Terslag der Zendings-Conferentie, UNIVERSITEITSDAG, Officiëele Berichten. CORRESPONDENTIE. <onnen leven, ende dat niet alleen redelick maer bg anderen welgestelden kercken gebruykelyck is, dat de weduwen der affgestorvenen diena ren niet en werden geabbandonneert, nemaer eenighe recompense voor de diensten van hare Afgestorvene mannen genieten om haar en bare kinderen op te brenghen, dat het haar Ed. believe ordere hierin te stellen". 't Duurde echter jaren, eer de Heeren gun stig beslechtten. Waar we nu voorts ook zoeken vóór of na ontstaan van art. 13, nergens vinden we een arbeid der gemeente om nagelaten betrekkin gen van leeraars, die ze komen te verliezen, te steunen. Art. 13 leert daaromtrent niet slechts niets, doch bedoelt net 't tegendeel. De weduwen-zorg is provinciaal en classicaal. Later kent ze de grens van den „ring." Was ze oorspronkelijk classicaal door ambtge note! ij ke hulpvaardigheid of onderlinge verze kering, straks werd in de meeste provinciën van regeeringswege een kleinigheid geschonken, joch de grootste weldaad was het jaar van gratie. De eigen gemeente gaf niets. (Wordt vervolgd.) Dr. W. HL Zouden Zeeland en Noord-Brabant niet «aam een missionair predikant kunnen uit raden Deze vraag wordt ingeleid door ds. J. Zyp. Srreker vangt aan met korteiyk te wyzen op bet beginsel van uitzending. Duideiyk is vol gens de Schrift, dat de uitzending moet ge schieden door de plaatselijke kerk, geiyk blykt uit de uitzending van Barnabas en Saulus door de kerk van Antiochié. Aan het instituut is de Bediening des Woords en de bediening des Loops verbonden. Van de geïnstitueerde kerk moet dan de Bediening des Woords en de Be- diining des Doops onder de heidenen ook uit gaan. Nu tellen Zeeland en Noord-Brabant samen 53 plus 28 gelyk 81 kerken. En zoo komt referent in de tweede plaats tot de beantwoording der vraag: welke kerk als van zelf als zendende kerk is aangewezen? Natuurlyk Middelburg, üj is de grootste en finantieel de sterkste. De zendings werkzaamheid is daar nu niet van veel beteekenis. In A is het schier bladstil, in B is eeu weinig geritsel, in C worden de takken rede bewogen. De plaatseiyke gedeeldheid is iaar ook een groote hinderpaal voor de zen- iingswerkzaamheid, concordia res parvae cres- Eunt, d. i.Eendracht maakt macht. Maar zal men een missionair dienaar zen den, dan moet men daar ook den rechten man voor hebben, den man, die bereid is zijn arbeids veld hier, voor de heidenwereld ginds te ver wisselen. Die broeders zyn er wel, maar er noet ook eene roeping tot hen komen. Wan- :eer haar eigen dienaar tot de heidenen gaat, wekt dit in de Gemeente ook veel zendingsy ver. Zeijst, de kerk, waar Ds. Adriaanse vroeger ar beidde, brengt jaarlijks vier honderd gulden bijeen voor de zending. Bekwame dienaren, vooral doctoren, moesten gaan dienaren met weinige gaven kunnen hier in Nederland wel >!yven. Middelburg C brengt jaariyks f250 foor de zending byeenA en B samen pl.m. 125; indien zij vereenigd zijn, kunnen zjj ge makkelijk f750 samenbrengen. Volgens de be- pnselen en grondtrekken der zendingbehoort ^ne zendende kerk de helft van het benoodigd makttment minstens samen te brengen. Maar, Ut zal hier wel niet kunnen. Hoe moet dit lan gaan. Wel, de kerk komt dan om het «kort tot de classis, en verder tot de provin ce synode en zoo dit nog niet voldoende •elpt, dan worde de hulp van Noord-Brabant ageroepen. Er worde dan een voorstel gedaan a een zeker contract gemaakt, hoeveel iedere masse en kerk zal samenbrengen. Referent kwam nu in de derde plaats tot de TaagIs de finantieele kracht voldoende en, oo niet, kan zy nog versterkt worden Voor den missionairen dienaar is jaariyks 'oodig niet minder dan f2800. Naar matige tekening zou Brabant f1000 kunnen aan lengen, Middelburg f700, Vlissingen f200, *oes en Terneuzen ieder f100, dan bleef er 'oor de overige meer dan 40 Zeeuwsche ker- zen nog te zorgen voor pl.m. f700. De alge mene kas biyft daar, om te zorgen voor uit- nsting en uitzending (pl.m. i 2000). Dat deze tekening niet in de lucht hangt biyke hier- üt, dat Zeeland en Noord-Brabant nu reeds Acta Middelburg, blad*. T5. f 1700 jaariyks voor de zending samenbrengen. En hoe kan dan nu de zendingsy ver worden verhoogd? Door meer plaatselijke werkzaam heid. Vooral de kerkeraden moesten de zen ding methodisch ter hand nemen en o. a. ook zorgen voor verspreiding van lectuur. Er zyn reeds voorbeelden in onze kerken, die toonen, wat goede organisatie op dit gebied vermag. De kerk van Schiedam met 2425 ie den bracht in één jaar f 693 voor de zending byeen, Mydrecht met 600 leden f143. De handen dus aan de ploeg geslagen! Zouden Zeeland en Noord-Brabant niet saam een mis sionair predikant kunnen uitzenden Het antwoord luidt bevestigend. Zy kunnen niet alleen, maar zy moeten het ook doen. En zoo moet dan het laatste vraagpunt, dat zich de referent voorstelt tot de toelichting van zyn onderwerp, nameiyk: „Mag de huidige stand bestendigd worden" met een beslist neen worden beantwoord. Ten vorigen jare reeds is gezegdMiddelburg wordt vereenigd en gaat een missionair dienaar uitzenden. Een jaar verliep en nog zyn wy niet verder BroedersHet is meer dan tyd, nogmaals In de mogendheid des Heeren, de handen aan den ploeg! Praeses brengt nu den referent dank. Ook nu is er geen tyd voor debat. De conferentie wordt nu gesloten. Straks hopen wy elkander weer te vinden in de ure des gebeds. Op verzoek van praeses gaat Ds. S. de Jager voor in dankzegging, nadat op diens verzoek nog is gezongenGebed des Heeren, vers 3. Hulskbos. Dezer dagen ontvingen wij het 19e Jaarver slag van de vereeniging voor Hooger Onderwijs op Geref. grondslag, waarop wy later hopen terug te komen. Thans vestigen wy de aan dacht op het daarin voorkomende Program voor de a. s. die op 27 en 28 Juni a. s. te Middelburg zal worden gehouden. Dinsdag 27 Juni des avonds 7 uur zal een ure des gebeds worden gehouden in de Noorderkerk, waarin als voorganger zal optreden Ds. P. J. W. Klaarhamer van Utrecht. Op Woensdag 28 Juni zal de algemeene ver gadering gehouden worden van des morgens 9 uur tot des namiddags te 1 ure in het Schut tershof (ingang Vlasmarkt), waar o. m. ook door prof. Dr. F. L. Rutgers zal worden ge sproken. De leiding van deze vergadering, alsook van de meeting is door HH. Directeuren opgedra gen aan Ds. B. van Schelven te Amsterdam. Des namiddags te 2 uur zal een openbare meeting met debat worden gehouden in het Schuttershof over de vraagOp wat wyze is eene Universiteit aan het Woord van God te binden In te leiden door Dr. A. Kuypei'. Voor entréé betaalt men 25 cents, doch leden en Contribuanten hebben gratis toegang. Des namiddags om 5 ure heeft een gemeen- schappeiyke maaltyd plaats in het Badhotel te Vlissingen tegen betaling van f2—. Deelne mers moeten hiervan vóór 23 Juni kennis ge ven aan den Heer Mr. P. Dieleman, Singelstraat te Middelburg, door wien tevens op verzoek vóór 18 Juni en met opgave van maatschappelyke positie, voor zooveel mogeiyk, wordt zorg ge dragen voor logies by Vrienden. Zy die als leden of begunstigers wenschen toe te treden kunnen hiervan aangifte doen aan het locaal voor den aanvang der vergade- ring of by een der leden van de Regelingscom missie, die bestaat uit de Heeren Ds. A. Littooy Eere-voorz., Dr. L. Wagenaar voorz., Mr. P. Dieleman Secr., C. Verhage, Ds. L. Bouma, K. Ie Cointre, C. J. Huvers, J. Janse, K. J. de Kos ter, A. J. Remyn, B. de Die Bzn., te Oostburg, Ds. G. W. H. Esselink, Zierikzee, J. F. Heems kerk, te Sas v Gent, Ds. J. Hulsebos Vlissin gen, M. Noordyke te Coiynsplaat, Ds. R. J. v. d Veen te Goes. In plaats van wyien Mejuffr. H. C. Scheurer is benoemd tot directrice van .Eudokia", ge sticht voor lijders van chronische ziekten te Rotterdam, Mejuffr. M. E. van Hoytema, ad- junkt directrice in het Diaconessenhuis aldaar die deze benoeming heeft aangenomen. Ds. J. C. Sikkel hoopt D. V. Zondag 30 Juli des avonds te zes ure in de Westerkerk te 's Graven hage afscheid te nemen van de Geref. Kerk aldaar en Zondag 6 Aug. des avonds te zes ure in de Keizersgrachtskerk te Amster dam te worden bevestigd door Ds. J. Karsen en op Woensdag 9 Aug. in de Keizersgrachts kerk zyn intrede by de geref. Kerk alhier te doen. Classis '8 Rertogenbosch. De kerkeraad van Sprang, aan wien de saam roeping der e. k. Classicale vergadering werd opgedragen, bericht, dat deze, zoo de Heere wil, gehouden zal worden op Woensdag 19 Juli e. k. te 's Hertogenbosch, des voorm. uur, ter gewoner plaats. Punten voor het Agendum gelieve men vóór 2 Juli e. k. toe te zenden aan den eerstonder- geteekende. Namens den Kerkeraad voornoemd, C. Lindeboom, Praeses. G. Kuijpers, Scriba. Sprang, 13 Juni 1899. Heinkenszand. J. 1. Zondagmiddag maakte onze Leeraar, met dank aan den Heere, die hunne harten hiertoe had bewogen, der Ge meente bekend, dat door wijlen den WelEdel- Zeergestr. heer Mr. J. C. R. van der Bilt, Oud- Lid der Gedeputeerde Staten van Zeeland, on langs alhier overleden, en diens echtgenoote Vrouwe J. C. van der Bilt, geb. van der Man- dere, in 1887 overleden, aan onze Diaconie is vermaakt, de som van vierhonderd gulden, ▼rij van successierechten. Moge dit goede voorbeeld, voor velen ook in eigen kring, een prikkel zijn om in hun tes tament ook den armen te gedenken. Verantwoording van Liefdegaven. Vlissingen B. In dank ontvangen voor de N. Middelkerkcollecte op het jaarfeest der Knapen vereeniging f 1.25. Namens den Kerkeraad C. P. I. Dommisse, scriba. Idiotengesticht 98 Heeren Loo. Met vriendelyken dankt ontvangen uit het busje van P. M. Boucherie f 21.50. van Mej. de L. f3-. K. le Cointre, Diak-Corr. ZENDING. Met vriendelyken dank ontvangenbezorgt by br K. le Cointre van Mej. de L. f 1— en Collecte Zendingschool Juni f 62i/2 Namens gecommitt., J. v. Aartsen Jr. ANTWERPEN. Met harteiyken dank ontvangen: Verzameld te Terneuzen, door br. J. Mul der f 55, Gift van N. N. te Fynaart 5,— Postwissel van K. te S5,— De laatst ontvangen gift dagteekent van 16 Mei. Zouden de broeders en zusters in Neder land nu waarlyk Antwerpen vergeten hebben Geve de Heere, dat we nog eens door vele giften worden verbiyd, opdat spoedig in het door ongeloof en bygeloof verduisterde Ant werpen eene geschikte vergaderplaats zy, waar het licht der Waarheid velen kan bestralen. Namens Deputaten, J. C. C. Voiqt, Penningm. Raamsdonk, 12 Juni 1899. Ontvangen voor de Zending van A. C. van Pelt te Moerdyk, 410 gebruikte postzegels. Raamsdonk. J. O. C. Voiqt. Diaconaal Hulpbetoon. De vergadering op a. s. Dinsdag is by Mevr. Wagenaar. Wegens plaatsgebrek moest het verslag van de Synode van Noord-Brabant en Limburg tot een volgend nummer overstaan.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1899 | | pagina 3