Officiëele Berichten. gingen. In de keurig ingerichte eetzaal zaten een honderd vrienden en vriendinnen aan, om na een voedzaam maal in een reeks van toas ten genot te smaken, welke dronken o. a. werden uitgebracht op de Koningin, den Rector Mag nificus, prof. Rutgers, de curatoren, de studen ten, de tweede generatie der professoren, die straks zal komen, de gasten uit Duitschland (pastor Kolfhaus) en America (reverend de Vries en rev. Page) en Prof. Bavinck. Ds. Littooy sloot den maaltyd met dankgebed. Dr. W. Een goede tijding. In den volgenden nazomer zal er op uitnoo- diging van Directeuren der Vrije Universiteit eene vergadering van belangstellenden worden gehouden om de vraag te bespreken of we niet tot stichting van een katheder zouden kunnen komen en aan de V. U. een Hoogleeraar in de Medische faculteit verbinden, die principieele studie ma kend en een enkel vak onderwijzend, de geloovige studenten der Stads-Universiteit tot mentor zou kunnen zijn. Waariyk, een goede tijding. W. Ja, hoe? Ds. Voorhoeve schryft in de Ev. Zondagsbode „Zooals het nu is in onze Kerk kan het op den duur niet biyven. Art. 11 van het Algemeen Reglement" (dat de handhaving der leer voorschrijft) „is een doode letter en dat mag niet. Er moet verandering komen. Maar hoe? Dit is de groote vraag En Ds. V. weet er blijkbaar geen antwoord op. Zeker, de afscheiding is glad mis en de do leantie deugt heelemaal niet. 't Kan ook zoo niet blyven. Het mag zelf niet. Maar hoe dan? Och, dreef die verlegenheid eens recht uit naar den troon der genade. En vergete ook ons gebed de achtergebleven broederen niet. W. Ds. W. J. de Haas, achtereenvolgens pridi- kant te Breukelen, Haarlemmermeer, Hattem en Kuilenburg, is op 46 jarigen leeftyd op zjjn patste standplaats overleden. Middelburg. Aan de school voor Geref. Onder wijs alhier (Hoofd dhr C. Weeda) is tot onder- wjjzer benoemd dhr C. de Neef, die deze be noeming heeft aangenomen. Vlissingen. Met den bouw der Nieuwe Mid delkerk worden goede vorderingen gemaakt. Reeds is men met het stukadoor- en schilder werk, zoowel in consistorie en kosterswoning als in het kerkgebouw zelve, druk bezig. Het heerlyke weer der laatste dagen en weken, waarmede ons de Heere zegent, is zeer bevor derlijk aan den goeden voortgang der werk zaamheden. Met verlangen zien wy de vol tooiing te gemoet. Hulsebos. De Gereformeerde Kerk te Gapinge daartoe op de Jongst gehouden Classes aangewezen roept by deze de Kerken der Classes op, om in Classes te vergaderen op Dinsdag 1 Augustus e. k. des voormiddags te half tien uuren, in de Gasthuiskerk te Middelburg Voorstellen enz voor de Agenda gelieve men voor 17 Juli in te zenden, aan den WelEerw. Heer J. Zijp, Actuarius, te Koudekerke. Namens de roepende Kerk voornoemd. J. de Voogd, Praeses. J. Wattel, Scriba. Vrouwepolder 26 Juni 1899. Na enkele weken van Spanning ontvingen wy van onzen beroe pen Leeraar de WelEerw Heer Ds. F. W. J. Wolf, predikant te Lopik het voor ons zoo ver- biydend bericht, dat ZEerw onze roeping heeft aangenomen. Bekrone de Heere dit besluit met Zy'nen zegen tot eer van Zyn Naam en zegen voor deze Gemeente. Namens de Kerkeraad Abr. Maas, Scriba. KORTE ACTA van de Provinciale Synode der Geref. Kerken in Zeelandgehouden te Goes den lste Juni 99 Art. 1. Na het zingen van Ps. 68 16 en lezing van Psf 45 opent Ds. A. Littooy de ver gadering met gebed. Art. 2. Hierna wordt de vergadering gecon stitueerd. Eén lid ontbrak, waarvan de Secun dus echter in de middagzitting tegenwoordig is. Art. 3 Het moderamen wordt samengesteld als volgt: Dr. L. Wagenaar praeses, Ds. R. W. de Jpng scriba, Ds. A. Littooy en Ds. R. J. v. d. Véen assessoren. Art. 4. De acta der vorige Prof. Synode worden gelezen, goedgekeurd en gearresteerd. Art. 5. Rapporten. a. in zake art. 49 D. K. O. h. in zake art. 19 D. K. O. Uit het verslag van den penningmeester blijkt dat de inkom sten voor de kas Ex. Bonis Publicis bedroegen met het saldo van het vorig jaar f 973.551/2, de uitgaven f502.10, saldo f 471.451/2. Besloten wordt aan een der vroegere alunne een schry ven namens de Syn. te zenden om getrouw de op zich genomen verplichting na te leven. c. Rapport van den Prov. quaestor. Uit dit verslag biykt dat de inkomsten bedroegen f 300, saldo van het vorig jaar f 467.03uit gaven f138 zoodat een saldo in kas is van f629.03. De begrooting voor het volgend jaar, door den quaestor ingediend, groot f300 wordt door de Synode goedgekeurd, terwijl besloten wordt, dat de classis Goes daarvan 15 pCt., de classis Axel 17 pCt., de classis Zierikzee 18 pCt., de classis Middelburg 40 pCt. en classis Tholen 10 pCt. betalen zal. d. Rapport over de Algemeene kas der Hulpbehoevende kerken van de classis Tholen, Goes en Axel waren voor dit loopend boekjaar nog geen bydragen ontvangen. e. Rapport over de Prov. kas tot ondersteu ning van Diaconiën der Geref. kerken in Zee land van behoeftige krankzinnigen, idioten, doof stommen te verplegen. Besloten wordt een zevental kerken, die niet gecollecteerd hebben, hierover te schrijven. f. Rapport over de Generale kas in zake art. 13 D. K. O. ontbreekt. g. Rapport van den curator der Theol. School. h. Rapport in zake de kas der verzorging van emeriti etc. in de Provincie Zeeland. In komsten f 627.90, uitgaven f 510.521/2, saldo in kas f 117.37 »/2- Art. 6. Komt in behandeling een protest van een Br. uit Serooskerke tegen een besluit van de classis Middelburg. Nadat deze Broeder in persoon gehoord is, alsook de toelichtingen van de classis Middelburg, besluit de synode op dit protest als zijnde van algemeenen inhoud niet in te gaan en zich te houden aan het be sluit der classis Middelburg. Art. 7. Wordt vervolgens door de synode in comité een protest van drie leden der ker keraad van Koudekerke behandeld. Art. 8. Voorstellen voor de Generale Synode. a. In zake 't rapport Bavinck-Rutgers be treffende de zoogenaamde Doopleden. Na bespreking van de voorstellen der classis Middelburg in dezen, wordt besloten aan de Generale Synode voor te stellen Bij de tweede conclusie achter de woorden „dit ook uitspreken" toe te voegen „na de classis te hebben gehoord." Als 4e punt aan deze conclusie toe te voe gen: Hiernevens is het, om niet van de eene ver keerdheid in de andere te vallen, tevens on misbaar a. om het beiydenis doen in de practyk van het kerkeiyk leven zeer nadrukkelyk aan het vieren van het H. Av. te verbinden b. even ernstig en trouw kerkelijk te be handelen de belijdende lidmaten, die stelsel matig het H. Av. verzuimen. Bij het slot-advies worde govoegd doch tot het afsnyden van ernstige en trouwe kerkgangers niet voort te varen voor en aleer deze uiterste remedie den steun heeft van de algemeene overtuiging. b. In zake opleiding. Na breedvoerige discussie wordt door de Prov.Synode het volgende voorstel aangenomen Omdat het bestaan van twee inrichtingen tot opleiding voor den dienst des Woords, de finan- tieele en wetenschappeiyke krachten versnip pert; de gemoederen in spanning houdt; het verschil in Theol. richting bevordert en daardoor de bevestiging van de vereeniging der kerken belemmert, berame de Generale Synode maat regelen, waardoor er eene gemeenschappelijke opleiding tot stand kome, en wel op de minst kostbare wyze, in de lyn van Dr. Bavinck's brochure terwyl niet ingegaan worde op het geen in het voorstel-Bavinck gezegd wordt om trent de Deputaten [der kerken, alsof die ook eenige zeggenschap zouden hebben over de an dere faculteiten en moeten zorgen voor het Hooger Onderwys in het algemeen. c. In zake de Theol. School. Op voorstel van den ourator wordt na eenige discussie besloten aan de Generale Synode voor te stellen Wanneer de contributieën en collecten niet mochten opbrengen wat noodig is om de Theol. School te verzorgen, dan schrijve de Generale Synode tweede collepte uit. d. In zake de zending. De Prov. Synode oordeelt, dat de kerken den arbeid op Soemba voortzetten, zoo mogeiyk versterken. e. In zake het Kerkblad. De Prov. Synode oordeelt, dat in zake het Kerkblad moet worden aangedrongen op zoo danige vereenvoudiging dat er voortaan alleen stukken in opgenomen worden van Deputaten der Generale Synode. f. In zake Emeriti. Tengevolge dat deputaten, ten vorige jare voor deze zaak benoemd, verzuimd hadden ty- dig de classes met hunne voorstellen in kennis te stellen en het niet doenlijk blijkt op de voor stellen van deputaten nu in bijzonderheden in te gaan, besluit de Synode ten slotte aan haar deputaten ter Generale Synode op te dragen hare instemming aldaar te betuigen met het vooorstel 'sGravenhage in 't algemeen. Art. 9. Behandeld wordt een schry ven van deputaten der Generale Kas voor Emeriti Pre dikanten, Predikantsweduwen en Weezen, waar in gevraagd wordt vóór 1 Juli a. s. opgave te doen van hetgeen over het tydperk 1 Juli 1899 tot 1 Juli 1900 uit de Generale kas wordt ver langd. Besloten wordt dat de quaestor hieraan vol doen zal. Art. 10. De aanvrage der classis Middelburg voor de kerk van Domburg om de gewone jaar- lijksche subsidie wordt toegestaan. In zake de aanvrage der classis Tholen voor de kerk van Tholen om finantieele ondersteu ning besluit de Prov. Synode voor één jaar flöO toe te staan. De aanvragen der verschillende classis om steun voor de verzorging der Emeriti etc. wor den toegestaan. Art. 11. Benoemingen Afgevaardigd naar de Generale Synode, de Dienaren des Woords: Primi. Secundi. A. Littooy, L. Bouma, Dr. L. Wagen aar, J. Hulsebos, en de ouderlingen: D. Mulder, J. P. van Harp, M. de Jonge Jz., J. Louwerse. Art. 12. Als curator voor de Theol. School wordt weder aangewezen Ds. A. Littooy, als Secundus Ds. G. W. H.Esselink. De overige depu taten worden gecontinueerd behoudens enkele wijzigingen. Art. 13. De volgende Prov. Synode zal D. V. den lsten Woensdag in Juni 1900 te Middel burg worden gehouden. Art. 14. De praeses sluit met dankzegging de vergadering. Namens de Prov. Syn. voornoemd R. W. de Jong, Scriba. Verantwoording van Liefdegaven. Vlissingen B. In dank ontvangen voor de Nieuwe Middelkerk een goud tientjevoorts voor de Zending f 0.50 en voor 's Heeren Loo f 0.50 en de opbrengst der Stuiver vereeniging (15 Juni) f 36.60, bij de huwelyksbevestiging 23 Juni: voor de nieuwe Middelkerk i 2.—, tien gulden onder de initialen J. P. E.voor de Zending (heidenpenning) van E. B. 52, J. W. 26 en L. W. 26 halve centenvoor de armen f2.-. Namens den Kerkeraad, C. P. I. Dommisse, Scriba. Idiotengesticht 's Heeren Loo Met vriendeiyken dank ontvangen van Mej. L. te D. f 0.50. K. le Cointre, Diac.-corr. Vlissingen B. Tot het ontvangen der zit plaatsen gelden over het afgeloopen kwartaal zal |D. V. worden zitting gehouden in de Be waarschool, Korenstraat Zaterdag, 1 Juli a. s., des avonds van zeven tot acht ure. De Boekhouder, J. Pelle. Ontvangen voor de Zending van A. J. v. d. Sluus te Drimmelen, 1900 postzegels. Raamsdonk, J. C. C. Yoigt. 26 Juni '99. CORRESPONDENTIE. Enkele berichten moesten wegens plaatsgebrek tot een volgend nummer overstaan.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1899 | | pagina 3