Ofïïciëele Berichten. PARTICULIERE SYNODE len der vorige algem. vergadering deed de Se cretaris, de heer Dekker, op de hem eigene aan gename wijze mededeeling van den staat van den Bond gedurende het afgeloopen jaar, waar uit bleek, dat de toestand over het algemeen gunstig mag heeten. Onder daverend applaus der vergadering deel de hy mede, dat hy teruggekomen was op zyn besluit, om zyn functie als secretaris neer te leggen. Tevens bracht hy aan de vergadering ter kennis, dat de staat der kas geen reden tot ongerustheid, maar ook niet tot gejuich gaf de penningmeester was wegens ambts bezigheden verhinderd te komen. De uitslag der stemming was, dat werden herkozen tot bestuursleden de heeren Ds. Vro- ïyk en Bastmeyer en gekozen de heeren Dr. Wagenaar van Middelburg en Willemsen van Ierseke. Vervolgens leidde de heer Bastmeyer de vraag in: „Wat kan gedaan worden tot bevordering der saamhoorigheid Na gewezen te hebben op de noodzakeiykheid der nauwere aaneenslui ting als zonen van het zeilde vaderland, als éen in belydenis, als een in strevenontwik keling van onze jongelingschap voor het leven, om als straks de mannelijke leeftyd is aange broken op elk terrein tot eer van God te kun nen optredengaf Spr. ook de middelen aan de hand, die z. i. tot die nauwere aaneenslui ting konden leiden. Hy gaf daartoe een plan van organisatie ten beste en zette dit breed voerig uiteenen besprak vervolgens de werk zaamheden voor de alsdan op deze wyze ge organiseerde Ringvergaderingen. Aan het levendig debat, dat hierop volgde, werd deelgenomen door de heeren De Neef, Kempe, Dekker, Le Cointre, en den Inleider. Daar deze zich van het doen van voorstellen had onthouden en de publieke middelen van verkeer tusschen de verschillende deelen van onze provincie veel te wenschen overlaten, was het resultaat der bespreking, dat, hoezeer ook nauwere aansluiting van allen zeer wenschelijk was, elke jongelingsvereeniging in de eerste plaats zelf die moest zoeken, en mitsdien too- nen dit in waarheid en oprechtheid te willen. Een ander punt ter besprekingverkiezing van Bestuursleden door de Ringen werd inge leid door den heer De Neef, die ook juist ter bevordering van samenhoorigheid dit punt aan beval. Daar evenwel de tijd der morgenverga dering verstreken was, werd dit voorstel aan gehouden tot een volgende vergadering. De namiddagvergadering werd geopend door den voorz. Ds. Buurman, die inmiddels ter vergadering gekomen was. Allereerst gaf deze het woord aan den heer Dekker, ter bespreking van het onderwerp „Een valsche leuze in het vaandel van den vy and." Na rekenschap te heb ben gegeven van dit optreden, waarby ook duidelijk werd, dat die valsche leuze was de bekende leus der Fransche Revolutie„vrijheid, gelijkheid en broederschap een leuze die niet den Revolutionair naar den volger van Jezus past, zette Spr., na in het kort de geschiedenis van de Revolutie van 1789 in het licht te heb ben gesteld in flinke en welsprekende bewoor dingen en heldere voorbeelden de volgende stel lingen uiteen, waarbij we ons, om niet te veel plaatsruimte te vergen van verdere verklaring moeten onthouden 1. Deze leuze behoort niet den socialist maar veeleer den Christen. 2. Vryheid zonder gebondenheid leidt tot on gebondenheid, de ware vrijheid is die, welke staat onder de heerschappij van het recht. 8. Gelykheid in den zin van gelijkheid van geld en macht is evenzoo verderfeiyk als gelykheid in burgeriyke rechtsvordering gewenscht. 4. Het dansen van den magistraat met het vischwijf rond den vrijheidsboom is het beeld van de broederschap der revolutiehet knielen van de overheid met den minsten burger voor het aangezicht des Heeren, de grond der ware broederschap. De dank door den voorz. den heer Dekker toegebracht, was ten volle verdiend, Wegens gebrek aan tijd kon geen debat worden toege staan. Hierna trad dr. Wagenaar van Middelburg op, om te spreken over onze Geref. jongelingen in betrekking tot ons Huis van Oranje Nassau. Deze rede was waarlijk wel het glanspunt van den dag. Wie dezen uitnemenden redenaar heeft kunnen hooren en het niet heeft gedaan, heeft zich van een groot genot beroofd. Wij zullen ook niet trachten ze weer te geven, wijl we daartoe geheele kolommen van dit blad zouden noodig hebben. Bovendien laat een rede zoo ryk van gedachten, zoo gekruid met geestige zetten, zoo aangTypend en bezielend door vorm en inhoud, zich niet door enkele woorden weergeven. We moeten ons daarom alleen bepalen tot het opschrijven van de door den geachten en bekwamen spreker verdedigde stellingen, waarvan de door ons onderstreepte woorden reeds iets van den gedachtengang doen merken 1. Het Christenhart eert zijn Overheid als Gods dienares by Gods gena besteld. 2. Het Neder landsch hart waardeert het Koningshuis van Oranje-Xassau als de recht matige drager der Souvereiniteit. 3. Het Calvinistisch hart begroet een con stitutioneel Koningschap als zijn eigenlijk ideaal. 4. Ons Gereformeerd Jongelingshalt juicht met geestdrift bij haar troonsbeklimming toe Neerlands jonge Koningin. 5. De Geref. Jongelingsvereenigingen nemen met dankbare blijdschap deel aan de inhul digingsfeesten en sieren met den Oranjewimpel hun vaandel. Dat deze rede met daverend applaus werd begroet, en meermalen daardoor werd afge broken, behoeft geen betoog En dat de voor zitter gelijk deze het uitdrukte aller tolk was, toen hij dr. Wagenaar voor zyn schoon woord bedankte, was niet minder waar. Wegens het vergevorderde uur kon ook nu geen debat worden toegestaan. Daar de tyd van scheiden was aangebroken werd het slotwoord gesproken door ds. Van der Veen, die zich daartoe op verzoek van het bestuur van den Bond welwillend had bereid verklaard, aangezien ds. Vrolijk van Zaamslag niet aanwezig kon zyn. Naar de gelegenheid van den dag - 2e Pinksterdag bepaalde hij zijn gehoor bij de hooge beteeekenis,van den Pinkster-Geest ook voor de jongelingschap, als haar hoogste Leermeester, haar Kracht en haar Trooster; en eindigde zyn ernstig woord, en daarom zoo zeer gepast, met den wensch van zyn hart voor haar welvaren en bloei. Nadat nog ais naar gewoonte den vice-voor- zitter en den voorzitter de dank van den Bond was gebracht voor hun uitnemende leiding der vergadering by monde van den heer Bastmeyer, werd deze schoon e Bondsdag besloten met het zingep van Ps. 72 11, en dankzegging door ds. Van der Veem. Vrydag, 27 Mei was het vijftig jaar geleden dat de Heer ds. J. H. Donner 27 Mei 1848 in de christeiyk afgescheiden geref. gemeente te Ommeren door ds< A. Brummelkamp van Arnhem als predikant bevestigd werd. ZEerw. diende eenige jaren de gemeente aldaar en te gelijk die te Tiel, en werd in 1856 beroepen te Leiden, welke gemeente hy diende tot 1876, toen hij door zyn benoeming tot Zendingsdirec- tor, met de opleiding der Zendeling-kweekelin- gen belast, zijn emeritaat aanvroeg en verkreeg. Emeritaat in den zin van rust heeft de altijd werkzame man echter gekend noch gezocht. Hy ging voort met de gemeenten te dienen en mocht verschillende jongelingen bekwamen voor den Zendingsarbeid. Ook door zijne ver kiezing tot lid der tweede kamer voor Leiden in 1880 ter vervanging van jhr. Elout van Soe- terwoude zag hy zijn werkkring belangryk uit breiden. Behoudens een korte rust had hy on afgebroken daarin zitting, eerst voor Leiden, daarna voor Katwijken is thans de oudste in leeftyd, de nestor, der Kamer, waardoor hij verplicht is eenmaal per jaar de eerste zittin gen der Kamer te presideeren. Ten vorigen jare benoemde de Kamer hem tot vice-president, zoodat hij by afwezigheid van den heer Gleichman dezen vervangt op dèn voorzittersstoel. Wanneer men nu nagaat dat de antirevolu tionaire partij, waartoe de heer Donner behoort, slechts ongeveer 20 leden telt, van de 100, dan kan men gerust zeggen dat de heer Donner de achting geniet van alle partijen in de Kamer. In dezen afgescheiden dominé, vyftig jaar geleden een der meest verachten onder de pa riah's der negentiende eeuw is Gods Woord vervuld„Die my eeren zal Ik eeren"en Gode al d'eere daarvoor Op verzoek plaatsen wy onderstaand bericht dat voor het vorig nr. te laat ontvangen werd. Vyfde Vlaamsch Zendingsfeest, Woensdag 15 Juni op de hofstede van den heer DIRK SCHEELE, by Terneuzen. Als sprekers zullen optredends. S. G. Knottnerus te 's Gravenhage (openingsrede), ds. H. J. Kouwenhoven te Groningen, ds. C. J. L. Ruysch van Dagteren te Stryen, dr. L. H. Wagenaar te Middelburg, ds. Chr. Hun- ningher te Ylissingen, de heer J. Zalman te Amsterdam, ds. W. Lamers GHzn. te Goes, ds. C. van Koetsveld CEzn. te Goes, ds. M. Mooy te Dordrecht, prof. dr. J. J. P. Valeton Jr. te Utrecht (Slotrede). Beroepen te St. Jacobiparochie ds. J. Sybrandy te Mildam te Holwerd ds. A. Verburg te Bel- lingwolde; te Den Helder dr. J. Hania teOos- terbierumte Gouda A cand. G. Wisse te Kamperlandte Vianen a/d Lek, te Stryen, te Warns en Scharl, te Geldermalsen en teVyf- huizen J. A. de Vries cand. te Amsterdam. Aangenomen naar Gaastmeer door H. de Lange cand. te Amsterdam. Bedankt voor Oosterland en voor Baarland door G. Wisse Jr. cand. te Kamperlandvoor Nigtevecht e. a. door ds. A. Steijling te Axel. Amemuiden. Door den Kerkeraad alhier is bericht ontvangen dat Ds. A. Delfos bedankt heeft voor het op hem uitgebrachte beroep. Krimpen aan de Lek. De Heer N. P. Littooy, cand. te Middelburg, die het beroep aannam naar de Geref. kerk alhier, hoopt in deze ge meente Zondag 19 Juni intrede te doen, na bevestiging door zyn vader Ds. A. Littooy van Middelburg. Kerkschip. Ds. L. van der Valk, die heden met zyne echtgenoote naar Lerwich (Schotlandsche ei landen) vertrok, ontving dezer dagen van H.H. M.M. onze Koninginnen de som van f 100 voor den arbeid onzer Hollandsche visschers op de Schotsche kusten. Middelburg 5 Juni. Het was heden voor de Ger. kerk van Middelburg B een blijde dag. Na een vacature van 8 maanden mocht zij het voorrecht smaken, dat de beroepen predikant Ds. L. Bouma tot haar over kwam. Aan den morgen van dezen dag leidde de Weleerw. Heer Ds. A. Littooij Zeerw. tot zijn dienstwerk in met een schoone rede naar aanleiding van Hand. 16 95. Des avonds verbond de nieuwe leeraar zich aan de gemeente met een eveneens schoone rede naar aanleiding van Eph. 1 225 en 23. Na het uitspreken hiervan richtte Dr. L. Wagenaar tot onzen predikant het woord, zyn blijdschap betuigende met de overkomst van Ds. Bouma en tevens den wensch uitspre kende, dat de predikanten der Ger. kerken van Middelburg samen mochten werken tot den opbouw van het Sion Gods, te dezer plaatse. VAN DE GEREFORMEERDE KERKEN IX NOORD BRA BANT EN LIMBURG, te houden op Woensdag 15 Juni 1898, aanvang 'svm. 9 ure, in het Kerkgebouw der Gereformeerde Kerk te 's Hertogenbosch. AGENnUM 1. Opening door den Voorzitter van den Ker keraad der roepende Kerk. 2. Onderzoek der Credentiebrieven. 3. Verkiezing van een Moderamen 4. Lezing en vaststelling van de Notulen der vorige Particuliere Synode. 5. Rapporten Van Deputaten voor de Provinciale Zen dingsconferentie. 5. Van Deputaten voor Examina. c. Van Deputaten voor Hulpbehoevende Ker- ken. d. Van Deputaten inzake Art. 13 D. K. O. e. Van Deputaten voor Inw. Zending en Bij- belcolportage. Van den Provincialen quaestor. Mededeelingen a. Van den Cu rator derTheologische School. 5. Van den Deputaat voor de Generale Kas Art. 13 D. K. O. c. Van den Deputaat voor de Generale Kas van Hulpbehoevende Kerken. 7. Voorstellen uit de Classis A. Uit de Classis Almkerk: De Classis verzoekt, dat de Particuliere Sy node besluite voor dit jaar geen steun te vra gen uit de Generale kas, inzake Art. 13 D. K. O. B. Uit de Classis 's Bosch: a. De Synode verleene bij vernieuwing f75 aan de Classis s Bosch voor den dienst des Woords te Helmond en Helenaveen. 5. De Synode vestige de aandacht op de Kerk te Helmond ter ondersteuning. c. De Synode verleene aan de Classis s B o s c h steun voor de bearbeiding van Waal w ij k c. a. C. Uit de Classis Klundert: De Classis vraagt, ter bearbeiding van H o o ge- Zwaluw e, uit de kas voor Inwend. Zending

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1898 | | pagina 2