Zondag, 6 Augustus, te Arnemuiden. Y A RI A, Er werd op dien dag iets doorleefd van hetgeen de honderdzesentwintigste paalm zoo schoon vertolkt: Als de Heere de gevangenen Zions wederbracht, waren wij gelijk degenen, die droomen. Waa deze kerk reeda ongeveer een kwarteeuw zonder eigen Herder en Leeraar, zoodat een gealacht in dien toestand waa opge groeid, terwijl daar ter plaatse, by de lange af wezigheid der huisvaders, zoo zeer en zoo bizon - der de leidende hand des herders noodig iade getrouwe Koning der kerk, die Zyne dienst knechten zendt op Zynen tyd, gedacht ook aan dit zijn erfdeel. Na druk en lijden zou ook hier wederom verbiyden zijn. In den weg van Refor matie zou ook Arnemuidens kerk wederom tot het zien van zijnen leeraar komen. Op den dag der Reformatie volgde, na een tiental jaren van verbeiden deze blijde dag van bevestiging en intrede van den van God gebeden leeraar. Wij waren, gelijk degenen die droomen. Zoo ging het ons, toen wy het oude, nu zoo een voudig, maar netjes en doelmatig gerestaureerde pastorie-huis binnentraden, en daar des leer aars gezin ontmoetten. Wij waren gelijk degenen, die droomen. Zoo was het, dunkt mij, bp velen dier talryke be volking op de straten, als leeraar en consulent en kerkeraad, door hen vriendelijk'gegroet, zich kerkwaarts begaven. Wie had zoo iets durven hopen en verwach ten in Arnemuiden, en dat nu, zonder de gel- öeiyke hulp van de OverheidEn toch was er de rechte verhouding tot de Overheid, zooals uit gebed en toespraak bleek, waar die Overheid de uitnoodiging tot hare tegenwoordigheid bp de intrede welwillend had opgevolgd. Terecht mocht het eerbiedig maar uit volle borst worden gezongenDit is de dag de roem der dagen, dien Isrels God geheiligd heeft, enz. En die dit alles werkte, zal niet varen laten de werken Zijner handen. Hij geve maar genade, om Hem achterna te volgen, niet eigen wil te volgen, maar te vra gen naar Zijnen goeden wil over ons in Chris tus Jezus. Hij verleene leeraar en kerkeraad en Gemeente Zijnen Heiligen GeestHulsebos. Vlissingen B. Dat de bouw van eene nieuwe kerk, hoewel door'sHeeren zegen hier de za ken voorspoedig gaan, velerlei zorgen en be slommeringen medebrengt, hebben wij moeten leeren ondervinden. Maar hierbij deed zich nog eene zwarigheid op, die wel niet tot de alle- daagsche zorgen bij kerkbouw zal behooren, en die wij daarom in dit blad niet onvermeld willen laten. Nauwelyks waren de eerste toebereidselen tot den bouw getroffen, of wy vernamen, dat de Heer H slachter alhier, een perceel in de onmid- delijke nabpheid der kerk en grenzende aan onze Consistorie en Kosterswoning, wenschte in te richten tot slachtplaats en daartoe vol gens de bepalingen der Hinderwet vergun ning had gevraagd bij Burgemeester en Wet houders. Wij begrepen, dat deze slachtplaats ernstigen hinder zou veroorzaken, zoowel door het ge schreeuw der beesten, tot de slachtbank be stemd, als door onreine uitwasemingen enz. Vandaar, dat wij op den bepaalden tyd onze klachten en bezwaren indienden bp het Dage- lpksch Bestuur. Dit oordeelde evenwel onze klachten ongegrond en verleende de vergun ning onder verschillende bedingen, de inrich ting der slachtplaats betreffende, enz. Wy meenden daarbij ons niet te moeten ne- derleggen en kwamen in Hooger Beroep bij. H. M. de Koningin. En het is nu dezer dagen, dat deze zaak in hoogster instantie is beslist. De exceptie van het Gemeentebestuur, dat onze kerk, als zijnde ons kerkgebouw nog maar in aanbouw, als zoodanig niet ontvankelpk zou zijn in hare klachten, ook door Gedeputeerden gedeeld, wordt in deze beslissing als ongegrond ter zijde gesteld. Voorts wordt de vergunning gehandhaafd met al de voorwaarden door het Gemeentebestuur daaraan verbonden. Maar er worden nog twee voorwaarden aan toegevoegd. Vooreerst mag in het gebouw, waar zich de slachtplaats bevindt, geen vee worden gestald, ten andere mag er gedurende de godsdienst oefeningen, zoo gewone als buitengewone, in de slachtery niet worden geslacht, terwyl al daar gedurende de godsdienstoefeningen en ge durende het halfuur daaraan voorafgaande geen vee mag worden aangevoerd.f*) De houder der vergunning moet zich zelf ze kerheid verschaffen omtrent den tijd der te houden gewone en buitengewone godsdienstoefeningen. Ook moet de inrichting binnen zes maanden na dagteekening van het Besluit voltooid en in werking zijn gebracht. Vooraf moet door of van wege B. en W. de inrichting zijn opgenomen en goedgekeurd. Voor de welwillende beoordeeling onzer klach ten en bezwaren van Hooger Hand zyn wij dankbaar. Wij meenden in dezen alles te moe ten doen, wat wij vermochten. En het is niet geheel te vergeefs geweest. De Kerkeraad. Middelburg vierde weer kermis. Satan sloeg zyn tenten weer op binnen onze veste en ach! weer zoo velen gaven aan zijne uitnoodiging ge hoor. Daarvan getuigden de laatste dagen. De wereld vierde haar hoogty. Alle sluizen en deuren waren opengezet om den stroom van brooddronkenheid en liederiykheid over onze arme, beklagenswaardige stad uit te gieten! En Zaterdagavond was het, alsof we ons in een heidensch land bevonden. Scheldend en razend, vloekend en tierend, bewogen zich de arme slachtoffers langs onze straten, ja, nog de morgen van den dag der ruste getuigde, wat en hoe groot de zonde der wereld is. Tegen deze zonde moest partij gekozen en een goede gedachte was het daarom van onze HH. Predikanten om, evenals het vorige jaar ook nu weer anti-kermisvergaderingen te be leggen. En dat deze vergaderingen in den smaak vielen, daarvan getuigde de flinke op komst. Maandagavond trad op de zaal in de Bo- gardstraat Dr. Wagenaar op en hield daar een keurige lezing over Savanarola, die tot het einde toe met onverdeelde aandacht werd aan gehoord. Woensdagavond had er een tweede vergadering plaats in de Hofpleinkerk onder leiding van onzen geachten Leeraar Ds. A. Littooij, diode vergadering opende en een schoon woord sprak naar aanleiding van Markus 6 14—30. Hierna werden er door onze Geref. Zangver. „Soli Deo Gloria" enkele nummers ge zongen. Dat dit gezang in den smaak viel daarvan getuigde het herhaald applaus. Toen de laatste tonen waren weggestorven, beklom Mr. P. Die- leman het spreekgestoelte, die ons in keurige bewoordingen Dr. Schaapman schetste als pries ter, dichter en staatsman. Nadat na deze woor den de zangvereeniging haar programma had afgewerkt, werd deze samenkomst met dank zegging gesloten. Vrijdagavond vergaderden we weer. Ook toen werden schoone liederen gezongen. Het „Loflied" viel bijzonder in den smaakeveneens het zoo schoone lied Boven de Starren." Dien avond kreeg een lid van onze Gereform. Jong. Ver. het woord. Deze stelde ons in flinke woorden „Het leven van Mohammed" voor oogen. Nadat ook na deze lezing nog enkele nummers gezongen waren, werd deze laatste anti-kermissamenkomst door Ds. Littooij met dankzegging gesloten. Alles te samen genomen zijn de samenkom sten goed geslaagd. Niet weinig droeg hiertoe bij het optreden van onze Zangvereeniging, dat over het algemeen flink was. Ze zong, zooals ze kon. Mocht het geschied zijn ter eere Solius Dei. Het ledental van deze Ver- eeniging kon echter grooter zijn, en daarom is het niet ongepast allen, die van God een stem ontvangen hebben om te zingen, op te wekken zich bij deze Vereeniging, die op den Geref. grondslag staat, aan te sluiten. Ook is het aantal der begunstigers en begunstigsters nog voor uitbreiding vatbaar. Nogmaals hulde aan de Vereeniging en niet het minst aan haar pverigen directeur. Dat Soli Deo Gloria leve, groeie en bloeie tot in lengte van dagen. Ook onze Geref Jong. Ver. toonde weer door het optreden van een harer leden, welke krach ten ze kan ontwikkelen. Moge ook zij meer en meer de liefde van ons Gereformeerde volk wegdragen. Nog een enkele opmerking. Is het nu niet mogelijk dat het volgend jaar eens door onze Geref. kerkeraden de hand aan den ploeg wordt geslagen? Kunnen ze dan niet een verzoek schrift aan onzen Gemeenteraad richten tot af schaffing der kermis? We hebben nu 5 anti- revolutionnaire leden laten we daar rekening mee houden. Dit jaar is er niets gedaan. Waarom niet? Dikwijls wordt de klacht ge uit het helpt toch niets. Maar al helpt het dan niets, laten onze kerkeraden dan toch hun ernstig protest doen uitgaan tegen deze God- onteerende kermis. Laten ze dan teeken van leven geven. Laten ze telkens hun stem van protest weer in de vergaderzaal doen weer klinken. Het zal niet te vergeefs zyn. Wie weet hoe spoedig onder Gods zegen de over winning zal volgen. Middelburg, 8 Aug. '99. B. M. Volgens een schry ven van Dr. F. L. Rutgers in de Standaard is Dr. H. H. Kuyper te Leeu warden door Directeuren van de V. U. benoemd tot buitengewoon Hoogleeraar in de Theol. Fa culteit aan genoemde inrichting. Hierdoor vervalt een vroeger bericht als zou Z.Eerw. tot curator zyn benoemd. Officiëcle Berichten. KORT VERSLAG van de Vergade ring der classe Klundert, gehouden te Breda op 2 Augustus 1899. De vergadering wordt geopend door den naar toerbeurt fungeerenden praeses Ds. J. C. C. Voigt. Hij laat zingen ps. 25 2, gaat voor in gebed en leest psalm 46. Alle kerken zyn vertegenwoordigd. Scriba voor deze vergadering wordt Ds. de Vries en assessor Ds. Offringa. Door Ds. Kaptepn wordt de korte predikatie gehouden over Psalm 46 6. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Verschillende rapporten worden met dank aangenomen. Dat van de deputaten der parti culiere Synode geeft aanleiding tot bespreking eerst over het al of niet gewenschte van de afvaardiging van 3 Dienaren en 3 Ouderlingen naar de prov. Synode en daarna over het tekort in de kas der Inwendige Zending etc. in Noord- Brabant en Limburg. Verrekeningen met den quaestor hebben plaats; zpne bescheiden worden accoord bevonden. Omtrent Antwerpen wordt gerapporteerd, dat thans voor den kerkbouw aldaar een brutoj bedrag van f 1354,— in kas is. Moedgevende verschpnselen kunnen geconstateerd worden ten opzichte van het kerkelijk leven daar ter plaatse maar ook moeilijkheden zijn te wachten door dien met lo September e. k. het vergaderlokaal niet meer kan worden gebruikt. Maatregelen om tot gewenschten kerkbouw te komen wor den overwogen. Verschillende deputatiën en commissies wor den gecomtinueerd of gedechargeerd. Twee missiven, eene van den scriba der prov. Synode en eene van de classe 'sGravenhage worden voor kennisgeving aangenomen. Moerdijk verzoekt wijziging van vacature- beurten. De bestaande orde zal big ven tot de volgende classe. Een voorstel tot grenswij ziging tusschen deze kerk en die van Zeven bergen zal later behandeld worden. Willemstad vraagt en verkrijgt vermindering van vacature-gelden. De rondvraag naar art. 41 D. K. O. geeft stof tot blijdschap wpl blijkt hoe in een der kerken de pogingen om tot schoolstichting te komen gezegenden voortgang hebben. Schriftelyke rapporten der kerken over den zendingsarbeid doen zien hoe in enkele kerken meer toewijding zich openbaart, terwijl andere zich dienen te bey veren om in deze hare roeping te vervullen. De volgende vergadering zal D. V. gehouden worden te Klundert op 8 November. Willem stad zal dan roepende kerk zijn. De vergadering wordt gesloten met het zingen van Psalm 68 17 en dankgebed door den scriba. Namens de Classe, J. A. de Vries, h. t. Scriba. Vacaturediensten in de Classe Klundert. Moerdijk: 13 Aug. Ds. Voigt, 27 Aug. Ds. Ouendag, 10 Sept. Ds. Kapteijn, 24 Sept. Ds. Voigt, 8 Oct. D3. Offringa, 22 Oct. Ds. v. d. Velden, 5 Nov. Ds. de Vries. Antwerpen6 Aug. Ds. v. d. Velden, 3 Sept. Ds. de Vries, 1 Oct. Ds. Ouendag, 29 Oct. Ds. Kapteijn. Willemstad: 13 Aug. Ds. de Vries, 27 Aug. Ds. Offringa, 10 Sept. Ds. v. d. Velden, 24 Sept. Ds. de Vries. Op last der classe, J. C. C. Voigt, Quaestor. Raamsdonk, 7 Aug. '99. Collecten te houden in de Classe Klundert. In OctoberCollecte voor de Theol. Fac. van de V. U. Gaarne zou ondergeteekende van nog een drietal kerken ontvangen de gewone jaarlijksche collecte voor de Inw. Zend. en Bijbelcolp. Als die terugblpft, baat de extra collecte niet veel.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1899 | | pagina 2