Adyertentiën. voeren tegen den duivel. En zy is geroepen are gaven ten nutte en ter zaligheid van den jaste gewillig en met vreugde aan te leggen, indeljjk spreekt hier ook luide de nood der eidenen, die ons, al is het onbewust, den nood- reet doet hooren,Kom over en help ons." p de vierentwintig millioenen heidenen en ohamedanen op Java telt men slechts enkele lissionaire dienaren. II. Is alzoo de eerste vraag toestemmend eantwoord, zoo moet thans de tweede worden esteld, luidendeWelke roeping hebben wy an nu?" Wy staan hier voor een ruim veld. Taar te beginnen en waar te eindigen Wy palen er ons toe, er op te wyzen, dat de aeping is rechtstreeksch en zydelingsch. Tot t eerste behoorthet brengen van Gods oord, de verkondiging van het Evangelie. Dit het hoofdwapen, de verkondiging van Jezus hristus en dien gekruisigd. Hieraan kan niet Eiioeg steun worden verleend. Voorts het zen en van mannen als Barnabas en Saulus, Be enaren des Woords, de beste dienaren. Een arm hart voor de zending te hebben alleen, niet genoeg. Het heidendom heeft ook zyne ikwame mannen en deze moeten worden be reden. Met waardeering van de opwaking, die er is, jo moet er toch meer vuur in de gemeenten n. Er wordt wat gedaan, maar lang niet ge- oeg. De zaak der zending moet aan de con- iëntién worden gelegd. Degelyk, duurzaam, ut moet de werkzaamheid zyn. Meer zydelings werkt de roeping door te be rderen dat medische hulp worde verschaft, er gezorgd worde voor onderwys, enz. Spre- er eindigt met er op te wyzen, dat het de leping is van de Dienaren des Woords, om wr Java te gaan. Die roeping moet aan de rsonen worden gebracht, opdat zy antwoor- m: Ziehier HeereUw dienstknecht hoort, :nd hem, waar Gij wilt. Voor het debat konden slechts weinige mi- uten worden afgezonderd. Hiervan werd ge lik gemaakt door ds. L. Bouma, die in hoofd- zeide„Indien alleen de beste predikan- in bruikbaar zyn, dan kunnen slechts enkele missionaire dienaren uitgezonden worden, r het is niet zoo, ook wel eenvoudige die ren kunnen voor de eenvoudige heidenen ge nikt worden. Hoe gezegend is de arbeid van ee eenvoudige Duitsche mannen helder van >ofd, wys van verstand, in de Minahassa op ;!ebes niet geweest Hierna vraagt dr. L. Wagenaar het woord. Lw. is gesticht en verkwikt, heeft evenwel ne vraag en die is dezeIs niet te uitslui- nd in de voorstelling van den referent de niing opgetreden? Rome zendt een gezel- hap, met verschillende elementen, die elkaar vullen en daarbij ook het leekenelement. wijst op zendeling werklieden als van Dij- p op Almaheira, die den eersten doopeling im geschonken Otto noemde naar O. G. Hel ing. Da referent verklaart zich nader. Hy wil k het een en ander. Men zoeke het evenwel i niet alleen in het leekenelement. Het debat wordt hiermede gesloten. Aan de de wordt gesteld punt II van het agendum. W^ordt vervolgd.) Hulsebos. Synode van Goes. -In blij broederlyke stemming werd onder tësidium van Dr. Wagenaar, die tot assesso- 1 Ds. Littooij en van der Veen verkoos en scriba Ds. de Jong naast zich had, de Sy- dé gehouden. De zaak-Koukerke werd in nden van deputaten gesteld. Een voorstel ombineerd uit wat Middelburg en Zierikzee tafel brachten in zake gezamentlyke oplei- faar Groningen werden afgevaardigd Ds. pooij en Dr. Wagenaar met de ouderlingen ''der uit Zierikzee en de Jonge uit Goes. In fe art. 13 kon geen bepaald voorstel worden ormuleerd. Ps. E. J. Siegers, pred. by de Geref Kerk te pessens, heeft zijn Emeritaat tegen 1 Aug. s. aangevraagd. ZEerw. heeft den hoogen dtijd^ van 77 jaren bereikt waarvan hy er ca 53 als bedienaar des Woords werkzaam js respectievelijk in de gemeente Marum flekerk en Lioessens. Willemstad 29 Mei 1899. Jongstleden Zon avond doorleefde de Kerk des Heeren aan plaats eene aandoeniyke ure. T°or eene groote schare, zoowel van hier als elder, was de Weleerw. Heer Ds. A. Schou ten Wz. voor het laatst als Herderen Leeraar dezer gemeente opgetreden. Naar aanleiding van Hebreen 3 5 en 6 hield ZEw. zyne afscheidsrede, waarin de gemeente nog op heldere wyze op de vastigheden van 's Heeren Woord gewezen werd. Nadat ZEw. met hartelyke toespraken zege nend afscheid genomen had, was Ds. J. A. de Vries van Fy'naart de tolk van kerkeraad en gemeente om den scheidenden leeraar 's Hee ren bekwaammakende genade ook in zyne nieuwe gemeente toe te bidden. Staande zong de gemeente haren scheiden den leeraar Psalm 121 4 toe, waarna Ds. J. D. v. d. Velden van Klundert ook nog de beste wenschen voor den vertrekkenden ambtsbroeder uitsprak. Den Heere dankend voor wat Hy ons zeven jaar in dezen Dienaar des Woords schonk, is het de hartelyke bede des Kerkeraads, dat zjjne Bediening ook in de Kerk van Rozenburg eene eere van Christus moge zyn. Vervulle de Koning der Kerk spoedig de ledige plaats in ons midden met den man Zyns Raads. Namens den Kerkeraad S. Vermolen, Scriba. P. S. Tydens de vacature is het adres dezer kerk by den Scriba. Beroepen te Zuidwolde en te Westerlee A. v. Dijk cand. te Nieuwerkerk aan den IJsel; te Oostzaan C. Oussoren, cand. te Kampente Sleen ds. G. Wiersma te Hyumte Zuidland ds. G. Ploos van Am stel te Wonste Schip luiden ds. G. H. van Kasteel te Oppenhuizen. Aangenomen naar Zuidbroek door F. H. Boer- sma cand. te Kampen. Bedankt voor Arum door ds. A. Schaafsma te Boornbergumvoor Delft door ds. G. Wie- linga te Katwyk aan den Rynvoor Westerlee, Vyfhuizen, Lutjegast en Blokzyl door F. H. Boersma cand.voor Middelstum door ds. N. G. Kapteyn te Leerdamvoor Schipluiden door ds. G. H. van Kasteel te Oppenhuizen voor Jutryp door ds. H. M. Dethmers te Paesens. Voorwaardeiyk aangenomen naar Vrouwe polder door Ds. F. W. J. Wolf van Lopik. Het bericht in andere bladen voorkomende als zou ZEerw. hebben bedankt is onjuist. Te Kampen slaagde voor het semi-candidaats- examen de heer W. A. Willemse, van Tholen. Zondagvoormiddag werd ds. J. Visser, beroe pen van Ierseke, te Rotterdam bevestigd door ds. Landwehr hiet eene leerrede naar aanlei ding van 1 Petrus 5 vers 2 tot en met 4. Des avonds deed de bevestigde intrede met een predicatie naar aanleiding van 1 Cor. 2 vers 7. Ds. G. Wielenga te Katwyk aan den Rijn, heeft den kerkeraad van Rotterdam op medisch advies verzocht hem van zijn beroep tot predi kant bij de geref. kerk te Batavia te ontheffen, aan welk verzoek de kerkeraad gehoor gaf. Donderdagmiddag is te Dedemsvaart overle den de heer ds. A. J. Abels, sedert 1 Maart 1897 emeritus predikant van Zuidwolde. Als oudste dienstdoende dienaar der gereformeerde kerken was hy eenige jaren te voren door H. M. de Regentes geridderd geworden in de orde van Oranje Nassau. De overledene behoorde tot de oude garde trad op 19 Febr. 1843 in functie en was onaf gebroken 54 jaren lang werkzaam in de be diening eerst te Zevenhuizen en De Leek (Gr.) daarna (1863) te Dalfsen en sedert 14 Juli 1889 te Zuidwolde. Schitterende kanselgaven had hij niet; hjj herinnerde hierin aan ds. Simensemaar hy muntte uit door groote werkkracht en werk zaamheid en werd bij vriend en vyand ge acht. Een ziekbed heeft hij niet gehad. Jongst leden Donderdag zou hij even achter het huis gaan in den tuindaar hij wat lang wegbleef ging de meid hem roepen om koffie te drinken en vond hem dood in de schuur. De deelneming is algemeen, doch ook van dezen ruim 80 jarigen ontslapene mag gelden dat hy rust van zyn arbeid want gyne werken volgen met hem. Verantwoording van Liefdegaven. vangen, gevonden in de Collecte Noorderkerk f—50. Namens gecomm. J. van Aartsen, Jr. Arnemuiden: Weer werden we verbiyddoor een zuster uit Koudekerke, die onbekend wenscht te biy ven, door eene gift van f 2,50 ter tegemoet koming voor de overkomstkosten van Ds. Boey- enga uit Noord schar woude de eerstondergetee- kende stolt zich gaarne bereid dergeiyke gif ten dankbaar in ontvangst te nemen, ook van de Broedersde behoeften zyn vele. Namens den Kerkeraad: P. Boone Pz., Praeses. P. Boone Cz., Scriba. Met harteiyken dank ontvangen door Mej. Verhage, van Mej. de V. fL— Diaconaal Hulpbetoon. Met vriendelyken dank ontvangen, gevonden in de Collecte Noorderkerk Uit dankbaarheid fl.— alsv. voor Kerk en Armen f2.50. i. de Wolff, Boekh. Vlissingen B. In dank ontvangeneen dank offer voor de nieuwe middelkerk f5.— en voor de armen f5.—. Namens deD kerkeraad M. N. Baert, sub.-scriba. Vlissingen B. Vergadering van manslidmaten ter kennisneming van de rekeningen over 1898 van de kerk, de diaconie, het weezenfonds, het suppletiefonds en de Zending, Maandag, 5 Juni, des avonds te acht ure in de Bewaarschool, Korenstraat. Namens den kerkeraad M. N. Baert, sub.-scriba. ZENDING. Door gecomm. tot de Zending in dank ont IdAotengesticht 98 Heeren Loo. Dezer dagen mochten wy nog een paar aan- deelen ieder van f500— plaatsen in de nieuwe 4 p. Ct Geldleening ten behoeve van de uitbrei ding der stichting. Gaarne bevelen wy deze zaak verder aan by hen die door den Heere met kapitaal en goe deren gezegend zyn. Zoo juist is het wat het Bestuur hier over dezer dagen schreef Het is ons een oorzaak van blydschap, dat wy thans onze geldleeningen met vrymoedig heid kunnen aanbevelen. Daar zyn helaas, nog altyd christenen, die gaarne speculeeren en met eene matige rente niet tevreden zyn. Dezul ken nemen natuurlyk geen aandeel in onze leening. Of zij er echter altyd beter aantoe zfin, is een andere vraag. Wij gelooven, dat velen bitter teleurgesteld uitkomen. Waarom schenkt men allerlei maatschappyen in den vreemde, toch meer vertrouwen, dan een arbeid op het gebied der christelyke barmhartigheid, als de onze? Telkens toch ondervindt men het, dat de schoone voorspiegelingen van der gelijke maatschappyen niet vervuld worden. Men zie eens de koers der aandeelen in Ameri- kaansche en andere Sporen b. v. Meer dan de helft wordt er soms op verloren, indien zy al niet geheel en al waardeloos worden Men zoeke het wat minder in den vreemde, maar steune liever met zyn geld den arbeid in 's Heeren Koninkryk. K. le Cointre, Diak-Corr. CORRESPONDENTIE. De predikanten-conferentie en de prov. Synode vroegen deze week al mfin beschikbaren tijd. Het is daarom dat ik voor onze Kerkbode niets kon leveren. Littooij. i i Heden overleed onze veel geachte catechiseer meester den Heer MARINES A. LANTSHEER, in den ouderdom van 82 jaren. Middelburg, 30 Mei 1899. Eenige leden van de geref. Kerk, voorheen bediend door nu wijlen onze van God geroepen Leeraar Ds P. VAN DUKE. Voor de talryke blaken van belangstelling, zoo van hier, als van elders ontvangen, ge durende de ziekte en het overly den myner geliefde Echtgenoote, betuig ik mynen oprech ten dank. I. DAANE. Vlissingen Juni 1899.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1899 | | pagina 3