Waar ligt de wereld? Officiëele Berichten. Antwerpen. Advertentiën. yn post naast zyn ouderling Gisbert van Iremen. Doch om uit de merkwaardige oudheid terug e keeren tot het heden, Ds. van Schelven gaf in z\jn openingsrede niet slechts „blikken in i verleden", doch ook een juiste kijk op het teden. HU deed het aldus Droevig stemt 'tons, als wij herhaaldelijk in de oude acta namen lezen, die door mede- lurgers dezer stad nog worden gedragen, maar roor de eere der Ger. religie geen oog hebben, en in hunne schuldige kortzichtigheid een Synodale organisatie van 1816/52 blijven vast bonden, waarvan zij in 1887 zijn bevryd, en die organisatie (hoe is 't mogelykaanzien roor de voortzetting der Ger. kerken. Zy die op nationaal gebied God danken, dat de Fransche teeischappij in 1813 is afgeworpen, keeren de yd>rlandsche kerk den rug toe, meenende in Synodaal genootschap de kerk der vaderen e bezitten Bevryd van een reglementen-bundel, waar- un de artt. zoovele mazen zijn van een net, jat de ontwikkeling en goeden voortgang der Geref. kerken belette, wenschen wy het treffe lijk werk, dat de apostelen zijn begonnen, de kerkvaders voortzetten, de reformatoren zui- rerden, onze geref. vaderen in 't bewustzy'n Tan ons volk inplantten, nu ook naar roeping ra plicht te voltooien. Wy wyzen op de historische continuiteit. Wij willen geen nieuwe kerk zyn, zelfs niet thijnen. Hier is de kerk der apostelen, der nartelaren. En deze vergadering, schoon niet lestaande uit heilige, onfeilbare apostelen, ge- ijk te Jeruzalem, is toch daaraan onlosmake- yk vastgeklonken, schoon niet zoo luister rijk als de kerkvergadering te Nicea, waar van Ie 318 opzieners er zoovelen waren, die in hun ichaam de litteekenen van Christus droegen ran de wreede vervolging der tirannen. Toch ipinnen wij thans*aan denzelfden draad voort, tls met 'ttydvak van 1816 18^/se als met lie rivier in Zwitserland, die op zekere plaats ilotseling in de diepte zich stort, en eerst op nijien afstand te voorschyn komt. De aposto- i3che- reformatorische kerk is verscholen, be- lekt geweest, tot de Heere haar in deze eeuw ot 2 maal toe weer openbaar als Geref. ker- ;en deed optreden. 'tJuk mocht breken, de strik sprong ie kerken werden de vrije Kerken van Neder- ind." Ook verder op sprak D. v. S. schoone woor- ien en gaf sappige, goudgeele appelen op jnstig gebeelde zilveren schalen. „Er zyn donkere wolken aan den hemel, 't Is liet enkel blauw azuur, dat ons oog treft. Maar iat blauw gordyn dat de Heere heeft gespan- ien boven onze hoofden, is geweldiger dan de ionkerste wolken. De laatsten vergaan, het terste blijft. En die blauwe hemel predikt iods onveranderiyke trouw. Ja meer nog, iat blauwe kleed, dat Hem bedekt, is door geven met ontallijke millioenen van sterren, lie als agaat en jaspis, safier en beryl, chryso- iet en amythist fonkelen en roept u toede rouwe episcopoi zullen blinken, als die ster- en glanzen aan het uitspansel. En Hy, die al die weelde, pracht en siera- iiên lieft, wil aan Zyne kerk, als bruid van lijnen lieven Zoon, een bruiloftskleed gereed emaakt zien, waarin zy wordt toegevoerd tot en hemelschen Bruidegom. Denken wy daar- im niet te gering van onzen Heere en God. Maar vergeet ook niet, Hij Zyne gaven ter olmaking van de bruid van Christus onder scheidenlijk uitdeelt. Calvyn moge geleerder eweest zijn dan alle menschen, Farel krach- iger dan iemand, Viret was zoeter dan allen, in daarom was de samenwerking dier drie zoo yk en schoon en maakten zij tezamen éénen volmaakten opziener uit. Daarom schuilt er in uwe vergadering kracht. De wijste, geleerdste, heiligste onder de !B. hebben de kerken hierheen gezonden, 'iemand is van gaven misdeeld. Maar eerst a de vereeniging van alle» gaven is deze sy node schooneerst in de saamwerking van al- er krachtenis deze vergadering sterk eerst a de saamstemming van aller gaven als zoo vele snaren door Gods vingeren gespeeld, wordt t majestueuze lied tot Gods eere gehoord." Zeer merkwaardig is het besluit van dit 'peningswoord. Ds. v. Schelven acht, dat zyn kerkeraad in 'uitengewone vergadering is samengekomen i& de afgevaardigden ter classis te ontvangen |Q te begroeten en om de synode te helpen onstitueeren. Nadat 't moderamen was verkozen sloot de pastor loei bij 't overreiken van den hamer deze kerkeraadsvergadering. Hierin zit zeker meer gereformeerd kerkelijk leven, dan in onze Zeeuwsche manier van doen, dat de Dienaar, die praeses geweest is eener vorige synode, en wiens ambt in dezen volgens de kerkenorde met 't scheiden der verga dering uit is, onherroepelyk, toch nog weer de volgende synode moet openen. Het is een schoone gedachte, dat de Synodale Kerk die de synode samenroept in wettige ver gadering van haren kerkeraad haar ook by de opening mag dienen en haar constitueeren. Hebbe Ds. v. S. onze dank voor zijn keu rige rede en werpe ze voor zijn kerk in meer dan een opzicht ryke bate af. Dr. W. Het Beswaar. Men vraagt telkens, wat is toch het bezwaar tegen 't voorstel-Bavinck. En als wy antwoordden, verstaat men ons niet. Wellicht dat lezing en overweging van onderstaand antwoord het licht kan doen op gaan. Ds. J. C. van Schelven schryft in de Geldersche Kerkbode aldus: Wy hebben ons in gemoede afgeraagd, welke zyn de nadeelen voor de Vrye universiteit in 't voorstel B. Deze zijn het voornamelykdat zij hare theol. faculteit verliest, zooals het klaar en duidelijk door Dr. B. wordt gezegd. Wel ontvangt zy de theol. school terug onder den naam van theol. faculteit, maar ieder voelt toch wel dat het hare faculteit niet meer is. Er is toch iets afgenomen of niet Of is heel dat eerste afnemen slechts bedoeld als schijn- vertooning, als een soort bedrog om de lieden zand in de oogen te werpen? Dat is niet de bedoeling. Men bedoelt iets af te nemen, en iets anders onder den zelfden naam haar terug te geveniets, dat inderdaad van andere na tuur is geworden, en in geheel andere verhou ding tot de Vrije Universiteit komt te staan. Het organisch verband is verbroken. Niet meer toch van uit het lichaam der Universiteit ko men benoeming en ontslag en regeling der werkzaamheden, maar de kerken door hare kerkelijke Curatoren, stellen aan, schorsen en ontslaanwel in overleg met curatoren, direc teuren en professoren der Universiteit, maar zond er dat dit over en weder bindt. In deze staart ligt het juist uitgedrukt dat het organisch verband niet bestaat. Kunnen de broederen dit bezwaar, ook al deelen ze het niet, toch verstaan? En niet gevoelen, dat vivisectie altoos iets uiterst pijn lijks is Dr. W. Frederik de Groote, de bekende Pruisische koning, was een onyerzoenlyk vyand van die kinderschooltjes, waar voor „een cent per dag," en soms nog minder, door onbekwame lieden, meestal uitgediende soldaten, vaak een allerer- barraelykst soort van schoolonderwys gegeven werd. Eens werd hem geboodschapt, dat een oude sergeant er zulk eene school op nahield, en nu besloot de koning er zelfs eens heen te gaan en het onderwys by te wonen, natuurlijk met het stellige voornemen, om den ouden snorrebaard het schoolmeestertje-spelen voor altyd af te leeren. De oude soldaat werd door de verschijning van zyn koninklijken meester niet weinig ver schrikt, maar hy hield zich toch goed en vroeg den koning, wat er van zyn dienst was. Ik kom eens zien, wat je hier uitvoertzei de koning. Begin maar dadeiyk En wat beveelt Uwe Majesteit, dat ik behandelen zal Dat is my hetzelfde, begin maar met hetgeen er van daag aan de beurt is. De sergeant-schoolmees ter behoefde nu niet te vragen, uit welken hoek de wind woei, en dachtnu opgepast Hy richtte zich in volle postuur op, raapt al zyn moed bijeen en begon, overeenkomstig 's konings wensch, met tot het dichtst by hem zittende kind de vraag te richtenWaar zyn wy Op school. Waar is de school In Berlyn. Waar ligt Beriyn In de provincie Brandenburg. Waar ligt de pro vincie Brandenburg? In het koninkryk Pruisen. Waar ligt het Koninkryk Pruisen In Duitschland. Waar ligt Duitschland In Europa. Waar ligt Europa? Op de aarde. Waar ligt de aarde? In de wereld. De oude man was nu met zyne niet zeer talryke leerlingen ten einde. Half met opzet, half als toevallig,keerde hy zich om en met zyne groote sergeantsoogen den koning aan ziende YToeg hij zacht en op zoo'n manier, dat de vraag ook wel tot den koning gericht kon schij nen En waar ligt de wereld Frederik keek eveneens van zijn kant den soldaat strak aan, maar schudde het hoofd die vraag kwam hem overbodig voor. Toen keerde de oude krijgsman zich weer naar zjjne scholierenen zich tot den kleinsten leerling wendende, vroeg hy luid en duideiykVertel my eensWaar ligt de wereld De wereld ligt in Gods hand klonk het zonder aarzelen uit den mond van het kind. De koning trad op het knaapje toe, zyne handen streelden het aardige krullekopje, waar na hij den meester vriendelijk toeknikte en de school verliet. Meester werd nooit weer ge stoord. Nieuwe Bouwsteenen. H. Willemstad, 10 Juli 1899. Vrydag jl ontving de Kerkeraad alhier het verblydend bericht, dat de WelEerw. Heer Ds. E. Zwiers van Anjum, onder biddend opzien tot den Heere God, vrijmoedigheid had gevonden de roeping naar deze gemeente op te volgen. De Heere heeft groote dingen gedaan, dies zijn wij verblijd. Onze eerste roeping in deze vacature mocht weerklank vinden in het hart van dezen dienstknecht. Krone de Heere dit besluit met zijne gunste en brenge Hy straks dezen leeraar met een rijken zegen des Evangelies in ons midden tot opbouwing der gemeente en tot eer van 's Hee- ren Naam. Namens den Kerkeraad, S. Vermolen, Scriba. Verantwoording van Liefdegaven. I d io tenges tic h t 9 s Heer en Loo. In dank ontvangen van C. v. V. f0.65 aan opgesp, halve centen. K. le Cointre, Diak. Corr. IHaconaal Hulpbetoon Met hartelijken dank ontvangen van Mei. N. 12 lakens. De eerstvolgende vergadering zal D. V. gehou den worden a. s. Dinsdag ten huize van Mej. Maljers. Vlissingen^B. In dank ontvangenvoor de Zending (Heidenpenning) J. d. R. 25 ct., W. d. W. 52 h. c., A. F. 26 h. c., B. 15 ct. Namens den Kerkeraad, C. P. I. Dommisse, Scriba. Met harteiyken dank ontvangen Gevonden i/d collecte Geref. Kerk te Goes f3,- Collecte v/d Geref. Kerk van Maasland f 25, Van N. N., postmerk Meppel f 1,50 Dankbaar voor deze giften maar ziende op het tydperk van 4 weken waarin ze ontvangen werden, dan gelooven we, dat het nog wel eeni- gen tijd zal duren, dat Antwerpen aan een lo kaal geholpen is. Komt, broeders en zusters in Nederland, verrast ons met vele en ruime giften, opdat we spoedig blyder klanken mogen doen hooren. Namens Deputaten: J. C. C. Voigt, Penningen. Raamsdonk, 10 Juli '99. Abonné's buiten Middel- iffy burg worden vriendeiyk verzocht het abonnementsgeld van het verschenen 2e kwartaal aan den uitgever te voldoen. Voor hen die dit gewoon zyn persoonlyk te bezorgen, wordt herinnerd dat het Kantoor ge vestigd is in Coneordia op het Koorkerkhof. DE UITGEVER. Voor de vele bewyzen van deelneming, onder vonden by het overlyden van onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder JANNA HOLLEBRANDSE, weduwe van K. Wir- lemaker betuigen wy onzen hartelyken dank. Uit aller naam ADRI AAN WIELEMAKER# Koudekerks 10 Juli 1899.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1899 | | pagina 3