Uit de Heilige Schrift. TR1JDAG 10 JUNI 1898. ^VeEKBLAD GEWIJD AAN DE jBELANGEN DER pEREFORMEERDE J(.ERKEN IN ^EELAND, J^OORD-j^RAEANT EN j^IMBURG. Db. J. HULSEBOS. en Ds. A. LITT00IJ. Hulsebos. VARIA, Provinciale Bondsdag. 7e Jamrp»e. No. 23. It WW Want <i*- HEERE is onze Rechter, de HEERE is onre Wetgever, de HEERE is onze KoningHy zal ons behouden. Jesaja 33 22. ONDER REDACTIE VAN Doch Samuel zeideHeeft de HEERE lust aan Brandofferen en Slachtofferen, als aau het gehoorzamen van de stem des Hee ren Zie, gehoorzamen is beter dan slacht offer, opmerken dan het vette der rammen. 16 ür Abonnement per 8 maanden f 0.35. Afzonderlijke nos. 8 cent. Advertentiën van 1 5 regels 30 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Uitgever: le cointre MIDDELBURG. Berichten, Advertentien enz., gelieve men tydig, uiterlijk Vrijdagmorgen, by den Uitgever in te zenden. DE KENNIS DER ELLENDIGHEID. Want door de wet is de kennis der zonde. ROM. 3 206. De wet is de regel, dien de onveranderlijke God aan zijn redelijk en zedelijk schepsel stelt. Gelijk de heerlijke Schepper aan al zijn schep sel deszelfö levens ordinantie heeft gegeven, zoo is zijn heilige wet de levensfeer voor dat schep sel, dat Hij naar zijn beeld formeerde. Hy schonk dat schepsel alles, om in die sfeer te leven, en daarin alleen konde het hoogst ge lukkig en welgelukzalig zyn en God verheer lijken. De mensch. geschapen in ware gerech tigheid en heiligheid, was er dus geheel op aan gelegd, om in de sfeer der wet te ademen, te leven, aan zijn scheppingsdoel te beantwoorden. Maar met zijnen val is hy uit den stand der rechtheid in den zondaarsiaat gekomen en nu vloekt Gods heilige wet, die de onveranderlyke norma en toetsteen blijft, tegen zyn gansche bestaan. Geheiligd aan zijn hart door de onweer staanbare werkingen des Geestes, ontsteekt nu de wet het licht in de duisternis en doet den waren aard der ellende kennen. Onder den toorn Gods, onbekwaam tot eenig goed, diep en troosteloos ongelukkigZonder God Maar, hoe kan nu die kennis der zonde lei den tot den eenigen troost? Wel, te midden van die ontzettende verwoesting en ellende, by Geesteslicht ondekt door de wet, daalt Chris tus neder, voor ons tot zonden gemaakt, opdat wy zouden worden rechtvaardigheid Gods in Hem. Hy ontmoet in zyn kruislijden den ster venden moordenaar en ontsluit hem het pa radijs. De eisch der wet is liefde, liefde de band der volmaaktheid, liefde tot den Heere God, liefde tot den naaste. Hieraan is het menschen- kind met onafwysbaar en nimmer loochenbaar recht verbonden. Liefde! De wet is positief. Zoo stond zij in Adams reine ziel geschreven. 0wat is de voldoening door Christus een on- uitsprekelyk heeriyk werkEn wat onbeschry- felijke zaligheid zal het zijneenmaal als vol komen verloste de liefelykheid van het leven naar die wet te smaken KORT VERSLAG der Classicale Zendings conferentie, enz. (Slot). Al meer en meer komen wy uit de beschou wing tot de praktyk, als eindelijk Ds. Buur man de vraag inleidt: Wat icordt er plaatselijk in de kerken onzer classis voor de zending gedaan en wat kan er nog voor geschieden 1 Spreker zegt, dat het door hem ingesteld onderzoek allereerst tot diepe beschaming leiden moet, hoewel geene enkele kerk de zending geheel verwaarloost. De Pinkstercollecte wordt in alle kerken gehouden. By den Dienst des Woords wordt een enkel maal aan de zending gedacht, ook in de openbare aanroeping van den naam des Heeren. Verder geschiedt er hoegenaamd niets t Wel zijn hier enkele lichtstippen, die niet onopgemerkt mogei biyven. Middelburg (C> worde hier eerst vermeld. Het heeft ge committeerden tot de zending, verspreidt zen- dingslectuur heeft eene zendingsbibliotheek, en brengt jaariyks door busjes enz. een drie- a vierhonderd gulden samen. Ook is er eene zendingsschool. Middelburg (B) had eene jon- gelieden-zendingvereenigittg, die eenmaal per maand vergaderde en nu eene meisjes vereeni- ging is geworden. Vlissingen B heeft driezen- dingsdeputaten, verspreidt honderd Heidenbo den en vyftig Heidenpenningen en verzamelt en collecteert jaariyks een honderddertig gul den. Middelburg A, Souburg en Serooskerke verspreiden „het Mostaardzaad" enz. Voorwaar, er is geen stof tot roemen. En nu de gewichtige vraag: Wat kan er worden gedaan? Wel moet er van vele ker ken ook met het oog op zoovele behoeften wor den gezegdGij hebt kleine kracht, ook kunnen allen niet evenveel. M£,a er kan en moet toch meer worden gedaan. Al wat de hand vindt, om te doen, doe dat met uwe macht Het besef van onze roeping moet worden verlevendigd. Het bevel is gegeven aan heel de Gemeente en zoo velen onttrekken zich daaraan nog geheel en al. Ook wordt 'tko- ninkryk Gods vergeleken bij een zaaien, terwyi de wasdom van Boven moet komen. Zoo moet dan allereerst de liefde en belangstelling wor den gewekt, opdat er een drang en prikkel zy. En dan moeten wy zooveel mogeiyk de vruch ten trachten te plukken, die ons de Heere in den opgewekten zendingsyver wil bereiden. Niet slechts moet er in de prediking nu en dan op de zending worden gewezen, maar een paar malen 'sjaars moeten opzettelijke zendingsre denen worden gehouden. Maar voorts zorge men op de Catechisatiën en by het huisbezoek de zending toch niet te vergeten. Onbekend maakt onbemind. Heeft de oprichting van zendingsvereenigingen eenig gevaar, men be- noeme dan toch zendiügsdeputaten met een warm hart voor de zending. Het gedurig ge bed tot God in de samenkomsten der Gemeente verslappe niet. De vruchten zullen niet uit- biyven. Gaven, collecten etc. zullen vloeien en by velerlei gelegenheid kan er nog veel worden byeenverzameld. Ook trachte men den lust en de liefde op te wekken, om in de zen ding te arbeiden, ook als onderwyzers verple gers en verpleegsters in onze zendingshospita len. Ds. Veenstra, van wiens kerk geene mede- deelingen waren ingekomen, zegt, dat hy met het onderzoek naar 'tgeen geschiedde nog niet gereed was en niet in het oppervlakkige wilde blijven. Hy doet alsnog eenige mededeelingen. Dr. Wagenaar zegt, dat wy er den meesten prys op moeten stellen, om te weten, wat in de Gemeente voor de zending geschiedt, en dat daarom deze vraag aan de orde biyven moet. Verder merkt deze broeder op, dat wy moeten weten, waarheen Gods gangen in Zyn Konink- ryk leiden, en dan kan het met de zending in onze kerken niet goed gaan, eer Middelburg zoowel als Vlissingen naar den wil en het ge bod des Heeren één zyn. Ach worde dit toch eene zaak van inniger gebed, opdat wy ook op zendingsgebied met eere mogen optreden. Maar voorts moeten wij niet stilzitten. Telkens moeten wy classicale bijeenkomsten houden, b. v. over zes maanden weer. Onze roeping te genover Indië moet ons steeds meer op het harte wegen. Ik gevoel, reeds deze samen komst zal tot zegen zyn. Laat er toch ook worden gelezen, gelezen in de wintermaanden Gods Woord, goede schrijvers maar ookde Heidenbode enEen jaar in Dienst der zending. Ach, hoe menigmaal legt men nog de zoo keu rig geredigeerde zendingsbladen ongelezen ter zyde. Br. Ie Cointre wyst nog op de weinige mede werking voor Scheurer8 hospitaal (Petronella- hospitaal) te Djocjocarta. Slechts in vier of vyf kerken wordt hiervoor iets gedaan. Br. J. Louwerse stelt de vraag. Zijn er ook leeraars, die behoefte gevoelen, om naar de hei denwereld te gaan Is er niet zoo een jeugdige leeraar in onze classis? Ds. Hulsebos vraagt: welke weg moet worden ingeslagen met jongelingen in de gemeente, die zich voelen gedrongen om het Evangelie onder cle heidenen te brengen'f Dr. Wagenaar antwoordt: de vroegere wijze van opleiding of zendeling instituut, (zendeling-kweekeling) zal wel niet meer ter hand worden genomen. De opleiding moet geschieden aan de Vrije Universiteit en voorbereidend reeds op 't gereformeerd gymna sium. Daar zyn ook reeds jongelingen, die zich aldus voorbereiden. Aanbieding gaat moeielyk, aanwijzing geschiedt op onderzoek der kerken onder leiding des Heeren. Ds. Buurman wyst er nog op, dat deze zaak niet mag berusten op eene oogenblikkelyke opwel ling. Er worde ook rekening gehouden met vrouw en kinderen. De praeses dankt de referenten en alle an dere broeders voor hun medewerking en be langstelling. Wy kunnen Gode zy dank, onze conferentie goed geslaagd noemen. Er was vuur, aandacht, opgewektheid. De Heere zegene en versterke het. Doen wy winste met de opmerkin gen, komen zy der zending ten goede Kome Gods Koninkrijk met kracht. Op verzoek van den praeses gaat Ds. Hulsebos voor in dankzeg ging- De avondbijeenkomst was goed bezocht. Een aandachtig gehoor volgde de vurige en bezielde toespraken van dr. Wagenaar over Mattheüs 28 18-20 en van Ds. Schoemakers over Openb. 22 20. Zoo eindigde deze ryk geze gende dag. J. Hulsebos, acriba. Maandag 2den Pinksterdag 1.1. werd te Goes de gewone jaariyksche vergadering gehouden van den Bond van Chr. J. V. óp Geref. grond slag in de prov. Zeeland. By afwezigheid van den Voorz. werd de verg. om 12 uur geopend door den vicevoorz. den heer Le Cointre van Middelburg. Na het zingen van Ps. 75 1 ging deze voor in het gebed, las daarna Ps. 133, heette de aanwezigen wel kom en sprak naar aanleiding van den voor gelezen Psalm een kort, doch zeer opwekkend woord ter inleiding van de waariyk goed be zochte vergadering, die door ongeveer honderd jongelingen uit alle deelen der prov. werd by- gewoond. Na voorlezing en goedkeuring van de notu-

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1898 | | pagina 1