P. J. T AVENIER Amerikaansche Orgels WW OOK IN RUIL. Nood te Antwerpen. INGEZONDEN STUKKEN. Advertentiën. Chr. Werklieden-vereniging „PATRIMONIUM." van f80.- tot f450. A. S. J. DEKKER, Smid Breestraat O 157. ■eeft van hare gunstige bepalingen genoten, ■naar z\j heeft ook, niettegenstaande groote ■moeilijkheden, hare voorwaarden vervuld. Het ■olksonderwjjs heeft daarbij gewonnen, dit mag ■ankbaar worden erkend. Maar voor de voor- Branders der byzondere school zyn de offers ■jaar gebleven, somtyds zelf zwaarder gewor- Het is hier de plaats niet om er op te wy- Ben hoe veel nog door den Nederlandschen ■raatsburger, die de vrijheid van onderwijs als Ben recht wenscht te bezigen, aan buiten ge wo- Be heffingen moet worden voldaan. Allermeest Brnóat de vrijheid een zekeren fierheid vordert, Be offervaardigheid gebiedt en de klacht over Bele offeren versmaadt. I Met 1 Januari 1899 komt voor de voorstan- Brs der bijzondere school een tijdstip, dat groo- B krachtsinspanning eischt. Het personeel aan Be scholen moet nu voltallig zijn. Deze vraag Ban het personeel is een van de moeilijkste en B>r2wekkendste vragen op dit aan moeilijke en B>rgwekkende vragen zoo rijk gebied. Moeilijk Bmdat men niet altijd het personeel, het ge- Kchikte personeel kan vinden, noch wanneer, Koch waar men behoeft. Zorgwekkend ook, om- Kat een dag, die aan de noodzakelijke, geboden tegenwoordigheid van den onderwijzer ont- Kreekt, de Rijksbijdragen doet vervallen, en Kit vervallen soms het bestaan der school be- Kreigt. Niettemin het tijdstip waarop het personeel (voltallig moet zijn is daar, en aan de voor- Kaarde moet worden voldaan. Er is niet aan ■e ontkomen. Het vervullen dier voorwaarde (raagt offers, die offers moeten worden ge tracht. Immers in den gewonen gang ontbreekt net niet juist aan onderwijskrachten, maar aan He middelen om die krachten aan deze of gene (school te verbinden. Met andere woorden, men Keeft geen geld voor de bezoldiging. Dat geld (noet er in 1899 zijn. Het moet er zijn en in puime mate, zoo ruim mogelijk. De voorwaarde, Mie in de wet-Lohman gevorderd wordt, is Lhet aanbieden van eene behoorlijke jaarwedde." Ken aanbieden welks degelijke werkelijkheid Moor bewijs kan worden gestaafd. Wil men Mus van de wet-Lohman eenig gebruik maken [geld I Bij de Grondwetherziening van '87 zeide de lleidende staatsman dier dagen, dat het verlee- Inen van subsidie aan de bijzondere scholen Izou doen zeggen„het mooie is er af." Men noemde dat een gevleugeld woord. Het ligt nu Izoo plat op den grond, dat men mag betwijfelen, lof het ooit meer dan een pad is geweest. In het woord ligt echter een waarschuwing. Tot heden bleef het onwaar, want de voorstan ders van het bijzonder onderwijs hebben steeds gezorgd dat het mooie er bleef. Maar nu by [den laatsten termijn moeten zij toonen dat zjj kunnen volharden. Voor de bezoldigingen van We ontbrekende onderwijzers moet het geld er zijn. Deze eisch moet by ons allen als de eerste en hoogste eisch gelden. Het is een eisch van eere en een eisch van wijsheid. Van wijsheid ook en vooral. Wanneer het blijkt, dat niet in het ontbreken der bezoldigin gen de oorzaak van het ontbreken der onder- I wijzers ligt, dan wordt de toestand anders. Dan zal men tot een wetswijziging moeten beslui ten. En indien van regeeringswege daartoe niet besloten wordt, dan zal men met meer kracht en klem van redenen kunnen vorderen, dat niet als onwil worde gestraft, wat onmacht is. Op den duur vindt zulk een eisch van recht en billijkheid in een Nederlandsche Kamer altijd weerklank. In het belang niet van deze of gene school, maar van het geheele bijzonder onderwijshet geld moet er zijn. We vestigen op dit schrijven ook de aandacht van de besturen onzer Christelijke scholen. (Overgenomen D. W.) Oost- en West-Souburg. Woensdagavond 30 November was het voor de Gemeente alhier eene ure van dankbare blijdschap. Zij kwam samen tot de ingebruikneming van een nieuw orgel ter begeleiding van ons kerkgezang. De Heere |die ons hierin ook zoo rijk heeft geze gend, make het dienstbaardat 't ons gezang verbetere en veredele tot verhooging Zyns Naams, Zij en bljjve het woord uit Romeinen 11 36, waarby wy dien avond bepaald werden, ■de taal der Gemeente. By deze gelegenheid willen wij ook gaarne onzen dank brengen aan den vervaardiger, den heer Proper van Kampen voor zyn solied en -zoo in alle opzichten keurig uitgevoerd werk. Met vry moedigheid durven wy hem der Kerken aanbevelen. Namens den Kerkeraad C. Cevaal, Scriba. Verantwoording van Liefdegaven. Met harteiyken dank ontvangen van een on bekende geefster 1 keeper rok, 1 paar vrouwen kousen en 4 zakken, van mej. N. fl en van N. 25 cent. Zusterkring. Vlissingen B. In dank ontvangenvoor de armen f2,50, voor het suppletiefonds f 1,00, voor 's Heeren Loo f 0,50, voor de zending f 0,50 en de volgende contrlbutiën drie van één gul den, ttwee van een gulden vijfentwintig ets., eene van twee gulden vijftig ets. Namens den Kerkeraad, C. P. I. Dommisse, Scriba. Idiotcngesticht 9 8 Heeren Loo. Met vriendelyken dank ontvangen uit het busje van P. M. Boucherie, Souburg, f21.55 en 50 cent voor het behoeftige gezin. K. le Cointre, Diak.-Corr. Diaconaal Hulpbetoon, Met hartelyken dank ontvangen door Mevr. Wagenaar van inej. J., 6 vrouwenbroeken, van vrouw P. f2,50. Door ondergeteekende van C. J. f 1.15 en van mej. N. 6 paar vrouwenkousen. Mej. Verhage. Hiervoor is door my ontvangen f0.50 Wil nog iemand hiervoor iets afzonderen, dan wordt dit gezamenlijk opgezonden. K. le Cointre. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Hooggeachte Redactie! In No. 47 van de Zuider-Kerkbode komt van de hand van Ds. B. Veenstra een ingezonden stuk voor behelzende eene bedenking tegen de lezing van Dr. F. v. Gheel Gildemeester, uitge sproken voor de afdeeling Patrimonium te Vlis singen, get. „De erfenis der Oranjes" inzonder heid tegen de door den geachten spreker ge noemde verdraagzaamheid der Oranjes. Hoewel niet instemmende met alles watDr. v. G. over „die erfenis" ten beste gaf, iets wat ik ZEerw. reeds persooniyk te kennen gaf en dus hier niet behoort herhaald, moet ikmede- deelen dat Dr. v. G. by het beschouwen dier erfenis n.l. de vroomheidvrijheid en verdraag zaamheid der Oranjes zijnen hoorders verzocht met hem in den geest terug te gaan in het grys verleden en stil te staan bij de edele figuur van een Prins Willem v. Oranje en die van Prins Willem IH, hetgeen Ds. B. Veenstra ook zelf erkent. Immers, zoo vervolgde de geachte spreker, hebben min edele geesten de vroomheid van Oranje ontkend, zyn zucht naar vryheid aan andere motieven, dan wij kennen, toegeschre ven en zyne verdraagzaamheid geloochend. Van de Oranjes dezer eeuw heeft Dr. v. G. niet gerept, vermoedelyk omdat hy zyne lezing die voor 2 avonden was bestemd, heeft moeten bekorten of ook, en dit ligt m. i. voor de hand, in Prims Willem v. Oranje, zyne zonen en in Prins Willem III de mannen ziet, die deze vroomheid bezaten, deze vrijheid veroverden, deze verdraagzaamheid in praktijk brachten en deze deugden als een kostelyk erfstuk aan hunne nakomelingschap achterlieten. Of nu al de Oranjevorsten van lateren tyd deze erfenis hebben aanvaard, getoond hebben deze te bezitten en dus handelden in betrek king tot hun tyd in den Geest yan den Groo- ten Zwyger, is eene vraag, die wel gedaan kan worden, doch met de erfenis zelve en daar ging het om, niets te maken heeft. Dankend voor de opname, Uw Dienstw. Dienaar, M. VADER Jr. le Secr. d/a. Patrimonium Vlissingen. BOEKBEOORDEELING. CATALOG US der Uitgaven van J. M. BREDÉE, Oostmolen straat 1, Rotterdam. Met genoegen namen wy kennis van dezen op zich zelf een boekdeel vormenden geïllus treerde catalogus en van den ryken schat van Christeiyke Lectuur, Zondagsschool-uitgave^ geïllustreerde wandteksten en feestgeschenken f in het fonds van den genoemden boekhandel aanwezig. Deze catalogus verdient eene biyvende plaats op de schrijftafel in te nemen, om by voorko mende gevallen, by het geven van cadeaux of by uitdeelingen te worden geraadpleegd. Voor de Zondagsschool bevat deze catalogus de zeer gunstige bepaling, dat op 'tgeen voor haar wordt aangeschaft 50% (zegge vijftig procent) korting wordt toegestaan. Wie met den grooten en veelzydfgen voor raad wenscht kennis te maken, wende zich tot den Uitgever, en ontvangt zeker, zoolang de voorraad strekt, gratis den catalogus Hulsebos Getrouw tot den dood. Een verhaal uit den tyd der Kerkhervorming in Frankryk door A. de Jong. Middelburg K. le Cointre, prys 40 Ct. By ge tallen ter uitdeeling op Zondagsscholen tegen den halven prys. Dit boekje, 72 pagina's groot, schoon uitge geven in handig formaat en met lieve plaatjes versierd, is, behalve als premie bij den Scheur kalender Barnabas ook afzonderlijk in den handel gebracht. Wij bevelen de lezing van dit boekje bizonder aan. Vijf jeugdige mannen, die pas de Gerefor meerde hoogeschool te Lausannehebben verlaten om in hun vaderland, Frankrijk, het Evangelie te bedienen, worden met hunnen gastheer te Lyon gevat en ten vure gedoemd. Dat hun voorbeeld in deze dagen van zoo veel vryheid maar ook van zooveel naam- christendom, tot de ware trouw aanmane en opwekke.Hulsebos. Voor de vele bewijzen van deelneming onder vonden by het overlyden onzer geliefde echt- genoote, moeder, behuwd- en grootmoeder, JOHANNA WILHELMINA CENSE, betuigen wij onzen hartelyken dank. Uit aller naam N. VERHULST JKzn. Gapinge 7 December 1898. Heden overleed, na een smartelijk iy- den, zacht en kalm in de hoop des eeuwi gen levens, myn geliefde Echtgenoot C. M. DE RIJKE, in den ouderdom van 73 jaar. Wed. de RIJKE geb. Kesteloo Kinderen en Behuwukinderen. Middelburg. 2 December 1898. Vergadering Vrijdag 16 Dec. 's avonds ten 8 uur lokaal Concordia. Spreker de WelEerw. Heer Dr. L. H. Wage naar. OnderwerpArtikel een en twee van het Sociaal Program, handelende over het lager- middelbaar- en hooger-onderwys. Toegang voor alle belangstellenden vry. Ter perse om spoedig te verschijnen I DE ZES LEZINGEN OVER CALVINISME, door Dr. A. KUYPER, gehouden in Amerika. Prijs ingenaaid f2,50, gebonden f3,25 De inteekening is ook opengesteld by Boekh. J. J. F A N O Y, v/h K. le Cointre, Burg, Middelburg. 20 Instrumenten ter bespeling gereed. Goes. Ruim gesorteerd in geslagen en gego ten HAARDEN, KACHELS en FORNUI ZEN, gepoetste en in vuur gelakte, aan uiterst laag gezette prijzen. Tevens eene groote partij gebruikte in alle soorten, alle zoo goed als nieuw.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1898 | | pagina 3