EEN BRIEF Manufacturen. Officiëcle Berichten. Advertentiën. Firma II. II. ALKEMA AAN U EN MIJ, l'RIJS 10 CENT. onderwas zooveel mogelijk worden besnoeid; de publieke eerbaarheid zooveel mogelijk worde bevorderd, en bij alle voorkomende zaken ge vraagd worde, wat eischt God in zijn Woord En daarom is het een daad van onverant woordelijke ontrouw en van openlijke minach ting voor de ordinantiën Gods als ook maar iemand, in wiens harte de vreeze Gods is, zou nalaten zijne stem uit te brengen op de can- didaten der anti-revolutionaire party de heeren W. A. de Rucke, Wisboom Versteeg en Mr. de Veer. Waar voorts van liberale zijde een argument gemaakt is tegen de verkiezing van den heer van Dunne, dat hy plaatsen nam in de kerk en begon op te gaan om Gods Woord te hooren, zal dit wellicht voor de waarheidsvrienden onder de kiesgerechtigden in district I een prikkel zijn, om het uitwerpen van dezen af tredende te helpen weren. Vinde dit ernstig woord plaatsEn als ge een vriend of buurman hebt, die in gevaar is om een daad van minachting voor de ordinantiën Gods te plegen door zyn roeping te verzaken, o, zeg dan niet bij uzelven ben ik mijns broeders hoeder, maar laat hem dit stukje lezen. En God zegene ook die broedertrouw. Dr. W. Generale Synode van Groningen. De meeste Provinciale Synodes zyn gehouden* Zy hebben heur voorstellen vastgesteld en hare afgevaardigden gekozen. Onder deze laatsten vonden we de predikanten B. van Schelven en W. Breukelaar voor Noord-Holland, J. van Andel en Rudolf voor Zuid-Holland, Hoekstra en Not- ten voor Gelderland, Dr. van Goor en Dr. Honig voor Utrecht, Van der Velden en Mulder voor Brabant, Hessels en oude Bavinck voor Overijssel met prof. Wielenga als ouderling, Dr. H. H. Kuyper en de Geus voor Friesland. Bos en Westerhuis voor Groningen en Noor dewier en Dijkstra voor Drenthe. De voorstellen zyn over 't algemeen gesteld in zeer bezadigden toon, alleen Overyssel is volbloed militant, waar het vraagt aanneming van het Voorstel-Bavinck, althans wat aangaat de benoeming der Hoogleeraren door de kerken zelve en er aan toevoegt„Mocht het evenwel blyken, dat voor de aanneming van het Voor stel-Bavinck de noodige stemmen-meerderheid" (dat is de helft plus 1, partijstryd op haren en snaren in plaats van Gereformeerd-pogen tot verkrijging van eenparig advies„ontbreekt, dan is subsidiair haar voorstel, dat de Generale Synode maatregelen neme om de flnantieele positie der Theol. School afdoende te regelen, zoodat haar voortdurend bestaan gewaarborgd zij!" 'tls byna een angstgeroep. Brabant komt in den gedachtengang van een veelbesproken artikel, welks plaatsing wij waag den, „de Gen. Synode besluite den bestaanden toestand te bestendigen, totdat principieele een heid van inzicht verkregen zij." Utrecht komt met een amendeering van de conclusies van het Rapport in zake de tucht over de Doopleden geheel in den geest onzer Zeeuwsche Synode. N. Holland zoekt ontwikkeling van 't diaco naat. Dijkstra's critiek op de voorgestelde Zen dingsorde krygt van verschillende kanten steun. De eërste twee weken zullen we prof. Kuyper moeten missen, doch prof. Rutgers hoopt dadelijk present te zijn. Ds. van Andel, die praeses was der Synode van Dordrecht, hoopt in de bidstond voor te gaan. Wat zal het een belangryke Synode zijn. Dr. W. De uitvaart van Ds. de llaas. In volle kracht des mannelijken levens ont viel ons een onzer invloedrijkste predikanten, onze geliefde vriend en broeder Willem Jacob de Haas. Op onze Middelburger synode zat hy als scriba voor aller oog. Hij was een goed krijgsknecht van Christus en een vredemaker. Hij diende de kerken jaren lang als curator der Theol. School en gaf de sociale Schriftbeschou wingen in Patrimonium. Aan zyn groeve spraken o. a. de curatoren Doorn en Nyens, de professoren Bavinck en Biesterveld en ook de Bondsvoorzitter Kater, terwyi Ds. Oosten, als zwager des overledenen, namens deïamilie bedankte. Ook wij eeren de nagedachtenisse van dezen doode, wiens sterfbed zeldzaam liefelyk moet zijn geweest. In Gelderland hebben wij met groote aan genaamheid samengewerkt en met diepen weemoed plengt ook ons oog den trouwen vriend een traan. Dr. W. Snut. Ook hier in Middelburg werd onlangs op han den gedragen een vreemde Zendeling, die hier verscheen onder den luid-klinkenden titel Prins Pandian. Reeds spoedig kraakten er over die prince ly kheid vreemde nootjes. Ds. Winckel publiceert nu in de Heraut de inlichtingen van Dr. Chamberlain, die met groote eere 40 jaren als zendeling der Hollandsche Gere- form. Kerk in Englsch Indië werkzaam is on- der dePariah's. Deze schrijft„Pandian 's arbeid is gering en Zyn aanspraak op den titel prins ongerijmd. Het is de algemeene opinie, dat het grootste gedeelte der gelden, die hij ontvangt, gebruikt wordt voor zyn persoonlijk onderhoud op een voet, die voor hem wellicht op een andere wijze onbereikbaar is Onze Middelburger vrienden hadden wel wat voorzichtiger mogen zijn met hun Prins O, die grootheid W. Zending. Ds. Huysing is in betrekkeiyken welstand in 't vaderland teruggekomen en Ds. Wyers heeft 't beroep naar de kerk te Batavia aangenomen. Op de Generale Synode der Geref. Kerken in Nederland te Groningen te houden, zullen als rapporteurs optreden, onder meerVoor de zending op Soemba ds. Donner te Amersfoort voor de zending onder de joden ds. Van Aydel van Gorinchem, en ds. E. Kropveldvoor de zending op Midden Java ten noorden ds. F. Lion Cachet, uit Rotterdam, die tevens belast is met de ontvangst van de buitenlandsche afgevaar digden. Er zullen afgevaardigden komen uit Amerika, België, graafschap Bentheim. Beroepen te Winterswijk ds. W. Breukelaar te Halfweg; te Tzummarum ds. R. Smeding te IJselmondete Wommels ds. C. J. v. Bins- bergen te Loosduinen te Oud Loosdrecht ds. J. Bakker te Bunschoten. Aangenomen naar Ten Post door ds. N. Wol- denga te De Leeknaar Koevorden door C. Oussoren cand. te Amstelveennaar Nieuw Loosdrecht door ds. A. Bolwyn te Vlaardingen naar Sleen door ds. G Wiersma te Hyum. Bedankt voor Strijen door ds. J. H. Koerste Molenaarsgraafvoor Munnekezyi door C. Ous soren cand. te Kampenvoor Zuidland door ds. G. Ploos van Amstel te Wons. De kerkeraad der voormalige Chr. Gerefor meerde gemeente te Suawoude heeft zich tot de classis Leeuwarden der Geref. kerken ge wend met het verzoek hare leden en ambts dragers benevens den emer.-predikant Kreulen weder als zoodanig in de Geref. Kerken te willen erkennen. De classis besloot aan de Geref. kerk te Sua woude (door wier tusschenkomst het verzoek van den kerkeraad der Chr. Ger. Kerk met schuldbelijdenis wegens scheurmakerij aan de classis was doorgezonden) te antwoorden lo. met blijdschap vernomen te hebben dat de chr. geref. kerk van Suawoude weder tot de gemeenschap der geref. kerken wil terugko men 2o. dat ds. Rispens en ds. Kreulen na schuldbelijdenis door de classis en de kerk van Suawoude zullen worden erkend, de eerste als Dienaar des Woords, de tweede als emiritus- predikant by de Geref. kerk van Suawoude; 3o. dat twee gedeputeerden, dr. Kuyper van Leeuwarden en ds. Kooi van Bergum worden aangewezen om gedurende een halfjaar toezicht te houden op den Dienaar des Woords, de ker- keraadsvergaderingen bij te wonen en in alle voorvallende zwarigheden den kerkeraad van hulpe te zijn. ZENDINGSCHOOL. te Middelburg. Woensdagmiddag van 3 4 uur en van 5—6 uur in de Noorderkerk. AGENDUM van de vergadering der classe's Hertogenbosch te houden D. V. Woensdag 19 Juli e. k. des voorm. 91/2 ure, ter gewoner plaats. 1. Opening door den Praeses der vorige ver gadering. 2. Onderzoek der credentie-brieven. 3. Aanwyzing van het M 'eramen. 4. Lezing van de notulen. 5. Mededeeling van ingekomen stukken. 6. Rapport v. d. deputaten ter Part. Synode. 7. Rapport van de deputaten ter vaststelling van het classicaal ressort. 8. Voorstel-Tilburg inzake de coUecten voor de Zending. 9. Protesten. 10. Instructiën. 11. Regeling der vacature-beurten. 12. Onderzoek naar Art. 41 D. K. 13. Aanwyzing der roepende kerk. 14. Sluiting. Namens den kerkeraad te Sprang: C. Lindeboom, Praeses. G. Küupers, Scriba. Sprang, 4 Juli 1899. Classe Klundert. De kerkeraad van Zevenbergen, aan wien de saamroeping der e. k. Classicale vergadering werd opgedragen, bericht, dat deze gehouden zal worden op D. V. Woensdag 2 Augustus a. s. te Breda. Punten voor het Agendum in te zenden vóór den 20sten Juli a. s. by den eerstondergetee- kende. Namens den Kerkeraad voornoemd M. Ouendag, Praeses. G. Bax, Scriba. Verantwoording van Liefdegaven. ZENDING. Met vriendeiyken dank ontvangen voor de zending, uit het busje van T. V. f 5.816 van C. J. driemaandel. gift f 0.52 en bezorgd by Dr. Wagenaar f 1.00 Namens gecommitt. J. v. Aartsen Jr, Penningm. Met vriendelijken dank ontvangen bezorgd by Dr. L. Wagenaar: voor de halve stuivers ver- eeniging f —,65. I. de Wolff, Boekh. Vlissingen. De sneeuwbalcollecte, ten be hoeve van den bouw onzer kerk ondernomen, vond niet die sympathie en medewerking, als wy verwacht hadden, al was ook onze ver wachting niet hoog gespannen. Toch ontvingen wij liefelijke blyken van toegenegenheid en hulpvaardigheid in dezen uit vele plaatsen des lands. Alle te noemen gaat niet, Amsterdam en Middelburg en natuurlyk Vlissingen blyven niet onvermeld. De opbrengst, dezer dagen verantwoord, bedroeg f56.25. Mej. M. Hulsebos. Ondergeteekende betuigt door dezen zijnen hartelijken dank voor de bewijzen van belang stelling gedurende de langdurige ziekte en by het overlijden zyner geliefde vrouw CORNELIA SMIT ondervonden. G. FLAMAN. Middelburg Juli 1899. SOLIEDE PERSONEN, die het platte land bereizen, worden tegen September a. s. com plete STALEN-COLLECTIES MANUFACTUREN aangeboden. Conditiën aan te vragen bij te Harlingen. Verschenen bij K. LE COINTRE om ei to te bezorgen 't gewicht van d' inhoud duit' geen uitstel [zelfs tot morgen. Hy biedt de keus U aan van waar geluk [en smart De plaats voor hem bestemd is 'tHart. Deze brief geillustreerd met een negen-tal houtgravuren wordt na ontvangst van het be drag franco toegezonden.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1899 | | pagina 3