Officiëole Berichten. AGENDA Verantwoording van Liefdegaven. BOEKBEOORDEELIN O. „SALOMO'S PREDIKER" Ito, de priester der Zongodin, „UW KONINKRIJK ROME", Advertentiën, Ondertrouwd: Er is een tyd geweest waarin men hen zocht te verdreven, en van de besturen eischte of verwachtte, dat zij de leer zouden handhaven. Die tijd, de tyd van actie, is voorbij. Men is bevreesd voor actie geworden. Voor deze actie ben ik ook bevreesd, omdat zij tot niets, ja tot erger moet leiden. Men hoopt en wacht tegenwoordig, dat zy ■zullen uitsterven. En dat zullen zij ook wel, want de dagen van het Modernisme als historisch verschijnsel gedacht, zyn stellig en zeker gesteld. Maar nog eens eilieveis dit uw surrogaat voor ambtelijke plichtsbetrachting? Vervult gij aldus uwe roeping om tucht te oefenen Gij kunt geen tucht oefenende organisatie waaronder gij leeft en waarmede gij in meerder of minder mate vrede hebt, maakt dit omo- gelijk. Wat maakt deze organisatie van uwe Kerk Z\j wijzigt haar karakter geheel. De Kerk moet belijden, en die belijdenis is vanzelf de uitdrukking van hetgeen zij gelooft <zij, niet enkelen in haar, maar zij, als eenheid gedachtniet geloofde maar gelooft.) Door de organisatie is deze stand van zaken aldus gewijzigd. De belijdenis is geworden een gedenkteeken van hetgeen de Kerk vroeger beleed. Zij is tot leer geworden en men verheugt zich koninklijk dat de besturen geroepen zijn, die leer te handhaven ofschoon het niet kan en niet mag en men het zelf niet, d. i. niet in den striksten zin van het woord, verlangt of verwacht. De belijdenis is dood. Maar wat in de organisatie leeft is vrijheid om daarvan af te wijken, eene vrijheid, waar van men een dankbaar gebruik maakt, maar die men aan de andere zijde weer geheel wille keurig beperkt. Wat maakt deze organisatie van uw ambt? Gij kunt, indien het u behaagt, eene aan klacht indienen en het kerkelijk gerechtshof zal haar onderzoeken en beoordeelen. (Wordt vervolgd.) Vereeniging tot Christelijke verzorging van Krankzinnigen en Zenuwl. in Nederland. voor de 15e Algemeene Jaarvergadering op Donderdag 5 October 1899, des morgens ten 11 ure te Kampen in „De Gehoor zaal", ingang naast de Broederkerk. 1. Opening der Vergadering. •2. Voorlezing der Presentielijst. 3. Jaarverslag over 1898. 4. Rapport der Commissie tot onderzoek van de rekening over 1898. 5. Benoemingen a. ter voorziening in de vacature door periodieke aftreding van de H.H. L. Lin deboom en H. Groenendijk Czn. b. idëm door het overlijden van den heer J. den Boer. c. van 3 leden der Commissie tot onder zoek van de rekeniDg over 1899. <3. Rapport van het Algemeen Bestuur be treffende de inrichting van „Bloemendaal" en „Dennenoord" voor le en 2e klasse patiënten, alsmede over de splitsing van de 3e klasse in twee afdeelingen. 7. Voorstellen. a. In zake de oprichting van eene Stich ting voor Zenuwlijders, stelt het Algemeen Bestuur voordat de Algemeene Verga dering besluite, pogingen aan te wenden, dat voor de zaak der Zenuwlijders eene afzonderlijke Vereeniging op denzelfden grondslag als deze Vereeniging en in zus terlijke verhouding tot haar, worde opge richt. Drangreden daartoe is de boven verwach ting groote uitbreiding van den arbeid voor Krankzinnigenwaartoe de Vereeni ging de laatste jaren is gedrongen, en waardoor zij verhinderd is en wordt, zelve het te Breda in 1897 aangenomen plan van verzorging van Zenuwlijders tot uit voering te brengen. b. Afstand van een perceel grond. Bij den aankoop van het terrein voor „DenDen- oord" is abusievelijk een stuk grond ter grootte van 19 are, in de koopacte opge nomen, waarop sedert meer dan 30 jaren een arbeiderswoning staat, hetwelk buiten den koop had moeten blijven. Waarde pl. m. f 20, Rectificatie is noodzakelijk. c. Het in erfpacht geven van een stukje grond voor den bouw eener Gereformeerde Kerk te Zuidlaren. d. Van het Algemeen Bestuur, tevens van de afdeeling Oude-Pekela. Uitbreiding van „Dennenoord." e. Het Aigemeen Bestuur te machtigen tot het uitgeven eener geldleening van f 250/m. Uitbreiding in de eerste plaats van „Den nenoord" met 3 paviljoenen, vergrooting van de wasscherij en vermoedelijke uit breiding der beide andere Stichtingen. PAUZE. Des middags ten 3 ure zal door Dr. P. Wie- renga van Veldwijk een referaat worden ge houden over: ^Gezinsverpleging"met gelegen heid tot debat. Deze samenkomst is voor alle belangstellenden toegankelijk. Op den avond te voren zal ten 7i/2 ure in de Gereformeerde Kerk-Burgwal, een Biduur worden gehouden, waarbij Prof. Dr. Bavinck D. V. zal voorgaan, en waartoe alle belangstel lenden vriendelijk worden genoodigd. De Secretaris, VAN MARLE. Vlissingen B. Allen, die maandelijks „de Heidenbode" ontvangen, worden vriendelijk ver zocht hunne jaarlijksche bijdrage voor deZen- dingskas (het bedrag naar eigen goedvinden te bepalen) te willen inzenden by den kerkeraad of bij den penningmeester voor de Zending, br. H. Guillaume, Kleine Kerkstraat. De Kerkeraad. Vlissingen B. Vaste plaatsen in de Nieuwe Middelkerk. Ter verkrijging van vaste plaatsen in de Nieuwe Middelkerk wordt gelegenheid gegeven Dinsdag 3, Donderdag 5 en Vrijdag 6 October, telkens van 6 tot 10 uur des avonds. Men ver- voege zich aan de Consistorie-kamer. De Kerkeraad. Ondergeteekende noodigt bij dezen alle jonge- dochters, die reeds belijdenis des geloofs gedaan hebben, vriendelijk uit tot het volgen van een WINTER-CURSUS, waarin hij wenscht te be handelen de Ziekentroost (achter de psalmen. De eerste vergadering zal D. V. gehouden worden op Vrijdagavond 13 October half 8, in het locaal Concordia. Dr. L. Wagenaar. Vlissingen B. In dank ontvangen Bij de uitreiking der plaatsbewijzenvoor de [Nieuwe Kerkéén gulden, voor de Zendingskasvijf gulden en contributie f 1.— Namens den Kerkeraad C. P. I. Dommisse, Scriba. ZENDING. Met vriendelijken dank ontvangen voor de Zending uit de catechisatiebus f5,30 en uit het busje van de Gebr. H. f 1,74. Namens gecommitt. J. van Aartsen Jz., Penningm. Ter recensie ontvingen we gerangschikt en verklaarddoor Ds. J. KOK, predikant te Nijmegen, en uitgegeven door J. H. KOK te Kampen. De geachte schrijver is door de rangschik king en verklaring van Salomo's spreuken be kend geworden als iemand wien het werk is toevertrouwd. Wij mogen ons gedrongen ge voelen hem voor dezen en voor genen arbeid dank te zeggen. Honderden schrijven en duizenden lezen tegen woordig de dingen die in dorp en stad, in het land der inwoning en de rijken dezer wereld dag aan dag voorvallen, en dat doen ze met zoo veel gretigheid en welgevallen dat velen over die dingen des nachts droomen en des daags spreken. Ach, enkelen slechts onderzoeken het Woord des Heeren en brengen de resultaten van hun onderzoek, tot heil des volks ter kennis van ieder die er lust aan heeft. Geschiedt dit, dan wordt menigmaal nog niet het doel bereikt, omdat het volk, ja ook ons volk een boek als „Salomo's Prediker" zich niet aan schaft. 'tis of men er geen geld voor over heeft, en ook geen tyd om het te lezen. Dat was in de 16de en 17de eeuw blijkens de op drachten en de herdrukken van de boeken, die over het Woord des Heeren schreven, anders en beter. Dat er weer eenige meerdere leeslust en dus eenige verbetering in onze dagen is, erkennen wij met dankbaarheid aan God. Doch bedriegen wy ons niet dan is dat op de studeerkamer maar nog niet in de huiskamer. Ware gelyk weleer ook het laatste het geval, dan zou de verkoop van deze boeken grooter zijn, dan ze nu is. „Salomo's Prediker" is ook voor de huiska mer geschikt. De leergierige toch kan hetgeen Ds. Kok ons over den Prediker schreef verstaan en genieten. Ook de letter, de druk en het pa pier is goedhet is in overeenstemming met den inhoud. Met vrymoedigheid bevelen wy het dan ook ter lezing aan. L. Een boek, getiteld geschreven door den heer J. C. HOMOET en uitgegeven door den heer W. KIRCHNER te Amsterdam ontvingen wij ter beoordeeling. Welnu, het boek op zich zelf beschouwd, ziet er goed uit en beveelt zich alzoo aan. Het ge waad is naar den inhoud Oostersch. Onder houdend, boeiend zelf schreef de heer Homoet het. Daarenboven is de inhoud rijk en leerzaam. Het boek van 300 bladz. brengt den lezer met den afgodendienst en de zeden der Japaneezen op de hoogte, en tevens doet het zien hoe aan vankelijk het licht de duisternis verdrijft en daarenboven leeren wij er uit dat de voorrech ten, die de Heere ons en onzen kinderen ge geven heeft groot en vele zyn. Zy, die het zich aanschaffen en lezen, zullen naar wij meenen zich dat niet beklagen. Littoolj. zoo luidt de titel van het nu compleet versche nen werk van onzen in den Heere ontslapen broeder, Ds. W. J. DE HAAS. Zooals wij weten is het verrijkt met eene voorrede geschreven door Ds. W. H. OOSTEN, zwager van den over ledene. De band, waarin wij het ontvingen is mooi en stevig, en de geheele uitvoering be antwoordt aan de verwachting. Nogmaals be velen wy het ter lezing aan. Littooij. Aanbevelenswaard. De uitgifte van den Genesis van Calvijn door Ds. Los is tot de 8ste aflevering gekomen. Wij bladerden er in en ondervonden opnieuw, hoe de gedegene uitlegging van den grooten Hervormer pakt en boeit. Wat rijkdom van opmerkingen vonden we bij de schijnbaar naakte geslachtslyn van Sem Laat toch ieder, die lust heeft, om al beterde schriften te verstaan en geld voor goede boeken over heeft, op dit kostelijk werk in teekenen. Eere aan onzen uitgever, dat hij zulke puike waar op de markt des levens brengt. W. CORRESPONDENTIE. E. te Dank voor uw belangstelling. De gelegenheid tot het vermelden van de predik beurten zoowel als van alle andere kerkelyke berichten, staat voor alle kerken in N. Br. open, dus ook voor Tilburg. Ze kunnen echter alleen vermeld worden op verzoek van de be trokken kerkeraden. De Uitgever. K. LE COINT RE en E. M. HOEK. Schiedam8 28 1899'

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1899 | | pagina 3