Officiëele Berichten. I Leden vergadering van de Vereeniging „de Kerkelijke kas" te Vlissingen D. V. Donderdag, Hl Mei, des avonds te acht uur, in de Consis toriekamer der Kleine Kerk. Nood te Antwerpen. BOEKBEOORDEELING. Adyertcntiën. I nogen gelukken. Een der voorgangers smeekte llaarna den zegen des Allerhoogsten af. Daarna werd o. a. gezongen het dooplieduit lie Gezangen Zions van ds. Adama van Schel- I ema. De doopelingen, zoowel mannen als vrou- I ven en kinderen, negen by elkaar, werden toen I oorgebrachtde mannen, gekleed in overhemd I n zwarte broek, en de vrouwen in eenvoudige I onkere japon. Een voor een werden ze toen I nder gezang ondergedompeld, nadat ze eerst I ittende in de doopvont een zegenwensch had- I en aangehoord. Na de onderdompeling snel- I en zij spoedig in huis, waar voor mannen en I rouwen ieder afzonderlek gelegenheid was I ich van droge kleeren te voorzien. I De geheele plechtigheid duurde ongeveer een |ur. Wanneer de doopelingen nu in de vol- ende godsdienstoefening de voeten zijn gewas hen, worden zy als geheel rein beschouwd. Ie leden dezer secte zijn onthouders van al- hol en van tabak." Dit schijnt weer een nieuwe secte te zijn die et hoofd omhoog steekt. Van welke gehalte deze is weten wy niet; ellicht behooren zy wel tot de Mormonen die ons land zendelingen laten werken, en wier acht mede ligt in den bejaarden doop door ■nderdompeling en eene geheel willekeurige I erkiaring van de Schrift. I In enkele plaatsen van ons land houden zy I p vaste tyden vergaderingen. I Laat ons letten op de teekenen der tyden Ie Heere heeft gezegd dat in het laatst der tij- len men zeggen zalhier is de Christus, daar K de Christus, en znllen velen verleidende I ïenschen zullen zich van de waarheid afkee- Ibü. en zich begeven tot fabelen. I De oude beproefde waarheid, de oude paden I ïoeten worden gekozen met onderscheidene lennis en met beslistheid, zal men niet gevaar lc door allerlei wind van leer te worden |e wogen. De sectegeest vindt in Nederland een nog al ■ruchtbaren bodem. v. S. Beroepen te Zalk en te Baarland dhr. G. ^isse cand. te Kamperlandte Görlitz (Silezië) H. P. F. C. Graefe te Laar (Bentheim)te Ineek ds. H. J. Reuyl te Dordrecht; te Zuid- Volde V. H. Duin cand. te Koevorden te Gaast- [ïeer H. de Lange cand. te Amsterdamte /oubrugge dr. J. Hania te Oosterbierumte oeek ds. L. Kuiper te Hoogeveen. Namens den Kerkeraad, C. P. i. Dommisse, Scriba. Arnemuiden. II Mei laatstleden is tot her- dir en leeraar alhier beroepen den WelEerw. Heer Ds. A. Delfos van Hellevoetsluis. Dat de Heere het hart van dezen Dienaar n?igen mocht tot ons over te komen is de Henseh van Kerkeraad en Gemeente. VERSLAG van de Glass. Zendingsconferen- tiegehouden te Klundert op 3 Mei 1898. (Slot). I De vergadering, een aanvang nemend met do namiddag-zitting der Classe en byge- tjoond ook door Ds. L. v. d. Valk van Sche- tningen als genoodigde, en door eenige belang- s ellenden, werd op verzoek van den praeses met gebed door Ds. M. Ouendag geopend, na- Ht gezongen was Ps. 68 14. De praeses het Woord gevende aan Ds. W. Kapteijn, hield déze daarop een referaat, dat, zeer verkort, het ^volgende inhield IGoszner, een merkwaardig man, wiens naam bor ziin prediking, stichtelijke lectuur, inwen- i ge Zending, maar meest door zijn Zending j h ider de Heidenen bekend is, werd uit Roomsche oiders geboren in het jaar 1773 in Swaben- la id. Al vroeg werd hij voor den priesterstand Jistemd. Spoedig ook geraakte hy onder den vloed van het reveilreeds als student door ftiler en later als kapelaan door Martin Boos, en het licht der genade voor hem opging. )omsch priester tot in 1817, werd hij na de atholieke restauratie in Beieren, als zoodanig kezet. Eenigen tyd prediker zijnde te Peters- lirg, keerde hy in 1824 naar Duitschland terug ug in 1826 in stilte tot de Evangelische kerk over en werd in 1829 benoemd tot prediker aan de Bethlehems kerk te Berlyn. Daar nu begon zyn werk in betrekking tot de Heidenzending. Eerst als lid van de Ber- Ujnsche Missionsvereine. Doch reeds in 1836 scheidde hy zich van dit genootschap af en ging op 64 iarigen leeftijd zelfstandig aan den arbeid. Twintig jaren arbeidde hy onvermoeid voort. 140 Zendelingen werden door hem uit gezonden. Inzonderheid het arbeidsveld aan de Ganges en onder de Kolh's in midden en Noord-Indië zijn bekend en tot zegen geweest. Ook zijn werk in verband met Heldring, met wien hy veel overeenkomst had, is merkwaar dig. De eigenaardige beginselen waarvan Gosz- ner uitging en die met geloof en geestkracht in praktyk werden gebracht, stelden hem eener- zyds in staat meer dan anderen te doen, maar kwamen ook anderzyds in zijn werk uit niet allen ten goede. Die beginselen warena hy lette minder op de belydenis dan wel op persoonlijke Godsvrucht by de te zenden personenb hy kon zich niet vereenigen met de klimmende eischen tot de wetenschappelijke vorming der Zendelingen c achtte dat de Zendelingen naar Paulus voor beeld ook door handenarbeid in hun onderhoud moesten voorzien. De vereeniging, die zijn werk voortzet en niet ongezegend vooral onder de Kolh's arbeidt, liet echter bovengenoemde beginselen los. Referent naar aanleiding van die beginselen nog een en ander opmerking makende, en de praeses daarop hem dankzeggend voor zijn wel doorwrocht referaat, volgde alsnu een le vendig en opgewekt debat, waaraan bijzonder ook werd deelgenomen door Ds. L. v. d. Valk. Nadat gezongen was Ps. 118 8 sloot Ds. J. C. C. Voigt met dankgebed. 's Avonds trad in een bidstond voor de Zen ding Ds. v. d. Valk op sprekende voor een aan dachtig gehoor over Haggai 1 4. Genoemd woord toepassend op de Zending wees spreker op de overeenkomst tusschen het toen en het heden lo in den arbeid die te verrichten is 2o in den toestand die er bestaat; 3o in de verschoonende redenen die men meent te kunnen aanvoeren 4o in het ernstige woord dat God tot ons brengen kan. De belangen der Zending in gebed Gode op gedragen zijnde, ging de vergadering uiteen dankbaar voor de goede woorden die ze mocht hooren. Namens Classe Klundert, M. Ouendag, Scriba. Verantwoording van Liefdegaven. Vlissingen B. In dank ontvangen één gulden en van P. G. L. een doos postzegels voor de Zending, van Adr. C 52 h. centen voor de Heidenpenning. Namens den Kerkeraad, C. P. I. Dommisse, Scriba. Idiotengesticht 's ITeeren Loo. Met vriendelijken dank ontvangen van Mej. de Wed. H. f0,50. K. i.e Cointre, Diak.-Corr. Met hartelijken dank ontvangen sedert de vorige opgave Gevonden i/d collecte Vlissingen B .f2,50 Gift v/d Geref. kerk te Zaamslag A f5.— Collecte v/d Geref. kerk te Zaamslag B f 13,50. Steeds biykt, tot groote biydschap van Depu- taten, dat de liefde voor den arbeid te Antwer pen werkzaam blijft. Telkens wordt de pen ningmeester verrast. Moge spoedig zooveel by- een zijn, dat de grond kan gekocht worden en met den bouw begonnen. Onze verwachting is van den Heere. Hy neige veler harten. Raamsdonk, Namens Deputaten 16 Mei 1898. J. C. C. Voigt, Penningm. ONZE JONGE KONINGIN. Aan 't Kroningsfeest eene herinnering door W. H. KIEVIET. Utrecht. A. H. ten Bokkel Huinink. 1898. Prys 40 ct. By getallen minder. Naast de feestplaat van denzelfden Uitgever en voor eenigen tijd door ons aangekondigd, neemt dit feestboekje eene schoone plaats in. Voor kinderen wordt hier het jeugdig leven onzer beminde Koningin beschreven, recht kin derlik en uitnemend geschikt, om haar in hare beminnelijke hoedanigheden te leeren kennen. Vervolgens wordt van deze laatste spruit der Oranje's de blik gewend op het roemruchtig voorgeslacht en op meesteriyke wyze in eenige treffende tafereelen de geschiedenis ons voor de aandacht geroepen. Het is een schoon geheel met vele platen versierd, en voorzien van ryk geïllustreerde n omslag. Natuuriyk ontbreekt het niet aan tal van portretten, vooral van de Koningin als kind en uit hare verdere jeugdige jaren t#t nu toe. Als wij ééne aanmerking zouden maken is het deze, dat, wat het tweede gedeelte zoo schoon doet zyn, ook in het eerste nog wat meer had moeten uitkomen, namelyk Gods Bestuur en leiding met Nederland en Oranje. Overigens kunnen wy dit werkje als bevat tende zooveel schoons en goeds en zijnde met zooveel zorg bewerkt zeer aanbevelen als ge schenk voor de kinderen. Ook de ouderen zullen het niet onvoldaan uit de hand leggen. Hulsebos. Bij A. Gezelle Meerbuig te Heusden verscheen een drietal predikatiënwaarvan er twee wer den uitgesproken en geschreven door Ds. S. Datema en één door Ds. C. Lindeboom. De eer ste is uitgesproken by het afscheid van Mur- merwoude, de tweede bij de bevestiging van Ds. Datema, te Vryhoeve-Capelle door Ds. Lin deboom, en de derde bij de aanvaarding van den dienst des Woords door den eerstgenoem- den broeder. Wy lazen ze met genoegen, en bevelen ze ter lezing aan, ook met het oog hierop dat ze uitgegeven zyn, ten voordeele van eene op te richten Christelyke school. Het verblijdt ons wanneer onze jeugdige broeders zich gaan gewennen en oefenen om voor het publiek te schrijven. Van harte hopen wy dan ook dat ze ten zegen zullen zyn voor vele lezers en daarenboven veel winst zullen afwerpen voor deze op te richten Christelyke school Littoou. Ondertrouwd: BERNARDUS PLUIJMERS en JOHANNA MEEUWSE. Middelburg, 17 Mei 1898. Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders JGOS MESU en JOZINA MAAS den 28steu Mei hunne 25-jarige Echt- vereenigiiig te gedenken. Hunne dankbare Kinderen. Nieuw en St. Joosland, 19 Mei 1898. Ondergeteekende betuigt zynen |hartelyken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden op zijn 80steu jaardag. Middelburg, 20 Mei 1898. A. BREEL. By den Uitgever K. LE COINTRE zyn ver schenen f. M door C. v. d. TELDEN Jr., Hoofd der Chr. School te Nunspeet. a. Welkomstgroet en Zegenbede (met Portret van H. M.) wyzeWilhelmuslied, en Kinderbede wijze Heil over Oranje. Prijs 2 Cent, 25 Ex. f0.40, 50 Ex. f0.70, 100 Ex. f 1.25. H.H. Onderwyzers, Zondagsschoolbesturen enz. wordt op aanvraag gaarne een Ex. ter kennismaking toegezonden.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1898 | | pagina 3