksweerbaarheid om het land sterk te maken, en hy besluit zijn keurig opstel, dat op waardige wijze het nieuwe, schoone "Rijdschrift opent, aldus Onze eeuw schijnt niet te zullen toebehooren aan slaperige; halfbewuste automaten, maar aan v r ij e n van geest, die oog en hart hebben voor de onzienlyke werkelijkheden, voor waar heid en gerechtigheid. Ik denk, dat ook onze lezers zijn Hooggel. voor dit fijne opstel dankbaar zijn. W. Werkverschaffing aan Zeeuwsclie blinden. Wij ontvingen een circulaire van 't Bestuur der Blinden-werk-inrichting met verzoek om geldelyken steun, opdat 't werkloon der arbeid zame blinden wat verhoogd worde. Nu, dit is een gezonde gedachte en wij be velen 't pogen der broederen aan. Toch zouden we een paar vragen willen doen. Ie. Heerscht in die inrichting een beslist christelijke geest of niet? 2e. Waarom is het Bestuur zoo opvallend eenzijdig samengesteld 3e. Kan 't bezwaar, dat er ligt in de onze- delyke concurrentie, die deze als al dergelijke inrichtingen berokkenen, niet worden opgeheven door de gemaakte goederen ten geschenke uit te deelen aan die medeburgers, die toch geen koopkracht bezitten om zich nieuw goed aan te schaffen Zoo werkt men op sommige plaat sen en wekt juist daardoor op veel ruimer schaal sympathie. W. Aan de Vereeniging „Effatha", gesticht voor doofstommen en blinde kinderen is door wijlen Mej. J. M. Evers te 'sGravenhage de som van f2000,— gelegateerd, vry van successierechten. Door de Classis Zwolle is de vorige week geëxamineerd en toegelaten voor het praepatoir examen de Heer H. v. d. Wal van de Theol. School te Kampen en beroepbaar gesteld in de geref. kerken. Officiëele Berichten. -Zeeuwsche Predikanten-Conferentie op Donderdag 6 Juni a. s. te Goes. Op deze Conferentie zullen de volgende refe raten worden gehouden 1. Eene exegetische studie over een gedeelte uit het O. T., door Ds. Baay van Kam perland. 2. Het gezag der belijdenis en dat der ker kenordening, door Ds. Donner van Nieuw- dorp. 8. De verhouding van de kerk en de scholen voor lager onderwijs op gereformeerden grondslag door Ds. v. d. Kooij te Bergen op Zoom. 4. De beteekenis van den doop van Johannes, door Dr. Wagenaar van Middelburg. Het moderamen der vorige conferentie, B. B. van den Hoorn, Pr. Heden 5 Mei* hadden we het voorrecht dat onzen beroepen leeraar den WelEerw. Heer Ds. J. J. Koopmans van Heinkenszand tot ons over gekomen, voor deze gemeente optrad, zich ver bindende met de woorden uit 1 Thess. 3 vers 12 en 13. Als bevestiger was in de voormid- dagure opgetreden de WelEerw. Heer Ds. M. F. Visser van Oostkapelle, die!tot tekst had genomen 2 Corinthe 5 vers 19. Aan het einde werd Z.Eerw. in de namid- dagure Pa. 134 vers 3 toegezongen. Den Kerkeraad. Grypskerke 6 Mei 1901. KORT VERSLAG van de Classikale Verga dering, gehouden den 7 Mei 1901 te Middelburg. Art. 1. Na het zingen van Ps. 133 1 en ihet lezen van Psalm 133 wordt de samenkomst geopend met gebed bij monde van ds. S. de Jager. Art. 2. Met de leiding der verg. wordt naar toerbeurt belast dr. Wagenaar, die tot scriba aanwijst ds. Bouma en tot assessoren ds. Dek kers en ds. Visser. Art. 3. De Praeses roept aan den Predikant van Grijpskerke een harteiyk welkom toe, waarvoor ds. Koopmans met enkele gevoelvolle woorden dankt. Art. 4. Na enkele opmerkingen worden de gelezen notulen goedgekeurd. Art. 5. Een ingekomen verzoek met bege leidend schrijven van Middelburg zal de classis met eene aanbeveling doorzenden naar de Prov. Synode. Art. 6. De Zendingsconferentie op Hemel vaartsdag wordt dit jaar niet gehouden. Art. 7. Naar aanleiding van eene vraag van Middelburg B ontstaat eene aangename bespre king, waaruit een voorstel geboren wordt, dat ter Prov. Synede zal gaan en bedoelt om lang zamerhand te komen tot een eigen zending in vereeniging met N. Brabant. Art. 8. Gelijktydig worden behandeld de voorstellen van Meliskerke en Middelburg A betreffende een blad v(^>r ons gewest. Hierover wordt lang en breed gesproken, met het resul taat, dat de meerderheid oordeelt deze zaak niet aanhangig te moeten maken op de Prov. Synode. Art. 9. De' morgenzitting wordt met dank zegging gesloten door ds. Wolf. Art. 10. De Praeses opent de namiddagzit ting na het zingen van Ps. 11933 met gebed. Art. 11. Het Rapport aangaande losmaking van predikanten stelt de Praeses aan de orde. De classis neemt het over en besluit het te zenden naar de Provinciale Synode. Art. 12. Tot Deputaten naar de Prov. verg. worden gekozen als primi uit de predikanten ds. Littooij en dr. Wagenaar als hunne secundi ds. Bouma en ds. Hulsebosals primi uit de onderlingen J. Louwerse en C. Verhage als hunne secundi K. Houterman en G. v. d. Putte. Art. 13. Het verzoek van Domburg zal de classis bij de Prov. steunen. Art. 14. De Penningmeester doet rekening en verantwoording over de gelden ten bate van hulpbehoevende kerken, waaruit biykt, dat de uitgaven de inkomsten overtreffen. De commis sie, aangewezen om zijne boeken na te zien, bericht later, dat zij ze in alles nauwkeurig bevonden hebben. Art. 15. Op verzoek van Souburg zal de volgende classis gehouden worden den 30 Juli D. V. Art. 16. Inzake de ineensmelting wordt aan de visitatoren eene speciale opdracht gegeven. Art. 17. Na een rapport, uitgebracht door Houtermans ontspint zich eene geanimeerde discussie. Aan de Deputaten voor deze zaak wordt nog toegevoegd de oud. A. Geschiere, terwijl de kerkeraden zullen overwegen wat zij in dezen denken te kunnen doen om steun te bieden. Art. 18. By de omvraag vestigt ds. Boeyenga de aandacht op een schrijven van de classis Ylaardingen, en onze classis zal de aandacht der Prov. er op vestigen. Met ds. Hulsebos is ook de classis van oordeel, dat de collecte voor de zending weer op Pinksteren gehouden wordt. Art. 19. Na nog enkele zaken in comité be handeld te hebben sluit ds. Dekkers de verg. met dankzegging. Op last van de Classe, L. Wagenaar, Praeses. L. Bouma, Scriba. KORT VERSLAG van de vergadering der Classe Klundert, gehouden te Breda op 7 Mei 1901. De Praeses, Ds. J. D. v. d. Velden, opent de vergadering op de gebruikelyke wijze. Alle Kerken der Classe zijn door twee afge vaardigden vertegenwoordigd. Van eene Kerk was een diaken afgevaardigd, wien, deredenen gehoord, ook keurstem werd verleend. Ds. De Vries was wegens tijdeiyk verblijf in de hoofd stad des lands niet ter vergadering. In het moderamen worden gekozen Ds. W. Kapteijn als assessor en Ds. J. C. C. Voigt als scriba. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De korte predikatie wordt gehouden door Ds. J. Offringa naar 2 Cor. 4 6. Zij wordt door eene broederlijke bespreking gevolgd. Onderscheidene rapporten worden uitgebracht. Dat van brs. kerkenvisitatoren leidt tot eenige bespreking. Ook wordt besloten om een nieuw visitatiereglement in het leven te roepen. De broeders J. Maris en Schalekamp worden aangewezen om de rekening van den" quaestor na te zien. Voor tusschentydsche approbatiën en losma kingen worden aangewezen de Kerken Raams- donk en Moerdyk. Andere deputatiën worden gecontinueerd. Naar de e. k. Partic. Synode worden afge vaardigd De Dienaren des Woords PrimiW. Kapteyn, J. D. v. d. Velden, J. C. C. Voigt; Secundi: J. Offringa, J. A. de Vries, E. Zwiers. De Ouderlingen PrimiG. Bax, C. Maris Az., J. Maris Az. SecundiA. P. Ardon, A. C. v. Drimmelen, W. J. Zijlmans. Een voorstel tot vermindering der bijdrage naar Art. 13 K. O. wordt naar de Part. Synode doorgezonden. De vacatuurbeurten zullen weder door den quaestor worden geregeld. Aan Moerdyk wordt weder de gewone steun toegezegd. Aan Zevenbergen wordt toegestaan in de thans bestaande vacature een dienaar voor de tweede maal te beroepen. Bij de rondvraag naar Art. 41 worden eenige adviezen gegeven. Besloten wordt, dat de eerstvolgende verga dering der Classe D. V., zal worden gehouden op Dinsdag 23 Juli 1901 te Zevenbergen. Roe pende kerk is Zevenbergen. Ds. Kapteyn sluit de vergadering met dank gebed. Raamsdonk, Namens de Classe, 8 Mei 1901. J. C. C. Voigt, Scriba ZENDINGSSCHOOL te Middelburg in de Noorderkerk, Woensdag middag van 2—3 en van 3—4 uur. Verantwoording van Liefdegaven. Vl'issingeu B. In dank ontvangenvoor het tekort der school (nagiften) f5,— f 1,en f 0,25, zoodat het bedrag der collecte nu is ge klommen tot f 101,71. Voor de zendingvan P. B. 250 postzegels. Namens den Kerkeraad P. G. Laernoes Jr., Scriba. In dank ontvangen bezorgd bij br. J. J. Stoel voor de armen f 10,40. I. de Wolff, Diaken.-Boekh. CORRESPONDENTIE. Eenige stukken, ook een bericht uit Scha-ren- dyke moeten overstaan. Advertentie n. Heden behaagde het den Heere van le ven en dood van ons weg te nemen onze geliefde Echtgenoote en Moeder MARGARETHA WISSE in den ouderdom van 38 jaar. Dat haar heengaan was in vrede lenigt onze smart. J. MARIJS Jz., en Kinderen. O. en W. Souburg 4 Mei 1901. in EFFECTEN, COUPONS en INCASSEERIN, GEN, BRAND-, INBRAAK-, ONGEVALLEN-. TRANSPORT- en LEVENSVERZEKERINGEN- Neemt gelden a deposito. Vertegenwoordiger van de Noord-Nederland- sche Hypotheekbank voor de uitgifte van PANDBRIEVEN en het sluiten van HYPO THEKEN. bij de GISTSTRAAT, Middelburg. Heden overleed plotseling tot onze diepe droefheid, onze geliefde Vader en Behuwd- vader, de Heer JOHAN DE KRUIJTER. in den ouderdom van 80 jaar. 'tZand, bij Middelburg. 7 Mei 1301. Familie DE KRUIJTER. Ter algemeene kennisgeving.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1901 | | pagina 3