Officicele Berichten. Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. je heer C. Verhage, een voorbereidende verga- lering plaats gevonden van eenige stadgenooten, jie zullen worden uiigenoodigd, met enkele ieeren uit de andere deelen van Zeeland, zit ting te nemen in de Regelings-Commissie voor jen Universiteitsdag, die dit jaar D. V. te jhddelburg staat gehouden te worden. Zonder onbescheiden te worden, kunnen we - ervan nog niet veel mededeelen, doch ééne jjding zal zeker duizend Zeeuwen tot vreugde anOnze professor Rutgers, dien we ons van tie Synode met zooveel genot herinneren, heeft reeds aangenomen een hoofdschotel te leveren voor den wèlvoorzienen disch. Dit is dus reeds teker, dat we, by leven en welzijn, te gast rullen gaan. Voorts bleek eene moeieiykheid. Door direc teuren, zoo deelde de vertegenwoordiger der Ver- eeniging, die in 't midden was, mede, was be paald om de bidstond te houden op Woens dagavond en de Jaarvergadering op Donderdag ochtend. Nu waren alle aanwezigen van ge- vcelen, dat om de weekmarkt de vergadering een dag behoort te worden vervroegd en dus op Dinsdagavond de bidstond (in de Noorder- terk) en Woensdag de Vergadering (in 't velen too onvergetelijk Schuttershof) moet worden jehouden. Wellicht kunnen we een volgenden keer nog iets naders mededeelen. Db. W. Kerkelijke Zending. Door de Geref. Kerkeraad Middelburg (C) zyn rnoemd tot deputaten voor de zending om wntributiën te verzamelen, de zendingsschool te houden, zendingsvergaderingen te leiden, tendingslectuur te verspreiden en zoo onder oud en jong den zendingsgeest te voeden, de broeders o. uit den kerkeraad Dr. L. Wagenaar, K. le Cointre en J. Janse. b. uit de gemeente A. Krijger, F. Damen, C. de Neef en J. van ^artsen. CLASSICALE ZENDINGS-CONFERENTIE. Wij kunnen reeds met eenige zekerheid mede erden. dat deze Conferentie met daarop vol genden bidstond zoo de Heere wil wederom gelijk ten vorigen jare op Hemelvaartsdag (11 Mei) te Middelburg zal worden gehouden. Nadere byzonderheden zullen wel spoedig volgen. Redactie. Hoewel de kerken der classis Middelburg ge- uit de voorloopige mededeeling in dit blad blijkt, op Hemelvaartsdag haar zendingsdag denken te hebben, waarop wij onze jongelingen noode missen zoo willen wij toch aan het ver zoek voldoen, om op den Bondsdag der Jonge- iingsvereenigingen op Geref. grondslag de aan dacht te vestigen. Voor menigeen onzer lezers zal het nu de vraag wordenScheveningen of Middelburg. De toestand der kas zal dan wel deD doorslag moeten geven. Naar Scheveningen te gaan komt voor velen onzer meer op de beurs aan dan een reisje naar Middelburg. Dat spreekt, eh! Gelukkig voor hen, wien Scheveningen wat ver is, dat er te Middelburg toch ook zulk eene gewichtige vergadering is. Hulsebos. N'EDERLANDSCHE BOND VAN JONGEL. VEREENIGING OP GEREF. GRONDSLAG. Bondsdag op SEINPOST te Scheveningen. De Jaarl. algem. Vergadering van bovenge- noemden Bond zal D. V. dit jaar op Hemel vaartsdag (11 Mei a.s.) gehouden worden te Scheveningen in het gebouw wSeinpost." De mor genvergadering van 10—12 uur zalgewydzyn aan de behandeling van huishoudelyke zaken. In de openbare middagvergadering van 2—41/2 uit zullen als sprekers optreden de Heeren >3. {M. Schuurman van Alfen a/d RynDs. J. H. Landwehr van RotterdamProf. P. Biester- reld van Kampen en Ds. S. O. Los van de Lier. k Bondsvergadering zal worden gesloten met «ene bijeenkomst des avonds 61/2 uur in de .Oosterkerk" te 's Gravenhage, waarin als spre kers optreden de Heeren Ds. J. van der Linden an 's Gravenhage en Dr. G. van Goor van bunschoten. EXTRACT uit het Rapport van gecommitt. tot de Zending van de Geref. kerk te Middelburg (C) over 1899, uitgebracht in de vergadering van den breeden ker keraad op 23 Maart 1899. -De Zendingsbibliotheek is in het afgeloopen jaar met een klein getal boekwerken vermeer derd, waarvan eihige geschonken door deChr. Jonged. Ver. „Scheurers Hospitaal" en afkom stig uit de Bibliotheek van de opgeheven Zen- dingsv. „Het Mosterdzaad." Nog slechts een matig gebruik wordt hier van gemacikt. De Zendingsschool wordt geregeld eens per maand gehouden en bestaat uit 2 klassen met pl. m. 90 leerlingen. Het onderwijs wordt gegeven in de hoogste klasse door den Secr. en in de laagste door den Voorzitter. De methode in het vorig jaarverslag genoemd wordt nog gevolgd en behandeld wordt Bijbel- sche geschiedenisontstaan en voortgang der af- godery onder Israëlitische koningen. Vaderl. geschiedenis: Invoering en doorbre king van het Christendom in ons land. Aardrijkskunde: Amerika. Overzicht staatk. gedeelte, godsdienstig leven of Heidendom der verschillende volkeren, vermelding van hetgeen er op het gebiedt der Zending is verricht Voorts zyn de gebeurtenissen in China voor zoover ze op de Zending betrekking hebben besproken, is het eigen Zendingsterrein niet vergeten, zyn verhalen uit de Zendingswereld gegeven, zendingsliederen geleerd, enz. In de samenkomst met de gemeente gehou den werd 0. m. eene lezing gehouden over „Sadrach" en over de „medische Zending." De leeskringeyi zyn niet vermeerderd en er wordt niet zooveel belangstelling getoond als wel gewenscht werd. De Finanticn stonden niet ongunstig. Ont vangen werd eene som van f298.50. Onder de uitgaven komt 0. m. ook voor f25.— voor de Inwendige Zending in N. Br. en Limburg f 5.— alsv. voor Drenthe; f5.— voor de Bybelcolp. in de Betuwen. zeGecomm. dringen aan om te komen tot uit- 1 nding van een missionair-predikant naar Mid- en Java, 't zy met hulpe der Classe of van de Provincie, en eindigen hun rapport met een woord ter betooning van meer liefde en belang stelling in den van God geboden Zendingsarbeid. 't Was geteekend namens gecommitteerden door K. le Cointre Voorz. en C. de Neef Secr. De kerkeraad der Geref. kerk van Middelburg (C), Dr. L. Wagenaar, praeses. C. H. de Wagemaker, scriba. Met hartelijken dank aan den onbekenden gever of de onbekende geefster ontving ik Za terdagavond f 10.voor de Armen, Kerk (A), flO.— voor de Armen,Kerk (B), f 10—voorde Armen-Kerk (C), f5.— voor de weezen van Kerk (A)- te Middelburg, f 10.— voor de Emeriti Kas enz., f5.— voorde Vrye Universiteit, f5.— voor de Theol. School te Kampen, f5.— voor „Veldwijk." Aan daarvoor aangewezen broederen gaf, of zond ik, overeenkomstig het verlangen van den gever of de geefster, deze gelden. Ook de f5.— zyn aan het niet te melden adres be zorgd, door Ds. Bouma. De brief, waarin deze gelden by my bezorgd zijn, was geteekend Een lid uwer gemeente:' Middelburg. A. Littooij. Voor Eudokia, gesticht voor Chronische iy- ders, in dank ontvangen f0.25, gevonden inde collecte Noorderkerk. K. le Cointre, Diaken.-Corr. In dank ontvangen, door tusschenkomst van Ds. Littooy voor de armen kerk A f 10.— P. J. de Kruuter. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). *s Gravenmoer, 12 April '99. Geachte Redactie, Om der waarheid wil, mag 't stukje in uw blad getiteld „Na vyftig jaren", (i) niet geheel onbeantwoord blyven. Laat J. pryzen, wien hy wil, maar hy moest zoo wys zyn om de ver dachtmakingen, die al zooveel ellende na zich sleepten, niet voort te zetten in de Zuider Kerkbode. Boven alles, die wapenen zyn van God geoordeeld. Wat het nêerleggen van 't presidium van Ds. Laatsman betreft, ZEerw. heeft zelf gezegd op een kerkeiyke vergadering, dat hij eene bot sing voorzien had tusschen hem en den onder- wyzer, omdat deze eens om twee landkaarten voor de school gevraagd had. En toen de on- derw. aandrong op het noemen van meer rede nen, werd daaraan niet voldaan. Aan de school- vereeniging wilde Ds. L. zelfs geen enkele reden opgeven. De heer v. d. Berg hoorde na dat be danken ook wel booze dingen vertellen, die hij zou bedreven hebben tegen Ds. L. Daarom stelde hy, toen 't bestuur werd aangevuld, in die verg. voor, dat terstond twee personen naar de pastorie zouden gaan, om Ds. L. te vragen, of deze dingen zoo waren. Maar een vriend van Ds. L. daar aanwezig, hield dit tegen en 't ge beurde niet. Ds. L. bedankte, de ouderling, door J. ge noemd, liet de zaken loopen en toen eindelijk, door de bemoeiing van den onderw. de school- vereeniging vergaderde, was Ds. L. blykbaar boos. Drie weken later (dat was vijf weken na 't bedanken) zegt die ouderling tot Ds. L. dat de onderw. wantrouwen had uitgesproken jegens ZEerw. Hoe kan J. dat nu een reden noemen voor 't neerleggen van 't presidium Dat neer leggen ontstemde velenDs. L. had vroeger wel gezegd voor eigen risico de school te be ginnen. Dat verhaal van wantrouwen greep Ds. L. aan om den onderw. kerkelijk te behandelen, juist één dag nadat sommige leden van den kerkeraad het voorstel deden het H. Avond maal uit te stellen, om, zoo mogeiyk eerst den predikant te rechtvaardigen aangaande dingen, geheel buiten de school en den onderw. om. en waarvan men toen in de gemeente vol was. 'tLaatste werd nu weldra door 'teerste ver drongen. Mocht ik over meer ruimte beschikken, ik zou „Na vijftig jaren" verder willen nagaan. Dit is echter wel zeker, hadden J.'s vrienden rustig den afloop der kerkelijke behandeling afgewacht, zoo als dat betaamde (of durfde men dat niet aan?) en had men zich niet met op schudding, geweld en dreiging in deze zaak gemengd, de Ger. kerken zouden voor veel smaad en schande bewaard zijn gebleven. Toen vooral is Gods Woord droe>g vertreden. En had de overgebleven kerkeraad toen nog maar getoond dien ban in 's Heeren kracht te willen wegnemen, in plaats van fluks den kerkeraad aan te vullen. En nog wel op eene wijze, zoo als jaren lang geene gewoonte was en onder leiding van Ds. L. die toen reeds feiteiyk had gebroken met 't Geref. kerkverband. Boven dien gekozen mede door personen, die zich als ongeloovigen hadden aangesteld, terwijl velen zich om den droeven toestand en om die nieuwe wijze van verkiezing onthielden. Maar de pro- testeerenden kregen geen gehoor by den ker keraad. De middelweg der classis waarvan J. spreekt was er zouden twee kerkeraadsleden worden bijgekozen uit de protesteerenden. Maar 't ging niet om te regeeren maar om de eere Gods, zooals nog op de classis is uitgespro ken. Zou men zich tot de prov. synode wen den (wel jammer dat dit niet is geschied). Maar de toestand was zoo moeiiyk en bang en de verdachtmaking zoo groot. Zoo kwam men tot de stichting eener Chr. Geref. gemeente. Toch hadden sommigen - en onder dezen ook de heer A. v. d. Berg de Geref. kerken nog te lief, om zich bij de Chr. Geref. te voegen. Maar toen men den droeven meed had, om nu van zyn verkregen macht gebruik te maken om den heer v. d. Berg (die er nu natuurlyk het eerst aan moest) te censureeren omdat hij zich in zulk een toestand by de overgebleven Cteref. niet voegen kon, achte hij 't raadzaam zich ook van de Geref. kerk te 's Gravenmoer los te maken. De Deputaten die 16 Aug. '98 hier waren zullen daarvan iets kunnen begrij pen. De geestelyke belangen van 's Graven moer schynen J. wel ter harte te gaan. Smart hem dan niet de onverzoenlijke houding van Ds. L. op 16 Aug. waarin de ouderling door J. genoemd zoo blykbaar toestemde, en waardoor alweer het beteren van den toestand werd tegengehouden. Bedroeft hem dan niet de voortdurende vyandschap en tegenstand zijner vrienden tegen de Chr. School, die de Heere nog staande hield En zal hy dan niet zyn kerkeraad en gemeente terugroepen tot de Wet en het Getuigenis, opdat de Geref. kerk van 's Gravemoer nog een dageraad mag hebben Ten slotte nog deze verklaring der Deputaten en dus was naar mijne meening juist gezien, dat vele moeieiykheden haar oorsprong wel konden hebben in de gebrekkige inrichting der schoolvereeniging (n.l. tydens Ds. Laatsman.) K. 1) Zie Zoiderkerkbode van 24 Februari jL

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1899 | | pagina 3