Officieele Berichten. BOEKBEOOBDEELIN G. Verslag van de Tweede reis naar Lerwick, heeft tot grondlegging van ons Gereformeerd kerkelijk leven. En daarom moet dit bij allen vaststaan, dat wy al zeer sterk Schriftuurlijk bewijs moeten hebben, als vrij zullen durven volhouden, dat in deze de Gereformeerde Kerk verkeerd beslo ten heeft, en dat drie eeuwen aaneen de Kerk van Christus in Nederland verkeerd gedaan heeft. Wij Gereformeerden mogen nu de bewijslast niet omkeeren en zeggenik hecht niet aan de kerkenorde, tenzij men my bewijst, dat ze Schriftuurlijk is. Neen, neen, dat is de omgekeerde wereld. Wij Gereformeerden, maken ernst met onze Kerkenorde in de fiducie, dat de Kerk van Christus in hare officieele en constante uit spraak, zij 't een betrekkelijk, toch een groot gezag heeft, een gezagdat wij accepteeren voor ons kerkelijk leven, tenzij dan dat wy te sterk geprangd worden in onze consciëntie, dat hier overtreding i3 van de Wet Gods door de inzettin gen der menschen. Doch die dat stelt en leert, moet het glashelder b e- wijzen. Ds. Littooij nu heeft voor Schriftuurlijk be wijs een poging gewaagd. In vriendelijke be scheidenheid wenschen wij zijne argumenten te toetsen. Doch 'tkan wel zijn, dat plaatsgebrek veel hinder geeft, omdat terwijl van een gravamen in dezen wel niet komen zal, andere punten van het synodaal agendum dringend bespreking vergen. Maar nu en dan zal er toch wel een klein plaatsje zijn. Dr. W. De Friescke Kerkbode over 't voorstel- Bavinck. Dr. H. H. Kuyper schryfc eon zeer ernstig artikel over het voorstel-Bavinck. Dit wijkt aanmerkelijk af van het voorstel in 1893 op de Synode van Dordt gedaan. Daar gingen de Deputaten uit van de ge dachte, dat beide èn de Theol. School en de Theol. faculteit der V. U. zouden blyven be staan maar dat men over en weer saam zou werken om onnoodige geld- en krachtverspilling te voorkomen. Theol. School en V. U. zouden naar ééne plaats verhuizen. De Hoogleeraren van de Th. S. zouden aan de Theol. Faculteit en die van de Th. F. aan de Th. S. benoemd worden. Voortaan zou dit stel hoogleeraren in eene dubbele kwaliteit optreden en onderwijs geven. De Kerken zouden ieder oogenblik het recht hebben, de Theol. School weer los van de V. U. te maken en de V. U. om het contract met de kerken op te zeggen. Beide werden volkomen in hunne zelfstan digheid geëerd en gehandhaafd. Er zou samenwerking zijn met behoud van beide inrichtingen, maar niet met opheffing van de eene inrichting ten bate en ten behoeve der andere. Men gevoelt, hoe belangrijk het nieuwe voor stel van het oude afwykt, en wel bevredigt, die de opleiding geheel in kerkelyke handen wen schen, maar niet die de Vrije Universiteit lief hebben. Wij willen niet eens vragen, wat er van haar overblijft, als de Theol. faculteit (het hart uit het lichaam) werd uitgesneden. Het geldt hier dieper vraag dan het welzijn der V. U. Het geldt de beginselvraag, of de opleiding ker kelijk moet zijn of niet. Bij de nu voorgeslagen oplossing moet wèl de indruk ontvangen worden, dat het beginsel heeft gezegevierdde opleiding der a. s. Dienaren des Woords behoort alleen van de kerken uit te gaan, omdat de kerk alleen het recht heeft Theologie te onderwijzen. De Universiteit mag voor de overige wetenschappen zorgen, de The ologie is uitsluitend domein van de kerk des Heeren. Dit nu is door den voorsteller niet bedoeld. En dit zou ook o. i. positief onrecht zijn. Bij de ineensmelting is ook 't beginsel van vrije studie aanvaard. Even beslist als „de mannen van het beding" in '93, doch toen ten onrechte, oppositie hebben gevoerd, even beslist, schrijft Dr. K., hebben wij thans bezwaar tegen een voorstel, dat de Theol. faculteit vernietigt ten bate van de ker kelijke School. Niet in vernietiging van een van beide, al leen in samenwerking van beide kan de oplos sing worden gevonden. Dr. W. Ben oolijke vraag. Door een myner vrienden wordt in 't vorig nummer van de Kerkbode een oolijke vraag gedaan aan mijn adres. Ik had geschreven, dat het stuk van een man uit 'tvolk een indruk vertolkte, dien ik waarnam by „tal van jongere predikanten en kerkelijk meelevende gemeenteleden." Nu vraagt mfjn vriend, of hieruit niet volgt, dat de gemeenteleden, die de andere zienswijze zijn toegedaan, behooren tot 't „n i e t den kend deel der natie had ik bijna ge schreven, maar er staatgemeente! Kijk als ik geschreven had bij al de kerkelijk meelevende gemeenteleden, dan had ik dit leuke tikje op mijn schryfvinger verdiend. Doch ik schreef niet alle, maar tal van En daarom is de opmerking wel fijn, doch niet raak. Dr. W. Gereformeerde ZiekenverEorging. Naar wy vernemen, zal er met vriendelyke verschikking van den jaardag der C. J. D. V. die de leuze opheft„Doet wel aan allen, maar 't meest aan de huisgenooten des geloofs," op Woensdag 22 Maart a. s., een belangrijke meeting gehouden worden in de Noorderkerk, waar als sprekers hopen op te treden Ds. J. Hulsebos van Vlissingen, lid van het Hoofd bestuur, Dr. L. Wagenaar en de heer Sluijter, agent der vereeniging om bij gulle broederlijke gedachtenwisseling de eisch onzer Gerefor meerde Beginselen in zake de ziekenverzorging toe te lichten en den genoemden arbeid aan te bevelen. Nadere mededeelingen in 't vol gend nummer. Beroepen te Oosterbierum ds. A. Nawijn te Midslandte Wommels ds. H. C. v. d. Brink te Heegte Rozenburg ds. A. Schouten te Wil lemstad te Munnikezijl ds. N. Duursema te Uit huizen te Andel ds. A. P. Lanting te Gameren te Giesendam A ds. R. P. Haan te Tielte Strijen ds. E. Kropveld te Waddingsveente Nieuw Loosdrecht ds. J. Vonkenberg te Voort huizen te Zevenhuizen (Gron.) B. W. ter Meu- len cand. te Eefe. Aangenomen naar Baambrugge door J. D. Heersink, cand. Bedankt voor Zaltbommel door ds. J. Meijer te Langeslagvoor Sleen door J. D. Heersink cand. te Kampen. Dinteloord. Zondag 5 Maart werd het nieuwe kerkgebouw der Gereformeerden in gebruik ge nomen. Ds. Offringa sprak bij deze gelegenheid eene rede uit, waarvoor ZEerw. tot grondslag had gekozen Ps. 132 1—9. Het gebouw, dat met de pastorie, welke reeds vroeger in gebruik werd genomen, een sieraad voor de gemeente mag genoemd worden, is geheel naar de eischen des tyds ingericht en doet den architect en aannemer den heer C. Yriens alhier alle eer aan. De verwarming door warmwaterbuizen voldoet zeer goed. Krabbendijke. Den 15 Maart a. s. hoopt onze geachte leeraar ds. de Koning den dag te her denken, waarop hij 25 jaar geleden hier intrede deed. Des avonds in eene godsdienstoefening te 7 uur zullen twee predikanten uit de classe deputeeren om leeraar en gemeente geluk te wenschen. Ds. van der Werff uit Kruiningen zal dan ook nog een woord spreken. Vereeniging „de Kerkelijke Kas te Middelburg. De jaarvergadering der Vereeniging „de Ker kelijke Kas" zal D. V plaats hebben op Don derdag 16 Maart a. s. des avonds te acht ure in de Noorderkerk. De rekening en verantwoording van den boek houder over het jaar 1898 ligt een uur vooraf ter inzage voor de leden der vereeniging, dus van zeven ure af. Getrouwe opkomst is zeer gewen scht. Het agendum voor deze jaarvergadering is samengesteld als volgt a. Opening met gebed. b. Voorlezing van de presentielyst. c. Vaststelling van de notulen der vorige al- gemeene vergadering. d. Korte mededeeling van de ingekomen stuk ken welke behandeld worden onder punt L. e. Het jaarverslag van het bestuur over het afgeloopen dienstjaar. f Het jaarverslag der Commissie van Contróle over het afgeloopen jaar. g. De door het bestuur voorloopig opgemaakte en later vast te stellen begrooting voor het volgende dienstjaar. h. Benoeming van een stembureau door den voorzitter. i. Benoeming van een Bestuurslid en een plaatsvervanger. j. Benoeming van de leden der Commissie van Contróle. k. Benoeming van plaatsvervangers voor leden van de Commissie van Contróle. I. Behandeling der eventueele ingekomen stukken. m. Opmerkingen, vragen of voorstellen van stemgerechtigde leden. n. Lezing der korte notulen. o. Sluiting der vergadering met gebed. Het bestuur der Vereeniging voornoemd, Namens hetzelve G. P. Wattez, Voorzitter. J. P. de Wagemaker, Secretaris, ZENDINGSSCHOOL. Middelburg, Woensdagnamiddag in de Noor derkerk van 3—é en van 5—6 uur. Geref. Kerk te Vlissingen B. De plechtige eerste steenlegging van het nieuwe kerkgebouw zal D. V. plaats hebben Zaterdag, 18 Maart, des namiddags te twee ure. Namens den kerkeraad: C. P. I. Dommisse, Scriba. Verantwoording van Liefdegaven. Vlissingen B. In dank ontvangenvoor de Zending f0.50 en van eene zuster der gemeente 2220 net gesorteerde postzegels, voor 's Heeren Loo f0.50. Namens den Kerkeraad C. P. I. Dommisse, Scriba. Voor de kerk te Domburg ontvangen Van de kerk te Gapinge f 2.12, Grijpskerke f 22.715, Serooskerke f 18.015, Arnemuiden f7.45, Vlissingen A f 22.71, Vlissingen B f 15.90, Me- liskerke f 7.50, Koudekerkef 21.065, Oostkapelle f 16.31, O. W. Souburg f 10.62, Middelburg A f 17,88, Middelburg B f 11.85, Middelburg C f 20.- S. de Visser, Penningm. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam pro moveerde tot Doctor in de theologie dhr. P. J. Wijminga, predikant te Voorburg. Met dezen na ingespannen arbeid verkregen graad wenschen wij onzen broeder van harte gelukwy felici- teeren ook de Universiteit, die hem verleenen kon, en hopen, dat hij der Kerken ten goede moge komen en tot in lengte van dagen tot eer en verheerlijking van 's Heeren Naam be vonden worde. Festus Hommius, zoo luidt de titel van Dr. Wyminga's proefschrift, en zoo heet de man, wiens leven, arbeid en beteekenis ons wordt bekend gemaakt. Het boek van bijna 450 blz. kon ik nog slechts inzien. Eerst dus als ik het gelezen heb, kom ik er D. V. op terug. Ook anderen kunnen het lezen; want het is, zooals de advertentie in dit nummer ons zegt, algemeen verkrygbaar gesteld. De held van onzen jeugdigen doctor leefde in den tijd, toen de remonstranten opkwamen, zich roerden en het onderspit moesten delven ja hy behoorde tot de godgeleerden, die hen hebben wederstaan en overwonnen. Het proef schrift kan dus zyn, en het is, naar wij vertrou wen, zeer belangryk. Littooij. in het belang onzer Hollandsche visschers door L. VAN DER VALK, predikant te Schevenin- gen. Met een voorwoord van ds. F. W. SLUIJ TER te Maassluis. De verslagen omtrent ds. v. d. Valks arbeid te Lerwick zijn al geene vreemdelingen meer. Met gretigheid en harlelyke sympathie worden zij ter hand genomen. De belangstellende in dezen arbeid zie nog een exemplaar te krijgen van Ds. Sluijter, maar verzuime ook niet, als 'tkan, met zijn gebed eene gave te paren, op dat deze arbeid zich overeenkomstig zijn doei ontwikkele en weldra tot den bouw en de uit rusting van het Kerk- en hospitaalschip kan worden overgegaan. Maar wat er reeds door Gods goedheid is ver richt geworden, is de moeite waard te verne men.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1899 | | pagina 2