VARIA. Officiëcle Berichten. ontginning bleek reeds lang het beste middel om hun, die toetreden uit overtuiging, eeu zelfstandig bestaan te verschaffen. Zendeling Van Eendenburg bracht zyn vol gelingen uit Soekaboewin over naar een perceel woesten grond, hem door de regeering in erf- pachtaf gestaan. Hy noemde 't „Pang-harepan", dat is de Hoop. Elk, die er zich vestigd, kreeg een stuk grond tot woonerf en tuin en een rijstveld. De zendelinge-vrouw vormt de meisjes tot goede huisvrouwen. Toch is hier nog altoos geen Kerk. Slechts een „statie". Te Depok is de oudste christen-gemeente van inlanders op Java. Zy werd gesticht in de vorige eeuw door den heer Chasteleyn. De hulpprediker de Graaf werkt er volgens Mr. Bergsma „met grooten zegen." Director Henneman heeft hier op Depok zyn seminarie. „Op Midden-Java hebben de Gereformeerden een uitgebreid zendingsveld. Door het sterven van een en 't ontslag van een ander, is er nu alleen als zendeling de predikant Adriaanse, die een zware taak heeft. Dit ondervindt ook de zendeling-arts Dr. Scheurer, die een zieken huis heeft gesticht te Jogjokarta, op grond, welwillend door den sultan afgestaan. Hij heeft daar ook met de HH. Keuchenis en Negerhoet een Mil. Tehuis opgericht. De naar den minister Keuchenius genoemde school is thans gesloten, daar de onderwyzer Zuidema tot herstel van gezondheid in 't vader land is. Thans is hij reeds weer op de groote wateren. De Salaatig-Zending heeft thans 7 zendelingen. Zij werken goeddeels onder de soldaten. Te Magdang heeft zich de heer Van der Steur zeer bevriend gemaakt. Met zijne zuster en Mej. Krien deed hij ook een poging om verwaarloosde soldatenkinderen een christelijke opvoeding te geven. De jongens worden opgeleid voor 't Indisch leger. Dr. Wouter van Lingen, de ijverige voorzit ter der vereeniging Soeria Soemirat (rijzende zon) zoekt door een helaas moderne opvoeding verwaarloosde halfbloedkinderen maatschappe lijk en zedelijk op te beuren. Bij Bandoeng heeft hij een landbouwkolonie. Zendeling Hoezoo herdacht in '96 op Sema- rang een veertigjarige werkzaamheid. Hij is een grondig kenner van de Javaansche taal. „Weemoedig was het, hem te hoo ien verklaren, hoe gering z ij nsuc- ces was geweest op die hoofdplaats; ook vermindert nog het getal le den zijner gemeente door over gang tot het katholicism e." In Semarang zit nu ook 't Heilsleger, doch vindt slechts ingang bij enkele Chineezen. Te Japara kreeg de doopsgezinde zendeling P. Jansz van 'tNed. Zendingsgenootschap een gemeentetje" over. Jansz heeft zich door zijn Javaansch Woordenboek verdienstelijk ge maakt en door een nieuwe vertaling van den Bijbel, bekostigd door 'tBritsch Bijbelgenoot schap, dat hem tot eerelid benoemde." Te Soerabaja is een kleine gemeente van de Gereformeerde Kerkenvan Europeanen en In landers. In Oost-Java heeft 't Ned. Zendings-Genoot schap „bloeiende Christengemeenten." De Nederzetting op Java dagteekent van een halve eeuw, toen 't christendom te Modjowarno werd geplant, 't Getal christenen is niet groot. Slechts 4000. 't Schoolwezen bloeit er zeer. De christen jongens worden allen landbouwers. Op de scholen zitten vele Mohamedaansche jongens tusschen de christenknapen in. „Zij hooren er schrijft Mr. Bergsma de By- belsche geschiedenis vertellen en zingen de zelfde godsdienstige liederen. Dit weten de ouders, maar zij weten ook, dat er nooit een poging gedaan wordt om hunne kinderen tot proselieten te maken." Een twyfelachtige lof De onderwijzers van de zendingscholen en de voorgangers der filiaalgemeenten worden opgeleid op de kweekschool te Modjowarno, reeds door Jellesma gesticht, zoodat 't Genoot schap steeds zijn eigen seminarie heeft gehad. De „gemeenten van Modjowarno" betoonen groote offervaardigheid en brengen graag iets op de spaarbank. De zendelingen Kruyt, vader en zoon, vonden er hulp in Dr. Bervoets, die er een hospitaal heeft en wiens gade Javaansche meisjes opleidt voor ziekenverpleegsters, waar van zy verklaart: de zwachtel rolt als van zelf in hare zachte handen en zenuwachtigheid kennen ze niet! Nog een paar broederen werken op Oost-Java, en op Madoera het Java-Comité. Er is dus reeds jaren lang heel wat op Java gearbeid. En waar rypt de vrucht? Nog nergens is er een welgeïnstitueerde Ja vaansche gemeente. Dr. W. De belangen van Eudokiabesproken en bepleit te Vlissingen in de Noorderkerk, aan den avond van den Biddag Eigeniyk zyn het onze eigene belangen, die in zulke samenkomsten worden besproken en bepleit. Of is dat zoo niet, als men onderricht wordt aangaande de werken der barmhartigheid, die de vruchten zyn van het genadewerk van onzen Heere Jezus Christus in hen, die ge- looven. Is het niet eene verkwikking voor het geloofsleven te mogen hooren van hetgeen broeders en zusters elder3 in het werk der barmhartigheid om Christus wil mogen ver richten Het was ons ten minste een voorrecht en gewis allen, die tegenwoordig waren met ons, aan den avond van den Biddag den Heer A. Voor- zant, vertegenwoordiger van „Eudokia" mede- deelingen te hooren doen aangaande die stich ting te Rotterdam, waar lijders aan chronische (langdurige en ongeneeselijke ziekten) worden verpleegd. De geachte spreker bepaalde ons achtereen volgens by de aanleiding tot en den aard van dit werk. Daarna sprak hij over de kranken, die daar worden verpleegd, over de verpleeg sters en haar taak, over de bezwaren aan den arbeid verbonden en den zegen, daar genoten, terwyl aan het slot nog enkele bedenkingen werden genoemd en beantwoord. Voorts werd niet verheeld, dat de Broeders te Rotterdam, van wie deze arbeid uitgaat, ook hulp en medewerking van elders behoeven. Zoo is dan ook ons de gelegenheid geboden en geopend, om een weinig deel te mogen hebben in dezen arbeid. En het bleek uit de collecte en uit de toezegging van jaarlijksche contribution, dat dit werd verstaan en gewaar deerd. Waarlijk, er mocht wederom iets worden ge noten van de gemeenschap der heiligen, van de kosteiyke olie op het hoofd, nederdalende op den baard, den baard van Aaron, die neder daalt tot op den zoom zijner kleederen. Het vernieuwde en volbouwde Eudokia biedt nu ook gelegenheid ter verrichting van ge wichtige operatiën. Ook zendt het in nood zyne verpleegsters tot hulp in de huisgezinnen. Wat schrijver dezes en zeker velen met hem bedroefde, was de geringe belangstelling door broeders diakenen getoond, waar zoo zeer hun eigen ambt ter sprake kwam. Eudokia is eene vrucht van diaconale conferentiën in Zuid-Hol land en gaat uit van de diakonie der Geref. kerk te Rotterdam B. Maar voorts waren onder het klein getal hoorders ook bizonder weinig jongelingen en jongedochters, wat te betreuren was. Hier toch waren voor hen dingen te hooren, die den rykdom en de zaligheid van den dienst des Heeren doen kennen tegenover de ydelheid en zelfzucht van het jeugdig en onvernieuwd harte; hier was voor hen te hooren, hoe de Heere de gaven en krachten wil gebruiken, als Zyne liefde aan de harten wordt verheer lijkt. Dit verschijnsel, dat samenkomsten als deze niet schynen aan te trekken, zelfs niet eens worden besproken, doet pynlyk aan, te meer, daar zanguitvoeringen, die in onzen tyd aan de orde van den dag zijn, scharen van jeug digen trekken. Hiervoor worden zelfs de catechisatiën verzuimd en gaarne de 25 of 50 ets entree geofferd. Hoe moest juist het omgekeerde worden aan schouwd. Dat het nog worde verstaan en in gezien en dit woord daaraan door Gods hulpe medewerke. Dan was de spreekbeurt over Eudokianog tot een dubbelen zegen. Hulsebos. Samenkomst Gereformeerde Zieken verzorging. Op Woensdag 22 Maart e. k. zal D. V. des avonds om half acht, in de Noorderkerk binnen Middelburg de reeds in 't vorig nummer aan gekondigde samenkomst plaats hebben, die be doelt principieel en practisch voor het bewust- zyn van ons Gereformeerd volk de roeping uit een te zetten van de verzorging van het kranke en de beteekenis aan te toonen, die ten deze heeft de vereeniging voor Gereformeerde Zie kenverzorging in Nederland. Deze vergadering zal plaats hebben onder leiding van Ds. Hulsebos van Vlissingen, vice- praeses van het hoofdbestuur der vereeniging, wier voorzitter prof. Lindeboom is. Als sprekers hopen op te treden Ds. Hulgeb J Dr. Wagenaar en de heer Sluyter, vertegen! woordiger der vereeniging b. g. Dr. Wagenaar wenscht een referaat te hc den ter ontwikkeling van eenige stellingen, diel in broederiyk debat zullen worden gebrach:. I I. Elk gereformeerd huisgezin verzorgt zij J zieken. In vele gevallen is de hulp van een we'! opgeleide zuster onontbeerlijk. Verzorging bii! ten het huisgezin is somtijds eisch der bare! hartigheid en trouw. II. Waar Rome haar schoonste triumfen behaal;! en een zeer grooten invloed uitoefent door hare! kranken-verzorging, en ook van heel of haifJ geloovigen hervormden, ja zelfs van beslistl ongeloovigen en geheel onkerkelijken kant hierl krachtsontwikkeling getoond wordt, daar bel hoort men van Gereformeerde zyde eindeljjiJ uit den dommel te ontwaken. Hl. De vereeniging voor Geref. Zieken verzorging I doet wèl om allereerst de verzorging door enl in 't huisgezin te verryken door opleiding vanl verpleegsters. Zy tracht terecht de gaven, daar-l voor in de gemeente gelegd, te ontwikkelen en recht dienstbaar te maken. Samenwerking is hier voorwaarde voor welslagen. IV. Althans te Vlissingen en te Middelburg be hoort te worden voorbereid de arbeid van een of meer wykzusters onder toezicht van den! kerkeraad en in verband met de Gereformeerde' diaconie. Wellicht dat de heer Sluijter iets meedeelt over de krankenverzorging in de aloude gere formeerde kerken. Ieder, wie het doel wenkt, kome, oud en jong De Correspondent voor de Ziekenverzorging te Middelburg. Woensdag herdacht Ds. J. de Koning te Krab- bendy ken den dag waarop hij voor 25 jaar in die gemeente tot zijn dienstwerk werd inge leid. De geachte jubilaris ontving verschillende bewijzen van belangstelling. Beroepen: te Broek op Langendijk dr. B. Wielinga cand. te Kampente Renkum ds. F. W. Sluijter te Maassluis; te Amsterdam ds. K. Fernhout te Utrecht; te Buiksloot en Zunder- dorp ds. G. Elsbove te Schipluiden. Aangenomennaar Axel B door ds. R. v. d. Kamp te Anna Jacobapoldernaar Zaltbommel door ds. J. Meijer te Langeslagnaar Amster dam door ds. C. v. Proosdij te Leiden. Bedankt voor Leerdam B door ds. W. Mul der te Giessen-Oudkerk voor Zuidwolde door ds. E. Vonk te Ambt Vollenhovevoor Holten door ds. W. J. de Haas te Culemborg; voor Overschild door N. Duursema cand. te Uithui zen. Inzenders in ons blad worden er aan herin nerd, dat het adres onzer Redactie isds. J. Hulsebos Vlissingen. Alle ingezonden stukken behooren dus aan ZEw. te worden toegezonden. Redactie. De kerkeraad der Gereformeerde kerk te Vlissingen B heeft een verzoek om finantiee- len steun ontvangen van de Gereformeerde kerk te Ridderkerk. Deze kerk vergadert nog in eene gehuurde en bouwvallige schuur en heeft dringend be hoefte aan eene kerk en pastorie. Daarbij is zy klein en arm. Hier is dus wel dringende be hoefte aan hulp. De kerkeraad dit bekend ma kende verklaart zich gaarne bereid giften tot dat doel te ontvangen en te bezorgen. De kerkeraad voornoemd: C. P, I. Dommisse, scriba. In de vergadering der Classis Zutphen ge houden 2 Maart 1.1., is praeparatoir onderzocht en in de Geref. Kerken van Nederland beroep baar gesteld, de heer B. W. ter Meulen te Eefde by Zutphen. Ten behoeve der zending van de Geref. Ker ken is door bemiddeling van den heer W. Koopa te Rotterdam, van iemand die onbekend wenscht te blyven, een gift van f1000 ingekomen. Ouders wier zonen dit jaar in garnizoen te Middelburg of Vlissingen zijn gekomen, zullen

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1899 | | pagina 2