Zeeuwsche Rietosteta-Faliriel P. J. TA VENIER H. van DRIEL Cz. PF» OOK IN RUIL Officiëele Berichten. BOEKBEOORDEELING. Advertentiën. EENIGSTE In het Magazijn Langeviele K 390 groote sorteertng RIETENSTOE- LEN, BAMBOE MEUBELEN en grof en fijn MANDWERK. Vlugge Bediening. Billijke Prijzen. Smid Breestraat O 157. 1 te wandelen in de vertroostingen des H. Geestes. Werke daartoe ook dit schrijven mede Middelburg, Juli '99. Dr. L. H. Wagenaar. Jongelingen zijn bondelingen. Vergeet uw jongelingen niet, gemeente Nog weinige maanden en het groote schiet kamp van Harscamp wordt geopend. By na is men gereedDat weet ge toch Onze milliciens gaan daarheenBy honderd tallen Straks duizenden Uit alle oorden van ons Vaderland, uit steden en dorpen, van het platteland en de eilanden Om schieten te leerenWas het dat maar alleen Eilacy, de cantine komt mee. De kroeg is er reeds. Het danshuis zal niet achterbiyven De plaatsen der verzoeking zullen een onschoon beeld past bij een onschoone zaak als paddestoelen uit den grond ryzen. Dit alles en nog veel meer zullen onze jon gelingen daar vinden. Onze jongelingen Uw zonen, gemeente Het zaad der kerk Een zaak vinden ze er niet. De eigen zonen der Gereformeerde Kerk zul len er geen kerk vinden Mag dat Neen, zegt ge Kan het anders? Ja, antwoord ik. Doe wat uw hand vindt om te doen. Beantwoord deze circulaire met uw goud en met uw zilver. Let op 's Heeren wegen Juist nu verwekt de Heere den geest van Zyn volk in Harscamp om aan Sion te gedenken. Juist nu Nu uwe zonen derwaarts gaan zullen. Het gaat hier niet over het belang van Harscamp alleenHet raakt uw vleesch en bloed Het geldt de zonen der Kerken in heel het Vaderland! Dus een nationaal belang Vergeet uw jongelingen niet, gemeente J. E. VoNKENBERG, V. Juli 1899. v. d. m. te Voorthuizen, Onderstaand overzicht.van geschiedenis enz. <ier Vrjje Republieken van Zuid-Afrika door het D. Weekbl. uit „de Post" overgenomen, achten wij ook voor onze lezers van belang. Geschiedenis. De thans bestaande twee Zuid-Afrikaansche Republieken (Transvaal en Oranje-Vry'staat)zyn gesticht door Hollandsche en Fransche Huge noten, die in de tweede helft der XVIIe eeuw Europa verlieten, om zich aan de Kaap de Goede Hoop te vestigen. De O. I. Compagnie heeft het vaderschap dezer stichting. In den beginne geraakten de Kaapsche bezittingen zoo heette Zuid-Afrika tot vry hoogen bloei, maar al naar de O. I. Compagnie in beteekenis afnam, daalde ook de beteekenis dier bezittingen aan de Kaap de Goede Hoop. Den eerste kolonisten beviel het daar zóó wel, dat de Compagnie besloot Amster- damsche weesmeisjes uit te noodigen aan de Zuidpunt van het zwarte werelddeel de levens gezellinnen der kolonisten te worden. Zoo geschieddegenoemde jongedochters hadden daartegen geen bezwaar, en in massa vertrok ken zy naar de Kaap, om met de kolonisten lief en leed te gaan deelen. De eerste annexatie van Zuid-Afrika door Engeland had plaats in 1795. Hun admiraal Elphinstone, wiens macht op 5000 man geschat werd, zag zich de landing in Zuid-Afrika be twist door een Hollandsche bezetting, welke ternauwernood 1000 man telde gesteund door ongeveer 2000 man burgermilitie en inboor lingen. Het behoeft geen betoog, dat een spoedige capitulatie onvermydeiyk was, te meer daar de Boeren, die de Compagnie een gewel digen haat toedroegen, werkeloos bleven. Niet lang heeft Engeland Zuid-Afrika in bezit gehad. By den vrede van Amiens in 1802 werd de Kaap aan Holland teruggegeven. Maar het duurde niet lang, of Engeland annexeerde Zuid- Afrika voor de tweede maal. Op 3 Februari 1806 verscheen de Engelsche admiraal Popham met een vloot van 63 schepen en 5000 man landingstroepen. Wat stond daar tegenover? Een Hollandsche bezetting volgens sommigen 3000, volgens anderen 5000 man sterk, waar onder vele Duitschers, die het by een eerste treffen al dadelyk op een loopen zetten. De opperbevelhebber der Hollandsche troepen was generaal Jansens, een dapper krygsman, maar die niets kon uitrichten, toen zyne mannen hun piek schuurden. 't Gevolg was. dan ook dat de Kaapsche bezittingen andermaal, jn de macht der Engelschen kwamen. By Hollands wedergeboorte in 1814 werd al het mogelijke beproefd, om van Engeland terug gave onzer koloniën (die alle successieveiyk in Engelsche handen gevallen waren) te verkry- gen. Maar Ceylon, Demarary, Berbice en de Kaap werden door Engeland voor schuld ach tergehouden. De souvereine vorst Willem l moest wel bewilligen. De Kaap is niet ge kaapt, maar z. g. voor schuld in betaling ge nomen. „Nooit zegt een schry ver over Zuid- Afrika is Engeland op eeriyker wyze aan eene kolonie gekomen." Maar de Zuid-Afrikaan- ders kwamen al vry spoedig tot de ontdekking, dat alle verandering (ook van heerj geene ver betering is. In 1830 verlieten 10,000 Boeren Kaapland. Deze staken met hun vee den Oranjestroom over, en sloegen hun tenten op in de wilder nis. Na bloedige gevechten met de zwarte inboorlingen dier streek stichtten zy omtrent 1840 de stad Pietermaritzburg in Natal (Kerst- misland, door Vasco de Gama. in 1498 op het Kerstfeest het eerst bezocht) en zy wilden er eene Republiek vestigen. Engeland zond aan stonds soldaten op de Boeren af, die de nieuwe stad veroverden en in bezit namen. De Boeren trokken nogmaals verder, en onder geleide van Pretorius vestigden zij zich tusschen de twee rivieren Oranje en Vaal en stichtten den Oranje- Vrystaat. Anderen trokken de Vaal over en daar stichten zy de Republiek Transvaal (over de Vaal.) Pretorius was hun eerste president, naar wien ook de tegenwoordige hoofdstad Pretoria genoemd werd. Na van 1852 tot 1876 voortdurend oorlog gevoerd te hebben tegen de inlandsche neger stammen, werden in 1877 de Boeren van Transvaal door de Engelschen aangevallen en de landvoogd van de Engelsche kolonie Natal, Shepstone. verklaarde Transvaal eenvoudig tot een Engelsche provincie. Daartegen kwamen de Boeren in opstand, en President Kruger met generaal Joubert deden de Engelsche troepen zulke nederlagen ondergaan in de engte vau Langs Nok, op de Schuinshoogte en den Majuba- berg, dat Engeland van de verovering afzag. De Engelschen wisten toen nog niet, dat Transvaal zulke goud- en diamantmynen be vatte, en in Augustus 1881 erkenden de Engel schen Transvaal als een vrij volk onder Engel sche suzereiniteit. In Februari 1884 werd te Londen eene nieuwe overeenkomst gesloten, en Engeland erkende de Zuid-Afrikaansche Republiek als een vry en, en wat zyn binnenlandsch bestuur betrof, vol strekt onafhankeiyken Staat. In 1885 werden de goudmijnen van den Witwatersrand ontdekt en onze lezers weten, welke er de gevolgen van zyn geweest. For tuinzoekers drongen Transvaal binnen, om de goudmynen te ontginnen, en onder voorwend sel van de rechten der Uitlanders (dat zyn, de voor verreweg het grootste deel Engelsche, goudzoekers) te verdedigen, wil Engeland nu voor goed de hand op de rijkdommen leggen. (Slot volgt.) ZENDINGSSCHOOL kan vanwege de Bidstond niet deze, maar zal de volgende week gehouden worden. Vacaturediensten te vervullen te Moerdijk van Nov. 1899 tot Februari 1900. 5 Nov. Ds. de Vries, 19 Nov. Ds. Zwiers. 3 Dec. Ds. Ouendag, 17 Dec. Ds. Kapteyn. 31 Dec. Ds. Voigt, 14 Jan. Ds. Oftringa. 28 Jan. Ds. v. d. Velden, 11 Febr. Ds. de Vries. Op last der Classe: J. A. de Vries, Quaestor. Fynaart, 8 Nov. 1899. Verantwoording van Liefdegaven. SUPPLETIEFONDS Draagt elkanders lasten Met vriendeiyken dank ontvangen, gevonden in de collecte Noorderkerk van Wed. H. fl.— van N. N. f0.50. „uit liefde." Met aanbeveling: K. le Cointre, Pennr. Middelburg (C.) In dank ontvangen in de collecte fl. voor .Transvaal alsv. fl.—en voor de school Gravenstraat f0,25. I. de Wolpf, Boekh. Vlissingen B. 1 In dank ontvangen voor de kerk: van de JongedochtersvereenigingDorkas vyf gulden, opbrengst der stuiverscollecte op 8 Nev. f 35.57. Namens den kerkeraad C. P. I. Dommisse. Muurteksten enz. voor Bloemendaal. Nog ontvangen met harteiyken dank van F. te M. en W. J. G. te V. beiden eene schoone collectie. Wat w(j tot dit doel mochten ontvangen hopen wy weldra over te maken. Ds. J. Hulsebos. Met harteiyken dank ontvangen door Mevr. Wagenaar 12 sloopen en door Mej. Verhage 6 molton dekens. Gevonden in de collecte Noor derkerk Wed. H f 1. De eerstvolgende verga dering is D. V. Dinsdag a. s. ten huize van Mej. de Wed. Nachtegaal. Diaconaal Hulpbetoon. De Oorlog in Zuid-Afried. De Heer L. Penning heeft zich opgemaakt om „den stryd" te beschryven tusschen Engeland en de verbonden Bóeren-Republieken Transvaal en Oranje-Vry staat,en de wakkere uitgever Daamen uit Rotterdam waagt 't, van dit boek nu reeds de eerste aflevering te doen verschynen. Deze eerste bevat een met forsche pen wel geschreven reeks herinningen aan dea Wor stelstrijd der oude Trekkers, tegen Kaffers en Zoeloe's gevoerd, en keurige illustraties en portretten versieren haar. Hierdoor leeft de lezer werkeiyk meê. Wy kenschetsen krachtens 't geen deze eerste aflevering biedt het werk als veelbelovend. De bygevoegde kaart is zeer verdienstelijk wegens 't bykaartje van den omtrek van Lady- smith. Dat op den omslag vóór de artillerie is af gebeeld is minder bemoedigend dan wat op de achterzy staatde top van den Amajuba. Zy 't einde van dezen krijg een Amajuba-. Dr. W. Heden overleed zacht en kalm tot onze diepe droefheid onze geliefde Moeder de Wed. C. M, DE RIJKE, in den ouderdom van 68 jaar. De Kinderen, Behuwden Kleinkinderen. Middelburg, 8 Nov. 1899. Aanbevelend, Alle REPARATIEN worden spoedig en net uitgevoerd. Ruim gesorteerd in geslagen en gego ten HAARDEN, KACHELS en FORNUI- ZEN, gepoetste en in vuur gelakte, aan uiterst lage prijzen. Tevens eene groote partij gebruikte in alle soorten, alle zoo goed als nieuw.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1899 | | pagina 3