Verantwoording van Liefdegaven. dank te zeggen voor hun gezegenden arbeid hunne handelingen goed te keurentoe te jui chen dat het hospitaal zonder bezwaar van de kas der Zending wordt gebouwd met krachtige hulp van de vereen. „Dr. Scheurer's Hospitaal"; te besluiten dat ook verder 't hospitaal geen rechten zal kunnen doen gelden op de Zendings- kas (met uitzondering van de honoraria van de Artsen) en deputaten te continueeren totdat aan eene kerk is toegewezen 't terrein waarop Djocja ligt. Aangenomen. De Synode benoemt tot Deputaten voor de de Zending Ds. ,Pera, Ds. Bos, Ds. Dijkstra, Dr. J. Hania, Ds. H. Hoekstra, Dr. G. Van Goor, Ds. W. Breukelaar, Ds. J. van Haeringen, Dr. Wagenaar en Ds. J. M. Mulder. Ds. Klaarhamer rapporteert over de hande lingen van Deputaten voor de kerk van Soe- rabaja, terwijl Z.W.E. namens de commissie van praeadvies voorsteltde kerken in Neder land in overleg met de kerk te Batavia doen alle3 wat kan strekken om de zwakke kerk te Soerabaja te steunendeze kerk worde als buitenkerk bij de classe 's Gravenhage gevoegd de Deputaten voor de Zending zullen beslissen of aan de kerk te Soerabaja hulp kan geboden inzake het Kerkgebouw en de pastorie en de voorziening in de vacature van een Dienaar des Woordsgoed te keuren de handelingen van Deputaten met betrekking tot Ds. Bolwijn deze deputaten met dank voor den door hen verrichten arbeid te dechargeeren. Op het request van Christenen in Indië, die ongeoorloofd achten zich nog langer by de zoo genaamde Protestansche kerk in Indië te voegen, wordt besloten dat da Deputaten voor de zen ding zich zoo spoedig mogelijk zullen wenden tot de kerkeraden in Indië en tot de Missi onaire Predikanten met de vraag hoe 't best aan den wensch van deze broeders en zusters van bediening van Woord en Sacrament kan voldaan. Dr. van Goor leest de ontworpen overgangs bepalingen, welke alle worden goedgekeurd. Voortgezet wordt de discussie over 't advies in zake kerkelijk opzicht en tucht over zooge naamde „Doopleden" opgesteld door de profes soren Bavinck en Rutgers. Hieraaan nemen deel Ds. Littooij, Prof. Lindeboom, Prof. Wie- lenga, oudl. Elshout. Alle sprekers zoowel die gisteren als die heden 't woord voerden, ver klaarden zich voor de hoofdstrekking van dit -advies. Aangenomen wordt de conclusie van de professoren Bavinck en Rutgers aldus lui dende „de Generale Synode, de Deputaten der kerken voor advies in zake kerkelijk opzicht en tucht over zoogenaamde „Doopleden" dechar- geerende, verklaart, dat zy met de hoofdstrek king van hun advies zich vereenigt en acht het wenschelijk dat de kerkeraden zooveel mogelijk in dien geest arbeiden." Het rapport door de commissie van Praeadvies uitgebracht, zal ter overweging door de Kerken in de Acta opgenomen. Ds. v. d. Velden stelt namens de commissie van praeadvies voorde Synode vereenige zich met het gevoelen van de particuliere Synode van Utrecht, aldus luidendemet het oog op de misbruiken in het stuk van den H. Doop, o.a. binnen den kring van het Hervormde Kerk genootschap is het noodzakelijk, dat de Kerken, zoo dikwijls iemand zich als gedoopt tot 'taf- leggen van belijdenis of tot toegang tot 'tH. Avondmaal aandient, onderzoeken of zulk een .persoon wettiglek gedoopt is. Ds. Mulder rapporteert over een vraag van <Ie particuliere Synode van Drenthe en stelt voor te antwoordenhet is niet in strijd met den geest der Dordtsche Kerken-Orde, dat een Leeraar in sommige gevallen van zijne kerk wordt losgemaakt, hoewel bij die losmaking de uiterste voorzichtigheid in acht moet geno men en daartoe door de classe niet mag wor den overgegaan zonder advies van Deputaten voor Art. 49 der Kerken-Ordening. De bespre king wordt uitgesteld. De zitting wordt ge- aioten. Woensdag 30 Augustus 1899. Morgenzitting. Ds. Kouwenhoven, Prof. Wielenga, Ds. de Geus, Ds. Bos en Prof. Noordtzij brengen na mens de Commissie van Praeadvies rapport uit over enkele verzoeken en bezwaarschriften tot de Synode gericht. De Synode vereenigt zich met de door deze broeders voorgestelde -conclusies. Het voorstel van de classe Utrecht met be trekking tot de Algemeene kas voor Hulpbe hoevende Kerken, wordt eenigszins gewijzigd -aangenomen, zoodat voortaan slechts jaarlijks van eene collecte voor hulpbehoevende kerken J/3 moet afgedragen aan de Algemeene kas voor Hulpbehoevende Kerken. De Praeses verzoekt br. Brugsma, penning meester van de Generale Kas voor Emer. Pred. enz., ter vergadering aanwezig, als adviseerend lid plaats te nemen. Middagzitting. De nog niet behandelde bezwaarschriften worden besproken. Prof. Noordtzij, Dr. Hania en oudl. De Boer worden aangewezen om eene in eene kerk ge rezen moeilijkheid onder den zegen des Heeren ten einde te brengen. Het voorstel van de afgevaardigden van Overijsel, luidende „de Generale Synode spreke uit, dat in geval een predikant, die vroeger bij eene Geref. Kerk diende, daarna den band met de Geref. kerken verbrak, doch later we derom bij eene der Geref. Kerken in dienst wil treden, de daarbij betrokken classe het advies Jinwinne van de Deputaten naar art. 49 der K. O." wordt, nadat het door Dr. Hania is toegelicht, met alle stemmen aangenomen. Aan de overgangsbepalingen in zake de Zen ding wordt op voorstel van Dr. van Goor nog toegevoegd Deputaten voor de Zending^worden gemach tigd met eene der kerken in Nederland in over leg te treden om een Dienaar des Woords te lee- nen ten behoeve van de kerk teJSoerabaja, totdat die tot de beroeping van een eigen Dienaar des Woords kan overgaan. Het request aan te bieden aan Hare Majes teit de Koningin in zake de wederinvoering van de doodstraf wordt door Professor Wie- linga gelezen en met dank door de Synode geapprobeerd. Het request met betrekking tot de roepend# zonden zal nader worden vast gesteld en dan door den Praeses en Assessor dezer Synode en Prof. Noordtzij aan Hare Ma jesteit de Koningin worden aangeboden. Onderling Heyman deelt namens de financi- eele commissie mede dat de overgelegde belan gen alle in orde worden bevonden. Het zelfde rapporteert Ds. Kouwenhoven van enkele andere overgelegde balansen. Enkele voorstellen door Ds. van Schelven ingediend worden aangenomen. Avondzitting. De Synode vergadert in comité-generaal van 7 tot 8 ure. Nadat de publieke zitting geopend is, benoemt de Synode tot deputaten Voor de Zending onder de JodenDs. Van Andel van Gorinchem, ,Ds. Gezelle Meerburg en Ds. Kropveld; voor de correspondentie met de Hooge Over heid Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, Prof. Noordtzij en Ds. J. H. Donner; voor het verband van de kerken met de Theologische Faculteit der Vrije Universiteit: Ds. Van Andel van Gorinchem, Ds. Klaarha mer en Dr. Wagenaar voor de correspondentie met de buitenland- sche kerkenProf. Lindeboom, Ds. Van der Linden, Ds. Lion Cachet, Ds. B. van Schelven, Br. Schipper en Prof. Wielenga; voor de correspondentie met niet aangesloten kerkende Synodale kerken tot de bewaring van het archief: de kerk van Amsterdam voor het gravamen tegen een zinsnede in art 36 Prof. Bavinck, Ds. Bos, Prof. Fabius, Mr. Heemskerk, Prof. A. Kuyper, Ds. Littooij, oudl. F. Tromp en oudl. J. M. de Jonge voor advies in zake de vraagstukken ont staan over de huwelijksverhoudingen te Soem- ba: Ds. Dijkstra van Smilde, Prof. Rutgers en Ds. Van Andel van Gorinchem voor de generale kas ten behoeve van Emer. Pred.: Ds. Goedbloed, oudl. Brink en oudl. Brugsma. Voor het geval van het ontstaan eener vaca ture in het personeel van hoogleeraren aan de Theol. School, worden, op voordracht van de afgevaardigden der provinciën, door de Synode tot deputaten aangewezen Voor de Kerken van Groningen Ds. Scholten, primus, en Ds. Geerds, secundus. Voor de Kerken van Friesland: Ds. Kruis wijk, primus, en Ds. Dijkstra van Joure als secundus. Voor de Kerken van DrentheDs. Kuiper primus, en Ds. De Bruin, secundus. Voor de Kerken van Overijsel: Ds. Hessels, primus, en Ds. Westerbeek van Eerten, se cundus. Voor de Kerken van GelderlandDs. Notten van Velp, primus, en Ds. J. v. d. Zande als secundus. Voor de Kerken van Noord-HollandDs. B. van Schelven van Amsterdam, primus, en Ds. Breukelaar van Halfweg, secundus. Voor de Kerken van Zuid-Holland Ds. v. d. Munnik, primus, en Ds. Js. van der Linden, secundus. Voor de kerken van Utrecht: Dr. Honig, primus, en Ds. Barger, secundus. Voor de Kerken van Noord-Brabant en Lim burg Ds. v. d. Velden, primus, en Ds. Mulder van 's Hertogenbosch, secundus. Voor de Kerken van ZeelandDs Van der Veen van Goes en Ds. Hulsebos van Vlissingen. Wordt besloten, dat de Gereformeerde Kerk van Arnhem (A en B) de volgende Generale Synode zal samenroepen. Eene voorkomende vacature onder de deputa ten door deze Generale Synode aangewezen, te doen aanvullen door de classes, waaronder zulk eene vacature mocht ontstaan. Het moderamen zal uitvoeren, elke zaak, waarvoor geen deputaten zijn benoemd. Ook wordt het belast met de vaststelling der notu len en de uitgave der acta. Tot deputaten om hulp te bieden aan oefe naars en catechiseermeesters die door de refor matie van 1886 in flnancieele zorgen gekomen zijnProf. Rutgers, Ds. Veeloo en br. Grosheide. Voorloopig gecontinueerd als deputaten Voor de Zending op Soemba: Ds. Bos, Ds. Donner van Amersfoort en Ds. Dijkstra van Smilde voor de Zending op Midden Java ten Noorden Ds. J. van Haeringen van Katendrecht, Ds. F. Lion Cachet en Ds. P. A. E. Sillevis Smitt voor de Zending op Midden-Java ten Zuiden de kerk van Utrechtvoor den medischen dienst Ds. de Gaay Fortman, br. W. Hovy en br. P. N. de Vries voor de Keuchenius schoolDs. W. H. Gis pen, Prof. J. Woltjer en br. H. Bijleveld. Voor de kerken van Batavia en Soerabaja: Prof. D. P. D. Fabius, S. Baron van Heemstra en Prof. A. Kuyper. Prof. Noordtzij stelt voor dat morgen het Moderamen dezer Synode een telegram van gelukwensching zal richten aan Hare Majesteit de Koningin. Dit voorstel wordt met warme instemming begroet. Hierna laat de Praeses zingen Psalm 90 9. Vervolgens spreekt ZWE. een ernstig en veel- beteekenend afscheidswoord, 't welk waardig en schoon door den assessor wordt beantwoord. De hoogleeraar Noordtzij dankt de Synode uit naam van de hoogleeraren der Theol. facul teit van de Vrije Universiteit en van de Theo logische School voor de welwillendheid waar mede zij de uitgebrachte adviezen ontving. Alsnu wordt gezongen Ps. 150 1 en 3, waarop de Praeses in een hartverheffend smeekgebed de vergadering voorging. Daarna werd deze laatste zitting door den Praeses gesloten. Vlissingen B. In dank ontvangenVoor de zending een partijtje postzegels van A. d. K., voor de kerk by gelegenheid van de rentebeta ling f 1,00 en f 2,00in de collecte ontvangen voor de kerk een bankbiljet groot f 25 en voorts nog eene coupon groot f 4,78. De opbrengst der stuivers-vereeniging op 7 Sept. bedroeg f 35,63. Namens den Kerkeraad, C. P. I. Dommisse, Scriba. Met vriendelijken dank ontvangen uit de col lecte Noorderkerk fl.— uit dankbaarheid. K. le Cointre, waarn. Boekh. Met hartelijken dank ontvangen van Mej. N. 6 Jongensmutsen en van Mej. N. 3 gulden. zusterkring. Beroepen: te Vledder H. Reiners cand. te Kallenkote bij Steenwijkte Gameren ds. K. v. d. Wal te Hillegomte Hyum N. Diemer cand. te Apeldoornte Middelstum ds. L. S. Jongsma te Zaandam te Tiel ds. P. C. Koster te Maassluiste Westerlee ds. T. Jongbloed te Kubaard. Aangenomen naar Oud Loosdrecht door ds. R. Brouwer te Rhoon. Bedankt voor Herwijnen door ds. J. Douma te Spijkenisse; voor Veen woudster wal doords. S. v, d. Wal te Minnertsgavoor Grootegast door ds. J Bakker te Bunschoten voor Rijswijk door ds. E. J. de Groot te Ridderkerkvoor Meliskerke door ds. W. Kapteijn te Breda.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1899 | | pagina 3