Boekhandelaar J. J. FANOY, Visitekaartjes, Amerikaansche Orgels een net BOVENHUIS, JAARBOEKJE voor de provincie ZEELAND. Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKBEOORDEELING. Geuzenalmanak voor het jaar 1899. Advertentien. van de 5 artikelen tegen de Remonstranten. RUIME YOORRAAD Prentenboeken, Teksten en Prachtbanden, van f80.- tot f450. L S. J. DEKKER, TE HUUR voor een klein gezin t presidium was aan Ds. J. Hulsebos opge- igen, die deze vergadering op uitnemende ize leidde. Jammer was het dat Ds. Schoe- era van Souburg verhinderd was tot ons er te komen. ZEerw. zou het feestwoord ireken. Het aanwezig zyn van de verschil de afgevaardigden der zusterverenigingen den omtrek deed weldadig aan en hunne ■genwenschen waren een blijk van den broe- I rband die onder het jonge Calvinistische volk I staat. Van de beide kerkeraden waren af- I vaardigden aanwezig, hetgeen tot dankbaar- I id stemde, eveneens de opkomst van ouders I belangstellenden. Trad in den aanvang van de vergadering Ds. I enstra eere voorzitter der vereeniging op, I er werden wij nog vergast door de aange- woorden van dhr. C. P. I. Dommisse, de acusche wenken van den Heer J. Baarschers, de roeping van ons Calvinistisch volk in trekking tot den aard en het karakter der ref. Jongel. van den Heer M. Vader Jr. De vele voordrachten en samenspraken vorm- n eene aangename afwisseling. Moge deze samenkomst voor het opkomend lacht nog door Gods goedheid ten zegen zyn by vele jongelieden de begeerte wekken zich de Jongel. ver. aan te sluiten. Laten de Iders evenmin achterwege blijven, maar ook idewerken om de schoone roeping der Gere- •meerde Jongelingsvereeniging n.l. om onder it jonge volk de Gereformeerde beginselen nbaar te maken, eenigszins tot zyn recht te n komen. Dat geve God. Valsche vroomheid. I Uit de schepping hebben we onze natuur iet de natuurlijke behoeften aan spijs en drank. Uit den vloek echter komen onze krankheden, ur geestelijke oorzaak is onze zonde. De weg I r genezing is schuld bely dents voorden groo- I n Medicijnmeester en de ervaring van Zyn I nachtige genade, die zonder middelen de on- I rechtigheid vergeeft en de krankheid geneest." I Deze gedachtengang ontkent Gods gemeene I atie, die den vloek tempert en verzacht door K ontdekking en aanwending van middelen, rn God zeiven verordend. Maar daarom is het juist onvroom om de |iddelen te verwaarloozen en moet bovenstaand voelen als een .eigenwillige godsddienst om jt lichaam niet te sparen" worden bestraft. De Heere maakte voor Adam en z\jne vrouw kken van vellen en toog ze hun aan. De Heere wist, dat de gevallen mensch niet echts zyn schaamte moest bedekken, doch ph ook zou moeten kleeden tegen de uit den oek intredende koudeen daarom hangt God in mensch den lijfrok om de schouderen, ierom {nu is de naaktlooperij der wederdoo- I rs goddeloos en het gebruik van het iddel der kleeding ter tempering van den oek v r o o m. En zoo is het met het genees- 'ddel desgelijks. Eudokia. Het achtste jaarverslag van Eudokia ver been. Die inrichting voor chronische (lang- ïrige) kranken, die geheel en al van de dia mie der Geref. Kerk B. uitgaat, en waarin de lister van Dr. Scheurer directrice is. Honderd Q patiënten van allerlei gezindten werden er trpieegd. Deze stichting gaat niet van eene reeniging, maar van eene plaatselyke diaco- uit. Om dit standpunt heeft zy in dub- •le mate aanspraak op de liefde van alle ge- Iformeerden. Geve de Heere de diakenen wysheid en henke Hy de dokters, directrice-verpleegsters 1 patiënten, wat zy behoeven. Zy die inrichting velen tot zegen. Drietal te Sneek A ds. D. P. Koopmans te ds. F. G. Peterse te Oude Pekela en ds. T. •p te Wirduin. 3eroepen te Broek op Langendyk ds. W. H. ispen Jr. te Breukelente Knjjpe ds. L. G. oris te Veenwoudsterwal. Bedankt voor 'Pieterburen door ds. N. Wol- inga te De Leekvoor Den Helder door ds. v. Haeringen te Katendrechtvoor Blya door s. A Nawijn te Midsland. yiimngen B. In dank ontvangenvóór de ending (Heidenpenning) van J. W. en L. W. sder 26 halve centen, van L. v. H. 10 cent. Met vriendelijken aandrang wordt er op ge wezen, dat het wederom de tyd is, om de jaariyksche contributie aan de zendingskas te voldoen voor hen, die de Heidenbode ontvan gen en daartoe in staat zijn. De minvermo gende met zyn kleiner gift is eveneens wel kom. De penningmeester voor de Zending is Br. H. Guillaume, Badhuisweg. Namens den Kerkeraad, C. P. I. Dommissie, Scriba. Idtotengesticht 's Heer en Loo. In dank ontvangen uit het busje van Corns, van Molenbroek f3.82!/a. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Geachte Redacteur! Maandagavond, den 21 Nov. heb ik in het Schuttershof te Middelburg de zaak der geloofs- en gebedsgenezing hooren bepleiten door Ds. Hazenberg en echtgenoote. Voor mij was dit iets nieuws, omdat ik nog nimmer eene vrouw in het openbaar voor het publiek had zien op treden. Ook heb ik beiden met genoegen ge hoord, in zoover nameiyk, als ik geloof, dat het hun ernst was met de zaak, waarvoor zy kwa men. My dacht, iemand als Ds. Hazenberg, die de kerkhofsbloemen reeds op zyn hoofd heeft, en zich nog zoo inspant voor die zaak, dien moet het wel ernst zijn. Zelfs op stoffe- lyk gebied schijnt ZEw. er ook veel voor op te offeren. Er werd ons nameiyk medegedeeld, dat de vorige reis naar Zeeland hem een schade post had berokkend van 150 gulden. Dit werd gezegd aan bet adres van die lasteraars, die beweerd hadden, dat het hem maar te doen was, om de dubbeltjes. Het lag geheel op zyn weg, om zich thans tegen dergelijke aanvallen te verdedigen. Het was immers bij advertentie aangekondigd, dat de aanvallen in de bladen tegen zyn persoon en werk gericht, door hem zouden beantwoord worden. Ook de Zuider Kerkbode kreeg eene beurt, maar kwam er toch nog al vrij goed af. Overigens kon ik toch niet zeggen, dat het gesprokene, wat den inhoud betreft, op my eenen gunstigen indruk heeft gemaakt. Ge wonnen voor de zaak, waarvoor Ds. H. ijvert, ben ik niet. Dikwyis kwam de gedachte in mij opindien de spreker wat minder pikant was in uitdrukkingen tegen de geneesheeren, en die leeraars, die volgens zyn zeggen, maar een half Evangelie verkondigen, het gesprokene zou, op de beste hoorders althans, een beteren indruk hebben gemaakt. Het wil mij maar niet duidelijk worden, waartoe al dat razen op de geneesheeren, pillen, poeders, enz. toch die nen moet. Dat er zyn, die door het gebruik der medicynen minder worden, wellicht vroeger sterven, willen we aannemen, maar wat bewijst dit nu voor het ongeoorloofde van het gebruik der middelen Dat onze Verlosser tydens zijne omwandeling op aarde kranken heeft genezen zonder medicynen, gelooven we. Ds. H. be hoeft ons dat niet te zeggen. Dat Hy het ook nu nog doen kan, staat evenzeer bij ons vast. Als Ds. H. anders niet te zeggen heeft, kon hy gerust in Apeldoorn blyven en zyne reis kosten besparen. Wil hy ons iets leeren, laat hij dan aantoo- nen, dat de bedeeling des Geestes door alle tyden dezelfde is. Verder, dat onze Verlosser het raadplegen van geneesheeren en het gebruik der middelen heeft verboden, of ten minste heeft afgekeurd. Wat betreft, hetgeen zijne gade ons medej deelde van iemand, by wie het eene been kor ter was dan het andere en bij wie op het ge bed beide beenen evenlang werden, zoodat de schoenmaker er zich over verwonderde, omdat hy nu geen schoen meer behoefde te maken met een hoogen hak zoo kennen wy een Dok ter, die hetzelfde doet, maar geheel langs na- tuurlykenweg. Wy hebben een meisje gekend, wier eene been veel korter was dan het andere zij kon de teenen maar even aan den grond krygen, en ziet, binnen korten tijd waren beide beenen evenlang. Dat meisje behoorde tot onze Kerk, daarom noemde ik haar, maar die ge neesheer heeft vele dergelyke patiënten gehol pen. Om een been te verlengen, daartoe is dus geen bovennatuuriyk wonder noodig. Hier zullen we nu maar eindigen met de opmerking, dat het ook thans nog niet over bodig is, om de geesten te beproeven of zy uit God zijn. Hartelyk dank, Mynheer de Redacteur, voor de plaatsing. VUssingen, VEENSTRA. 23 Nov. 1898. Uitgegeven door en ten voordeele van het Geu- zengesticht: .Wilhelmus van Nassauen" te Brielle. Deze vriendeiyke kleine almanak brengt ons behalve al de geriefelijkheden, die een alma nak tot eene onmisbare vraagbaak maken en een keurig boeiend mengelwerk van gevierde schrijvers, die geheel belangeloos hunne pen daartoe leenden, een wetenswaardig verslag van de lotgevallen en den huidigen toestand van dit gereformeerd weezeDgesticht. De be doeling is te zorgen voor weezen van zeelie den, doch zoo de middelen het toelaten, kun nen ook andere veriatenen opgenomen worden. Er is een Weeshuis te Brielle, maar ook een Tehuis te Utrecht. In het geheel verpleegt de Vereeniging zes en zestig kinderen, die hetzy als dienstbaren ot voor een ambacht worden opgeleid, terwyi er ook zyn, die voor het on derwijs leeren. In stilte werkt deze vereeniging voort en vond ook in het afgeloopen jaar al het noodige, dat de hemelsche Vader schonk. Wilt gij ook iets doen tot steun, koopt dan voor 't minst dezen almanak. Hy kost f 0.20 of gebonden f 0.40. En hy brengt u door zijnen inhoud gewis eenen zegen. Hulsebos. Vereeniging „Bidt en Werkt." Vergadering Vrijdagavond 7'/2 uur, in het lokaal Concordia. Spreker: Dr. L. H. WAGENAAR. AANVANG BESPREKING Toegang vrij voor Belangstellenden. vjh K. LE COINTRE. BURG. MIDDELBURG. zeer geschikt voor Cadeau. ALMANAKKEN en SCHEURKALENDERS. BLOEMENPAPIER, etc. etc. in etui, 40, 50, en 60 cent per 100. 20 Instrumenten ter bespeling gereed. Goes. voorzien van gemakken. Adres by den Uitgever dezes. De Uitgever K. LE COINTRE te Middelburg is voornemens uittegeven Ie JAARG. (1898). Prtjs f 1.— By verschyning wordt de prys verhoogd tot f 1.25. De Heer Mb. M. M. de Langeboom, Adjunct commies ter Provinciale Griffie van Zeeland belast zich met de samenstelling. Bestellingen worden ingewacht by den Uit gever.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1898 | | pagina 3