Offieiëele Berichten. Nood te Antwerpen. BOEKBEOORDEELING. Advertentiën. TE MIDDELBURG. hosta tot Willem de Clercq, die gekomen was, het da Costa te doen. En Willem gevoelde dat daar een Christen hem sprak, maar dat hij er geen deel an had. Maar ook voor de Clercq is er leven gekomen lit den dood. Toen was de vriendschap inniger. Da Costa predikte, evenals Bilderdijk, het iroord Gods tot die eeuw. In 1824 geeft hy ijne bezwaren tegen den geest van die eeuw lit. Een storm van verontwaardiging barstte oven het hoofd van „dien Jood" los. „Breek lu toch alle gemeenschap af met dien man," liep men Willem de Clercq toe. Maar hy wilde en kwaad hooren. Hy bleef vriend. Groen Prinsterer durfde niet by da Costa aan luis komen. Het huis werd bewaakt door poli genten om te zien wie uit en inging by dien nan, die staatsgevaarlijk was. Willem de Clercq echter wandelde met da sta over de Keizersgracht. Samen gaven zij uitNederlandsche stemmen |roor Godsdienst, Staat, Geschiedenis en Leb erkunde." Ze waren eenig schoon, die bladen, toen Willem ophield kon da Costa het niet foortzetten. Toch kwamen de twee vrienden en over elkander te staan, en wel in 1834, net de Afscheiding. De Clercq voelde het recht van die menschen, Costa niet, daarom werd nu da Costa weer iet fatsoenlijke mensch„Laat ons meegaan, da sta" zeide Willem, maar da Costa volhardde, en andere geleerde, die wel meeging was van 11, gepromoveerd advocaat. Willem de Clercq, altijd Doopersch gebleven, Ion het gevoelsleven, kon het mystieke leven Biet missen. 1844 was het laatste levensjaar van Willem le Clercq. Daar waren zij te zamen op het hoone Heemstede, die beroemde mannen Da osta, Beets, Hasebroek en Willem de Clercq. werd het zilveren bruiloftsfeest gevierd van Da Costa. Daar improviseerde de Clercq |op het duin. Daar spraken Beets, Hasebroek. Ons hart zal nimmermeer vergeten, Dien aangenamen zomertijd zingt Beets, terugziende op dien genoegeiyken yd. En het was voor de Clercq noodig. Hij «ras in dat laatste jaar zijns levens zoo wee- noedig. Hy treurde over het ongeloof in zyn Ikerk. Daarom ging hy niet meer, maar zat |,met een boeksken in een hoeksken." Zater- avond 3 Februari sprak hy een voor een pet zyn kinderen. Zyn bede was O, mocht ik maar spoedig sterven. Den volgenden morgen was hij ontslapen. „De ziel vloog in de armen van den Heiland." Willem de Clercq heeft zich niet voort be- |wogen op de historische lyn, als Groen, Worm- er, Elout van Soeterwoude en daarom zijn de I nakomelingen van Willem de Clercq afgedaald lea liberaal geworden. Hy was kerksch, niet Ikerkeiyk. Door zyn overschatting van het Ipersoonlyke, gevoelde hy niet de samenwerking lop ieder gebied. Daarom had hy geen gaven lover voor een seminarium. Een strijd in de wetenschap kon en mocht niet zyn volgens hem. Waariyk, de Jongelingsvereeniging Spreuken len de gansche vergadering zal het met ons |eens zyn, als we zeggen „Die lezing smaakt naar meer." P. VAN DIJK, VersLgev. v. d. Chr. Jong. Ver. Spr. 23 23a. Gereformeerde kerk van Ylissingen B. Verkiezing van ouderlingen en diakenen. Uit het door de Gemeente, 24 October jL, I geformeerd grostal heeft de kerkeraad in zyne 1 vergadering van 31 October jL opgemaakt de navolgende dubbelgetallen OuderlingenM. N. Baert, F. Blanken, J. I Colyn, P. J. Gillissen, A. Huson, P. G. Laer- noes Jr., H. J. v. d. Meer, C. v. d. Voort DiakenenA. de Bree, G. Guillaume, J. v. d. Hoeven, C. de Kat. De verkiezing van vier ouderlingen en twee diakenen uit deze dubbelgetallen zal D. V. plaats hebben, door de manslidmaten op Maandag 7 November, van des avonds zeven tot tien ure in de consistoriekamer der kleine kerk, alwaar aan ieder een stembiljet zal worden uitgereikt. De Kerkeraad J. Hulsebos, praeses. C. P. L Dommisse, Scriba. ZENDINGSSCHOOL Woensdagmiddag om 3 en 5 uur in de Noor- derkerk. L. S. Ondergeteekende noodigt alle jongedochters, die belydenis gedaan hebben bij een derGeref. kerken vriendeiyk uit tot het volgen van een cursusdie hy zich voorstelt dezen winter te geven om de veertien dagen telkens op Vry* dagavond van half 8 tot half 9 in het locaal Concordia op het Koorkerkhof te beginnen a. s. Vrydagavond 11 November. Dr. L. H. Wagenaar. Wegens de classis op 8 Nov. e. k. zullen de Dinsdag catechisatien op de zelfde uren Woens dag 9 Nov. worden gegeven. Dr. L. H. Wagenaar. Verantwoording van Liefdegaven. Vlissingen B. In dank ontvangen voor den Heidenpenning W. v. d. H. fO.10, van N. N. f 2,50 voor de Kerk, f 2,50 voor de armen, en f 1.— voor de weezen bezorgd by Ds. Hulsebos. Namens den Kerkeraad C. P. I. Dommisse, scriba. Met harteiyken dank ontvangen sedert de vorige opgave Gift van N. N. te Klundert, door Ds. v. d. Velden f 5, Gift van een milicien te Middelburg, door idem f 0.50, nagekomen giften uitZwyn- drecht, door br. J. v. Noort f 10,—Gift van A. v. R. te Nieuw veen f 1,— Gebiede de Heere ook over deze gaven zynen zegen. Worden nog velen opgwekt om iets by te dragen. Wanneer binnenkort te Antwerpen de Geref. kerk wordt geïnstitueerd en de broe ders in een geschikt lokaal kunnen saamkomen, zal het eene aangename herinnering zyn, dat men daartoe heeft medegewerkt. Namens Deputaten, J. C. C. Voigt. Raamsdonk, Penningm. 1 Nov. '98. ACHTSTE JAARVERSLAG van „Eudokia", gesticht voor ïyders aan chronische (lang durige) ziekten, onder beheer der Gerefor meerde kerk te Rotterdam (B) gevestigd Blommerdyksche weg 209. Eenig is dit gesticht als uitgaande van de Diakonie eener gereformeerde kerk, eenig zeker ook om de opname en verpleging van lang durige en ongeneeselijke kranken, zeker een eerste plaats innemende onder de plaatsen van barmhartigheid, bizonder in de plaats van zijne vestiging, en daarom ook bizonder aanspraak hebbende op de belangstelling, steun, liefde en het gebed onzer lezers. Het zoo] schoon en zoo geriefelijk gelegen „Eudokia" telde 30 Juni 1898 zes en vijftig verpleegden. Maar dit getal zal wel spoedig belangrijk grooter zyn, wanneer de uitbreiding en inrichting (naar de eischen des tyds) gereed zullen zyn, waaraan nu druk wordt gearbeid. Redenen te meer om ook op een hartelyk en krachtig steunen van Eudokia aan te dringen. Hulsebos. Een wrekend God, de Vader der Weezen (Jerem. 49 lla door A. LITTOOLJ, Bedienaar des Woords te Middelburg. Uitgegeven ten voordeele van drie weezen. Prys 20 cent. Middelburg. A. D. Littooij Az. Zouden wy des aankondigens wel eens moede worden, frissche kracht bezielt onze pen, waar wy het oog slaan op dezen arbeid van onzen geachten medebroeder. Vooreerst verrast en verblydt ons het feit, dat nu wederom eene kerk in onze classis heeft besloten zelve de verzorging harer weezen, waar die nu voor* kwamen, ter hand te nemen. Maar ten andere verheugen wy ons over de doorwrochte leer rede, zoóals wy ze van Ds. Littooy gewoon zyn, waarin de weezenverpleging, naar Gods Woord zoo schoon wordt ontwikkeld. Dit vormt een goeden grondslag voor het verdere werk ten opzichte dier weezen. Deze uitgave wen- schen wy bizonder een groot debiet. Hulsebos. Het veertiende Jaarverslag der Vereeniging tot christelijke verzorging van krankzin nigen en zenuwlijders in Nederland 189T 1898. Op ruime schaal verspreidt de Vereeniging dit schoone, tot in bizonderheden nitgewerkte en kostbare verslag. Dit is goed gezien. De leden moeten worden in staat gesteld met de Vereeniging mede te leven. En ieder, die vraagt: wat mag toch dit zijn? moeten wy zulk een verslag in handen kunnen geven. Ook dit is biykbaar de bedoeling, als aan iederen kerkeraad, ook aan den hervormden nog vijf exemplaren door bemiddeling van den correspondent worden toegezonden. Maar nu is het ook aan u, leden en begun stigers, om dit verslag allereerst te ontvangen en met de noodige kalmte in uw vrije avond uren te lezen, maar ook met deze wetenschap en dit verslag verrijkt, anderen over dezen ar beid te spreken, daarover in te lichten en zoo het kan door 's Heeren hulp daarvoor te winnen. Waar zelfs de tegenstander van onze beginselen met bewondering op deze stich tingen ziet, zouden wy dan dienaangaande on kundig of onverschillig mogen biyven? En is het niet een zalig voorrecht, om als medear beider door gebed en gave aan dit heerlyk werk der barmhartigheid aandeel te mogen hebben Zyn er niet nog ook jongelingen en jongedoch ters, die den Heere begeeren te dienen als ver pleger en verpleegster in eene der gestichten Veldwijk, Bloemen daal, Dennenoord Van harte vereenigen wij ons met het slot van het inleidingswoord. „Moge het den Heere behagen, ook dit jaar Zyne kracht te volbrengen in onze zwakheid. En zij onder alle moeite en zorgen dit de sterkte des harten van allen, die aan de Ver eeniging zyn verbonden, en ook van de zwaar bezochte familiën, voor wier geliefden eene plaats in de stichtingen noodig is, dat Zyne genade genoeg is, allen, die van Zyne genade hun troost verwachten". Hulsebos. DOOP EN TUCHT of klein tractaat van de tucht der kerken over haar „Gedoopte" leden. Aan de kerken aan geboden door Ds. W. J. DE HAAS. Amsterdam, W. Kirchner, tweede vermeerderde uitgave. Het verheugt ons, dat eene tweede uitgave van dit klein tractaat is noodig geworden. Dit punt is voor de kerken en haar welwezen van zoo groot belang, dat de leden, maar inzonder heid ieder ambtsdrager zich daar moet inwer ken. Men moet leeren zich rekenschap te ge ven van de wyze, waarop ongeregelde doople den, maar ook zij, die uit gemoedsbezwaren het Belydenisdoen nalaten, moeten worden be handeld, opdat straks in kerkeraad, classe, sy node en synode generaal een gerypt oordeel aan het woord kome en de kerk zich bedachte- ïyk, maar vruchtbaarlyk uitspreke in deze teedere, maar zoo gewichtige kwestie, die reeds zoo lang naar oplossing zucht. Broeders! be seffen wy onze roeping in dezen. Hulsebos. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moest het Kort Verslag van de Classis Klundert tot een volgend nommer blijven liggen. Vroeger reeda: VlisBingen B. Het Bestuur der Vereeniging „DE KERKE LIJKE KAS" alhier, maakt bij dezen bekend, dat door den Boekhouder der Vereeniging op Donderdag 10 en Vrijdag 11 November a. s. van 's morgens 10 tot 's namiddags 1 ure in de Consistoriekamer der Noorderkerk, zitting zal worden gehouden, ter uitbetaling van de verschenen jaarlijksche rente der aandeelen in de geldleening van bovengenoemde Vereeniging. Het bestuur verzoekt hen die buiten de stad woonachtig zyn en niet persoonlyk kunnen komen, om het hun toekomend bedrag in ont vangst te nemen, zulks per schriftelyk ge machtigde te willen doen. Het Bestuur voornoemd, G. P. WATTEZ, Voorz. J. P. DE WAGEMAKER, Secr.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1898 | | pagina 3