Officieel© Berichten. Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. Advertentiën. m nachtmerrie kwellende examens, sluit zich aarbij aan. Dan komt de groote worsteling om het be- aan, voor wie zich een bestaan moet scheppen i verveling, voor wie dat niet kan of behoeft ït rusteloos voortjagen en voortgejaagd worden; i ongezonde leefwijze, die daaruit noodzake- k voortspruit; de behoefte aan weelde, die alle standen steeds hooger en hooger eischen dt de tallooze gelegenheden tot vermaak en at vermaak verbeeldt; een onbeteugelde lit ratuur, die den voor zwakke geesten zoo jodlottigen twijfel brengt; het verlies van idsdienst en zedelijkheiddat alles en nog «veel meer doemt de eeuw, die komt, het tyd- rk van het zenuwlijden gedoopt te worden". Zijn dit geen merkwaardige beschouwingen En dan dit krasse woord op bi. 25. ,Ik acht het Neo-Malthusianisme te zeer een ;ing van een grof en ziekelijk egoisme, van n uiterst laag ontwikkeld materialisme dan t ik ook maar zijdelings zijn rechtmatigheid a willen betoogen Ziet, dat is een geeseling met een brandmerk gelijk! Dr. W. Het godsdienstig tractaatgenootschap in Engeland. (The religious tract Society.) Men hoopt den negenden Mei aanstaande honderdjarig bestaan van dit tractaatge- otschap te vieren. Van dit genootschap vinden wy het navol- nde vermeld. Eer werd voor nu bijna honderd jaar gesticht et het doel, om de blijde tijding van Gods fde zoowel in Engeland als daarbuiten te ver reiden. Het wordt geholpen door en verleent hulp q Christenen, van alle protestantsche kerken, het afgeloopen jaar werden meer dan 59 llioen drukwerken uitgegeven, waarbij meer ii 18 millioen tractaatjes waren, gratis of ;en een zeer kleinen prijs verspreid. Niet een shilling van al deszelfs contributies ontvangen giften wordt gebruikt voor kos- van bastuur of andere dergelijke uitgaven. Het heeft iederen werkdag van het afgeloo- jaar noodig gehad pl. m. f 1200, of in de ;ek f7200. Set gebruikt zijn zendingsfondsen voor het el, waartoe die gelden zijn gegevenhet be dt voor de werkmansfondsen de uitgaven,die ze voor hun traktaatverspreiding behoeven. Ie „Christenreize van Bunyan", is uitgege- in meer dan negentig talen, in de meeste leze uitgaven heelt het tractaatgenootschap orzien. Se: heeft zijne verklaring van het Nieuwe stament uitgegeven in elf talen Chineesch, abisch, Syrisch, Mahrati, Bengaalsch, Tamiel, nareesch, Urdu, Hindi, Singaleesch en Ka- insch. Het bezorgt pakketten van gezonde, interes- ïte litteratuur aan bijna alle landverhuizers- Qilies, die de havens van Groot-Brittanje ver en. Het zorgt voor de ruime verspreiding Q boeken en tractaatjes onder zeelieden van e nationaliteiten. Het heeft 54,346 boekerijen gegeven sedert 1832. Deze varieeren van 25 500 nummers. Ze zijn öf gratis, öf tegen - lagen prijs geleverd en hebben aan het nootschap gekost meer dan twee en een half lioen gulden. Set helpt al de groote Zending-genootschap- n in hun werk om Evangelie-litteratuur te rspreiden op hun arbeidsveld, maar het is chts in staat een tiende deel te doen van t noodig is, door gebrek aan fondsen. zijne uitgaven bevatten een getuigenis ngaande de Blijde Boodschap. Wat zeggen de lezers van zulk een tractaat- lootschap Treffend en verheffend zal onge peld de feestviering zijn op negen Mei. Ook der de grooten der aarde telt het zijne be- nstigers. Engelands grijze Koningin is be- itmvrouw van het genootschap, en onder de re-leden wordt ook Hare Koninklijke Hoog- id, prinses Christiaan, gerekend. Wij dachten onder het schrijven dezer rege- 1 aldoor aan ons tractaatgenootschap „Filip- s", de nog zoo veel kleinere en nog zooveel ]sdiger zuster van deze honderdjarige. Wij wenschen ons gereformeerd tractaatge- oischap een steeds grootere mate van bloei. ;t ontwikkele zich meer en meer en levere zonde gereformeerde litteratuur op het zoo izne veld van illustratie, en revue en kinder eken, op het gebied van populaire Bijbelver- en tractaatverspreiding. Het worde een achtige steun voor onze Gereformeerde Ver engen, als jongelings-vereenigingen, jonge- dochters-vereenigingen, onze philantropi3che stichtingen, enz. en dat allereerst voor den krachtigen Nederlandschen Calvinistischen stam zoo hier als in Africa en America, maar ook verder voor het schoone Insulinde en zijne volken en verdere vreemde natiën. Zijn dit te stoute wenschen NeenDit ruime arbeidsveld ligt daar voor ons. En zien wij wat Filippus door Gods goedheid reeds geworden is, dan zijn wij vol moed. De Heere geve de middelen, de Heere geve, ook de schrijvers, tot hunne taak toegerust. Hulsebos. Noord-Brab. Predikantenconferentie. Daar de Prov. Zendingsdag niet gehouden is, en aldus het plan, om tegelijkertijd eene Predik. Conf. op te richten, niet kon uitgevoerd worden, zy aan de dienaren des Woords in N.-Brabant bericht, dat, zoo mogelijk, by gele genheid van de Part. Synode, op 7 Juni D. V. te Raamsdonk te houden, deze Pred. Conf. na der zal worden geregeld. Vrijh. Cap. S. Datema. Sprang j April '99. C. Lindeboom. Raamsdonk J. C. C. Voigt. Vergadering der Classis 's Hertogenbosch 19 April. AGENDUM. Opening der Vergadering. Samenstelling moderamen. Lastbrieven. Notulen. Ingekomen stukken. Benoemingen volgens art. 8 en 9 der huish. reg. Nazien rekening quaestor. Vacatuurbeurten. Rondvraag art. 41. Bepaling tyd en plaats volg. verg. Sluiting. Namens de roepende kerk: K. de Geus, praeses. D. Ochtman, scriba. Vereeniging voor Geref. Schoolonderwijs. In dank ontvangen f 25,— gevonden in de collecte van kerk A. De Penningmeester, J. A. Vertregt. ZENDING. Met vriendelyken dank ontvangen voor de Zending, uit het busje van Cato M. de Ridder, f 1.25, idem van Aarnout Pype f 1.59, uit de Catechisatiebus f 5.70*/», en van C. J. driemaan- delijksche gift, f0.52, benevens een partijtje postzegels van de geref. knapenvereeniging te Sint Laurens. Namens gecommitt. J. v. Aartsen Jr., Penningm. Vlissingen B. In dank ontvangencontrib. Zending: fl.— en fl.25. Voor „de nieuwe kerk" van J. te A. f 2.50, van N.N. by het be talen der plaatsengeldenf 0.50, voor het .tekort" der school" fl.5G. Namens den Kerkeraad, C. P. I. Dommisse, Scriba. A N T W E R P E N. Met hartelyken dank ontvangen Een postwissel van N. N. te Vlaardingen f5,—. Door Ds. J. A. de Vries te Fynaart van de fam. B. te Amst. f4,—van F. R. te Amst. f2.50. Namens Deputaten, J. C. C. Voigt, Penningm. Raamsdonk, 10 April '99. VOOR DE ZENDING. Met hartel. dank ontvangen van A. P. Ardon te Moerdyk 1253 gebr. postzegels. J. C. C. Voigt. Raamsdonk, 10 Apr. '99. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Een ontboezeming bij het graf van onzen dier baren vriend, den heer A. J. KORTEWEG, in leven hoofd der Chr. School le KLUNDERT. Olieve vriend, te vroeg ontslapen, Te vroeg hier van ons heengegaan, Gij brengt een groeve, die blyft gapen, Een wonde, die blyft openstaan. Olieve vriend, gij ons ontnomen, Gij, die de ziel van zooveel waart Wij staan verplet, 'tis of wij droomen, Als 'toog op uwe lijkbaar staart. O lieve vriend, in 't volle leven Op 't onverwacht van ons gegaan, 'tls of ons alles heeft begeven, Als wij hier bij nw groeve staan. O! lieve vriend, gij laat wat achter Een weduw met een talryk kroost, Maakt vriendenhand het lot wat zachter, Zy is zoo schraal, der menschen troost. Olieve vriend, een reeks van vrinden, Die tranen plengen by uw graf, En hier alleen hun troost in vinden 't Was God die nam en God die gaf. Olieve vriend, uw plaats beneden Zal hier voor altyd ledig staan Maar 'twerk, waarvoor gy hebt gestreden, Is met uw sterven niet vergaan. O! lieve vriend, ons voegt hier zwijgen, Daar hier op aarde niets beklijft Maar moog ons hart ten hemel stygen,' Tot God die is en eeuwig blyft. Deze ontboezeming werd mij door een vriend ter hand gesteld, te laat voor het vorig num mer. Moge het nu nog eene plaats vinden. Veel wordt in onzen broeder Korteweg verlo ren. Treffend was het aan zijne groeve te staan, omgeven van zoovelen zyner vrienden en leerlingen. Niet alleen op schoolgebied was onze over leden Hoofdonderwyzer een goede bekendede Heere gaf hem een juisten, helderen blik over zoovele dingen. En het schoonste was, dat hij in stilheid en ootmoed zynen weg bewandelde. Alles stemde op het graf tot stillen weemoed en aandoening des harten. Nog slechts 14 dagen in zijne nieuwe onder wijzerswoning, geheel naar zyn plan ingericht, werd hy er 'teerst uitgedragen naar het graf. Eene weduwe met 10 kinderen betreurt hem en zit in rouwe. En wy missen in hem een trouwen vriend en broeder, een degeiyk onder- wyzer voor onze School! Klundert, J. D. v. d. Velden. 10 April '99. CORRESPONDENTIE. De steller van „Der ouden vereering", die ons nogmaals schreef, gelieve te bedenken, dat de gereformeerden erkennen, dat de Heilige Geest voortdurend de kerk heeft onderwezen in de kennis en toepassing der Heilige Schrift, en daarmede rekening houden. Dit mag niet bestempeld worden met den naam van „der ouden vereering". Wat de kerk, als boven is aangeduid, in haren strijd en leer- ontwikkeling heeft verkregen is ons vaak een uitnemend middel om de volle en zuivere be- teekenis van Gods Woord te bewaren en te handhaven. Voor wie de teekenen der tyden eenigszins kent, klinkt daarom, hoe vreemd dit den oppervlakkigen hoorder zij, de leuze Gods Woord alleen en dat: in tegenstelling van wat de kerk in vroeger dagen in hare worstelingen als de beteekenis van dat Woord verwierf, minstens: verdacht. Dergeiyke leuzen dienden de Groningers en andere dwaze leeraars by hun optreden en zij zyn tegenwoordig naar het hart van de Ethi- schen vau allerlei gading. En zou het dan niet smartelyk aandoen, wanneer er zoo luchthartig als in bedoeld schrijven over die oude getuigenissen wordt gehandeld Redactie. Aan C. Uwe bedoelingallen aan te sporen, om naar vermogen de school te steunen, is uit nemend, maar uw schryven is wel wat per soonlijk. Ook heeft volgens uw eigen getui genis de voorzitter op de laatstgehouden ver gadering dit punt niet onbehandeld gelaten. Wacht nu liever eerst nog eens af, wat dit onder Gods zegen uitwerkt. Redactie. HUWELIJKSKAARTEN, VISITEKAARTJES, Wit en Blauw KASTPAPIER, KASTRANDEN, PUNAISES, BORDPAPIER, SCHUURPAPIER enz. enz. te bekomen by Boekh. FANOY. Burg, Middelburg.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1899 | | pagina 3