v a r i a. vacatuur-reurten in 1)e classe middelburg. Officiëcle Berichten. 1 Januari tot 31 Maart 1900, De geest onzer eeuw is, gelijk wij weten, dat de sterke het zwakke in zich opnemen moet; maar dit weten wij ook, dat onze Hei land in Zjjn leven op aarde zich steeds over het zwakke ontfermd, het zich aangetrokken, by gestaan en geholpen heeft. Laten wy Hem, die alle macht in hemel en op aarde verwierf en ontving, in allen eenvoud, in oprechtheid en met drang des harten vragen, dat het Hem behage, Zich, als in Zyn leven op aarde, ook in dezen te openbaren. Laten wij dat bidden, opdat Zyn Naam en de naam des Vaders ons en de machten dezer aarde geopenbaard worden. Zoo eens een nieuw bewijs te mogen ontvangen, dat Hij regeert, dat Hy het recht lief heeft, dat Hij het zwakke sterkt, dat HU de hoogmoedigen vernedert en de gebeden Zyns volks verhoort, is wel eens behoefte, en wij mogen er daar om, in kinderlijke onderwerping, ook wel om vragen. Daarenboven welk een winste zou er onder Gods zegen in het oordeel der nederlaag voor de Engelschen liggen Onder den zegen Gods zouden zij als de verloren zoon er door tot het rechte en gewenschte besef komen. Wat zullen ons de eerst volgende weken leeren De Heere alleen weet het. Toch weten ook wy, dat Hy, die al zijn welbehagen doet, ge zegd heeft«Die bidt, die ontvangt". Littooij. Gereformeerde Diakenen. (Slot.) Het ambt onzer diakenen is om onder lei ding van den kerkeraad de armen te verzorgen uit hetgeen de gemeente hiervoor samenbrengt. De gemeente geeft 't als in des Heeren hand. En uit des Heeren hand neemt 't de diaken en deelt hij 't uit als een Barnabas, een rechte zoon der vertroostingeen gezant des Ontfermers. Dit is zijn eigen en eigenlijk heer lijk ambt. Doch in sommige dingen moet ook de dia ken meewerken met leeraars en ouderlingen tot de instandhouding van het kerkelyk leven. De kerkenorde vergt met name den diakenen komen tot den kerkeraad en zitting nemen in dien Raad der kerke om mee te werken tot de verkiezing der ambtsdragers. Zoowel van ouderlingen als van diakenen, 't Zy dat de kerkeraad één dubbelgetal opmaakt, hetzij dat hij enkel anderen kiest in plaats van hen, die aftreden mogen en eens ontlast worden. En ook bij de verkiezing en beroeping van leeraars moeten de diakenen met de broeders, die altijd zitting hebben in den Raad der kerk samenwerken. Zy behooren dus tot den kerkeraad in bree der kring, terwijl tot den engen kerkeraad altoos Dienaren en opzieners behooren. Een zeer breeden of dubbelen kerkeraad werd oudtyds in zeer gewichtige gevallen saamge roepen. Dan nam men tot den kerkeraad ook de helft, die 't laatst was afgetreden. Daarvan is sprake in art. X. Dit kent een Raadsvergaderingwaarin zit ting hebben de leeraars en dienstdoende ouder lingen, plus de diakenen „en diegenen, die te voren d. i. 't vorig jaar in dienst van ouderlingschap en diakenschap geweest zyn. Met onze huidige wanorde in 't aftreden, is natuuriyk dit artikel buiten gebruik gekomen. Dit echter is duidelijktot de regeling van de algemeene belangen van het kerkelyk leven werken alle ambtsdragers mee. Doch der diakenen eigen ambt is fyner, teer der, inniger en staat veel hooger. Het is dienst der barmhartigheid. Jezus zelf is ambteiyk in den diakenen als de Vader der weezen, de steun der weduwen, de vriendeiyke verzorger der ouden, de onder steuner van al wat wankelt. Job was een echte diaken vóór zijn beproe ving. Een echte gereformeerde diaken is dan ook een kind van God, dat Jezus zeer lief heeft en dat in 'tbyzonder een hart heeft voor wat lydt en daarby die wijsheid en kloekheid om armoede te bestryden en te dooden waar hy den arme helpt. De goede diaken bezoekt w e k e 1 y k s het huisgezindat hij ondersteuning biedt; hy is er de vriend des huizes, de vertrouwde vriend een zoon voor de oudjes, een vader voor de kindertjes. O, schatten van zegen liggen er in dit heer lijk ambt. Worde het gewaardeerd. En laat- tot rijke waardeering ook medewer ken de lezing dezer artikelen. Dr. W. Iets fij ns. Onze lezers herinneren zich het schoon ge dicht van onzen grijzen zanger Nicolaas Beets, dat Ds. Littooy overnam in een van de vorige Kerkbodens. Dat vers: Zult gij een ydle wereld leeren Wat Gods betrouwen zegt, Gy, stryders in de kracht des Heeren Voor vryheid, erf en recht. Welnu dit schoone lied is op muziek gezet door een Amsterdamsche organist en compo nist, den heer Doortmoht en 'tis een fijne en rechtzangerige melodie. Ook is de prijs gering. Die een seraphine heeft, geniete Dr. W. De gereformeerde kerken A en B te Apeldoorn zyn vereenigd. Heinkenszand. Ook alhier werd den 15en November in gemeenschap met alle Gerefor meerde kerken in ons vaderland, het biduur gehouden voor Transvaal. In aansluiting aan de bede van Habakuk (Gap. 1 1 'Sb.)„Waarom zoudt gy zwijgen, als de goddelooze dien verslindt, die rechtvaardiger is dan hij trachtte onze leeraar ons te stem men tot ootmoedig smeekgebed, door aan te toonen, wat dit woord in des profeten mond beteekende, en met welk recht wij het thans mogen overnemen voor onze verdrukte stam verwanten. Na het zingen van Ps. 60 1 vereenigde de Gemeente zich in den gebede. Hoewel de opkomst beter had kunnen zyn, spreken velen nog met smartelijk liefelijke her innering van deze treffende ure, waarin de ge meenschap des ïydens en der gebeden kennelyk gesmaakt werd. Ofschoon ook hier reeds op de lyst van de Zuid-Afrikaansche Vereeniging geteekend was, bedroeg de collecte bij den uitgang nog 25.65. Het bestuur der Vereenigbxg voor Geref. Onder wijs te Middelburg heeft Woensdagavond in het locaal Concordia aanbesteed het verbouwen van de school aan den Gravenstraat. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. M. v. Ditmars Zn. voor f8701, J. v. d. Heil voor f7900, P. Dronkers te Kapelle voor f7400, G. Prins voor f7309, J. de Buck voor f7207, J. Janse Jr. voor f7125, H. J. Keulemans voor f 7000, J. J. Krijger, Vlissingen voor f 6994 en G. H. Vertregt voor f6627. Aan den laagsten inschrijver werd het werk gegund. Classicale collecten in de Classis Middelburg, vastgesteld 14 Nov. 1899. Hulpbehoevende Kerken. Provinciale kas ter ondersteuning van hulpbeh. krankzinnigen en idioten. Emeriti-predikanten, weduwen en weezen. De theologische school. De provinc. kas voor hulpbehoe vende studenten (kas E. B. P.) De Zending. De theol. faculteit der Vrije Uni versiteit. Augustus. Emeriti predikanten, wed., weezen. Januari. Februari. Maart. April. Mei. Juni. Juli. September. Hulpbehoevende Kerken. October. Emeriti-predikanten, wed., weezen. November. De theologische school. De collecten moeten worden bezorgd by den classicalen penningmeester, Broeder F. J. van Ditmars, Nieuwe Vlissingsche weg Middelburg. Deze Broeder houdt echter ook zitting tot ont vangst der collecten en wel den eersten Don derdag van iedere maand van 11 12 uur voor middags in de consistorie der Gasthuis Kerk te Middelburg. Vlissingen B. Tot ouderlingen zyn gekozen de broeders M. v. d Broeke, H. Guillaume, P. G. Laernoes jr. en G. v. d. Putte, tot diake nen de broeders P. Bogerd en P. J. Gillissen. C. P. I. Dommisse, scriba. VERSLAG van de vergadering deiClassis Klundert, gehouden te Klundert op 8 November 1899. De vergadering wordt door den praeses Ds. J. Offringa op gebruikelijke wijze geopend. Nadat rapport in zake de credentie-brieven is uitgebracht, wordt Ds. v. d. Velden tot assessor en Ds. Ouendag tot scriba benoemd. Gerapporteerd zijnde aangaande de approbatie der beroeping van Ds. E. Zwiers wordt Z.Ew. staande de vergadering het verbindingsfor mulier onderteekenend, op hartelijke wyze door den praeses welkom geheeten. Door Ds. Voigt wordt de „korte predikatie" over Lukas 12 32 gehouden. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd en tal van rapporten uitgebracht. Vastgesteld wordt, dat voortaan '/s van de col lecten voor hulpbehoevende kerken buiten de classis, aan de algemeene ka-s zal overge maakt worden. Aan het verzoek van Ds. Voigt om als quaestor gedechargeerd te worden, wordt onder dankbetuiging voldaan. De navolgende benoemingen hebben alsnu plaats CorrespondentDs. M. Ouendag secundus Ds. J. C. C. Voigt. Quaestor: Ds. J. A. de Vries: secundus:Ds. E. Zwiers. Archiefbewarende kerk Klundert. Voor kerkvisitatieDD. M. Ouendag en W. Kapteijn, primi; DD. J. C. C. Voigt en J. Offringa, secundi. Voor ExaminaDD. J. D. v. d. Velden, M. Ouendag en J. A. de Vries. Voor Hulpbeh. KerkenDs. W. Kapteyn, oud. L. Punt en K. Dane. Voor Approbatie en Losmaking Fynaart en Moerdijk. Voor de Theol. SchoolDs. M. Ouendag. In de bestaande lyst van plaatsen ter bear ding door de onderscheiden kerken wordt geen verandering gebracht. In zake de afvaardiging ter Prov. Synode wordt besloten zich te houden aan het Prov. Synode besluit. De grenzen tusschen Moerdijk en Zevenbergen worden overeenkomstig een desbetreffende aanvrage gewyzigd. De rond vraag naar art. 41 K. O. levert geen byzonder- heden op. Aan Moerdijk wordt weder de ge wone steun toegezegd. De onkosten worden verrekend en rapport desaangaande uitgebracht. Een en ander ver bonden aan de overgang van de kerk van Ant werpen van classis Klundert naar classis Dordt wordt geregeld. Genoemde kerk neemt onder dankbetuiging afscheid van de classis, wat door den praeses met een harteiyke zegengroet wordt beantwoord. Raamsdonk wordt aangewezen als roepende kerk voor de e. k. vergadering te houden te Klundert D. V. op Dinsdag 18 Februari a. 8. Januari. Februari. Maart. KERKEN. 14 28 11 ,25 11 25 Gapinge. De Jager. Littooij. Welf. Grijpskerke. Hulaebos. v. d. Hoorn. Veenstra. Meliskerke. Boegenga. Visser. Bouma.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1899 | | pagina 2