Boek- en Handelsdrukkerij BEDDEN en MATRASSEN, Geheel nieuw ingericht. Voorhanden bij Boekh. FAIVOY, Hierna kan hij het gebed der gemeente onder woorden brengen en haar daarna laten zingen <of die volgorde omkeeren) en zijn preek hou den, terwijl straks de dienst eindigt in het hoogtepunt: het geven en ontvangen van den •eigenlijken zegen. Bij deze regeling werd alle aanstoot verme den, alle schijn van hoogheid van den domi nee' en z\jn preek in tegenstelling met de dienst baarheid van zijn ouderling-voorlezer en het door dezen voorgelezen Woord voorkomen, bleef de leiding der vergadering bij den Dienaar des Woords en bleef de dienst des Woords één geheel. Want om, zooals sommigen voorslaan, tus- schen een ouderling en den predikant den dienst te verdeelen, en den ouderling de vergadering te laten openen met het votum, dat heeft dit bezwaar, dat men dan dien broeder zoo onder de hand brengt in den H. Dienstwat wèl mag voor een keer uit nood bij ontstentenis van een Dienaar, doch niet goed is, als de Dienaar er levendig by zit. 't Eenig bezwaar is om de stem en de longen van den predikant te sparen, doch laat deze dan wat langer op zyn preek studeeren, om wat hij dien morgen te zeggen heeft, wat gedegener saam te vatten. Daar winnen allen by En het stern-verbruik blyft dan hetzelfde. Kan men hiertoe niet besluiten, dan komt 'tme voor, dat het 'tbest is, toch den voorlezer te laten afwerken, eer de Dienaar de vergade ring opent, waarna de eigenlijke Dienst des Woords, der gebeden en der sacramenten begint. Halve maatregelen leiden gewoonlijk tot ver warring. En een zaak door te denken is noo- dig, om de rechte orde te vinden. Dit leere ons in ;elk geval dit artikel, dat wij 't onzen vaderen nog niet zoo heel gemak kelijk verbeteren. W. Voor dominees en lidmaten. Vry naar J. M. Om het rechte nut van een preek te hebben' moeten er twee personen samenwerken. Het is een feit, dat hij, die geregeld ter kerk gaat, beter volgt, dan hij, die zoo maar eens om de twee maanden een kijkje komt nemen. Elke spreker, die waard is te worden gehoord, schept zich een eigen atmosfeer, en men kan zich daarin niet op zijn gemak gevoelen, zonder geacclimatiseerd te zijn. Een goed hoorder stelt zijn geheele lichaam in dienst van zijn ziel. Sommigen, die bewegingloos met gesloten oogen neerzitten, beweren, dat zij zich zoo doende onttrekken aan een afleidende omgeving. Zy behooren echter van tijd tot tijd een teeken van opmerkzaamheid te geven om den leeraar gerust te stellen en de omgeving te bewaren voor een liefdeloos oordeel. Niets is bezielender voor een spreker, dan onafgebroken rijen van meelevende aangezich ten. Het is niet de moeite waard naar een preek te luisteren, waarin de predikant niet zijn volle kracht heeft gelegdmaar zoo 'n preek eischt, dat ook de hoorders al hun krachten inspannen om haar te volgen. Een bezielend prediker zal soms mat zijn door het weer. Een liefderijk leeraar zal wel eens onvriendelijk gestemd zijn, een vriendelyk hoorder denkt dan aan een slechte spijsvertering. Een van de wreedste onrechtvaardigheden, waaraan de toehoorders zich kunnen schuldig maken, is den prediker te verdenken van per soonlijke hatelijkheden gezegd te hebben. Een predikant, die hiertoe verviel, ware een onwaar dige. Als een predikant soms een byzondere fout scherp hekelt, moet de gemeente er zich van verzekerd houden, dat de predikant die fout bij zich zei ven ontdekt heeft! De kerk is een school, waarin de hoogste kennis onderwezen wordt. Ongeloovige critici zijn als de menschen, die om de kerk heenloopen en twisten over de geschilderde glazen, die immers alleen van binnen uit kunnen worden bezien Wilt ge een gemeente kennen, onderzoek dan wat zij gemaakt heeft voor haren dominee. Wilt ge een leeraar waardeeren, zie dan, wat hij gemaakt heeft van zyne gemeente. Niets zal een degelijk leeraar meer tegelijk kleinmaken en bemoedigen, dan de ontdekking, dat een gemeentelid, dat hem onder vier oogen berispt heeft, hem in het openbaar verdedigt. -Het is ook de plicht van de leden eener gemeente hun predikant aan te moedigen en zij zouden zich in den regel daartoe meer moeite geven, indien zij wisten, hoezeer hij die aan moediging noodig heeft en hoezeer hij er door zou gedijen. Een trouw bezoeker van de zieken zijner kudde kan er soms zoo naar uitzien of zijn woord ook eenige uitwerking heeft gehad en wel eens den geneesheèr benijden, die dikwyis zijn dadelijke belooning vindt in levens, die hy redden mocht van den dood, in lichamen, die hy bevrijdde van pijn. Wie vriendelijk handelt met een kerkeiyken oproerling is wreed voor den leeraar ,en de ge meente. De moeilijkheid van de vraag, wat er gedaan moet worden met leeraars, die oud en versle ten zyn, is zoo groot, dat een voornaam God geleerde in Engeland heeft voorgesteld om hen naar een overdekte plaats te brengen en hen evenals men de versleten paarden doet daar dood te schieten. Misschien zou het een vriendendienst zyn aan den dominee, wanneer deze bemerkt, dat hy een sta-in-den-weg wordt voor hen, die hij liefheeft en die hem eens lief hadden. Natuurlijk kan een gemeente het den man, die haar gediend heeft gedurende de beste jaren van zyn leven, zoo zuur maken, dat hij blij is te kunnen heengaan, zelfs al staan eenzaam heid en armoede voor de deur Doch wanneer een gemeente dien weg inslaat om den band met haar Dienaar te verbreken, begint men te wanhopen aan het christendom. Wanneer de kerk van Christus evengoed be stuurd werd als een koopmanszaak van den eersten rang zou ér niemand meer geëerd en geloofd worden dan de getrouwe predikant, die haar gediend heeft in de vollleid zyner kracht en nu welverzorgd gedurende zijn welverdiende rust haar verrijkt met zijne raadgevingen. Het is een goed ding, dat men bij den lof zang ter eere Gods de hulp heeft van den goeden smaak en de muziek, ondergeschikt aan de rechten der menschen, maar het beste is, dat de menschen zingen met lippen, die God opent en uit harten, die verlost zijn op Golgotha. De inrichting der plaatsen deugt niet geheel, als het huisgezin in stukken gebroken wordt bij de deur der kerk. De familie bestond eer dan de kerk en als een kerk iets anders zal zijn dan een zaal voor voordrachten, behoort zij te rusten op het huis gezin, dat plaats vinde in de familiebank, moe der midden in en vader bij 't deurtje. Er is geen enkele reden te bedenken, waarom een rijke niet een flinke som zou betalen voor zijn eigen tehuis in het kerkgebouw. En waar om zou ook een handwerksman hiervoor niet iets opbrengen? Ieder man, die zich zelf acht, wil iets betalen voor zyn eigen thuis, ook in het Huis des Heeren. W. Woensdag had de jaarlijksche Conferentie plaats van predikanten bij de Geref. kerken in Utrecht. Een tweetal referaten over„Het ver band tusschen de geref. kerk en de Theol. Faculteit" en over de „Sacramenteele genade" gaf aanleiding tot eene geanimeerde en leer zame discussie. Met algemeene stemmen werd tot eene tweede samenkomst in den nazomer besloten. Als onderwerpen voor de Conferentie in 1902 werden vastgesteld„Het atarisme en de leer der erfzonde" en „Toelichting van die plaatsen der profetische schrift waarop men zich beroept voor een herstel van Israels volksbestaan. Officiëele Berichten. Provinciale Zendingeconferentie. Aan de kerken in Noord.Brabant en Limburg wordt bericht, dat de Zendingsconferentie D. V. zal gehouden worden op Woensdag 22 Mei te Raamsdonk, aanvangende des voormiddags te 201/2 uren- Als referenten hopen op te treden de Diena ren des Woords Dr. L. H. Wagenaar van Mid delburg die spreken zal over den Missionairen arbeid in Ned. Indië en Ds. J. D. van der Velden van Klundert, die een Referaat zal leve ren over de Inwendige Zending. Kerkeraden, die hunne medewerking toezegden tot het houden van deze samenkomst, worden er aan herinnerd, dat zy minstens twee broeders als Deputaten hebben af te vaardigen naar Raamsdonk. Bovendien worden broeders Ambtsdragers en verdere belangstellenden dringend opgewekt de Conferentie bij te wonen. Namens het Moderamen der Part. Synode van 1900. J. A. de Vries, h. t. Scriba. Fijnaart 1 Mei 1901. Verantwoording van Liefdegaven. Vlissingen B. In dank ontvangende op brengst der stuiversvereen. op 19 April f26.60. Namens den Kerkeraad P. G. Laernoes, Scriba. IdAotengesHcht 's Heeren Loo. Giften voor het Suppletiefonds van J. M. f 1,00 W. R. f 1,00 J. Wondergem f 1,00 J. Willemse f 1,00A. F. f 0,50G. K. f 0,50 P. J. H. f 0.50 J. K. f 0,50H. V. f 0,50W. D. f 0,25Wed. E. J. D. f 0,25 C. R. f 0,25J. D. f 0,25 te samen f7,50. Bijeenverzameld door Ds. G. H. Toebes, correspondent voor 's Heeren Loo voor St. Laurens. 1 Mei 1901. Mr. P. Dieleman zal D. V. op Woensdag 8 Mei voor de Ger. J. V. „Herman Faukeel" in de consistorie der Gasthuiskerk spreken over Art. 15 van ons Program „Onze beginselen en de hygiëne." Aanvang der vergadering 8 uur. Secretaris van der Kuip. Advertentie n. Het behaagde den Heere heden uit onzen kring tot zjch op te nemen onzen geliefden Vriend CORNELIS DE JONGE, in den jeugdigen leeftijd van 17 jaar. De dood maakte een einde aan zyn zwaar lijden en, naar onze hope is, een begin aan zijne eeuwige vreugde. De Heere trooste zyne Familie in dit zwaar verlies en make ons bereid voor Hem te verschynen. Namens de J. V. op Ger. grondslag Herman Faukeel Middelburg, C. W. v. d. KUIP, 80 April 1901. Secretaris Voor de bewijzen van deelneming onder vonden bij het overlilden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, behuwd-, groot- en over grootvader betuigen wij onzen harteiyken dank. Namens de Familie, Wed. A. BREEL. Middelburg, 3 Mei 1901." KONINKLIJKE FABRIEK van D. J. PENNOCK, Lange Delft B 148. Middelburg. Soliede NIEUWE VEEREN en KAPOK BED DEN, PAARDENHAREN-, WOLLEN-, KAPOK-, ALPEN- en ZEEGRASMATRASSEN, WOLLEN-, SITSEN- en MOLTON DEKENS, SPRINGVEER MATRASSEN, WIEGEN, LEDIKANTEN en SLAAPKAMER-AMEUBLEMENTEN, KARPET TEN. KLEMKERK OLTHOFF. Londensche Kaai H 60, Middelburg. Lage Prjjzen. Fraaie Uitvoering. FERINGA. Gods kinderen van Ur, f4,75. KUYPER. Zijn uitgang te Jeruzalem, ingenaaid fl.90, gebonden -2.40. Voor een distel een Mirt, geb. -0,90. In de schaduwe des doods, geb. -1,75. Uit het Woord, 6 deelen, ge bonden f2,25 per deel. Ieder deel is apart te hekomen. VAN

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1901 | | pagina 3