Dr. L. H. WAGENAAR, WOENSDAG 8 NOV. a. s. Oldenbarnevcld's val, de redding van Kerk en Volk. OftMëele Berichten. Verantwoording van Liefdegaven. Advertentiën. CORNELIS KLAASSE ADRÏANA DE BLOK Boekh. F A N 0 Y, Middelburg. HET BESTUUR. TE MIDDELBURG. der diaconiën aangaande de kranken verzorging raakt. Van andere zijde werd er op gewezen, dat indien een afdeeling eene zuster nam voor haar rekening, zy ook goed moest zorgen, dat er gelden voor haar onderhoud warenzoomede ook door Ds. Buitenhuis, of het niet was ge- wenscht, centrums te vormen uit eenige afdee- lingen bestaande, die tesamen voor eene zaak konden zorgen. In verband hiermede werd aangedrongen op eene betere of andere organisatie van de Ver- eeniging terwyl Ds. Feringa den wensch van Prof. Lindeboom van harte ondersteunde. De discussie had tot resultaat, dat op de vol gende vergadering Ds. Feringa zal houden een referaat als in den geest door Prof. Lindeboom voorgesteld en Ds. Buitenhuis een over orga nisatie. Thans was aan de orde 't referaat van Ds. Meijer van Zalt-Bommel over de vraag, of men ook een roeping had tegenover arme teringly- ders. In den aanvang van zijn betoog bepaalde spr. zyn auditorium by het lyden van de te ringlijders en de middelen, die men aanwendt tot hunne genezing, de aandacht vestigende op de toevluchtsoorden voor deze kranken en op de volkssanatoria. De behandeling in deze sa natoria levert gunstige resultaten op. Wat op het gebied van sanatoria elders is gedaan, zette de spr. verder uiteen. Daarby trok de aandacht, dat in Amerika te Maxwell, dank zy de pogingen daartoe aangewend door Ds. Van Delden, een oud student der Theologi sche School, een christelyk sanatorium is op gericht, dat onder toezicht der Gereformeerde Kerk aldaar staat. In ons land is echter op dit gebied nog wei nig gedaan, en toch kan hier, naar van des kundige zyde is beweerd, in ons land in goede richting worden gearbeid. Ons klimaat is zelfs nog iets meer gunstig, dan in Duitschland. Daarop herinnerende, wat in den laatsten tyd op dit gebied in deze richting in ons land is gedaan, betoogde spr. dat in deze richting ook iets van chr. zyde moet gedaan worden. Aanbevolen werd doorhem, meer kennis aan gaande den aard en de oorzaak der tering te verspreiden. Maar boven alles is gewenscht de oprich ting van een christelyk sanatorium in ons land door de Yereeniging. En verder het stichten van een fonds om arme teringlijders naar Max well of tijdeiyk naar Zwitserland te zenden. Een uitspraak dienaangaande zou spr. aange naam zyn. In 't debat zeide Prof. L. Lindeboom, dat z. i. eene afzonderiyke vereeniging noodig was voor een sanatorium voor longlyders. Ds. Barger stelde voor dat Ds. Meyer zich als correspondent met de inrichting te Max well city in verbinding zou stellen om te trach ten daarheen patiënten te zenden. Ds. Teves lachte dit idee minder toe, om arme patiënten te zenden naar Maxwell. Ds. Meijer deed in zyne repliek opmerken, dat z. i. deze Vereeniging de taak moest ter hand nemen, daar zy reeds eene inrichting voor ziekenverpleegsters heeft. Op voorstel van Prof. Lindeboom werd ten laatste besioten de aandacht van alle belang stellenden op des referents raadgevingen te vestigen en of oprichting van een chr. sana torium van deze of van een nieuwe vereeni ging zou uitgaan en dat Ds. Meyer met Ds. Teves eene commissie voor Maxwell zal vor men. Hierna werd de vergadering met dankgebed gesloten. Haarlem 1899. W. F. B. (De Roeper) De heer ds. C. Oranje te 's Gravenhage werd Zondagvoormiddag bevestigd door ds. R. K. Brouwer met eene rede naar Jestya 40 2. Des avonds verbond hy zich aan de gemeente met eene predikatie naar Jesaja 40 28—31. De ruime Westerkerk kon alle opgekomenen niet bevatten. Zelfs staanplaatsen waren niet meer te bekomen, zoodat velen terug moesten. Oost- en West Souburg 1 Nov. 1899. Na een moeilyk tijdperk des levens te zyn doorgeleefd, met het oog op het verzoek van deput. voor de Zending om zich zei ven beroepbaar te stellen voor de kerk te Soerabaya, maakte onze ge achte Herder en Leeraar, Ds. C. B. Schoemakers, Woensdag, dankdag na de godsdienstoefening, zijn gemeente bekend, na een "biddend en ge durig zelfonderzoek in deze zaak tot helderheid was gekomen om voor dit verzoek te moeten bedanken. De wensch en bede daar aan toevoe gende, dat de Heere dit besluit voor hem en zijn huis en de gemeende, met zijn onmisba- ren zegen moge achtervolgen. Namens den Kerkeraad J. Dorleijn, Scriba. Vlissingen B. Tot het doen van aanvragen om vaste plaatsen en wat hiermede in verband staat, zal in den regel gelegenheid worden ge geven iederen eersten Maandag in de maand, van des avonds zeven tot acht uur. Hiermede wordt aangevangen Maandag aanst. den zesden November. Men vervoege zich aan de consistoriekamer. De Kerkeraad. Het was Zondag in Klunderts kerk eene treffende plechtige ure. Het kerkgebouw was uitermate vol, toen we samenkwamen tot een biduur voor Transvaal en den Oranje-Vrystaat. Na het zingen van Ps. 46 5 en 6 en het lezen van Psalm 7 gaf onze dienaar des Woords Ds. v. d. Velden een kort overzicht der geschie denis en vergeleek het trekken der Boeren, hun verjaagd worden door hunne benyders, by de schoone geschiedenis van Izak en zyne herders door de Filistijnen benijd en telkens by het graven van een put weder genoodzaakt elders te graven. Zie Genesis 26 12—22. Daarna werd tot passend tekstwoord geko zen Jesaja 63 16. „Ik ben het, die gerech tigheid spreekt en machtig ben hen te verlos sen." Hoe het ga, uit 'sHeeren mond gaat gerechtigheid en z{jn heilige arm heeft macht om te redden. Hy zal, is het nu niet, dan later in de zaak van Transvaal gerechtigheid spreken en verlossen. Met tal van schriftuuriyke en his torische bewijzen werd aangetoond de waarheid van Jesaja's woord. Onder ademlooze stilte werd tot het einde toe geluisterd en na een ernstig gebed, waarin de toon van verootmoediging niet werd gemist, werd staande gezongen Ps. 20 5. By het verlaten van het kerkgebouw lieten de orgeltoonen het Transvaalsche volkslied en ons Wilhelmus hooren. De Heere verhoore de gebeden, tot zyn troon opgezonden Arnemuiden. Zooals op vele plaatsen hadden ook wy, des avonds 1 November het voorrecht een bidstond te hebben voor onze stamverwan ten in Transvaal. Als spreker trad voor de gemeente op onze WelEerwaarde leeraar Ds. J, Boeyenga die tot tekst had gekozen Ps. 75 de verzen 7 en 8. Wij werden achtereenvolgens door zyn eerwaarde ingeleid in de historie van Transvaal, bepaald bij hun worsteling, hun ver trouwen op God, en ten slotte op de noodzake lijkheid des gebeds voor hen, welke samenkomst dan ook eindigde in het ootmoedig smeekgebed tot God. Namens den Kerkeraad P. Boons Pz. De classis 's Gravenhage op heden 31 October 1899 in buitengewone vergadering saamgeko- men, heeft ingevolge de opdracht haar door de Generale Synode van Groningen gegeven, be sloten uit te schrijven een biduur voor onze broeders in Zuid-Afrika. Zy noodigt derhalve alle Geref. Kerken in ons vaderland uit om in eene samenkomst der gemeente op Woensdag 15 November den nood onzer stamgenooten voor des Heeren troon neder te leggen. Het Moderamen K. R. Troost, Pr. S. O. Los, Ass. C. W. J. van Lummel, Scr. 's Gravenhage, 31 Oct. 1899. Middelburg (C.) Met harteiyken dank ontvan gen, gevonden in de collecte Noorderkerk 8 Oct. van N. N. fl.— voor de armen, en in de collecte van 29 Oct. een bankbiljet groot f25.— als „dankoffer voor de armen." I. de Wolff, Boekh. Idiotengesticht 's Heeren Loo. In dank ontvangen uit Meliskerke van W. de K. f 1.-, de G. f0.50. K. lk Cointre, Diak.-Corr. SUPPLETIEFONDS „Draagt elkanders lasten Met vriendeiyken dank ontvangen gevonden in de collecte Noorderkerk f5.— met het by- schrift „voor het Chr. onderwys, uit danbaar- heid voor het 10-jarig bestaan van onze zuster- kring," en f0.35 van N. N. Met vriendelijke aanbeveling K. le Cointre, Pennr. Vlissingen B. In dank ontvangen voor de kerk t 2,50; voor de aimen f 2,50; voor de Heidenpenning van E. K. f 0,25voor de Zen- dingskas twee contrib. a f 1,25, zes contrib. a f 1,00, eene van 50 cents en uit een busje van M. C. K. f 2.25. Namens den Kerkeraad C. P. I. Dommisse, Scriba. Muurteksten en Platen voor Bloemendaaf. In harteiyken dank voor dit doel ontvangen van d'H. eene geheele collectie, van C. J. te M. drie schoone platen, van L. v. H. te V. twee schoone verzen. Onder verdere aanbeveling, Ds. J. Hulsebos. 9 November a. s. hopen onze geliefde ouders en hunne 40-jarige Echt ver eeniging te gedenken. Hunne dankbare KinderenBehuwd- en Kleinkinderen, K KLAASSE. J. BESUIJEN—Klaasse. P. BESUIJEN. Middelburg. NOTA'S, K WITANT1ËN, BRIEFKAARTEN, ENVELOPPEN van af 15 cent per 100, KAST PAPIER, KASTRANDEN, SCHUURPAPIER, SCHUURLINNEN, HUWELIJKS en VISI TEKAARTJES. Aanbiedingen van BOLLE COHEN. Duidelijke kaartjes van Transvaal en Oranje Vrij staat van af 15 Cent. 's avonds half zeven uur, hoopt D. V. voor de Geref. Jongelingsvereeniging to Koudekerke, in de Geref. Kerk op te treden om eene openbare lezing te houden over: FLINKE OPKOMST ZEER GEWENSCHT. Het Bestuur der Vereeniging „de Kerkelyke Kas" alhier, maakt bij dezen bekend, dat door den Adsistent Boekhouder der Vereeniging op Donderdag O en Vrijdag 10 Novem ber aanstaande, van 's morgens 10 tot 's na middags 1 ure in de Consistoriekamer der Noor derkerk, zitting zal worden gehouden, ter uit betaling van de verschenen jaariyksche rente der aandeelen in de geldleening van bovenge noemde Vereeniging. Het Bestuur verzoekt hen, die buiten de stad woonachtig zyn en niet persoonlijk kunnen ko men, om het hun toekomend bedrag in ontvangst te nemen, zulks per schriftelyk gemachtigde te willen doen. Het Bestuur voornoemd, G. P. WATTEZ, Voorz. J. P. DE WAGEMAKER, Secr.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1899 | | pagina 3