Gereformeerde Ziekenverzorging. moeilijk zou zyn. Door allerlei omstandigheden is echter in den laatsten tyd deze taak vereenvoudigd en ver gemakkelijkt. Ofschoon alle Kerken de ver- eeniging van de Scholen van harte begeerden en over het algemeen dringend noodzakelijk achtten, is het duideiyk geworden, dat de poging, die tot vereeniging beproefd werd, niet is geslaagd? De Kerken hebben in hare pro vinciale vergaderingen, voor zoover zij zich uitdrukkelijk over het voorstel uitspraken, wel geen van alle verklaard, dat de bedoelde poging niet tot een gewenscht resultaat zou kunnen leiden. Voor een groot deel spraken zij zich zelfs in dien zin uit, dat in de lijn of in den geest van het voorstel-BAviNCK eene ineensmel ting van beide inrichtingen van onderwijs ver kregen kon worden. Zelfs is, naar de agenda geoordeeld, door geen enkele kerk uitgesproken, dat bovengenoemd voorstel, van kerkelijk stand punt uit beschouwd, en voorde Kerken zeiven onaannemelijk zou zijn. Maar sommige Kerken oordeelden toch, dat het voorstel niet genoeg rekening hield met het universitair karakter, dat de Theol. opleiding naar haar inzien dragen moet, of dat de tyd voor ingrijpende maatregelen in deze zaak thans niet rijp was. Bovendien is gebleken, indien niet officieel, dan toch officieus zoowel in daden als in woor den, dat de Vereeniging voor Hooger Onderwijs bovenbedoeld voorstel voor zichzelf onaanneme lijk achtte en in den geest of in den zin van dat voorstel aan geen ineensmelting der beide opleidings-scholen denken kon. Een ander voorstel werd tegenover het, op de Kerkelijke vergaderingen behandelde, niet ingediend. En wel stelde de provincie Gronin gen eenige amendementen voor, maar deze zijn van dien aard, dat zij het voorstel voor dege nen, die bovengenoemde bezwaren hadden, nog meer aannemelijk maakten. Dit alles als feit constateerende, meende de Commissie alle principiëele discussie, als on vruchtbaar, geheel ter zijde te kunnen laten, en zich eenvoudig te moeten plaatsen op het praktische standpunt. Zelfs komt het haar voor, dat de benoeming van deputaten voor deze zaak, gelijk ze door enkele provinciale vergaderingen is voorgesteld, ontraden dient te worden. Immers is gebleken, dat de gevoelens over de verhouding van de Kerken tot de opleiding voor den dienst des Woords te zeer uiteen- loopen, dan dat er voorshands aan overeen stemming te denken valt. En bovendien zou de benoeming van deputaten de gemoederen in spanning houden, de onrust der Kerken bestendigen en het bestaan der Theol. School voortdurend onzeker doen zijn; terwijl er toch voor deze School niets dringerder noodig is, dan dat er een einde kome aan de onvastheid en haar bestaan by den voortduur verzekerd worde. De Commissie der Generale Synode kan daarom aan uwe vergadering geen ander ad vies geven, dan dat zij, constateerende de on mogelijkheid om de beide opleidingsscholen thans te vereenigen, den bestaanden toestand bestendige en de Theol. School als de inrich ting der Kerken voor de opleiding tot den dienst des Woords handhave en bevestige. Om den bestaanden toestand te bestendigen, heeft de Generale Synode echter verschillende maatregelen te nemen. In verband met onder scheidene punten op de agenda dezer Synode, heeft daarom de Commissie de eer het vol gende voor te stellen 1. De Synode machtige Curatoren der Theol* School, om, indien zich eene geschikte gele genheid voordoet en de financiëele lasten der Kerken er aanmerkeiyk door worden verlicht, het Geref. gymnasium aan eene particuliere vereeniging over te dragen, altyd echter met dien verstande, dat op verkregen rechten geen inbreuk worde gemaakt, dat het Gereformeerd karakter van het gymnasium geen schade ïydt, en dat het gymnasium zelf gevestigd biy ve ter plaatse, waar de Theol. School zich bevindt. 2. De Synode geve aan Curatoren der Theol. School het recht, om aan het bestaande Geref. gymnasium, dat thans vyf klassen telt, een zesde klasse toe te voegen, mits daarby reke ning houdende met den financieelen toestand der school en aan de nieuwe regeling geen terugwerkende kracht verleenende. 3. De Synode geve aan Curatoren in over weging, om het jaariyksch schoolgeld van het gymnasium op minstens honderd gulden te bepalen, en voorts aan de ouders of voogden, die leerlingen op het gymnasium zenden, mede te deelen, dat de kostende prys van het gym nasium ongeveer 200 gulden bedraagt, in de hoop, dat de vermogenden onder hen den vol len prys zullen betalen. 4. De Synode keure overigens de wyzigingen goed, die door Curatoren in het Reglement voor de gymnasiale opleiding aan haar worden voorgesteld. 5. De Synode neme in art. 13 van het regle ment voor de Theol. School de in de vorige acta vergeten woorden op: .voor de toelating tot de Theol. studiën zal een onderzoek worden ingesteld naar de beweegredenen, die geleid hebben tot de keuze van het ambt van dienaar des Woords." 6. De Synode kome terug op het bepaalde in art. 134 sub 3o van de Synode van Middel burg, over het preeken van studenten, en wijzige de bepaling aldus, dat het aan Theol. studenten, na twee jaren Theol. studie te heb ben volbracht en op een geleverd preekvoorstel van de Hoogleeraren consent te hebben ver kregen, vergund zal zijn, om op uitnoodiging van een Kerkeraad in de gemeente een stich telijk woord te spreken, zoo dikwerf dit door de Hoogleeraren zal worden toegestaan. 7. Ter versterking van de financiëele posi tie der Th. School: a. Richte de Synode een dringend en vrien- deiyk verzoek aan de Kerken, om van nu voortaan, jaariyks twee afzonderiyke collecten voor de Theol. School te houden. b. Wekke correspondenten op, om hun arbeid voort te zetten en uit te breiden en deele mede, dat de inning der contributies voortaan onder leiding van den nieuw benoemden Penning meester Dr. H. H. Franssex, geregeld zal plaats vinden. c. Zende rechtstreeks aan alle Kerken eene circulaire (waarvan het concept hierby gaat), waarin zy worden opgewekt, om ter voorzie ning in het met 1 November waarschijnlijk te verwachten tekort van ongeveer'10,000 gulden, thans vóór genoemden datum aan den Pen ningmeester Dr. H. H. Franssen te Zwolle een extragift te doen toekomen, opdat de Curatoren niet genoopt worden tot het opnemen van geld tegen hooge rente. d. Machtige Curatoren, om, indien onverhoopt deze laatste poging niet slagen mocht, het ont brekende geld op te nemen en daarvan terstond aan de Kerken mededeeling te doen. 8. De Synode neme de voorstellen aan, die door Curatoren in zake het „Kerkblad" worden gedaan, verandere dienovereenkomstig het week blad in een maandblad, late door Curatoren berekenen het bedrag dat jaariyks door elke provincie voor dit blad zal moeten betaald worden, naar den op de Synode te Middelburg Art. 163 aangenomen maatstaf, stelle het maand blad ook voor een abonnementsprys van één gulden 'sjaars verkrijgbaar en blyve de uitgave er van met die van de „Bazuin" verbinden, maar zoo, dat de berichten, geiyk tot dusver, tijdig aan de „Heraut" worden toegezonden. 9. De Synode spreke uit, dat onder het pe remptoir examenvak, genaamd kennis van den inhoud der H. Schrift, niet te verstaan is Bij- belsche Geschiedenis als zoodanig, of eenig theol. vak, enz. maar kennis van den hoofdin houd van de Bybelboeken, zoodat blijke, dat de examinandus in de Schrift genoegzaam thuis zy. 10. Wat betreftghet verband der Kerken met de Theol. Faculteit der Vrije Universiteit be stendige de Synode den bestaanden toestand, neme de rapporten, te dier zake door Deputaten voor dat verband ingediend, in de Acta op ter overweging voor de Kerken, en eene volgende Synode kome, indien deze ingewikkelde zaak beter voorbereid en van alle kanten bezien is, op dit verband terug, ze dechargeere ge noemde Deputaten, met dank voor de genomen besogne en ga tot benoeming van nieuwe De putaten over." Littooij. varia. Gereformeerde Diakenen. n. Van deze diaconale zorg voor de vreemdelingen is nog slechts hier en daar iets overgebleven, b. v. dat in sommige kerkeraden een broeder diaken is aangewezen om zwervelingen, die beweeren broeders te zijn, te woord te staan of ook om logies te vragen voor predikanten van elders, die de gemeente eens komen dienen of er een classis of synode bywonen. Van de verzorging der kranken en zwakken wordt nog door onze diakenen veel werk ge maakt. De verdeeling van arbeid hebben we echter niet. Elke diaken ontdekt in zyne eigene wyk de huisgezinnen, die zieke dagen door leven. En hy gaat er heen en troost en be moedigt. Ook helpt hy met geld zooveel er noodig is. Dit laatste natuurlijk na overleg met de broederen in den kerkeraad of de dia conale vergadering. In sommige kerken werken met de diakenen de zusters meê en vormen Zevensterren. Zoo'n Zevenster is een kring van zeven huis moeders, die elk op een dag der week soep koken of ander lekker eten bereiden voor kranken en herstellenden of ook voor arme kraamvrouwen, en een der diakenen regelt dezen arbeid. In Arnhem hadden we een broeder-diaken die zeven Zevensterren beurtelings of te geiyk deed stralen van troostlijke liefdeglansen in donkere dalen van beproeving. Deze maatregel is zeer aanbevelenswaardig. En dit werk ligt zeker op de hand der diaconie. Of en in hoever de diakenen tot den kerke raad zullen genomen worden, dat is in de Geref. Kerken een punt van verschil. Doch aan armen en kranken liefde te oefe nen dat is naar aller oordeel, hun eigen heerlijk ambt! 2. Wezen we er in een vorig artikel op, dat de Wezelsche vergadering vaststeldediakenen moeten ook naarstiglijk de lieden, die God met rykdommen heeft gezegend, vermanen om [de kerk en] de armen onderstand te doen, thans wijzen we op een tweede punt op 't oud- gereformeerd program voor diaconale activiteit. Wezel begeerde, dat er tweeërlei diakenen zouden zijn. 'tEene deel zou zich bezighouden met de armen. 't Andere deel met zieken, gekwetsten en gevangenen. De H. Schrift brengt tot de uitoefening der christelijke barmhartigheid ook 't bezoeken van kranken en gevangenen. Denk aan de eigen woorden des Heilands. Nu is in 't diaconaat de ambtelijke uitoefe ning dezer barmhartigheid door de gemeente als geheel. Ze sluit de persoonlijke niet uit. Doch als ambtelijke oefening der Hoogepries- terlijke barmhartigheden heeft ze heur recht. In opzicht nu van de zieken, gekwetsten en gevangenen deze laatsten om des geloof- wille besloot het Convent: „Het andere deel (der diakenen) zal meest bezig zyn omtrent zieken, gekwetsten en gevangenen, welke (diake nen) niet alleen getrouw en bekwaam moeten zijn, maar ook begaafd met ongemeene kennis ter vertroosting uit Gods Woord. Zij zullen naarstig van de ouderlingen ver nemen, wat en hoeveel zieke en zwakke lid maten in hunne wijken zyn, die met troost dienen ondersteund te worden". Die oud-gereforraeerde ouderlingen gingen elke week hunne wyken rond en wisten dus, hoe 't stond in elk gezin. Van hen nu moesten de diakenen te weten komen, of er behoeftige kranken waren, die steun en troost noodig hadden. Zieke dagen brengen buitengewone onkosten, verlegenheden en droefenissen meê. Nu, dan staken deze tweede soort diakenen de handen in de zak, om te helpen. Niet dat ze zelf verplegers wa ren, als de „diaconen" uit Heemstede. Doch ze kwamen de door krankheid benarde gezin nen met raad en daad te hulp, en spraken ook tot de kranken en de met hen bedroefden troostryke redenen uit Gods Woord. Ook de huiszittenden door zwakheid hadden goede vrienden in de diakenen. Zoo teekenden de te Wezel vergaderde eerste Gereformeerden het ideaal. Tot roem van Gods genade mogen we zeggen, dat er nog diakenen zyn, die dit ideaal zoeken te verwerkeiykendoch ook zyn er in onze kerken toestanden en manieren van doen, die wel zeer tot beschaving mogen strekken. In Embden, waar vele ballingen waren, was een afzonderlijke dienst der diakenen voor de vreemdelingen weer naar Jezus woord Ik was een vreemdeling en gy hebt my geher bergd. Dr. W. De Vereeniging tot bevordering van Gerefor meerde Ziekenverzorging in Nederland hield op Donderdag 14 Sept. j.l. hare Algemeene Jaar vergadering te Haarlem. Des avonds te voren werd zy ingeleid met een bidstond, gehouden in de kerk, Gedempte Oudegracht, waarby Ds. J. Hulsebos van Vlissingen voorganger was. Z.Ew. bepaalde de vrij talryk opgekomen schare by Coll. 3 12a„Zoo doet dan aan, als uit verkorenen Gods, heiligen en beminden, de

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1899 | | pagina 2