VARIA, De weldadigheid in Middelburg. licht in en vat aan de barmhartigheden, goe dertierenheden en „gerechtigheden" Godsook aan de gerechtigheden, gelijk die in Christus, die voor de zonde heeft genoeg gedaan, ons de genade en de hulpe Gods waarborgen. Is dat ons alles duideiyk geworden, heeft God ons daar gebracht, dan bidden wij met diep ontzag, met heiligen ernst en kinderlijke onderwerping: „o Heere, hoor, o Heere, ver geef, o Heere merk op en doe het, vertraag het niet. Om Uws zelfs wille, o myn God." Nog eens. Wordt dat ingezien, en alzoo ge beden, dan vragen de broeders en zusters in diepen ootmoedlaat zulk een dwang, dat wij als Israël, en als weleer, ons land en onze vrijheid verliezen, voor ons niet noodig wezen. Zyn z\j daar heilig bang voor, na de rekening met God door Zijne genade vereffend te heb ben, gewis, dan is er hope. Hope op de over winning. God toch kan hen, die met tien duizend uittrekken, op honderd duizend en meer, de zege doen bevechten. Als Hij met ons is, wie zal dan tegen ons zijn Daniël mocht de waarheid van 's Heeren Woord bij Jesaja ervaren „Eer ze roepen zal Ik antwoorden." Een bode toch van den hemel zeide dezen gewenschten man terstond de ver lossing toeeen verlossing, die rijker en heer lijker was, dan door hem, althans met volkomen bewustheid, was gevraagd. De Heere toch gaf, zooals Dan. 9 20 v. v. ons leeren, boven bidden en denken. Op dit een en ander nu hebben wy ons ver oorloofd onze lezers te wijzen, niet omdat wy meenen, dat ons Nederlandsche volk in al het genoemde minder schuldig staat voor God, dan het Transvaalsche en Vrystaatsche volk. Veel eer gelooven we, dat wij, wat onzen afval van God betreft ons volk in z\jn geheel geno men nog veel dieper schuldig staan, dan ooit het ons stamverwante volk in Zuid-Afrika gestaan heeft. Ja ook wat onzen zendingsar- beid aangaat, mogen wij ons wel in zak en assche vernederen voor het aangezicht des Heeren. Op de zonden onzer stamverwante broede ren en zusteren wezen wij slechts, teneinde te doen uitkomen dat wij niet alleen de zege voor en met hen moeten afsmeeken van den Heeremaar, dat wij ook voor hen van den Heere onzen God moeten bidden, dat Hij hun de genade geve, die noodig is, om als Daniël voor Zijn aangezicht te verschenen; en ook, opdat wij in ons gebed voor hen, als Daniël, ons zouden verootmoedigen, belijdende, in ons gemeenschapsgevoel met hen, ook hunne zonden. Littooij. Een blok van een boek is uitgekomen, dat zich aandient als Gids voor de Nederlandsche weldadigheid. Een wonderlijke titel! Het is een boek vol statistische gegevens. Omtrent Middelburg vermeldt het wat volgt. Hier zijn niet minder dan 35, zegge vijfen dertig corporaties, die er weldadigheid uitoe fenen. Dit zijn allereerst de Diaconieën. Harer zijn er negen. De Ned. Hervormde, de Waalsch Hervormde, de Ev. Luthersche, de Doopsgezinde, de En- gelsch Gereformeerde, die der „Gereformeerde gemeente" en dan laatst niet minst de diaconieën der Gereformeerde kerk A, B en C. Nu - hunlieder arbeid loopt vry evenwijdig en hunlieder arbeidsveld blijft goed uitelkailr. De Hervormde diaconie ondersteunt in geld en natura bij voorkeur personen van hooge jaren, ziekelyken toestand,aan ziels- of lichaams gebreken lijdenden en weduwen met jonge kinderen. Geen minderjarige weezen. Die ko men in de weeshuizen terecht. Dan heeft ze een vasten maatstaf van be deeling. B. v. Een behoeftige weduwe beneden 50 jaren krygt één kwartje in de week en voor 3 kinderen er nog een schelling by, doch als ze met 5 kinderen zitten bleef 9 stuivers. Samen dus 14 stuivers in de week! Of hierby komt vrye woning meldt de sta tistiek niet. Ze verhaalt, dat als een kostwinner sterft en de weduwe biyft met 5 kleine kinderen in armoede achter, de kerk van Christus die we duwe en hare weezen verzorgt met één dub beltje 's daags En als 't kooitje nog grooter is en er zijn 6, 7, 8 kleintjes beneden de 12 jaren, dan klimt de wekeiyksche onderstand tot 85 heele centen Zoo staat 't in deze Gids. Oudere weduwen hebben meer. Een weduwe van 65 jaar krygt 2 kwartjes een oudje van 75 heeft 'tnog beter en krijgt 13 stuivers per week En twee oudjes sadm krygen nog meer, wel 80 heele centen Deze Hids is zeker niet betrouwbaar. Anders is het te verstaan, dat de socialisten zich zoo bitter kunnen uitlaten over de barm hartigheid der christelyke gemeente Verder is deze onderstand voorwaardelijk. Voorwaarde voor den onderstand is het min stens eenmaal per week bijwonen van de open bare godsdienstoefeningen in een van de ker ken der gemeente. Ook plaatst de diaconie voor hare rekening bedeelden in het Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Over de verzorging der kranken meldt de Gids niets naders. De Ev. Luth. diaconie verleent 't is heel mal uitgedrukt onderstand aan alle soor ten van armoede Ze steunt ook door uitbesteding van oude lieden. De overige diaconieën hebben de gevraagde inlichtingen niet gegeven. Alleen de diaconie der Gereformeerde Kerk (C) verhaalt, dat zij ook onderstand verleent aan alle soorten van armoede't Is anders juist de kunst om niet de armoedemaar de armen te voeden en wel zóó, dat gij de armoede vernietigt. Doch deze verkeerde uitdrukking zal wel komen voor rekening van de redactie van den Gids en niet van onze diaconiën. De gemeente is verdeeld in wijken. Onder zoek wordt ingesteld, indien noodig ook door de echtgenooten van de diakenen. Geregeld huisbezoek heeft plaats. Voorts geen nieuws en heelemaal geen cijfers De Roomsche Kerk heeft zoo geen diaconie. Wel een Armbestuur met vry willige mannelyke bezoekers, die 't onderzoek instellen. Met haar werkt een afdeeling van de H. Vincentius-vereeniging vooral daar, waar op zedelyk gebied mogelykheid tot verbetering be staat. Deze vereeniging geeft levensmiddelen en deksel, zorgt voor onderwys en ambachts- onderwys; staat naar wettiging van ongewet tigde samenwoning. Ze heeft spyskokerij en kin dervoeding en kleedermaèazyn. Ze oefent ge regeld huisbezoek. By verharding in onzede lijkheid wordt de onderstand ingetrokken. Ook kinderen worden verzorgd. Onze Middelburger Joden bedeelen hunne arme stamverwanten met huishuur, paasch- brooden en moltonnen dekens. Paaschbrood krijgen ook de zieke soldaten en zelfs de ge vangenen. Geldbedeeling overschreidt een daal der niet. Vaste bedeeling krijgen alleen gevaccineerde godsdienstige gezinnen In de derde plaats zijn er in Middelburg particuliere fondsenals b. v. het familiefonds Hurgronje, dat de kassen van andere instel lingen fourneert en het Schorerfonds. Ten 4o zyn er vereenigingen, en wel eene vereeniging tot het bezoeken der armendie wekelyksch giften rondbrengt en by besmette lijke ziekte of om de wille der zedeiykheid wel eens beddegoed geeft. Ze helpt aan een broodwinning en verleent geneeskundige toe stellen, als houten beenen, enz. Naar kerkelijke gezindte wordt niet gevraagd. De christelijke Volksbond heeft een kamer van navraag met een stamboek. Hierin worden opgeteekend alle bedeelden, behalve die van de „Christelyke Gereformeerden." Nu dit laatste zal wel uitkomen, want die zijn er, Gode zij dank, in ons goede Middelburg niet. Bedoeld zullen zeker de Gereformeerden zyn, A B en C? Hoe 'tzy, deze fout van de kamer van navraag is dwaas genoeg. Ook is er een vereeniging tot verbetering der armenzorg, doch die heeft de gevraagde in lichtingen niet verstrekt en mag nu zich zelf wel verbeteren. Een Nieuwjaars-collecte wordt almede ge houden. Doch de Gids verneemt er niets na ders van. Nu treedt de Zeeuwsche Dorcas op, die vrou wen en kleine meisjes helpt aan kleeren, bedde- lakens ensloopen. Enkelen krygen jaariyksche gitten. Maximum f3.50. Godsdienst is geen bezwaar, wel dronkenschap. Weduwen van 50 jaren en daarboven en vrouwen van dertig en meer jaren kunnen geholpen worden. Men wil blykbaar vroege huwelyken niet aanmoe digen. Ten vyfden krygt ge de spjsuitdeelingen. Een kaart geeft recht op 44 achtereenvolgende porties soep. Particulieren koopen deze kaarten, armbesturen krijgen ze cadeau. In den winter weert zich ook de kindervoe ding voor schoolgaande kinderen deze voeding geschiedt niet op school, maar in een gehu urd lokaal. Een 6de byzonderheid is deze, dat afgevaar digden van de diaconieën en vertegenwoordi gers der verschillende gezindten zich vereenigd hebben om 't Nieuwjaar-wenschen te vervangen door een uitdeeling van eetwaren en brandstoffen. Doen hieraan alle diaconieën meê? 6e. Gestichten. Ryk aan hofjes is Middelburg niet. Maar het heeft zijn Oude Mannen- en Vrouwenhuis met menschjes van 65 jaar en daarboven, om van enkele gebrekkigen niet te spreken door 't arm bestuur of particulieren en diaconieën hier be steld. Ook zijn qt weezen. 't Kostgeld is f 1.30 die 11.75 stort krijgt een vry kamertje en die f2.25 geeft de voeding der bedienden. De an deren hebben 'tdus minder goed dan de be dienden. De sexen worden gescheiden. Wordt ook 't hu welijksleven ontbonden, of komt dat niet voor? 't Aantal verpleegden wisselt van 50 60. Middelburgs werk- en armenhuis schonk geen inlichtingen. 't Burgerweeshuis. Volgens den stichtingsbrief, zoo verhaalt de Gids, mogen alleen wettig ge boren kinderen opgenomen worden, die behooren tot het Nederl. Óerv. Kerkgenootschap. Bestond dit Genootschap er dan al by de stichting van dit weeshuis? Dateert die van 1816 of later? 't Komt ons voor, dat hier een onrecht schuilt. De ouders mogen nooit bedeeld geweest zijn of gevonnisd. Er zyn een 20 weezen. In 't Oude Mannen- en Vrouwenhuis zyn ook heele en halve weesjes en verlaten kinderen, onverschillig van welke gezindten. Ieder kan er een wees plaatsen voor f120 in 'tjaar. 7e. Ziekenzorg. De zorg voor arme zieken koestert het Stedelijk Gasthuis, waar allerlei zieken, gekwetsten, schipbreukelingen, drenke lingen en krankzinnigen worden opgenomen. Middelburgers betalen f2, buitenboorlingen een rijksdaalder 's daags. Dan is er nog een „algemeene zaal", waar men voor 15 stuivers of een gulden te recht kan. Voor de gestichten is 't zelfs maar 13 stuivers. Ook de burgerlijke gemeente oefent zieken- en kraamvrouwenzorg uit door 3 geneesheeren en 2 vroedvrouwen Een commissie voor spijsuitdeeling geeft de zieken van Nov.—Juli middageten, melk en eieren. Moederlijke liefdadigheid verzorgt van kinder goed gehuwde moeders van 25 jaar af, en een Dames-vereeniging kookt kraamvrouwensoep. De Eigenaresse van Westhove heeft in den zomer 20 zwakkelingetjes te logeeren en 't is een lust om te zien, hoe ze hier opknappen. Ook schynt er in de stad een Tehuis voor achterlijke kinderen te zyn. Een blinden-werkinrichting onderwyst deze ongelukkigen in een handwerk en in 't lezen der Heilige Schrift door middel van den tast zin. Manden en matten vlechten de blinden of amper blinden. De rei wordt besloten door Tesschelschade. Als men deze lyst overziet, zou men licht denken, als er goede correspondentie is tusschen al deze corporaties en commissies, dan zal de politiezorg over armen niet zeer groot zijn. Toch is er een Burgerlijk Armbestuur, dat wekelijksche uitdeeling doet in geld van 50 ct. tot 2 gulden en dageljksche uitreiking oefent van brood, ligging en deksel. Ook verpleegt 't in 't gasthuis zieken, brengt ouden van dagen onder dak in O. M. en V. H., weezen in 't Burgerweeshuis en heeft een corps wieders en wiedsters voor straten en pleinen. Dit is alles wat de Gids vermeldt. Er was anders nog wel wat bij te vertellen, want de erkenning door 'tB. Armbestuur van de dia kenenen in hun ambt is nog iets calvinistisch. 't Zou voorts wel interessant zyn, de cijfers te weten. Van 'tBurgeriyk armbestuur zyn deze bekend. Ook van de diakonieën Dan zou dit zeker biyken, dat er by de Gereformeerde diakonieën beter verzorging en rykere bedeeling is dan by 'tHerv. Genootschap. En dat dit ge schied by degenen, die ook hun eigen kerkelijk leven moeten bekostigen, dat is eene eere voor de Vrye Geref. Kerk. Voorts is de lyst incompleet, dewyi ook van Gereformeerde zyde om kleeding en versterkend voedsel te kunnen verschaffen door oud en door

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1899 | | pagina 2