MAGAZIJN Goud en Zilver, INT. Beter dan dicht goud Oude en Nieuwe Bloedkoralen. GITTEN. Beter dan dicht goud. „Geschiedenis van het Godsdienstig en Kerkelijk leven in Nederland" (020-1900) Nood te Antwerpen, HORLOGES, Groote keuze. Concurreerende prijzen. JAC({ FRANK. makkelijk onderwerp, dat hij voor zijn proef schrift koos. „Het begrip gerechtigheid in het Oude Tes tament" toch lag niet zoo voor de hand, als wellicht velen meenen. Doch op wetenschappelijke, grondige en toch ook heldere wijze wordt hetonsin Dr.Bouwman's proefschrift gegeven. Dat onze jeugdige doctor dezen wetenschappelijken titel verwierf met dit proefschrift heeft ons verblijd. Het gebeurt wel, wanneer men meent te mogen en te moeten promoveeren aan een Universiteit als die te Amsterdam is, dat een onderwerp gekozen wordt, waarbij men minder gevaar loopt op tegenstand te stuiten. Dit eert, in ieder geval, onzen Harm Bouw man, dat hij dat niet heeft gedaan. Maar dat het begrip gerechtigheid, gelijk het ook in het Oude Testament ons zoo heerljjk in den Middelaar Gods en der menschen is ge openbaard, naar behooren in het licht gesteld is, gelooven wy niet. Moge de arbeid aan dit proefschrift besteed en ook de verkregen graad den jeugdigen broe der en de kerken ten zegen en den Heere, on zen God, tot eere zijn Littooij. DE KINDERVRIEND Aflev. 3. Door liefde behouden. Een verhaal uit het leven door J. Schouten. Vervolg. Het schil- dertje door Wilhelm van Noorder. De jeugd van Maarten Luther door W. Bussemaker. Twee weezen door P. Brouwer. Vervolg. De oude molen door G. van As. Het nut en de levenswijze van het konijn door W. R. Rintje- ma (bekroond opstel.) Voorts: poëzie, een fa bel, raadsels enz. Hulsebos. DE PRAKTIJK DER GODZALIGHEID in het Maatschappelijk leven uit het Spreuken- boek toegelicht door W. J. DE HAAS V. D. M. te Culemborg. A. J. WüEsniAN, Harderwijk. Prys f 1.25. Elke tyd, maar inzonderheid de onze, heeft er behoefte aan dat de eischen en nooden van het sociale of maatschappelijke leven in al des- zelfs rijke vormen en schakeeringen worden beschouwd en toegelicht uit Gods Heilig Woord. En hoe wordt hier ook al weder bevestigd, dat de onwaarachtigheid van den mensch des te meer de waarachtigheid Gods moet doen uit komen. Als wy tegenover de leeringen van het ongeloof op sociaal gebied de beginselen van Gods Woord zien geplaatst, staan wy ver baasd over den rijkdom en de reinheid van Gods Waarheid en de heerlijke beginselen van dat woord voor het menschelijk leven. Zoo moet het kwade hier ook weer medewerken ten goede en Gods volk weder worden gebracht tot de betrachting van dat Woord op ieder ge bied des levens. Onze auteur is van deze ge dachten niet alleen doordrongen, maar geeft ook zyn tijd en krachten, om ons hierin voor te gaan en voor te lichten. In dit werk „Be ter dan Dicht goud", ruim 316 bladzyden post octavo in helderen druk, vinden wij een tach tigtal korte opstellen, waarin tachtig gedeelten uit het nog zoo weinig gekende en gebruikte Spreukenboek worden toegepast op even zoo veel toestanden en schakeeringen van het veel vuldig sociaal menschelyk bestaan. Wat wij er van gelezen hebben, voldeed ons uitnemend. Het boek eenmaal geopend kon den wy maar moeieiyk uit de hand leggen. De schryver toont: studie te hebben gemaakt èn van de vele nooden des socialen levens in dezen tegenwoordigen tijd èn vooral van het heerlijk Schriftdeel, dat hij ons hier opent. Wij bevelen zeer de lezing van dit nuttig werk aan. Het verrekt ons ook in den strijd tegen de maatschappelyke kwalen. Maar wij spreken hierbij den wensch uit, dat deze ar beid en literatuur navolging moge vinden, op dat ook langs dezen geopenden weg en door deze krachtige deur 's Heeren Koninkrijk kome. Hulsebos. Een hoogst belangrijke uitgaaf wordt door de firma A. H. TEN BOKKEL HUI- NINK te Utrecht ondernomen. Een boek waaraan ongetwijfeld reeds lang de behoefte gevoeld is. 'tMoge waar zijn, dat er op wetenschappelijk terrein enkele werken over Kerkge schiedenis bestaan, eene populaire Vaderlandsche Kerkgeschiedenis, niet uitsluitend voor studeerenden bestemd, missen we tot nog toe. Zoodanig werk wordt U thans aangeboden in de door J. KUIPER, (Schryver der: Geschiedenis van hel Christelijk Onderwijs in Nederland".) De prijs behoeft voor slechts weinigen een bezwaar te zijn. Gering als deze is, brengt ze dit standaardwerk onder veler bereik. Elke 2 a 3 maanden verschijnt één deel, op best papier, in royaal formaat en geïllustreerd met tal van portretten en platen, tegen den prijs van slechts 90 ceDts (zeggenegentig centen) voor elk der zes stukken, waaruit het boek bestaan zal. De eerste duizend inteekenaars ontvangen nog kosteloos een prachtigen stempelband. In dit boek komen, benevens al hetgeen van een werk van dezen aard te ver wachten is, een menigte biographiën voor, niet alleen van algemeen bekende en be roemde mannen, maar ook van minder bekende en toch niet minder verdienstelpe personen, als van: Jacobus Kimedoncius, Marten Micronius, GeorgiusCassandere.a., alsmede van mannen, merkwaardig door hun avontuurlijk leven, als van Rutger den Droogscheerder, Arnout van Geluwe (den „Vlaamschen boer" by genaamd) dien ij ve raar voor Rome, Uko Walles en de zonderlinge secte der Kaïniten, waaraan hy het aanzijn gaf, Paschier de Fijne, dien zwervenden leeraar der Remonstranten, P. Blauw ol „de bakker van St. Jansga" enz. enz. En alles isln eenvoudigen, doch boeienden trant beschreven, de vrucht van ernstige en dege studie. Eene advertentie leent zich niet voor lange citaten. Toch willen wij als proeve iets laten volgen, nl. het slot der Levensbeschrijving van Ds. Witteveen „Ds. Witteveen is eigeniyk de eerste, die beproefde om krankzinnigen te brengen onder christeiyke verzorging van particulieren. Vaak beleefde hij, ook in financieel opzicht moeilyke tijden, doch steeds sprak hij „Van mijns Heilands trouw bewust, Blijf ik echter zeer gerust". Moest hy dikwyis, zoowel in zijn orgaan Ermeloo's Zendingsblad, als in circulaires zyn nood klagen, ook dan was zijn woord alijdgefoo/s- taal. Sprak hy het al niet in woorden uitdoor daden heeft hij het getoond, dat de levensleuze van Jean Taffin „A Diea ta vie, en Dieu ta fin(d. i. Aan God uw leven, in God uw eind) ook de zyne was Op velerlei gebied was hy onvermoeid in den wijngaard des Heeren werkzaam. Witteveen overleed in den ouderdom van 71 jaar te Ermeloo (door hem, ziende hoe Gods erbarmen zich kennelyk over dat door hem zoo geliefd plaatsje heeft uitgestrekt, dikwyis Erbarmeloo genoemd) den 9en Mei 1884. Op zijn graf staat zijn lijfspreuk te lezen„Mijne genade is U genoeg Men vrage het uitvoerige Prospectus (met volledige Inhoudsopgaaf) bij den Uitgever of bij zyn Boekhandelaar die al de platendeze premieband, en het eerste stuk voor handen heeft en het laatste U gaarne ter inzage zal bezorgen Voor verschillende streken vertroutcde en bekwame colporteurs gevraagd, Verantwoording van Liefdegaven. Vlissingen B. In dank ontvangen voor de nieuwe kerk: ter navolging van E. E. fl.— Uit dankbaarheidvoor de nieuwe kerk f 10, voor de armen f5.-, voor de Zending f5.-. Voorts voor de zendingeene contributie van f2.—, twee van f 1.25, vyf van fl. zes van f 0.50, eene van f 0.40, zes van f 0.25, eene van fO.lO, samen f 14.50, bij gelegenheid van de eerste steenlegging f 2.50 voor de nieuwe kerk. Namens den kerkeraad: C. P. I. Dommisse, scriba. Arnemuiden. In dank ontvangen voor de Zending van de catechisanten f 3.35. Ds. J. Hulsebos, Consulent. ZENDING. Met dank ontvangen voor de Zending uit de catechisatiebus f5 20, uit het busje van P. Alewijnse fl.62, idem van A. Bouterse f3.97 en uit het sehoolbusje van den Heer Woeda fl.55, collecte Zendingsschool Maart f0,64. Namens gecommitt., J. van Aartsen, Jr. Penningm. Ingekomen de volgende giften Collecte Geref. Kerk te Katendrechtf 34.40. Verzameld te Delft door br. J. Mulder -84.-. Gevonden i/d. collecte te Koudekerke (Z.) - 5.-. Harteiyk dank voor deze vernieuwde blijken van belangstelling in den arbeid te Antwerpen. Dat nog velen mogen inzien, welk een belang- ryk arbeidsveld Antwerpen is. Wanneer daar de Geref. Kerk mag groeien en bloeien, dan is er een middelpunt verkregen, vanwaar de waar heid krachtig kan doorwerken. Daarom, helpt nog wat, opdat eene geschikte vergaderplaats worde verkregen. Namens deputaten, J. C. C. Voigt, Penningm. Raamsdonk, 20 Mrt. '99. Is verschenen W. J. DE HAAS, of de practijk der godzaligheid in liet Maatsch. leven toegelicht uit het Spreukenboek in 80 opstellen, 320 blz. groot. Prijs fl.25, gebonden f 1.60, Vroeger verschenen, waarvan nog een klein restant over is: W. J. DE HAAS. Sociale Schriftbesckouwiu gen f 0.90. idem gebonden fl.25. Samuel f0.6O. idem gebonden f 0.95. De 3 werken van ds. DE HAAS samen in genaaid f2.50. idem idem gebonden 3,50. W. D. SMITH, Wat is Calvinisme? met een aanbevelend woord van Ds. M. J. van der Hoogt f 0.40idem ingenaaid met linnen rug f0.50. Alom te bekomen. A. J. WUESTMAN. Harderwijk. VAN KOLOSALE VOOJillAAl) Oud Goud en zilver wordt tegen den lioogsten koers ingeruild en gekocht. Oude Walchersche krullen worden zoo mogelijk verzwaard. Lange Delft 142.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1899 | | pagina 6