Officieel© Berichten. ineente te Lodi, heeft op de laatstgehouden vergadering van de Classis Hudson bedankt als leeraar der kerk te Lodi, en tevens als leeraar •der Chr. Ger. kerk. De Classis na de zaak overwogen te hebben nam dit ontslag aan, en zoo behoort ds. I. Con tant niet meer tot de Chr. Ger. kerk en kan daarin niet weder wordon opgenomen tenzij hij voldoening geeft aan de Classis Hudson. De vroegere gemeente van Ds. Contant is nu in tweeën gesplitst. 'tEene deel is met den leeraar gegaan en houdt nu godsdienstoefenin gen in de school en in de Engelsche kerk, ter wijl 't andere deel by de kerk gebleven is. Generale Synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland. BIDSTOND. Maandag 14 Augustus 1899. Aan den vooravond van de Generale Synode te Groningen werd in de ruime Zuiderkerk eene ure des Gebeds gehouden. Voorganger was Ds. J. van Andel, predikant te Gorinchem. In eene schoone rede, naar aanleiding van Jer. 616ra. „En vraagt naar de oude paden, waar toch de goede weg zij en wandelt daarin", herinnert Z. W. E. de gemeente en inzonderheid de straks in Synode vergaderde broederen aan de heilige beginselen waarin onze kracht schuilt, terwijl hij den wensch uitspreekt dat de leden der Synode zich ook door die beginselen zullen laten leiden. Daarna smeekt Ds. van Andel den zegen des Heeren over de Synode en de Ge reformeerde kerken in Nederland af. Eene zeer groote schare was bij deze liefelijke ure tegen woordig. Dinsdag 15 Augustus 1899. Morgenzitting. Te 10 ure werd de eerste zitting der Synode in de Ebbingekerk gehouden. Dit fraaie kerk gebouw was op keurige wijze tot vergaderzaal ingericht. Het platform, waarop 't Moderamen straks plaats zou nemen en waarop nu de drie Gereformeerde predikanten van Groningen (Ds. Kouwenhoven, Ds. Langhout en Ds. Westerhuis) waren gezeten, was smaakvol met bloemen en planten versierd, terwijl de preekstoel door en kele draperieën aan het oog werd onttrokken. Ds. Westerhuis verzocht te zingen Ps. 6814, las Ps. 48 en hield eene belangrijke openings rede. Nadat de tijdelijke prmses de afgevaardig den hartelijk welkom had geheeten doorliep Z.W.E. in korte trekken de geschiedenis van de Gereformeerde Kerk in de stad Groningen. Na deze rede gingDs. Westerhuis voor in den ge- bede. Was hiermede de Synode geopend, de D. D. Kouwenhoven en Langhout werden nu uitge- noodigd de credentiebrieven na te zien. Uit het rapport bleek dat nog één stemhebbend lid .afwezig was. Vervolgens werd overgegaan tot verkiezing van een moderamen. Ds. van Andel werd ge kozen tot prrnses, Ds. Hoekstra tot assessor, Dr. H. H. Kuyper en Ds. Westerhuis tot scriba. Ds. van Andel dankt de kerken te Groningen voor de zorgvuldige wijze, waarop zij de Agenda hebben samengesteld en voor de sierlijke in richting van het Kerkgebouw. Vervolgens heet Z.W.E de tegenwoordig zijnde adviseurs, Prof. Biesterveld, Prof. Geesink, Prof. Lindeboom, Prof. Noordtzij, Prof. Bavinck en Prof. Rutgers, en de afgevaardigden van de Kerken in Oost- Friesland, Prof. Jaeger en Ds. Bronger, welkom. Voorgesteld wordt datde Hoogleeraren Noordt zij en Rutgers in overleg met het Moderamen zullen regelen de volgorde waarin de onder scheidene punten van de Agenda zullen worden behandeld. Voorts zuilen deze zelfde broeders eene voordracht doen voor de commissie's, die de vergadering zuljen dienen van praeadvies. Dit wordt goed gevonden. Echter met dien ver stande, dat bij de gewichtigste punten aan de behandeling der rapporten voorafga 't vragen aan de afgevaardigden der particuliere Synoden wat door de Synoden over die punten werd ge oordeeld. Dr. Honig wordt belast met de samenstelling van het persverlag. Middagzitting. De adviseurs Ds. Donner en Ds. Klaarhamer Zjjn thans ook aanwezig. De praeses stelt aan de orde letter Bvan de Agenda, Liturgie. De Synode van Drente sprak uitde provin ciale Synode vernomen hebbende, dat de zit tingen der laatstgehouden Generale Synode ge regeld werden geopend en gesloten met het gebed voor en na de handelingen des kerkeraads, en oordeelende, dat dit niet strekt tot stichting, wenscht dat hierin verandering worde gebracht. De broeders, Ds. Dijkstra Ds. Noordewier, Prof. Geesink, Prof. Rutgers, oud. Elshout, Dr. H. H. Kuyper, Ds. Bos, Prof. Wielenga en Ds. van Andel, nemen deel aan de discussie. In eene uitvoerige rede vraagt Prof. Rutgers ten 1ste welk gebed door Drente mag zijn be doeld, daar 't gebruikte gebed er een is voor de kerkelijke vergaderingen, ten 2de of ooit, wanneer met de woorden van een ander, hetzij van de gezamenlijke kerken hetzij van den tij delijken praeses gebeden wordt, van iets anders dan van eon formulier gebed sprake kan zyn en ten 3de of niet uit de geschiedenis blijkt, dat het formuliergebed eens eeuwenlang juist in den bloeitijd der kerken gebeden is en het zoogenaamd vrij gebed is ingekomen, toen er geestelijke inzinking kwam. Hiertegenover stel len anderen o. a. Prof. Lindeboom en Ds. Bos, dat men de leiding des Geestes by het gebed niet moge beperken en dat 't gebruiken gere geld van een iormuliersgebed niet stichteiyk is. De praeses stelt voor, dat Z.W.E zich, wat de zaken betreft, houde aan de gebeden voor en na de kerkelijke vergaderingen, maar dat hij vry zal zyn deze gedachten in eigen woor den weer te geven. Algemeen goedgevonden. De praeses stelt voor met de behandeling van de zaak der Zending a. s. Dinsdag een aanvang te maken. Goedgekeurd. Morgen zal met letter A van de Agenda (Dienst des Woords) worden begonnen. Voor letter C wordt eene commissie benoemd. Eveneens voor de letters E en N. Zoo ook voor de letters F, I, G en K. Insgelijks voor de letters H, J, L en O. De broeders Ds. Hoekstra, br. Heyman en Ds. Kouwenhoven zullen de finantieele commissie uitmaken. Komt in behandeling punt 2 van letter B, de Synode stelle vast een authentieke tekst van de Formulieren van Eenigheid en de Litur gie. Besloten wordt dat 3 Deputaten zullen worden benoemd om aangaande de bekende uitgave van Prof. Rutgers op de volgende Sy node rapport uit te brengen. Met warme instemming begroet de vergade ring, het voorstel van Prof Noordzij om het volgende telegram te verzenden. Kruger, President Republiek Pretoria. Syn. Geref. kerken Nederland betuigt uw volk, in moeielykheden, hartelijke deelneming en bidt u toe Gods genade tot behoud des vredes, door volharding in geloof en recht vaardigheid. Insgelijks begroet de vergadering metadhae- sie het voorstel van Dr. Wagenaar om aan Prof. Kuyper dit telegram te richten Prof. Kuyper. De Synode spreekt haar leedwezen uit over de smartelijke redenen in eigen lichamelijk leed en in spanning aan het ziekbed uwer gade, die u beletten tegenwoordig te zyn en bidt van harte beterschap toe. De vergadering wordt door den praeses met dankzegging gesloten. Woensdag 16 Augustus 1899. Morgenzitting. De zitting wordt geopend. De praeses heet welkom Prof Beuker, afge vaardigde van de Christelijke Gereformeerde kerk in Noord-Amerika, die voor de eerste maal ter Synode tegenwoordig is. De praeses deelt nog mede dat Ds. J. H. Donner wegens zijn hoogen leeftijd niet als adfiseerend lid tegenwoordig kan zynen^drukt zyn leedweezen hier over uit. Aan de orde wordt gesteld „de opleiding tot den dienst des Woords." De afgevaardigden van de onderscheidene particuliere Synoden lichten de voorstellen der Synode toe. Sommige Synoden wenschen, dat de Generale Synode een besluit neme in den geest van het voor stel van Prof. Bavinck, anderen dat door de Generale Synode deputaten zullen worden be noemd om met de vereeniging voor Hooger Onderwijs te onderhandelen over het voorstel Bavinck, terwyi eindeiyk derden geen mogeiyk- heid zien den toestand vooralsnog te veranderen. Vervolgens geven de afgevaardigden van de particuliere Synoden van Drente, Gelderland, Utrecht, Noord-Holland en Friesland inlichtin gen aangaande de voorstellen harer Synoden in zake gymnasiale opleiding. Al deze provin ciën wenschen dat de gymnasiale opleiding te Kampen zoo spoedig mogelijk door de kerken zal worden losgelaten. Echter zóó dat aan ver kregen rechten niet te kort worde gedaan. Utrecht en Friesland begeeren echter eerst los lating van de gymnasiale opleiding nadat een heid in de opleiding zal zyn verkregen. De praeses stelt nu voor te behandelen „'t prediken van studenten en candidaten." De particuliere Synoden van Groningen, Friesland en Overysel zonden voorstellen in, uitsprekende dat aan studenten, die twee jaar de theologische studiën hebben gevolgd, vrij heid worde gegeven, nu en dan onder opzicht van den kerkeraad voor de gemeente een stich telijk woord te spreken. Deze voorstellen wor den toegelicht, uit welke toelichting biykt dat men liefst zag dat studenten niet preekten alvorens zij praeparatoir waren onderzocht, maar dat men, omdat deze bepaling zoo moei lijk te handhaven schijnt te zyn, ten slotte tot Jtdoen van het genoemde voorstelis gekomen. Middagzitting. De heer Mulder brengt 't financieel rapport van de Theologische School uit. Na de ver diensten van den overleden penningmeester, Ds. Nederhoed, te hebben herdacht, leest ZEd. de balans over 1896/97, '97/98 en '98/99 van de kas der School en van de kas voor de uitbrei ding der School en constateert, dat de uitgaven de inkomsten overtreffen en dat maatregelen moeten genomen om in het telkens terugkee- rend tekort te voorzien. De praeses stelt aan de vergadering voor de vertegenwoordigers van de Presbyterian church van Engeland, Rev. B. Bell, pred. te Manches ter, en Rev. E. Roxburgh, pred. te Oldham en den vertegenwoordiger van the Methodist Cal- vinistic Church of Wales, Rev. T. C. Edwards, pred. te Llandbedr. Wales en verzoekt Ds. Lion Cachet, die met deze broeders ter Synode ver schijnt, deze afgevaardigden welkom te heeten en hen te verzoeken zitting te nemen. Vervolgens brengt Ds. Bos verslag uit van de handelingen der Curatoren van de Theol. School. Uitvoerig deelt ZWE. mede al wat be trekking had op de oprichting van het gymna sium, aan de Theologische School verbonden, terwyl Curatoren voorstellen, 1ste, dat de gym nasiale opleiding niet worde overgegeven aan eene vereeniging, alvorens eenheid in de op leiding is verkregen, en ten 2de dat aan de gymnasiale opleiding eene 6de klasse worde verbonden. Daarna gaat ZWE. tot het Theolo gische deel der opleiding over. Curatoren hebben den arbeid onderling verdeeld, wat betreft het bijwonen van de lessen en de examens. Even als door de leeraren van het gymnasium, zoo werden ook door de professoren der School met lust en opgewektheid de lessen gegeven. Gym nasiasten en studenten woonden geregeld de lessen by en legden zich over 't algemeen met ijver op hunne studiën toe. Na 't overlyden van Ds. Nederhoed is de heer Mulder te Kampen tijdelijk als penningmeester opgetreden, terwyl met 1 October a. s. Dr. H. H. Franssen, emeritus-predikant, definitief als penningmeester zal optreden. Curatoren stellen voor dat de Synode bepale dat door de kerken eene tweede collecte worde gehouden voor de Theol. School. Curatoren hebben, waar de arbeid van den tegenwoordigen Redacteur tegen 31 Dec. a. s. ten einde loopt, als Redacteur van „de Bazuin" benoemd Prof. Dr. H. Bavinck ter wijl zy den tegenwoordigen Redacteur Ds. Gis pen hartelijk dankzeggen voor den arbeid door ZWE. verricht. Oost- en West Souburg, 14 Augustus. Zondag morgen na de godsdienstoefening mocht de ge meente met dankbare biydschap uit den mond van haren Herder en Leeraar Ds. C. B. Schoe- makers hooren, dat zijn WelEerw. gemeend had voor de roeping naar de Geref. kerk te Tiel te moeten bedanken. Aan die blijdschap werd open baring gegeven door dat op verzoek van den br. ouderling de gemeente hem toezong het eerste vers uit Ps. 146. Dat de Heere dit genomen besluit achtervolge met Zyn onmisbaren zegen voor leeraar en ge meente, is de wensch en bede van den kerke raad. Namens Dezelve J. Dorleijn, Scriba. De eerstvolgende vergadering van Diaconaal Hulpbetoonzal D. V., de volgende week ge houden worden ten huize van Mej. Schijf.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1899 | | pagina 3