TANGELFOOT, Zondag 13 Augustus, De Unie-Collecte DIENSTBODE 5 Cent per Vel. Adyertentiën. Ds. DALHUIJSEIV „PATRIMONIUM." Voorstel Bestuur Ziekenfonds. Eene aank. Dienstbode Groot succes I een waar Vliegenkerkhof Wederverkopers gevraagd. Flink Rabat. R. J. DE KOSTER, Voorts is nog eene kerk schuldig de collecte v. d. Hulpbeh. kerken in de classe. J. C. C. Voigt, Quaestor. Raamsdonk, 7 Aug. '99. De Kerkeraad der Gereformeerde Kerk te Vlissingen B, geeft aan de leden dier kerk den raad, om in den regel alleen aan die collec tanten van buiten bijdragen te geven, die voor zien zijn van eene aanbeveling van den Dienaar des Woords. Namens den Kerkeraad C. P. I. Dommisse, Scriba. Vlissingen, 9 Aug. 1899. Arnemuiden. Zendag 6 dezer, was voor deze gemeente een blijde en aandoeneiyke dag. Na jaren en jaren het voorregt van een eigen lee- raar te bezitten te hebben gemist, ontving de Gereformeerde kerk alhier haren beroepen lee- raar Ds. J. Boeyenga, laatstelijk te Noordschar- woude. De bevestiging geschiedde des voormid dags door den consulent van Arnemuiden Ds. J. Hulsebos, predikende over Hebreeën 1317. Des namiddags trad de nieuwe leeraar voor zijne gemeente op met de woorden uit Haggaï 1 13. Beide malen vulde een belangstellende schare het kerkgebouw. Des namiddags waren ook de burgemeester en den Secretaris der ge meente aanwezig. Namens den Kerkeraad, P. Boone Cz., Scriba. Vrouwepolder, 6 Augustus 1899. Heden was het voor onze gemeente een blijde dag. Onze hartelijk begeerde Leeraar de WelEerw. heer Ds. F. W. J. Wolf werd op plechtige wijze in zijn ambt alhier bevestigd door den Consulent Ds. A. Dekkers van Veere met eene rede over 1 Thessalonicensen 5 vers 12 en 13. Des 's middags verbond ZEw. zich aan de gemeente met de woorden van Micha 7 vers 8 en 9a. Beide malen was een talrijke schare opgeko men. Hartelijk verblijd dat wy een eigen Herder en Leeraar hebben, is het onze wensch en bede dat wy lang in dit voorrecht mogen deelen en Leeraar en gemeente zich verheugen mogen, in het bezit van elkander, gepaard met kennelijke blijken van 'sHeeren zegen op de prediking des Woords. Onzen welgemeenden dank aan de predikan ten die tijdens de vacature den dienst des Woords hebben vervuld. Namens den Kerkeraad, Abb. Maas, Scriba. Verantwoording van Liefdegaven. ZENDING. In dank ontvangen van M. P. Francke Gryps- kerke 700 gebruikte postzegels. Namens gecommitteerden J. v. Aartsen Jr. Vlissingen B. In dank ontvangen voor de Nieuwe Kerk van M. f 5,00. Namens den Kerkeraad C. P. I. Dommisse, Scriba. boekbeoordeeling, Het werk, waarvan wy de eerste aflevering ontvingen en thans u aankondigen, heeft tot opschrijft „UW KONINKRIJK KOME." Het is geschreven, door Willem Jacob de Haas in leven predikant te Culemborg. Een levens bericht, door W. H. Oosten, bedienaar des Goddelijken Woords te Enkhuizen, gaat er aan vooraf. Een welgelykend portret van onzen in den Heere ontslapen broeder verrykt de eerste afle vering. De eerste woorden van het levensbericht, ge schreven. zooals gezegd is, door Ds. W. H. Oosten, luiden „Moeilijk zou ik in woorden kunnen uitspre ken wat smarteiyke aandoening myn hart over meestert, nu ik ter inleiding op de uitgave der Zendingsstudie van myn in Christus zalig ont slapen zwager een enkel woord schrijven wil. Hoe weinig kon ik vermoeden, toen hy my zijn plan mededeelde en de eerste drukproeven liet zien, dat, eer het werk geheel zou zyn afgedrukt, zyn levensdraad reeds zou afgesneden wezen en zyn stoffeiyk omhulsel rusten zou op Culemborgs doodenakker! „Myne 'gedachten zyn hooger dan uwe ge dachten," spreekt de Heere ook in dezen smar- telyken weg, nu eene weduwe treurende neder- zit met hare drie kinderen, eene oude moeder haar eenigen zoon nastaart, die is heengegaan in de biyde verzekerdheid des geloofs. In den bloei en de kracht der jaren nam de Heere onzen geliefden broeder WILLEM JACOB DE HAAS weg uit het midden van zijn veelvuldigen en rykgezegenden arbeid. Afgelost werd de zwaar beproefde lyder en kort na 't middernachtelijk uur op Zaterdag 24 Juni 1899 ging hy tot de eeuwige rust in, was zijn loop geëindigd, de goede strijd volstreden, de kroon der overwinning door hem verkregen. „Wy dan gerechtvaardigd zynde uit het geloof, hebben vrede bij God door onzen Heere Jezus Christus," was nog de laatste betuiging zyner stervende lippen de kracht zyns harten te mid den der folterende smarten. De zalige vrucht dier rechtvaardiging mocht hij in ryke mate genieten op het leger der beproeving in het vriendeiyk Diakonessenhuis te Utrecht. „Dit huis is mij een Bethel gewordenin eeuwigheid zal ik 't niet vergeten," zoo zeide hy. „Hier heb ik God ontmoet van aangezicht tot aangezicht. Hij heeft hier tot myne ziele ge sproken Ik heb u liefvolg Mij." Aangrijpend liefelyk was't tijdens het verblijf in het Diakonnessenhuis aan zijn krankensponde te vertoeven. Kromp u 't hart ineen, als gij dat ingevallen gelaat beschouwdet, waarin de pyn haar voren gegroefd had de weemoed veranderde in vreug de, als hij den mond opende en begon te spre ken van de barmhartigheden zyn Gods van de genietingen die zijne ziele smaaktedan glansde dat oog, een hemelsche lach speelde om de lippen, waar hy 't betuigde „Ik ben verlost, Hij heeft my welgedaan." Onvergeteiyk zyn de dagen to Utrecht ge weest voor het hart van onzen zalig ontslapen broeder en voor allen die getuige waren van al de byzondere omstandigheden. „Als ik nu weder over Zondag 1 preeken moet, wat zal ik 't dan anders doen zoo sprak hij nog eenmaal toen een vriendeiyke licht straal der hope op herstelling zijn hart ver- vroolijkte. De Heere had wat beters voor zyn knecht weggelegd. Hy zou dien troost hier niet meer met de gemeente van Culemborg, die hem na aan het hart lag, overdenken, doch de zaligheid van dien troost in volle heerlijkheid genieten. Afgelost is de moede strijder! Ingezameld is de rijpe vrucht! Daniëls profetische belofte in hem vervuld. Een strjjder minder op aarde, een overwin naar meer in het hemelsch Jeruzalem. Hoe had ons hart gesmeekt om verlenging van zijn levensdagen Wat gebeden en verzuchtingen waren er'van alle zyden tot den genadetroon onzes Gods opgestegen De Heere had in zyn aanbiddelijk Godsbe stuur het anders bepaald, en in de volle rijp heid van het leven, in het stadium der man nelijke kracht, op zes en-veertigjarigen leeftijd, riep de Heere hem op en sprak „Volg My Onze in zyn leven beminnelijke, bekwame en yverige broeder de Haas leidde dezen laat- sten arbeid in met de woorden „L. S. Over de Christelijke zending in de heiden wereld is zeer veel te zeggen, doch in onze Nederlandsche taal tot heden, in boekvorm, zeer weinig gezegd. Onze Christelyke, onze Gereformeerde lectuur, in boeienden styi, in aangenamen vorm, helder en frisch, is, uitgenomen kinderlectuur, met terdaad zeer schaarsch. En de leesstof van de zending maakt op dezen regel geen uitzonde ring. De zendingslectuur is te onzent lang niet rijk. Zy is arm. Met lof voor een enkelen schrijver en zyn bijdragen van de laatste jaren, was meestal, wat geleverd werd, historisch overzichtveel minder boeiende zendingsbeschouwing. Om deze reden was de vraag van onzen ac tieven uitgever aan ons, om in dit genre ons Christeiyk publiek een boek aan te bieden, ons welkom. Wy hebben deze poging gewaagd, waar an deren zwegen, ten einde in een bepaalde be hoefte te helpen voorzien. Of ons dit gelukt is, althans eenigszins, geven wy onzen welwillenden lezers en lezeressen zei ven te beoordeelen. Wat wy hebben, bieden wy aan. Grepen hier en daar. Episoden nu en dan uit de voor de hand liggende stof, zoo overvloedig opgetast in een wereld zonder Christus, levend buiten God. Wilt ge, aren, tusschen de schooven van het Woord Gods, op den akker der breede volkeren wereld saamgelezen, tot kloeker opwekking van de gemeente des Heeren in haar zendingsliefde, geloof, trouw, arbeid, yver en roeping. Het veld, hier betreden, is zoo onafzienbaar ruim der heidenen nood zoo treffend aandoeniyk, zoo machtig overstelpend, voor wie zelf gered is door het Lam Gods, dat de zonden der wereld wegdroeg. Moge dit boek instrument zyn in zyne hand, om de gemeente wakker te schudden en alle Christenen te doordringen van hun hemelsche roeping ten opzichte van het in nachtelyk duis ter dolend en tastend heidendom. Eltheto Uw Koninkryk kome DE SCHRIJVER." In 10 afleveringen a 15 cent is het werk compleet. Voor slechts f 1.50 kan men zich dus dit be- langryke werk aanschaffen. Moge het uit de inteekening door zeer velen blyken, dat ook het laatste door onzen geliefden broeder geschreven werk op hoogen prys wordt gesteld, en nog meer, dat de zegen Gods er op rust Littooij. 's avonds zes ure, hoopt in de Geref. Kerk te Grjpskcrke een woord te spreken in het belang van het Chr. On derwijs. (Unie collecte.) HET SCHOOLBESTUUR. VERGADERING Dinsdag 15 Aug. 's avonds te acht uur Concordia. zal te Middelburg D. V. gehouden worden op Woensdag 10 Aug. a. s. des namiddags te 2 uur. Mejuffr. WEEDA Gravenstraat I 190 vraagt tegen 1 Nov. a. s. eene Nette en Zindeiyke v. d. Geref. Godsd. liefst uit den boerenstand^ gevraagd, niet beneden de 16 jaar. Adres Boekh. D'HULJ, Middelburg. Te Verkrijgen bij Burg.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1899 | | pagina 3