I Ds. v. d. Velden stelt namens de commissie Iran Praeadvie3 voor: B.i id-Holland dat het de bedoeling van art. 27 ■er K. O. is ten lo dat de ouderlingen en dia- Benen slechts voor een beperkten diensttijd ver- Bozen worden en ten 2o dat herkiesbaarstelling Ban aftredenden slechts mogeiyk is wanneer ■tprofyt der kerk 't vordert, oordeelt dat't aller Berst op den weg der classen, respectievelijk ■particuliere Synoden ligt, plaatselijke misstan- Ben weg te ruimen. Middagzitting. I Het voorstel in zake eene audiëntie bij H. ■M. de Koningin wordt nadat het door Prof. ■Noordtzy is aanbevolen, aangenomen. Het ■moderamen benoemt Prof. Wielenga, Prof. Lin- ■deboom en Dr. Honig tot concipeering van ■het request dat door de deputaten aan H. M. ■de Koningin zal worden aangeboden. I In gevoelvolle en bemoedigende bewoordin- ■gen bidt de Praeses aan Ds. Wijers, beroepen ■predikant van Batavia, ter Synode aanwezig, ■den zegen des Heeren toe op zijn arbeid. Ds. ■wijers, den Praeses dankzeggende, beveelt ■zich in de liefde en voorbede der broederen en ■der kerken aan, tevens verklarende dat hy in ■t besef van eigen zwakheid betrouwt op Hem, ■Wiens kracht in onze zwakheid wordt vol- I bracht. 1. Deputaten voor de correspondentie met Ide Buitenlandsche kerken te dechargeeren 2. de correspondentie met de buitenlandsche kerken krachtig voort te zetten; 3. aan de afgevaardigden van the Metho- Idist Calvinistic Church of Wales adviseerende I stem te verleenen op onze Synode I 4. de afgevaardigden te zenden naar de I beide Geref Kerken in Zuid Afrika waarmede I wy in correspondentie staan, wanneer dit zon- I-der financieel bezwaar van de kerken kan ge- I schieden 5. hare blijdschap er over uit te spreken, I dat de Geref. Kerken van Oost-Friesland en [Bentheim op ons advies de dusver by haar I geldende-KerkenOrdening hebben ter zyde ge- Isteld en de Dordtsche Kerken ordening hebben aanvaard 6. haren dank te betuigen aan de Commis sie (prof. Rutgers en prof. Wielenga), voor de correspondentie met de Belgische Zendingskerk en uit te spreken, dat, ofschoon de correspon dentie niet tot het gewenschte einde heeft ge leid, toch deze correspondentie nog niet zal worden afgebroken 7. de kerk te Antwerpen voorloopig te doen [inwonen by de classe Dordrecht. Aan de provinciale Synode van Friesland te antwoorden dat leden van de Geref. Kerken die naar Duitschland vertrekken, zich om ad vies hebben te wenden tot de kerk, tot welke zij vóór hun vertrek behoorden, terwyi dan die kerk zich desgewenscht op haar beurt weer om advies kan wenden tot Deputaten voor de correspondentie met de Buitenlandsche kerken. Deze voorstellen worden aangenomen. Prof. Biesterveld stelt voor aan Deputaten voor correspondentie met de Buitenlandsche Kerken op te dragen zich in contract te stellen met de Geref. Kerken in Silezië en met die kerken van Gereformeerde belydenis in Europa en Amerika, met welke wij nog niet in corres pondentie staan. Bij monde van Ds. Noordewier wordt naar aanleiding van 't advies in zake kerkelijk op zicht en tucht over zoogenaamde „Doopleden," opgesteld door de professoren Bavinck en Rut gers, rapport uitgebracht. Aan de bespreking nemen deel Ds. Bos, Dr. Wagenaar, Ds. Van Schelven, Dr. Honig, Ds. Noordewier, Ds. Yan den Velden, ouderl. Rypstra en Prof. Rutgers. Vrijdag 25 Augustus 1899. Morgenzitting. Nu het overiyden van Mevrouw J. H. Kuy- per, ter algemeene kennisse is gebracht, worde aan 't verslag van de zitting van j.l. Vrydag nog iets toegevoegd, 'twelk kieschheidshalve toen weg moest biyven. Ongeveer te 10 ure zag de hoogleeraar Rutgers zich geroepen tot de zware taak aan Dr. H. H. Kuyper het over iyden zijner waarde en lieve Moeder te bood schappen. Toen Dr. Kuyper dit diep-smarteiyk bericht den Praeses had medegedeeld, richtte ZWE. enkele korte maar treffende woorden van deelneming en vertroosting tot den diep be droefden zoon. Daarna werd onmiddeiyk met fijnen tact de zitting voor eenigen tijd verdaagd. De aanwezigen, zoowel de afgevaardigden als de vele toehoorders, waren zeer getroffen. En vooral was de ontroering algemeen, toen Pro fessor Rutgers Dr. H. H. Kuyper uit de zaal wegleidde. Na de heropening deelde de hoog leeraar Rutgers met door droefheid gebroken stem mede, dat ZHG. onmiddeliyk naar Zwit serland moest vertrekken, terwyi hy den zegen des Heeren over de verdere werkzaamheden der Synode afbad. De praeses dankte Prof. Rutgers voor de vele diensten der Synode door zyne keurige en glasheldere adviezen bewezen, en sprak den wensch uit dat 't den hoogleeraar gegeven mocht zijn Professor Kuyper en de zynen te troosten en te sterken te midden hunner groote smart. Voorts stelde de praeses namens het modera men voor om Dr. A. Kuyper per telegram van de hartelijke deelneming in zijn rouw te ver zekeren. Dankbaar werd dit voorstel ontvan gen, gelijk ook in byzonderen zin het hart zich uitte, toen by den aanvang der middagzitting op verzoek van den praeses werd gezongen Ps. 103 8 en 9. Ds. Littooy was de eerste die na de schorsing der vergadering 't woord voerde. Ook door Z.W.E. werd in gevoelvolle bewoor dingen uitgesproken, hoezeer hij deelde in de droefheid, waarmede 'thart van Prof. Kuyper vervuld zou zyn. Dinsdag 29 Augustus 1899. Morgemitting Verschillende primi zyn door secundi ver vangen. O. a. zijn in de plaats van Dr. H. H. Kuyper en Ds. Rudolph aanwezig Ds. Kruiswijk en Ds. van der Munnik. Voortgezet werd de discussie over de losma king van predikanten van hare kerken. Hier aan nemen deel Prof. Wielenga, Ds. v. d. Vel den, Dr. Wagenaar, Ds. Breukelaar, Ds. Noor dewier, Prof. Lindeboom en Dr. v. Goor. Prof. Wielenga stelt voor, dat algeheele losmaking in de toekomst onmogeiyk zal zyn, maar dat er, totdat een nieuw beroep ontvangen is, al- tyd eenige band moet biyven tusschen kerk en dienaar. Ds. v. d. Velden stelt vooraan gezien Drenthe geen concrete gevallen heeft ge noemd, neme de Synode in dezen geen besluit. Het voorstel van Ds. v. d. Velden en dat der Commissie van Praeadvies worden verworpen en dat van Prof. Wielenga aangenomen. Ds. v. d. Velden rapporteert namens de Com missie van Praeadvies over wat raakt de rege ling van de verzorging van Emer. Predikanten en hunne Weduwen en Weezen. Zy ontraadt ernstig de aanneming van de voorstellen door de classen 's Gravenhage en Gouda ingezonden, terwyi zij adviseert by de te Middelburg (1896) aangenomen regeling te blyven. Met bijna alle stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Middagzitting. Ds. Langhout en Ds. v. Schelven rapporteeren over enkele vragen, met betrekking tot de uit voering van art. 13 der Kerken-Ordening inge zonden. De door hen voorgestelde conclusies worden aanvaard. Ds. Langhout deelt namens de Commissie van Praeadvies 't volgende mee aangaande 't Rapport van Generale Deputaten der Algemeene Kas voor Emer. Pred. enz. Deputaten hebben zich met veel arbeid belast gezien. Langzamer hand was de zaak in het goede spoor gekomen, zoodat nu de goede uitvoering van het besluit der Synode van Middelburg gewaarborgd schynt. Thans vragen nog slechts drie pro vincie's hulp uit de 'Generale Kas nl. Overijsel, Drenthe en Gelderland. De commissie stelt voorde re kening en verantwoording van de broeders goed te keuren en hen te dechargeerenaan deputaten hartelyken dank te betuigen voor hunne vele bemoeiingenovereenkomstig den wensch van deputaten te besluiten dat voor taan aan slechts 3 deputaten 't beheer van deze kas zal worden toevertrouwd. De Synode neemt deze conclussie aan, met dien verstande dat aan Deputaten der Algemeene Kas eene instructie zal worden verstrekt, waarin o. a. voorkomt dat zij elke aanvrage om hulp uit de Generale kas zullen beoordeelen en wanneer zy hun te hoog voorkomt in correspondentie met de betrokken Provincie zullen treden. Leidt deze correspondentie niet tot een goed einde dan brengen deputaten de zaak op de volgende Generale Synode. Namens de Commissie van Praeadvies rap porteert Prof. Lindeboom over punt F van de Agenda „Diaconaat". Drie zaken zyn aan de orde1. de Synode geve eene nadere principi- eele uiteenzetting van de bediening en bevoegd heid van het diakenambt2. de Synode spreke zich uit over 'tal of niet wenscheiyk® van „classicale diaconieën"3. de Synode doe door deputaten uitgeven een tractaat over 't diaken ambt. Met alle waardeering van het in confe rence's besprokene en in de bladen ter sprake gebrachte wordt voorgesteld aan den wensch onder punt I genoemd niet te voldoen, aange zien 'tniet op den weg eener Synode ligt der gelijke uitspraken van algemeenen aard te doen en bovendien moet worden gewacht tot dat bepaalde voorstellen tot wyziging van de Ker ken-Ordening worden ingediendtot het organiseeren van „classicale diaconieën" niet over te gaan. daar het |niet in overeenstem ming met onze Kerken-Ordening is; geen de putaten te benoemen met den last een tractaat over 't diakenambt uit te geven, wyl 'tzeer bezwaarlijk is, dat enkele deskundigen saam zulk een tractaat uitgeven en bovendien reeds vele broeders zich geroepen gevoelen studie over 't diakenambt te maken. De Synode neemt dit voorstel aan. Dr. Hania rapporteert namens de Commissie van Praeadvies over enkele protesten. Insge- ïyks Ds. De Geus. Zoo ook Prof. Wielenga. De Synode vereenigt zich met de door deze broeders voorgestelde conclusie's. De broeders Ds. Van Andel van Gorinchem, Prof. Wielenga en oudl. Mulder worden be noemd om eene in eene kerk gerezen moeiiyk- heid zoo mogelijk tot een goed einde te bren gen. MAAND SEPTEMBER. Collecte voor de hulpbehoevende kerken. Ondergeteekende neemt de vryheid de ker keraden te herinneren, dat op de classe het wenschelijke is betoogd, dat nu de uitgaven vermeerderen, de inkomsten iets meerder moch ten worden en dus deze collecte met meerderen aandrang aan de gemeente moge worden aan bevolen. Ds. J. Hulsebos. ZENDINGSSCHOOL. in de Noorderkerk Middelburg Woensdagmid dag van 3—4 en van 5—6 uur. Verantwoording van Liefdegaven. ZENDING. Met dank ontvangen voor de Zending uit het busje van de Zusterkring f5.79, en van Mevr. P. een partijtje gebruikte postzegels. Namens gecommitt. J. v. Aartsen Jz., Penningm. Middelburg CMet vriendelijken dank ont vangen gevonden in de collecte Noorderkerk van M. P. f2.50, „Dankoffer voor de armen." L de Wolff, Boekh. SUPPLETIEFONDS Draagt elkanders lasten Ontvangen uit de collecte Noorderkerk van N. N. f 0.35. Vriendeiyk dank met aanbeveling K. le Cointre, Pennr. In hartelijken dank ontvangen van Mejufvr. N. N. 2 gulden. Zusterkring. Vlissingen B. In dank ontvangen voor het Suppletiefonds f 1.00. Namens den Kerkeraad C. P. L Dommisse, Scriba. Diaconaal Hulpbetoon. De eerstvolgende vergadering van 'tDiako- naal Hulpbetoon zal D. V. plaats hebben Dins dag 12 September a. s. by Mej. de Wolff, Singel. Idiotengestielit 9s Heeren Loo. Met vriendelyken dank ontvangen uit het busje van Adra. en Joha. de Bokx f 8.721 /j. Van N. N. by het uitbetalen der rente geld- leening f 1— als voren f—80. VAN DE NAAIVEREENIGING. Dat 's Heeren Loo bestaat is nu wel algemeen bekend en dat deze stichting met eere genoemd wordt en onder de uitnemende leiding van den Directeur de WelEd. Heer Kortlang, zich steeds uitbreid, is openbaar. Het is wel diep treurig dat er zooveel lijders aan Idiotisme gevonden worden en dat ook dit Bethesda voortdurend moet worden vergroot; maar het is toch ook een grooten zegen dat de Chr. barmhartigheid zulk een heeriyk toevluchtsoord heeft openge steld. Wat een voorrecht daaraan te mogen mede- arbeiden.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1899 | | pagina 3