Officiëele Berichten. Veenatra uitgenoodigd worden om bij de eerste opening een woord tot de jongelingschap te richten. Van half twee tot half drie pauseeren wij. Dan hoopt Dr. Wagenaar de beloofde openings- rtde uit te spreken, en wel overGeestdrift waarop, terwijl 't bestuur wordt aangevuld, een 6 tal punten in bespreking zal worden gebracht. Ie door A Schippers te Middelburg de bonds- boekhandel. 2e, door een der broederen uit Zierikzee, wat onze G. J. Vn kunnen doen voor onze militai ren. 3e, door een vriend uit Koudekerke, een voor stel in zake den bondsdag. ie, door N. J. Bastmeijer uit Bruinisse, een idem inzake reiskosten. 5e, door A. S. J. Dekker uit Goes, een dito inzake twee propaganda vergaderingen, terwfll Zierikzee nog inlichtingen wil hebben orer de reorganisatie onzer ringen. Het slotwoord zal gesproken worden door Ds. L. Bouma, den ouden vriend der jongelingen van over de Scheldeden huidigen vriend der jongelingen in Middelburg. Vlissingen zal zeer gastvrij zyn. Men schrijve slechts aan J. Maquelin, Scheldestraat. 't Slot-mement is half 6zoodat ook de Schou wenaars en Duivelanders desverlangd 's avonds nog kunnen thuiskomen. De organist zal zorgen, dat hij 't Bondslied kan accompagneerende Zeeuwen, dat ze 't zullen kunnen zingen, met bezieling. 'tKan een goede dag zijn. Geve de Heere ons een tiende deel van wat op Seinpost geno ten werd. Laat er by niemand laksheid zijn. Het jonge leven kenne geestdrift. Dien te wek ken is niet het geringste doel van een Bonds dag in 't groot of in 't klein. Dr. W. Ds. Klaarhamer aan 't woord. In de Utrechtsche Kerkbode schrijft de oude Klaarhamer zijn gedachten neer over 'tvoor- stel-Bavinck. Enkele opmerkingen zijn ook o. i. zeer ter snede. Eerst deze „De gereformeerden, die behoorden tot het kerkelyk instituut, dat uit de reformatorische actie van 1834 ontstond, gevoelen het meest voor de Theologische opleidingsschool te Kam pen. Dit is hun Schooldie hebben zy lief uit allerlei oorzaak. Daarvoor bidden zij 't makke lijkst. Daarvoor ijveren zij 't liefst. En voor zij door de meerderheid in het getal dit kunnen, beroepen ze liefst een aan die School gevormd (Dienaar of) Candidaat. Men kan hiervoor die broeders en zusters niet te hard vallen. Maar zoodoende belichaamt zich langs zoo meer in deze school de voortzetting hunner traditiën van hun vroeger kerkelijk leven. En hiervan gaat de school zelve de gevolgen ondervinden. Tot hun curatoren worden by voorkeur en in meerderheid benoemd, mannen, die vroeger behoorden tot het instituut van 1834 en bij benoeming van hoogleeraren wordt ook op deze •qualiteit allereerst gelet. Zoo blijft '34 voortleven, juist in die moment- tele en eventueele eigenaardigheden, waarin het niet moest voortleven." Wat is die zielkundig juist Ook vreest Ds. K. terecht voor een reactie der mannen van '25 t. o. v. de Vrye Univer siteit. En daarom dient men van buitenzijden er op bedacht te zijn. hoe dit kwaad te keeren en uit deze moeilykheid te geraken. De moeilijkheid is hier groet. Want „eene Universiteit heeft haar eigen aard en leven en doel. Eene opleidingsschool heeft ook haar eigen sard en leven en doel. En die eigen aard en leven en doel is niet eender \u Nu wordt 't gevolg van de benoeming van Prof. B.'s voorstel dat de Universitaire studie der Theologie wordt prysgegeven. En daarom acht Ds. Klaarhamer 't natuurlijk onaanneme lijk." Dr. W. Tweetal te Winterswijk ds. W. J. de Haas te Kuilenburg en ds. H. te Velde te Varseveld tc Grootegast ds. S. Datema te Vryhoeve Capelle sa ds. T. Kramer te Monster. Beroepen te Zuidbroek F. H. Boersma cand. te Kampente Vinkeveen C. Oussoren cand. te Kampente Blokzijl en te Lutjegast F. H. Boersma cand. te Kampen; te Doornspyk ds. C. S. Boss te Middelharnis te Epe ds. J. J. Bajema te Randwyk. Bedankt voor Ee door ds. E. Prinsen te Oost- wold voor Veenwoudsterwal door dr. B. Wie- linga cand. te Kampen. Uit een oude psalmberijming. Ik was in angst en kommernis, De Moord-trompetter klonk, Het dreigend ijzer blonk 'kZag na 'tgebergt' om hooge Met hulp-verwachtend' ooge. Doe ik als een dolend schaapken afgegaan van ['t rechte pad Ongewisse gangen dede en verkeerde wegen [trad, Bracht Hij als een trouwe Herder, bracht Hy [mijne voeten wêer Op des levens rechte straten om Zijns Naams [hoogwaarde eer. Met kleed'ren, die de naald bevalliglijk door- [dwaald heeft, En een geleerde hand met zyde en goud [bemaald heeft, Is z' aangedaan, die nu als Bruijd en Koningin Met haren Joffrensleyp geleijd wordt tot U in Wat winden dat er ruijschen, wat regen dat [er plast, Het hooge Huijs van Zion staat onbeweegt en [vast. De hooggetopte bergen zijn als een vaste [schans. Rondom Jeruz'lem henen, geen vyand heeft [er kans! Uit wélke psalmen zijn dit verzen Dr. W. VERSLAG van de vergadering der Classis Klundert, gehouden te Klundert op 2 Mei 1899. De vergadering door den praeses Ds. W. Kapteijn op gebruikelyke wijze geopend zijnde, worden na goedkeuring der credentie-brieven benoemd tot assessor Ds. A. Schouten en tot scriba Ds. M. Ouendag. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. Onderscheidene rapporten worden uitgebracht en goedgekeurd, waaronder ook dat in zake de losmaking van Ds. Schouten met het oog op zyn aanstaand vertrek naar de kerk van Rozenburg. De voorgestelde regeling der „korte predi katie" wordt met eenige wijziging aangenomen. Ds. Kapteyn heeft de e. k. vergadering de „korte predikatie" te houden. Een ingekomen missive van buiten de Clas sis wordt ter kennisse der vergadering ge bracht. In tal van deputaatschappen hebben nieuwe benoemingen plaats. Breda en Willemstad worden aangewezen als kerken voor approbatiën en losmakingen. Tot by woning der e. k. Prov. Synode worden benoemd primiD.D. v. d. Velden en Kapteijn en de oudl. L. Punt en J. Maris Az. secundiD.D. de Vries en Voigt, en de oudl. W. Zijlmans en A. C. van Drimmelen. Tot consulent voor Willemstad wordt aan gewezen Ds. de Vries. De regeling der vacaturebeurten en der te houden collecten zal door den quaestor gepu bliceerd worden. Met het oog op het uitgebrachte kerken- visitatie-rapport wordt van art. 41 K. O. alleen de laatste vraag gedaan. Besloten wordt voortaan de afkondiging der te houden kerken-visitatie facultief te stellen. Aan Moerdijk wordt weder de gewone steun toegezegd. Een voorstel van de kerk van Dinteloorden het bekende voorstel van classis 's Gravenhage in zake art. 13 K. O. in bespreking komend, beslist de classis aan de Prov. Syn. voor te stellen de nog zoo kort bestaande regeling in zake de uitvoering van genoemd artikel voor alsnog onveranderd te laten. In bespreking kamend een voorstel betref fende het Geref. Gymnasium en het bekende voorstel Bavinck, wordt besloten het vol gende ter Prov. Syn. te zenden tde classis vernemende dat inzake de oplei ding niet alleen meer licht ontstoken wordt, maar ook in de beschouwingswijze meer eenheid komt, adviseert de meerdere vergaderingen, die geroepen zijn deze zaak te behandelen, niet door ingrypende besluiten de organische ineenvloeiïng te schaden." Naar aanleiding van een voorstel van de kerk van Antwerpen zal het navolgende op het agendum der Prov. Synode worden gebracht „de Synode verzoeke de Generale Synode om de kerk van Antwerpen overeenkomstig haar eigen begeerte bij de classis Dordt te doen inwonen." De benoeming van Dr. L. Wagenaar in de plaats van Ds. J. H Feringa tot Deputaat om den y ver voor de zending in de kerken van het zuiden aan te vuren, zal ter kennisse der Ge nerale Synode worden gebracht. In behandeling komt een bezwaarschrift van uit een der kerken, wat aanleiding geeft tot het benoemen van een commissie. De onkosten worden verrekend en rapport desaangaande uitgebracht. Zevenbergen wordt aangewezen als roepende kerk voor de eerstvolgende vergadering, te houden D. V. Woensdag 2 Augustus te Breda. Aan het eind der vergadering wordt door den praeses op hartelyke wijze aan Ds. Schou ten den zegen des Heeren toegewenscht op den arbeid in de kerk van Rozenburg, en wordt door Ds Schouten op even hartelyke wijze af scheid genomen van de kerken der classis Klundert. Nadat gezongen is Psalm 81 12 wordt de vergadering met dankzegging door den praeses gesloten. Namens de Classis, M. Ouendag, Scriba. Verantwoording van Liefdegaven. Met hartelyken dank ontvangen van Mej. A. en M. 1 gulden, van Mej. N. 60 cent, van Mej. B. 25 cent maandelijksche contributie. De Zusterkring. Gereformeerd Onderwijs te Middelburg. In dank ontvangen uit de collecte Noorder- kerk" voor het tekort f 1.— J. A. Vertregt, Pen nr. Idtotengesticht 9s Heeren Loo. Met vriendelijken dank ontvangen uit het busje van de zusjes Johanna en Adriana de Bokx f 8.901/2. K. le Cointre, Diac.-Corr. ZENDING. Ontvangen uit het busje van Joh. en Jac. Vermeulen f2.36 alsmede 2000 gebruikte post zegels. Collecte Zendingsschool f0.58. J. J. v. Aartsen, Jr. Pennr. Vlissingen B. In dank ontvangen voor den bouw der nieuwe kerk de som van honderd gulden, voor het ameublement der kerk f 1.— en voor het tekort der school fl.— Namens den kerkeraad C. P. I. Dommisse, Scriba. CORRESPONDENTIE. Aangezien lo onzerzyds is aangetoond, dat 'tin uitzicht gestelde gravamen tegen art. 53 der K. O. geen grond vindt in Schriftuurlijke argumentatie2o een debat, dat te lang duurt, verdriet, in 't byzonder als het gaat over een punt van de tweede of derde orde, en 3o er gevaar ontstond, dat in plaats van over een zaak, over persoonlijke hoedanigheden getwist zou worden zullen wy althans in den eersten tyd dit geschilpunt laten rusten en ook over het Feminisme d. i. de beweging der geesten, die aan de vrouwen gelyke rechten met de mannen wil geven, op welke lyn ook 0. i. het kerkelyk stemrecht der zusteren liggen zou zullen wij voorloopig maar niet verder handelen. Dr. W. J. te 'sGr. Wij hebben indertijd uw stuk „Na 50 jarengeplaatst en aan hen, die er tegen wilden opkomen, gelegenheid geboden, om dit le doen. Hiervan is toen gebruik ge maakt door K. Hiermede meenen wij aan het hoor en wederhoor te hebben voldaan en dus uw nogmaals„Na vijftig jarenniet te moe ten plaatsen. Redactie.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1899 | | pagina 3