Amerikaansche Orgels Officiëele Berichten. Nood te Antwerpen. Adyertentiën. van f80.- tot f 450. A. S. J. DEKKER, Voorhanden in den Boekh. van J. J. FANOY Chr. Werklieden-vereeniging „PATRIMONIUM." M. J. TIMMERMANS. tyden aanbreken. Zyn oom vermoedde het niet. Dag en dag ging voorby en het bleef. Daar leest zyn oom Capadose op een keer in een blad van de bekeering van een Joodsch Rab bijn en onder meer, zeide hij dat hy dat wel respecteeren kon. Toen achtte A. Capadose den tijd rijp zich te verklaren. Doodsbleek stond de oude Capadose op en met de woordenJongen, wat mankeert je waggeldo hij de kamer uit. Oom Capadose en de andere huisgen ooten kwamen binnen en Abr. Capadose deed belij denis van z\jn geloof. De oude Capadose barstte in tranen uit en zeideO, myn zoon, ik had u bestemd om de kroon te dragen van mijn geslacht, en nu zult gy mijne grauwe haren met droefheid in het graf doen nederdalen. Abraham zonk op de knieën en riep uit«Nooit zal ik ophouden mijn volk lief te hebben." Met Oostersche hartstocht greep hij de hand van zijnen oom, waarna gij opstond en heenging. Er werd niet verder over gespro ken; 't bleek hem echter weldradat er familie raad gehouden was. Allerlei hatelijkheden moest hij verduren, allerlei tergende uitdruk kingen aanhooren, die al ruwer en ruwer wer den, tot dat het oogenblik komt, dat de oude Capadose deze lage beleediging van Christus hem naar het hoofd werpt: „Ben Stata." Hij vluchtte. Hij komt in het ouderlijke huis. Slechts één woord voegt de vader hem toe„Volg my Zij gaan naar het vertrek waar moeder was, de moeder, die toch reeds van nature zenuw achtig, nu bijna krankzinnig daar ter neerzit. Hoe bitter klinkt nu Abraham dit woord toe „Haal daar je hart aan op. Moordenaar, dat is uw werk Capadose gaat heen. DAar, over de Amstel straalt hem de regenboog tegen, en hy wordt diep in zijne ziel getast door dezen aanblik. Ja, zijn God is toch trouw, en hy gevoelt: Vader en moeder hebben mij verlaten, maar de Heere zal mij aannamen. Toen kwamen Capadose en da Costa aan eikaars hart. Ze waren vrienden door dieper grond vereenigd, door hooger doel verbonden. Toch waren er wel verschilpunten. Da Costa zag de eeuw, zooals zij was, en worstelde er tegen op leven en dood. Capadose, de man van het proza, lette op personen en feiten. Hy, de zachtmoedige bemoeide zich alleen met per sonen, maar da Costa streed, streed met alle kracht die in hem wasda Costa zag het heden van de revolutie aan, om een Kerk te stichten, die over zou leiden naar het duizend jarig rijk. Maar toch, ze konden niet zonder elkaar. Er voegt zich een derde bij, een jonge man. Hij viel niet op door statuur of houding. Wanneer men hem over Amstel's kade zag wandelen, met den hoed achter op het hoofd, de handen op den rug, met zijnen stok met witten knop, zou men iets beholpens opge merkt hebben. Maar wanneer men Willem de Clercq in het vriendelijke gelaat blikt, dan verdwijnt die gedachte, en men is geboeid door het koolzwarte oog, zoo diep, zoo deelnemend; zooals alleen een Rembrandt dat kon afschil deren. Uit gansch zyn wezen sprak sympathie. Wanneer hij een wolk over het gelaat verspreid zag, rustte hij niet voor die wolk was weg gedreven. Dit lokte da Costa. Wie was die Willem de Clercq? (Wordt vervolgd.) De Nederlandsche Bond van Jongelingsver- eenigingen op geref. grondslag vierde deze week feest. Hy gedacht zijn 10-jarig bestaan. Nu reeds mag getuigd dat deze Bond gezegend gear beid heeft. Dat het geen stokje maar een stekje geweest is wat voor 10 jaar geplant werd, is vooral ook duidelijk in den bloei van den Bond. In dit betrekkelijk kort tijdsbestek sloten zich ongeveer 350 vereenigingen aan met meer dan 6000 leden. Naar het ons voorkomt een gevolg van den arbeid naar een vast beginsel. De Bond bevordert in niet geringe mate de "kennis van de Gereformeerde en Calvinistische beginselen onder onze jongelingschap. Hy mag zich bovendien verheugen in de medewerking en steun van zeer geachte mannen in ons goede land. Het feestnummer dat er netjes uitziet bevat verschillende by d ragen o. a. van prof. Biester- veld, Dr. Bavinck, Dr. Wagenaar, Ds. Tazelaar dhr. de Wilde enz. enz. Moge dezen bond met haar vele afdee- lingen zich in voortdurenden bloei verheugen on strekke zijn arbeid tot rijken zegen voor Neerlands jongelingschap. Ter verkiezing van Oudeilingen en Diakenen in de Geref. Kerk van Middelburg (C) heeft de Kerkeraad opgemaakt de volgende alphabetisch gestelde dubbelgetallen Voor Ouderlingen de br. br. B. Lahr. B. Leynse. D. de Rijcke. A. Stroo. Uit dit dubbelgetal moeten gekozen worden 2 brs. Ouderlingen. Voor Diakenen de br. br. B. Blok, J. Bot ting, K. Ie Cointre, J. J. Fanoy, H. Janse, J. Janse, S. Leynse, J. J. Stoel. Uit dit dubbelgetal moeten gekozen worden 4 brs. Diakenen. De Verkiezing zal plaats hebben in eene ver gadering van stemgeregtigde lidmaten te hou den D. V. Vrijdag 4 November a. s. des avonds te 7 uren in de Noorderkerk. Diakenen der Geref. Kerk te Middelburg (C) verzoeken X. X. beleefd, zich te wenden tot een der Diakenen, teneinde volledige inlichting te ontvangen op zyn schryven, Vrydag 21 Oc tober. Namens Diakenen voornoemd J. A. v. Nederveen, Voorz. J. J. Fanoy, Secr. Aan de Gereformeerde Kerken in Zeeland, Brabant en Limbnrg wordt by dezen door de Classis Klundert het volgende bekend gemaakt. In hare vergadering van 25 Oct. 1.1. kwam het verbiydend bericht, dat Dr. L. Wagenaar van Middelburg de op hem door de Classis Klundert uitgebrachte benoeming als plaatsver vanger van Ds. J. H. Feringa in zake het Depu- taatschap om den yver voor de Zending by de kerken aan te vuren, heeft aangenomen. (Deze benoeming is geschied naar Art. 186 Acta, Middelburgsche Syn. 1896, en heeft alleen kracht tot de Generale Synode van 1899.) De Classis Klundert wekt de Geref. kerken in het Zuiden op om gebruik te maken van deze gelegenheid, door Dr. Wagenaar te verzoeken om een spreek beurt voor de Zending, en daarover te corres* pondeeren met ZEerw. De Heere zegene dezen arbeid voor de uit breiding van Zyn Koninkryk Namens de Classic. Verg. J. D. v. d. Velden, e. t. Scriba. Klundert 26 Oct. '98. Vacaturediensten in de Classe Klundert. Moerdyk. Antwerpen. 6 Nov. '98 Ds. Voigt, 20 Nov. Ds. Offringa 27 Nov. Ds. Offringa 4 Dec. Ds. v. d. Velden 18 Dec. Ds. de Vries 1 Jan. '99 Ds. Ouendag 8 Jan. Ds. v. d. Velden 15 Jan. Ds. Schouten 29 Jan. Ds. Kapteyn 11 Febr. Ds. Voigt 18 Febr. Ds. de Vries. Op last der Classe, J. C. C. Voigt, Quaestor. Raamsdonk, 26 Oct. '98 Verantwoording van Liefdegaven. Vlissingen B. In dank ontvangenvoor de Zendingskas contrib. fl.25, fl,—f 1.50, f 1.25, busje P. A. K. f3.15, 500 pz. van M. v. d. H., voor den Heidenpenning P. J. 10 ct., W. d. W. 52 h. c. Voor de Jongedochters-vereeniging f 0.50, Namens den Kerkeraad C. P. I. Dommisse, Scriba. In hartelijken dank ontvangen van mej. N. een lap goed voor kinderschorten en 60 ct. contributie en 3 giften van f 1.— van N. N. De Zusterkring. Diaconaal Hulpbetoon Met vriendeiyken dank ontvangen door onder- geteekende, van een zuster der gemeente, 4 wollen dekens. Mej. Verhage. Idiotengesticht '8 Heer en Loo. Met vriendelijken dank ontvangen uit het busje van Joha. en Adriana de Bokx f 8.765. K. le Cointre, Diak.-Corr. Sedert de vorige opgave met harteiyken dank ontvangen Verzameld te Vlissingen, door Br. J. Mulder f 32,25 tweede inzameling te Middelburg, door idem f20,50; verzameld te Alblasserdam, door Ds. J. C. C. Voigt f 28,75idem te Zwyndrecht, door idem f38.— gift v/d Geref. kerk van Wirdum, door Ds. T. Sap f 1,50. Mildel(jk vloeien steeds de gaven. Reeds meer dan f1000 is ingezameld. Den Heere zy dankMogen nu nog de krachten worden ingespannen, om een tweede duizendtal te verzamelen. Brenge ieder een steentje aan en Antwerpen is geholpen. Neige de Heere daar toe veler harten. Namens Deputaten, J. C. C. Voigt. Raamsdonk, Penningm. 24 Oct. '98. Gevoelig voor de menigvuldige bewijzen van vriendschap en belangstelling op den 25stea dezer my bewezen, betuig ik mede namens de mynen myn harteiyken dank. Middelburg, JOH* HOLTHUIJZEN. 27 Oct. 1898. 20 Instrumenten ter bespeling gereed. Goes. Het Bestuur der Vereeniging „DE KERKE LIJKE KAS" alhier, maakt bij dezen bekend, dat door den Boekhouder der Vereeniging op Donderdag 10 en Vrijdag 11 November a. s. van 's morgens 10 tot 's namiddags 1 ure in de Consistoriekamer der Noorderkerkzitting zal worden gehouden, ter uitbetaling van de verschenen j aarlij ksche rente der aandeelen in de geldleening van bovengenoemde Vereeniging. Het bestuur verzoekt hen die buiten de stad woonachtig zyn en niet persoonlyk kunnen komen, om het hun toekomend bedrag in ont vangst te nemen, zulks per schriftelijk ge machtigde te willen doen. Het Bestuur voornoemd G. P. WATTEZ, Voorz. J. P. DE WAGEMAKER, Secr. opvolger van K. LE COINTRE, Bos. Negen Dogmatische onderwerpen 0.75. Brummelkamp. Voor het Gemeene Best 1.— Da Costa. Dichtwerken 3 dln. geb. 2.25. één deel verguld op snee 3. Fabius. Voortvaren 3.25. Kruijswijk. Guido de Bres 0.50. Kuyper. Vrouwen uit de Heilige Schrift fl.25 geb. 1.75. In de schaduwe des doods f 1.25 geb. 1.75. Wormser, Amsterdam. Pretoria 1.90. De acht Nieuwe Kerstboekjes van de Ver. Ca- padosh. Vergadering Dinsdag 1 Nov. 's avonds ten 8 uur lokaal Concordia. TROUWE OPKOMST GEVRAAGD door HET BESTUUR. Voorradig mooi Kinderschortegoed, grys Schortegoed, zwart Hemdrokkengoed, blauwe en bruine Baaien van 221/2 cent, mooi glan zend Piiow, blauwe Werkkielen voor in de stallen, Bonkers, Dassen, Doeken enz. Pottenmarkt

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1898 | | pagina 3