Offlciëele Berichten. BOEKBEOORDEELINQ. Een Kflkje op Snawoude. De Conferentie wordt Dinsdagmorgen om 10 uur in de Noorderkerk te Vlissingen geopend yan half een tot tweeën is 't pauze. De na- middagvergadering duurt van tweeën tot half ^Meldde de vorige Kerkbode, dat Dr. W. han delen zou over verweerde armen, de slimme lezer zal zeker begrepen hebben, dat dit een malle drukfout was en wel raden, wat er staan moest. Op Hemelvaartsdag is 't weer een soort Ckts- Derwaarts deputeeren al de Kerkeraden, doch zoo mogeiyk komen alle ambtsdragers. Verleden jaar waren er kerkeraden in vollen geile aan wezig en ztf hebben er geen spy t van gehad Dat zullen ze ook nu niet hebben, want de vergadering belooft belangrijk en gezellig te zyn. 3dangrijk omdat in debat zullen worden ge bracht door drie bekwame Referenten drie rikkende punten. Ds. C. B. Schoemakers zal in 't licht stellen onze roeping tegenover de Heidenen. Ds. L. Bouma zal het eigenlijk doel en het hoog belang aangeven van de Medische Zending in't gemeen en Scheur er's hospitaal in 't bij zonder, en het débat zal wel de groote vraag niet ontloopen, in hoever de oprichting van 't Hospitaal te Djocjocarta verband houdt met he: kiezen van ons Missionair uitgangspunt op Midden-Java. En dan komt Ds. Zyp om ons toe te lichten en op de consciëntie te leggen de zeer gewich tige vraagZouden Zeeland en Noord-Brabant saam niet een missionair predikant lfunnen uitzenden Ieder referaat duurt hoogstens een half uur en dan volgt er een half uur debat. Zoo vliegt de middag van 2—5 om 1 Gezellig zal 't samen zijn wezen, omdat de zuster-vereeniging Scheu- rers-Hospitaal met de broederen samenwerkt. Op haar verzoek is bepaaldelyk punt 2 zoo ge nomen. De zusters, die voor 't Hospitaal wer ken, zullen dan ook ais een eenig - ik had haa-s: gezegd man, maar dat gaat niet als een aaneengesloten phalanx opkomen en vel licht een harer schoone zendingsliederen doen weerklinken. Des avonds om half zeven is er bidstond, waarbij Ds. J. Gommer en Dr. L. Wagenaar hopen voor te gaan. Waardeere ons christenvolk dezen arbeid zijner leeraars en geve de Heere deze poging tot verryking van den arbeid tot en het gebed foor de Zending onder den heiden en mahome- daan. Dr. W. Dr. Wagenaar verzet de catechisaties van a. Dinsdag 1—3 op Woensdag, dezelfde uren. ZENDINGSSCHOOL n de Noorderkerk te Middelburg, Woensdag smiddag van 3—4 uren en van 5—6 uur. Arnemuiden. Onder leiding van Ds. A. Dek- ters te Yeere is in overeenstemming met de uitspraak der gemeente door den kerkeraad tot ierder en leeraar alhier beroepen den WelEerw. ïeer Ds. J. Boeyenga van Noord-Scharwoude. Dat de Heere het hart van Z.Eerw. neige noge om tot ons over te komen is de wensch fan kerkeraad en gemeente. Namens den kerkeraad P. Boone Pz., Praeses. P. Boone Cz Scriba. Omicale Vergadering van Middelburg, gehou den in de Gasthuiskerk, Dinsdag 2 Mei. In plaats van ds. v. d. Hoorn, wegens ziekte en zijnent verhinderd, opende ds. Littooij het samenzijn en nam ds. Hulsebos 'tpraesidium waar. Scriba was ds. Dekker, assessoren, ds. Bouma en ds. Zjjp. Voor het eerst was als lid Ier vergadering tegenwoordig ds. Visser van lostkapelle, wien de praeses met een kort woord lanelijk welkom heette. In den voormiddag werden de gewone werk zaamheden verricht en voorkomende zaken, zia: regeling der vacatuurbeurten enz. afgedaan. )ok werden afgevaardigden benoemd ter aan gaande synode v. Zeeland en wel de predikan- «n LittoojJ en Wagenaar, de ouderlingen J. -ouwerae en Pieter Melis als primi; de predi kanten Bouma en Hulsebos, en de ouderlingen verhage en Houterman als secundi. In den langen namiddag durende tot kwart tMr tienen) kwamen eerst de voorstellen voor ■k prov. Synode ter sprake. Degelyk en gron- werden zij besproken. Een was er o. a. D?er behoud van eenmaal bezette zendingspos- ten een in zake de eenheid van opleiding in ie lijn van het voorstel-Bavinck, een om op het onpraktische en schrikkelijk kostbare van het Kerkblad te wijzen en een beteren weg ten dezen aan te wyzen, enz. Een voorstel Melis- kerke in zake het drukken van rapporten werd gewijzigd aangenomen. Nog hoorde de classis eenen broeder met be zwaren omtrent Zondagsarbeid, vaccine en assurantie, maar sprak zich, behoudens eene enkele opmerking, goedkeurend uit over de door den betrokken jterkeraad in dezen bewandel den weg. De zaak der grensregeling tusschen twee kerken hield de classis lang bezig. Gapinge zal D. V. de classis samenroepen tegen 1 Augustus. Vlissingen B verzocht, dat de kerken meer gebruik mochten maken van de diensten van eenen broeder-oefenaar, die door de actie van '86 ztfne vaste positie heeft verloren. Ds. Gommer sloot de vergadering met dankzegging. By een terugdenken in dit samen zijn zal men van het lang samenzijn geen be rouw hebben, want er is veel gehoord en geleerd, zoo wij hopen. De scriba's kunnen Jgetuigen, dat hun post geen sinecuur is geweest. Hulsebos. Classicale Diaconale Conferentie D. V. te houden op 9 Mei a.'s. in de Noorderkerk te Vlissingen des voormiddags te tien uur. AGENDUM. I. Opening vanwege de saamroepende Dia conieën. II. Lezing der Presentielijst. III. Verkiezing van een Moderamen. IV. Referaat van Dr. L. H. Wagenaar van Middelburg overEenige stellingen om trent het ambt der diakenen. V. Behandeling der ingezonden vragen. VI. Bepaling wanneer de volgende classicale Diaconale Conferentie zal plaats hebben en aanwijzing der saamroepende Dia conie. VII. Omvraag. VIH. Verrekening der gemaakte onkosten. PAUZE VAN 121/2-2 UUR. Sluiting om f1/? uur- De ingezonden vragen zijn: 1. Hoe te denken over het voorstel der Cen] trale Diaconale Conferentie rakende het wettig samenkomen der Diakenen in meerdere verga dering? Wat acht men tot het werk te behooren van en is er werkelyk behoefte aan zulke meerdere vergaderingen 2. Wat kan gedaan worden om te komen tot organisatie van de gereformeerde Ziekenver zorging in deze Classe? 3. Wat -moeten diakenen doen zoo zij in huisgezinnen komen waar de man, ofschoon volkomen instaat om voor zyn gezin den kost te verdienen, hardnekkig weigert eenig werk te verrichten? en hoe moet aan zulk een gezin door diakenen ondersteuning worden ge geven 4. Hoe moeten diakenen handelen met huis gezinnen die wegens zwakte of ouderdom niet in staat zijn in hun onderhoud te voorzien en waar hunne kinderen volkomen in staat zyn hen te onderhouden? 5. In hoeverre zijn de Diaconieën verplicht de jaarlijksche tabellen vanwege het Gemeente bestuur in te vullen 6. Wat is de ervaring der Diaconie aan gaande de verzorging der weezen in de huis gezinnen in deze Classe? 7. Ligt het op den weg der Diaconie mede te werken, dat er vanwege de Vereeniging tot bevordering van Geref. Ziekenverzorging" zoo wel te Middelburg als te Vlissingen wijkzus ters worden aangesteld? 8. Is het in stryd met onze beginselen dat de gaven voor den openbaren eeredienst en die der armen in ééne kas vloeien of mag elke plaatselyke kerk hierin naar eigen goed vinden handelen? Nu dit jaar Pinksteren in Mei valt, veroor looft de Redactie zich de vraag, of het niet ge- wenscht is de collecte van Juni (de Zending) te houden in Mei (liefst 21 Mei) en die van Mei (studentenfonds) in Juni. Zoo is vroeger ook wel gehandeld. Vlissingen B. De gemeente wordt vriendelijk opmerkzaam gemaakt op de buitengewone col lecte van aanstaanden Zondag tot dekking van het tekort der Gereformeerde school. Het schoonst zou zeker zijn, indien nu in eens werd saamgebracht dat deel van hetgeen tot aanvulling van het tekort noodig is, dat redelijkerwijs van ons kan worden verwacht. Dat deel is verloopen Zondag genoemd. Een iegelijk beproeve zich ernstig ook in dezen. Namens den kerkeraad C. P. L Dommisse, Scriba. Collecten te houden in de Classe Kluudert. Mei - Inw. Zending en Bijbelcolp. Juni Heidenzending. Juli Hulpbeh. kerken in de classe. Namens de Classe, J. C. C. Voigt, Quaestor. Raamsdonk, 3 Mei 1899. Vacature diensten in de Classe Klundert. Moerdijk Antwerpen. 7 Mei - Ds. Kapteijn 14 Mei Ds. Kapteijn. 21 Mei Ds. Voigt 4 Juni Ds. Ouendag 11 Juni Ds. Voigt. 18 Juni Ds. Kapteijn 2 Juli Ds. Voigt 9 Juli Ds. Offringa. 16 Juli - Ds. Ouendag. 30 Juli - - Ds. Kapteijn 6 Aug. Ds. v. d. Velden. 13 Aug. - Ds. Vöigt. Willemstad. 4 Juni - Ds. Offringa. 18 Juni Ds. v. d. Velden. 2 Juli Ds. de Vries. 16 Juli Ds. Offringa. 30 Juli Ds. v. d. Velden. 13 Aug. Ds. de Vries. Op last der Classe, J. C. C. Voigt, Quaestor. Raamsdonk, 3 Mei 1899. Verantwoording van Liefdegaven. Idiotengesticht '8 Heer en Loo. In dank ontvangen uit het busje van Frauc. Geldof f 2.25. Giften, bijeenverzameld door Ds. G. H. Toebes, te St. Laurens. J. Marinissen (burgem.j f2.-, A. Franke f 1.—, W. Rooze f 1.L. Melse fl.-,mej.L. P. de Ryke f2.50, J. Boogaard fl.50, W. Marinissen f 1. de wed. Louwerse f 1.—, A. de Visser f 0.50, A. Iügelse f 0.50, de wed. Wijkhuis f0 50, J. Wondergem f0.50, P. J. Hillebrand f0.50, H. Vader f0.50, J. Kwekke- boom f —.50, A. den Boeft f —.50 Voor allen, die belang stellen in de Kerke lijke kwestie aldaar, door J. H. WESSELS te Utrecht. Utrecht, Kemink en Zoon. 1899. Prijs 20 ct. Het geldt hier eene kwestie in de Christelijke Gereformeerde Kerk". De schrijver, zelf ouder ling in die kerk te Utrecht, geelt een helder en duidelijk overzicht van het gebeurde, en wijst op kalme en waardige wyze op de fouten in deze zaak, zoowel door Classis als Synodale Commissie begaan, en op de aanmatigingen der redactie van het weekblad „de Wekker." Ook verschoont hy den kerkeraad van Sua- woude niet, waar deze in het ongelijk was. Het geheele vertoog geeft eenen waardigeu indruk. Deze broeder staat inderdaad (en men mag veronderstellen meerderen met hem) naar een zuiver gereformeerd leven ook op kerkelijk gebied. De geschiedenis van Suawoude bewijst evenwel, dat de collegialistische zuurdeesem zich nog sterk in deze jeugdige kerk doet gelden en dat er groot gevaar is voor eene hiërarchie, (onder den naam van (Synodale Commissie), als in Gereformeerden kerken ongekend is. Wy hopen van harte, dat Weasels' Brochure veler oogen moge openen voor de gevaren, waarmede de Kerken van die formatie worden bedreigd en dat men ook daar met beslistheid de zuivere gereformeerde lyn in de kerkregee- ring kieze. Geschiedt dit, dan is er weer hoop op her- eeniging en wegneming van de breuke tusschen hen en ons. Mocht hel kwade te Suawoude nog eens zoo ten goede worden gedacht. Hulsebos. CORRIGENDUM. In een der stellingen van Dr. Wagenaar voor de a. a. Diaconale Conferentie staatVerweerde armen, dit moet zjjn Verweesde armen.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1899 | | pagina 3