Jacomina Elizabeth Frederika Dietz, bediening deszei ven hebben kan, zal verzegeld worden, en in art. 57, dat de dienaars des Woords hun best zullen doen, en daartoe arbei den, dat de vaders hun kind ten doop presen teeren. Moet men nu, na dit alles overwogen te hebben, niet zeggen, dat het zondigen is tegen ten Heere om te wachten met zijn kind te Fresenteeren voor den doop tot de moeder Idaarby tegenwoordig kan zyn, al duurt het Ëan ook niet alleen dagen, maar soms weken, Eer men het teeken en zegel der belofte uit [dankbaarheid aan zijn kind wil zien toedienen, f Eindelijk komt hier nog by, dat men heeft teroepen in het jaar 1886, en later, toen vele kerken uit het Genootschap zyn getreden, dat ben zich weer verbond voor de belydeüis aan Be formulieren van Eenigheid en voor de kerk- Eezeering aan de Dordtsche kerkenorde van 1619, Ipdat deze de kerke Christi de lijn zou aan geven, waarnaar ze waardiglijk door Christus' Imbtsdragers kon worden bestuurd. Ds. Littooy zegt, dat de Heere door middel lan Zyn Sacramenten, die Hij tot versterking |an het geloof geeft, de geloofsverzekering in te harten der geloovigen werkt, en dat daaraan lok de moeder behoefte heeftdoch dat gebruik take de moeder van haar eigen doop. Wy tellen ons toch naar onze belydenis tevreden tec een eenig doopsel, dat niet wordt herhaald. Onder het oude verbond was de moeder lomtijds tegenwoordig bij de besnijdenis. Doch Iraarom Niet omdat zij er by moest zyn, laarvan staat niets in de Heilige Schrift, maar lenvoudig, omdat de besnydenis aan huis plaats lad; en een eenvoudig Oostersch huis door gaans maar uit een groot vertrek bestond. Zie latth. 5 15. I Tegenwoordig, nu de besnijdenis in de syna- loge geschiedt, is de moeder er dan ook niet Ij. De moeder van een zoontje is voor de wet frem, niet slechts 7, maar 40 dagen, naar lev. 12 4 en ook al lag ze als wellicht liizabeth te bed in de kamer waar 't kind gesneden werd, sloot toch hare onreinheid haar Igenlyk van de heilige handeling uit. I Ds. Littooy houdt maar volals in Gods woord niet duidelyk staat, dat de moeder er Ikt by tegenwoordig mag zyn, dat hy zich laa aan het tegenovergestelde houdt. Ik meen, la: de tegenstanders van den kinderdoop net Eo redeneeren. Ook ben ik het eens met onze Ideren, die zich hielden aan de uitspraak der lerk, en niet aan die van een enkelen leeraar. [Laat ons voorts den Heere smeeken, dat ftj ons licht en kracht geve om vooral in Zyn lerk naar Zyn Ordinantiën te leven, en niet I zeer te luisteren naar de stem van het ■voel. lik zal, zoo er somwijlen op dit myn schryven Is antwoord komt, niet terugschryven, daar I dit dan wil overlaten aan mannen, die de Iheologie bestudeerd hebben, hopende dat in Ize zaak steeds helderder licht zal ontstoken ■orden tot Eere van Hem, wien men alle aan leiding en dankzegging verschuldigd is, en tot lei! van Zyn Sion op aarde". Mijne lezers zullen wel begrypen, dat ik, Ij het lezen van het pleidooi van mijn hoog- Hachte ambtsbroeder en mederedacteur, wel Ir weinigtje myne vingeren voelde jeuken, Bh net toen ik de pen wou opvatten, kwam Ir man uit het volk met bovenstaand zaak- Ik artikel, en vroeg er een plaats voor. Ik lef dit nu in stede van het myne, na de lijheid genomen te hebben, het hier en daar Ir weinigje meer vloeibaar te maken, en op Bkele puntjes wat in te korten of aan te vullen. B wil ik er nog by zeggen, het vertolkt, ook I den toon, vry goed dep indruk der artikelen Br br. L., die ik waarnam by tal van jongere ledikanten en kerkelyk meelevende gemeen- Beden. Ook zal het wel wat feministische Brkbeeld van een dames-gravamen by onze Beformeerde vrouwen weinig instemming Bden. En dit niet alleen om den vorm. Doch Br ditmaal genoeg. Wellicht worden we later Bnoopt, dóór te debatteeren. Want in dit Bidooi voor een verloren zaak zal Ds. L. het B'stc- woord niet hebben. Nu eindigen we B: over te drukken de authentieke tekst van B&el 57 der Dordtsche Kerkenorde van 1574 B?. L. Rutgers, Acta van de Nederlandsche Broden der 16e eeuw, bl. 146: B"et verbondt Godts sal in den kinderen soo B81 als men den Doop Christelicken becomen can, den Doope vereeghelt worden, ten sjj saecke m< - eenighe sware oorsaecke sjj, om den Doop BeD tydt langh wt te stellen, van welcke de Con- B°r'° oordeelen sal. Maer die affectie der ouderen, B,,den Doop harer kinderen begheeren wt te B,ea ter tjjdt toe dat de moeders selve haer kin deren presenteeren, ofte op die gheuaders langhe wachten, en achten de broeders gheen wettelicke oorsaecke te syn om den Doop wt te stellen." Dr. W. Na vijftig jaren. Geheel omringd door Rome ligt in het hartje van Brabant het bijkans uitsluitend protes- tantsch dorpje 's Gravenmoer, met eene bevol king van 1800 zielen. Reeds van de reforma tie is het dat geweest en de enkele katholieken hebben er nooit op geen enkel gebied eenigen invloed uitgeoefend. Jaren en jaren kende men er maar ééne kerk, de groote of hervormde kerk geheeten. Vóór ruim een halve eeuw brak daar ook de afscheiding door en zoo is het, dat sinds 1850 ook eene gemeente onder 't kruis aldaar zetelde. In 1869 werd ook deze eene Christelijke Gereformeerde gemeente en is zulks gebleven tot 1892, toen ook deze ge meente, zonder slag of stoot, werd de Gerefor meerde Kerk van 's Gravenmoer. 19 Augustus 1894 doet Ds. Laatsman uit Brielle zijne intrede bij de Geref. Kerk aldaar. Van een ieder geacht en gezien, en toegerust met vele gaven, was deze de rechte man op de rechte plaats. De talrijke jeugd lag ook na aan zijn hart, en al spoedig kwam er sprake van eene Chris telijke school. En zijne gemeente allengs daar toe bearbeidende, werd in October 1896 reeds een bijzondere school geopend met 40 leerlin gen in het kerkgebouw der gereformeerde gemeente. Ds. Laatsman en een ouderling maakten het schoolbestuur uit en de heer Modderkolk trad als hoofd der school op. Den 22 Mei d. a. v. werd echter deze bekwame onderwyzer door den dood aan deze school ontrukt en 12 Juli volgde de heer A. van den Berg hem als schoolhoofd op. De behoefte aan een eigen schoolgebouw deed zich al meer en meer gevoelen. De kerkeraad stond een deel van den tuin der pastorie daarvoor in bruik leen af, en met vele gaven uit de gemeente zelve zorgde een gevormde bouwcommissie voor de tot standkoming ervan. Den 20 Dec. '97 werd het nieuwe schoolgebouw in gebruik genomen. Ging alles tot heden best, en klom het getal leerlingen zelfs boven 80, het zou spoedig anders worden. De onderwyzer ging vele leden der inmiddels ontstane schoolver- eeniging bewerken voor een uitgebreider be stuur, legde voorts eenig wantrouwen in Ds. Laatsman aan den dag, met dit gevolg, dat Ds. Laatsman te spoedig het presidium van 't schoolbestuur nederlegde. Wat verder al te maal is gevolgd, is niet in een kort bestek te beschryven. Dat wantrouwen in Ds. Laatsman werd een kerkeiyke zaak, eerst by den kerkeraad, toen met genabuurde kerken en ten laatste bij de Classe, welke deputaten benoemde om een en ander in het reine te brengen. De afloop was, dat Ds. Laatsman zyne gemeente moest mede- deelen, dat hij onvoorzichtig had gehandeld met het te spoedig neerleggen van 't presidium, enz. Tevens moest de onderwyzer zyne aan gevoerde argumenten omtrent de onbetrouw baarheid van Ds. Laatsman terugnemen, het welk helaas niet is geschied, alvorens het te laat was en de gemeente door zyne retiree- rende houding in opschudding gekomen was. Twee kerkeraadsleden (later nog door één ge volgd) verlieten hun ambt en Ds Laatsman nam eene roeping naar de Belgische Christe- ïyke Zendingskerk te Gent aan. De zaken alzoo staande, moest noodwendig de kerkeraad versterkt worden, en tegen de verkiezing daar van werden door de vrienden van den onder wyzer bezwaren ingebracht, bezwaren namelijk waarop noch kerkeraad, noch Classe kon ingaan. De Classe evenwel zocht een middelweg, welke de kerkeraad wilde aanvaarden, doch de pro- testeerenden niet. En hiermede was het tijd stip eener nieuwe afscheiding aangebroken. Nog vóór te weten in welke richting men zou gaan sturen, had door des onderwyzers vrien den eene aanbesteding voor een nieuw kerk gebouw plaats. Onderhandelingen met de Chris telijk Gereformeerden werden aangeknoopt, en het resultaat was, dat 30 Nov. 11. de predikan ten Van Brummen uit Dordrecht en Bakker uit 's Gravendeel overkwamen om de nieuwe gemeente te stichten en een kerkeraad te doen verkiezen, zonder dat deze heeren predikanten de wederparty hebben gehoord. Des Zondags daarop ging men reeds vergaderen en den 22 Januari 1.1. werd onder het lezen eener gele genheidspredikatie over Haggaï 2 10a, het nieuwe, van hout opgetrokken kerkgebouw in gebruik genomen. Een derde deel der leden van de Geref. kerk, waaronder juist de mannen van geld (zoo zegt men daar) maakten zich los van 't Geref. kerkverband, zonder dat allen evenwel hunne verschuldigde zitplaats-gelden voldeden. Eerst later volgde ook de heer Van den Berg in het opzeggen van het lidmaatschap. En alzoo staat in 's Gravenmoer de Geref. Kerk thans herderloos en van vele stoffelyke middelen ontbloot. Schenke de Heere er spoedig een man om den herderstaf aldaar op te nemen, opdat het overgebleven kuddeke ook niet afdwaleJ. BOEKBEOORDEELING. SAMENWERKING. Voorstel en proeve van regeling tot uit voering van Art. 13 der Kerkenorde van de Gereformeerde Kerken in Nederland, ingezonden voor de aanstaande Generale Synode met Memorie van Toelichtingen Bijlage door de Classe 's Gravenhage. 's Gravenhage, J. van GOLVERDINGE Zn. 1899. Deze, in duidelyken druk en handig formaat verschenen brochure dient met ernst gelezen en overwogen te worden, ten minste door alle ambtsdragers en in de kerkeraden, classes en synoden te worden besproken. De jongste rege ling tot uitvoering van art. 13 K. O., hoe on- berispelyk ook in theorie, wordt (niemand, die hiervan niet overtuigd is,) in de praktyk door vele bezwaren gedrukt. Het is het doel der classe 's Gravenhage, en zy heeft daaraan niet weinig moeite, arbeid en kosten besteed, de kerkei eene betere regeling te bezorgen. En hoewel wy hier geen oordeel over de voorge steld regeling willen uitspreken, en er tegen haar ook wel weder bezwaren zullen zijn in te brengen (het volmaakte zal ook in dezen wel niet te verkrygen zyn), zoo moeten wy, en velen zullen er eveneens zoo over denken, hier open- ïyk uitspreken, dat de nieuw voorgestelde re geling reeds by eersten oogopslag veel goeds bevat. De inkomsten der kas worden gevonden uit jaarlijksche bydragen der vrijwillig zich ver- eenigende kerken, zynde een zeker percentage der traktementen van de dienstdoende predi kanten. Zyn er by de deelnemende kerken nog, die beslist hulpbehoevend zyn, zoo worden deze ondersteund door de classes. De op het oogenblik van in werking treding der nieuwe regeling genoten pensioenen, enz. worden overgenomen. By aansluiting op 1 Januari 1900 worden de reeds verstreken dienstjaren der predikanten (van die met de reformatie medegingen, dus ook al hun dienstjaren) medegerekend. Het volle pensioen wordt verkregen na veertigjarigen drensttyd. By vroeger emeritaat door ziekte of andere wettige redenen, wordt het berekend naar het aantal dienstjaren, doch altyd zoo, dat het niet beneden een bepaald minimum daalt, gelyk het ook een zeker maximum niet mag overschryden. Ook voor weduwen en weezen heeft de re geling milde en goede bepalingen. Wy zouden verder nog veel goeds aangaande de voorgestelde regeling kunnen mededeelen, maar geven haar zelve nu liever aan de ernstige overweging der lezers over. Hulsbbos. Advertentiën; Heden overleed Mejuffrouw in den ouderdom van Zes en zeventig jaar, ten huize van Mejuffrouw C. S. O VERDORP—Simler. Middelburg, 23 Febr. '99. Voor de vele blyken van belangstelling by ons Vijf- en twintig jarig Huwelijks- feest ondervonden, betuigen wy by dezen on zen harteiyken dank. M. VAN DEN BROEKE, L. DE VOOGD. Vrouwepolder, 25 Febr. 1899. Boekh. FANOY, Burg, Middelburg. Flinke voorraad BIJBELS en KERKBOEKEN in verschillende prijzen en formaten. Plaatsing van ADVERTENT1EN in alle COURANTEN, zonder verhooging. BIND- en DRUKWERK. VISITEKAARTJES van af 40 cent de 100. Levert de aanbiedingen van BOLLE, COHEN e. a.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1899 | | pagina 3