tot oefening van het verband tusschen de Geref. Kerken en de Theol. Faculteit der Vrtfe Uni versiteit te Amsterdam, hetwelk wordt uitge bracht b\j monde van Ds. Klaarhamer. Depu- taten rapporteeren o.a. dat zij geroepen werden om te advisee ren inzake de benoeming van een Hoogleeraar in de Theol. Faculteit der Vrye Universiteit; dat zij door 't bezoeken van de colleges en 't by wonen van de candidaats-exa- mens toezicht op het onderwys hebben uitge oefend met 't oog op 't bepaalde in arc. 1 en 2 der „Overeenkomst"; dat zij geen aan- of op merkingen hebben te makendat door de nieuwe benoeming aan hun uitgedrukten wensch omtrent voorziening in 't onderwijs in de Cano- nische en Exegetische vakken voor 't N. Tes tament wordt voldaandat zy geen aanmer king behoefden te maken op den wandel der studentendat 29 candidaats examina plaats hadden en 2 promoties tot Doctor in de Heilige Godgeleerdheid; en dat zy in zake het onder teekenen van 't bekende formulier voor de professoren van de Theologie een advies van eene meerderheid en minderheid hebben inge diend. De praeses stelt voor om aan Prof. Biester- veld, Ds. Van Proosdy en Dr. Honig op te dragen na te zien den Authentieken tekst van de Drie Formulieren van Eenigheid en de Liturgie (uitgegeven door Prof. Rutgers) en rapport hiervan uit te brengen op de volgende Synode. Alzoo besloten. De Synode benoemt als leden der Commissie, die a.s. Vrydag praeadvies zal uitbrengen over alle punten, die betrekking hebben op „de Op leiding tot den dienst des Woords," Ds. Bos, Ds. Littooy, Ds. Van Schelven en Dr. Honig, en de ouderlingen, v. d. Bleek, v. d. Bijl, Els- hout en De Jonge en als praeadviseurs Prof. Bavinck en Prof. Rutgers. Donderdag 17 Augustus 1899. Morgenzitting. Aangezien blykt, dat de Synode van de Christelijk Geref. Kerk in Noord Amerika, die van de kerken in Oost Friesland en Bentheim en die van the Origenal Succieders in Schot land bereid zyn te voldoen aan het verzoek van de Geref. Kerken in Nederland, om weder- zydsche afvaardiging met adviseerende stem, zoo wordt door de commissie ad hoc, by monde vaü Ds. v. d. Velden voorgesteld, aan de afge vaardigden dezer Kerkengroepen, voorzooverre tegenwoordig, adviseerende stem te verleenen. Dit voorstel wordt met instemming begroet. De assessor, Ds. Hoekstra, leest voor een 3Chryven van Ds. Van Loon, archivaris van de kerk te Amsterdam, betrekking hebbende op 't archief van de Geref. Kerken in Neder land, 'twelk aan Amsterdam ter bewaring is toebetrouwd. Uit dit schrijven blykt, dat door de goede zorge van Ds. Van Loon 't archief nu zoo volledig mogeiyk is. %Namens de Commissie, die praeadvies heeft te geven over de punten saamgevat onder *t hoofd „Kerkenorde," stelt Prof. Lindeboom voordat de Synode zich vereenige met 't voorstel van de particuliere Synode van Fries land, dat 't niet wenscheiyk is, dat een dienaar des Woords, die nog geen twee jaar eene kerk heeft gediend, door eene andere kerk wordt beroepen. De Synode vereenigt zich met dit praeadvies. Prof. Rutgers leest 't rapport van Deputaten tot hulp aan die Catechiseermeesters, die door de actie van 1886 hun inkomen hebben ver loren. Uit dit rapport blykt dat jaarlyks de som van f 400 ontvangen is om hiermede een weinig steun te bieden. Voorts wordt voor gesteld dat deze Synode opnieuw deputaten benoeme. Alsnu ontvangt Prof. Beuker, afgevaardigde van de Christeiyk Ger. kerk in N. Amerika, 't woord, om de groeten van de kerken die Z.Hooggel. deputeerden over te brengen. Na herinnerd te hebben aan zyne betrekking tot de Geref. kerken in Nederland, schetst hy den toestand van de Chr. Geref. Kerk, welke nu nog slechts 138 kerken telt maar die zich toch gestadig uitbreidt. Daarna bespreekt hy de verhouding tot de Dutch Reformed Church. Zeer verheugd waren de broeders met de komst van Prof. Kuyper wiens optreden met groote geestdrift is begroet. De Kerken dry ven Zen ding onder de Indianen in N.-Amerika. Op verzoek van den| praeses, zegt Prof. Wielenga dank voor de interessante toespraak en goede wenschen ,wederkeerig aan de Christelyk Geref. Kerk van Noord-Amerika en aan Prof. Beuker den rijken zegen Gods toe biddende. Achtereenvolgens brengen nu Rev. Bell en Rev. Roxburg de heilbeden van de Presbyte rian Church van Engeland, over. Geestdrift wekt hunne mededeeling, dat de Christenen in Engeland sterk afkeuren 't optreden van Chamberlain tegen Transvaal. Op verzoek van den praeses zegt Ds. Lion Cachet de broeders met eene sierlijke toespraak dank. Hierna houdt Rev. Edwards, gedeputeerd door de Methodist Calvinistie Church of Wales eene belangryke toespraak. Hieruit biykt, dat in Wales een Gereformeerd kerkeiyk leven bloeit krachtig leeft het besef, dat men moet blyven wandelen in de lynen door Calvyn getrokken en dat men het op prys stelt met de Gerefor meerde kerken in Nederland te correspondeeren. Middagzitting. Prof. Jaeger brengt de hartelijke zustergroe- ten van de kerken in Oost-Friesland over. Ds. Bavinck Sr. beantwoordt den spreker met een diep-emstig woord, 't welk met groote aandacht wordt aangehoord. Ds. Neyens, vertegenwoordiger van het cura torium der Theol. School, wordt verwelkomd en verzocht zitting te nemen. De praeses stelt voor te behandelen de zaak der Zending. Hy leest voor wat door enkele particuliere Synoden dien aangaande is geoor deeld en geeft gelegenheid deze uitspraken toe te lichten. Benoemd wordt de volgende com missie van praeadvies: Ds. Breukelaar, Dr. Van Goor, Ds. Dykstra, Ds. Hessels, Ds. Don- ner, Dr. Wagenaar, oudl. Eleveld, oudl. Hek man, oudl. Sluys, en als praeadviseurs Ds. Klaarhamer, Prof. Rutgers en Prof. Biesterveld. Prof. Noordtzy leest 't rapport van Deputaten voor de Correspondentie met de Hooge Over heid. Uit dit rapport biykt, dat sinds de vorige Synode het aantal plaatsen, waar eene Geref. Kerk wordt gevonden, weer is toegenomen en nu bedraagt 633. Waren in 1892 op 113 plaat sen meer dan eene Geref. Kerk, door samen smelting is dit getal tot 47 geslonken. In 't geheel zyn thans 684 Geref. kerken by de Hooge Regeering bekend. 0.a. stellen depu taten voor: dat de Synode besluite, dat de deputaten hunne instructie aldus mogen op vatten, dat zy, uitgezonderd wanneer de Gene rale Synode byeen is, op den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin 'de zegenbede der Kerken aan Hare Majesteit over brengenen dat de Synode aan de Kerken een opwekking doe uitgaan, om op den Zondag voorafgaande aan den verjaardag van Hare Majesteit byzon- der Haar in dankzegging en gebed te gedenken. Aanstonds neemt de Synode dit voorstel met groote instemming aan. Komt in een schryven van Prof. Kuyper, meldende dat ZHooggel. wegens de ongesteld heid zyner gade, vooreerst Zwitserland nog niet kan verlaten en hy dus tot zyn leedwezen verhinderd is ter Synode te verschynen. De praeses spreekt zijn leedwezen over deze om standigheid uit. Deputaten voor art. 36 worden gecontinueerd. Ds. Notten rapporteert namens de commissie van praeadvies over verzoeken tot de Synode gericht en over de verhouding tot andere Kerkformaties en groepen. De Synode vereenigt zich met het in dit rapport voorgestelde. Vrijdag 18 Augustus 1899. Morgenzitting. Ds. Lion Cachet deelt mede, dat enkele buiten- landsche afgevaardigden, die naar deze Synode waren gedeputeerd, door bfizondere omstan digheden tot hun leedwezen verhinderd waren te komen. Aan de orde wordt gesteld 't rapport van de Commissie van praeadvies in zake „Oplei ding tot den dienst des Woords" 't welk door den praeses wordt gelezen, 't Advies der Com missie luidt: de Generale Synode, constatee- rende de onmogeiykheid om de beide oplei dingsscholen thans te vereenigen, bestendige den bestaanden toestand en handhave en be- vestige de Theol. School als de inrichting der Kerken voor de opleiding tot den dienst des Woords. Over dit advies wordt 't woord gevoerd door Prof. Lindeboom, Prof. Rutgers, Prof. Noordzij, Prof. Biesterveld, Ds. Notten, Prot. Wielinga, oudl. Elshout, Ds. Littooy, Ds. Bavinck Sr., Dr. Honig, Prof. Bavinck, Dr. H. H. Kuyper en Ds. Van Schelven. Met algemeene stemmen wordt het voorstel aangenomen. Eveneens wordt aangenomen 't voorstel om niet ander maal Deputaten te benoemen. Vervolgens komen in behandeling enkele voorstellingen die betrekking hebben op de Theol. School en die aldus luiden 1. De Synode machtige Curatoren der Theol. School, om, indien zich eene geschikte gele genheid voordoet en de financiëele lasten der Kerken er aanmerkeiyk door worden verlicht, het Geref. gymnasium aan eene particuliere vereeniging over te dragen, altyd echter met dien verstande, dat op verkregen rechten geen inbreuk worde gemaakt, dat het Gereformeerd karakter van het gymnasium geen schade lydt, en dat het gymnasium zelf gevestigd biyve ter plaatse, waar de Theol. School zich bevindt. 2. De Synode geve aan Curatoren der Theol. School het recht, om aan het bestaande Geref. gymnasium, dat thans vyf klassen telt, eene zesde klasse toe te voegen, mits daarby reke ning houdende met den financieelen toestand der school en aan de nieuwe regeling geen terugwerkende kracht verleenende. 3. De Synode geve aan Curatoren in over weging, om het jaariyksch schoolgeld van het gymnasium op minstens honderd gulden te bepalen, en voorts aan de ouders of voogden, die leerlingen op het gymnasium zenden, mede te deelen, dat de kostende prys van het gym nasium ongeveer 200 gulden bedraagt, in de hoop, dat de vermogenden onder hen den vollen prys zullen betalen. 4. De Synode keure overigens de wyzigin- gen goed, die door Curatoren in het Reglement voor de gymnasiale opleiding aan haar worden voorgesteld. 5. De Synode neme in art 13 van het reglement voor de Theol. School de in de vorige acta vergeten woorden op„voor de toelating tot de Theol. studiën zal een onderzoek worden ingesteld naar de beweegredenen, die geleid hebben tot de keuze van het ambt van dienaar des Woords." Deze voorstellen worden alle aangenomen. Ook wordt aangenomen 't volgende voorstel van de Commissie van Praeadvies, nadat de redactie door Dr. Wagenaar gewyzigd is: 6. De Synode kome terug op het bepaalde in art. 134 sub 3o. van de Synode van Mid delburg en spreke uit: dat het geenszins aan Theol. studenten vergund zal zijn om op uit- noodiging van een kerkeraad in de gemeente een stichtelijk woord te spreken, tenzij dan na twee jaren Theol. studiën te hebben volbracht en op een geleverd preekvoorstel van de Hoog leeraren consent te hebben verkregen en slechts zoo dikwerf het door de Hoogleeraren zal worden toegestaan. Insgeiyks vonden instemming deze voor stellen 7. Ter versterking van de financiëele positie der Theol. School a. Richte de Synode een dringend en vrien- deiyk verzoek aan de kerken, om van nu voort aan, jaarlyks twee afzonderlijke collecten voor de Theol. School te houden. b. Wekke correspondenten op, om hun ar beid voort te zetten en uit te breiden endeele mede, dat de inning der contributies voortaan onder leiding van den nieuw benoemden Pen ningmeester Dr. H. H. Franssen, geregeld zal plaats vinden. c. Zende rechtstreeks aan alle kerken eene circulaire (waarvan het concept hierby gaat), waarin zy worden opgewekt, om ter voorzie ning in het met 1 November waarschfiniyk te verwachten tekort van ongeveer 10.000 gulden, thans vóór genoemden datum aan den Penning meester Dr. H. H. Franssen te Zwolle eene extragift te doen toekomen, opdat de Curatoren niet genoopt worden tot het opnemen van geld tegen hooge rente. d. Machtige Curatoren, om, indien onverhoopt deze laatste poging niet slagen mocht, het ontbrekende geld op te nemen en daarvan ter stond aan de kerken mededeeling te doen. 8. De Synode neme de voorstellen aan, die door Curatoren in zake het „Kerkblad" worden gedaan, verandere dienovereenkomstig het weekblad in een maandblad, late door Curato ren berekenen het bedrag dat jaarlyks door elke provincie voor dit blad zal moeten betaald worden, naar den op de Synode te Middelburg Art. 163 aangenomen maatstaf, stelle het maandblad ook voor een abonnementsprys van één gulden 'sjaars verkrygbaar en biyve de uitgave er van met die van „de Bazuin" ver binden, maar zoo, dat de berichten, geiyk tot dusver, tydig aan de „Heraut" worden toege zonden. 9. De Syn. spreke uit, dat onder het peremp toir examenvak, genaamd kennis yan den in houd der H. Schrift, niet te verstaan is By- belsche Geschiedenis als zoodanig, of eenig speciaal Theologisch vak als Canoniek of His- toria Revelationis maar kennis van den hoofd inhoud van de Bijbelboeken, zoodat blyke, dat de examinandus in de Schrift genoegzaam thuis zy.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1899 | | pagina 3