VARIA, De heeren toch, die in dit Kabinet zitting hebben, hebben in overeenstemming met man nen der vry zinnige pers, by gelegenheid van de algemeene verkiezingen, luide en allerwege tot ona volk gezegd, dat zij niet clerieaal maar wél godsdienstig zijn. Zooals het heette ston den zy het clericalisme, maar niet den gods dienst tegen. Welnu, de interpellatie biedt het Kabinet de schoonste gelegenheid, om van zyne godsdienstigheid te doen blijken. Zoo ooit, dan moet er by het aanvaarden van zulk eene machtige, gewichtige en grootsche taak, als onze jeugdige Koningin op den schou der -zal worden gelegd, behoefte bestaan, aan- den by stand en den zegen van den Potentaat der Potentaten. Daar moeten allen, die nog „godsdienstig" zyn, behoefte aan hebben, uit liefde tot de Ko ningin en, omdat eene door God gezegende regeering in het belang is van land en volk. Als het Kabinet het niet doen kan geiyk de Amsterdamsche courant beweert dan is dat, naar wy gelooven, niet, omdat de Konin ginnen het niet begeeren, en evenmin omdat de groote meerderheid der natie het niet noo- dig acht, maar eenig en alleen, omdat de on- geloovigen het spel achten en dientengevolge ongaarne zouden zien, dat het Kabinet, namens de Koningin, daartoe opwekte. Ais het Kabinet het niet doen kanplaatst het zich op het standpunt der ongeloovigen. Het is dan de ongeloovigen ter wille. Het niet te kunnen doen in een christenland is ontzettend. Wij staan, indien het onver hoopt zoo is, beneden het heidendom. Immers in het heidendom worden telkens en zeker bij gewichtige gelegenheden de zoogenaamde goden aangeroepen en gebeden om zegen. Zooals be kend is, werkte meer dan één Nederlandsch Kabinet daartoe mee De afgoden der heidenen kunnen onze Kabi netten dus wel laten aanroependoch den eenigen waren God, den God der vaderen niet. Dat „kan" niet, omdat er fiïer zijn die aan geen hooger Wezen gelooven, en die dienten gevolge willen dat het Kabinet niet vragen zal aan de verschillende Gezindten wat hun aanstoot geven zal. Het is, indien het om die reden niet kan, zich schikken en richten naar hen, die zelfs niet meer in het bestaan van God gelooven een zich plaatsen dus op het standpunt van het ongeloof. In onze Indiën plaatste men zich yu en dan reeds op het standpunt der afgoderij van het heidendom, en in ons christelyk Nederland gaat men zich dan plaatsen op het standpunt der ongodisterij, op dat van de kinderen der menschen vóór den zondvloed. Naar dat leven zonder God en zonder gods dienst voert het liberalisme ons heen daar wil het ons heen voeren op staatkundig ter rein, uitwissende het geloof dat de Overheid regeert bij de gratie Gods; daarheen brengt het ons, door meer dan eene wet, die het klaar maakt en doordrijft. Onbegrijpelijk is het ons menigmaal dat de oogen dergenen, die dit met ons een ramp achten, daarvoor niet opengaan. Immers het geldt hier niet het party kiezen van regeeringswege voor deze of geene kerk of gezindtezie, dat kan en moet het Kabinet niet doen. Maar een verzoek, dat alle kerken of gezindten den zegen Gods bij die zoo ge wichtige gelegenheid van den God des hemels en der aarde smeeken, moet de openbaring zijn dat Nederland nog tot de Natiën behoort, die God belijden en erkennen en die, ook in hare Overheidspersonen, aan den zegen Gods behoef ten hebben. Een zoodanig verzoek moet hen, die naar Juda, Joden heeten, moet den Roomsch- Katholieken en alle Protestanten zonder onder scheid, ja ook de godsdienstige liberalen im mers tot vreugde en blijdschap wezendewijl het een bewijs is dat de Overheid alszoodanig niet erger dan Heidensch, d. i., in strijd met de grondwet, gansch godsdienstloos is gewor den. Daarenboven worden de ongeloovigen, door zulk een verzoek, niet tegengestaan in hunne vrijheidimmers zy behoeven niet mee ten gebede op te gaan. Wel erkent door dit verzoek, de Overheid alszoodanig, overeenkomstig de grondwet en hetgeen ook bij de opening der Kamers uitge sproken wordt, dat zij by de aanvaarding der regeering met God rekent en aan Zyn zegen behoefte heeft. Het Kabinet moet inzien en gevoelen, dat niet de kerken of gezindten dit slechts moeten inzien, gevoelen en uitspreken, maar bök de Overheid, die het dienen moet. Of dit laatste het geval zal zyn, is naar het mij voorkomt, eenig en alleen de quaestie by de reeds veel besproken interpellatie. En de quaestie is niet welke van de kerken voorgaat, om op te wekken tot het gebed bij gelegenheid dat onze beminde, jeugdige Ko ningin hare hooge taak aanvaarden zal. Daarvan een quaestie te maken, acht ik kleinzielig. Ik kan en wil meedoen met allen, die mij opwekken tot hetgeen naar Gods Woord en wil is. Wanneer het tegen Gods Woord ingaat, moeten wy niet wykenmaar bijaldien het daarmede in overeenstemming is, behooren wij mild en gereed te zijn. Dat de Overheid, die Gods dienaresse is, ge plaatst zou worden op het standpunt der on geloovigen moet onduldbaar voor ons wezen, daartegen moet al wie aan God geloofd zijne stem verheffen. Het moet ons verheugen, dat een tegenover gesteld verlangen in onze Volksvertegenwoor diging zal uitgesproken worden. Littoou. Behoefte aan Verpleegpersoneel. Voor jongelingen en jongedochters van Chris- telyke belijdenis, die den Heere wenschen te dienen in het werk der barmhartigheid, is er nog steeds plaats in de stichtingen Veldioyjk, Bloemendaal en vooral in Dennenoord. Bij de voortdurende uitbreiding dezer stichtingen, waartoe de Vereeniging tot Christeiyke Ver zorging van Krankzinnigen en Zenuwlijders door de toenemende aanvrage om opname van patiënten wel genoodzaakt is, neemt natuurlyk ook de behoefte aan arbeidskrachten toe. Nu mag tot roem van Gods goedheid dank baar worden erkend, dat de Heere tot hiertoe bijzonder voor onze stichtingen heeft gezorgd, zoodat over 't algemeen de benoodigde arbei ders en arbeidsters ons tydig werden beschikt. Wel gingen er soms enkelen, meestal om re denen buiten de verpleging gelegen, ons verla ten, maar de daardoor ledig vallende plaatsen werden ook telkens weer aangevuld. Vooral in den laatsten tijd komt de wisseling van per soneel niet zoo veelvuldig voor als vroeger. De tegenwoordige opleiding, waarby men een di ploma kan verkrijgen, dat by voldoening aan zekere voorwaarden recht geeft op eene positie, waarin men ook als gehuwd verpleger de Ver eeniging kan blijven dienen, is hierop ongetwy- feld van gunstigen invloed. De snelle groei onzer stichtingen noopt ons echter thans de behoefte aan arbeidskrachten met Jjijzonderen nadruk voor ons christelyk pu bliek bloot te leggen. Straks moeten op Veldwyk drie nieuwe pa viljoens van personeel worden voorzienhet getal verschillende tehuizen aldaar heeft dan het cyfer 23 bereikt. Ook op Bloemendaal en Dennenoord komen er in den loop van dit jaar nog een paai' paviljoens bij, zoodat het geheele aantal paviljoens dan meer dan 40 bedraagt. Niemand zal het dus in ons wraken, dat wij een beroep doen op de medewerking van allen, die in de gelegenheid zijn, ons geschikt per soneel aan te wijzen. Vooral de heeren predi kanten kunnen hierin niet weinig behulpzaam zyn. Onder de jeugdige lidmaten hunner ge meente worden er allicht gevonden, die zy zouden kunnen aansporen tot de aanvaarding eener levensroeping, waarin men zoo nuttig en gezegend werkzaam kan zijn. Zy, die eenige ontwikkeling bezitten, hebben met het oog op de opleidingscursussen, die zij hebben te vol gen, veel voor, daar zij in betrekkelijk korten tyd zich de noodige kennis kunnen eigen ma ken. En waar dit woord onze jongelingen en jon gedochters zeiven bereikt, geve de Heere, dat het veler hart moge raken met de heerlijke uitkomst, dat zij zich voor den arbeid der barmhartigheid onder onze krankzinnigen ko men aanmelden. Hier vinden zoowel jongelingen als jonge dochters eene plaats. In sommige takken van verpleging moge men uitsluitend met vrouwe- ïyke hulp kunnen volstaan, bij de verpleging van krankzinnigen is dit volstrekt ondoeniyk. Mannelijke krankzinnigen behoeven, wat de per soonlijke verpleging aangaat, uitsluitend man nelijke verplegers. Voor de lichamelijke ver zorging, voor den arbeid in binnen- en buiten- bedrijf, niet minder ook voor de zedeiyke en geestelyke leiding van den mannelyken patiënt, is manneiyke hulp een bepaald vereischte. De ééne huismoeder, die naast den huisvader staat aan het hoofd van het paviljoen, is de eenig duidbare en ook geheel voldoende vrouwelyke hulp, die het paviljoen, waar manneiyke pa tiënten hun verblijf hebben, tet een aangenaam en gezelig tehuis kan maken. De Christen jongeling, die het verplegen van krankzinnigen tot levensberoep kiest, is in den arbeid der dienende liefde geen noodhulp, maar eene zeer gewenechte en alleszins onmisbare werkkracht. Wy roepen dan èn onze jongelingen èn onze jongedochters, die gaven van verstand en hart voor de verpleging van ellendigen van den Heere verkregen hebben, met ernstigen drang op, om die gaven te wyden aan de verzorging der krankzinnigen, die aan onze stichtingen worden toevertrouwd. Verlangde inlichtingen worden gaarne gege ven daartoe wende men zich tot den Genees heer-Directeur van de stichting Dennenoord bij Zuidlaren, by wien ook Reglementen voor de opleiding van verpleegpersoneel te krygen zijn. Ook kan men zich door persooniyk bezoek aan onze stichtingen van den vereischten arbeid op de hoogte stellen. Geve de Heere, dat deze oproeping niet ver geefs zij! (Overgenomen uit het Maandblad Bethesda op verzoek van het Bestuur van Dennenoord.) Tot bestuurslid van den Zeeuwschen Bond van J. V. op geref. Gr. is gekozen in de eerste vacature de heer G. ten Brink hoofd der Chr. School te Koudekerke met 13 stemmen, de heer C. Hollestelle te Goes verwierf 4 stemmen, de heer J. Kempe te Souburg 1 stem ;in de tweede vacature werd gekozen de heer P. van Ham voorz. der Ger. Jongel. ver. te Krabbendijke met 10 stemmen, de heer A. Versloot te Ter- neuzen verwierf 6 stemmen, de heer C. Holle stelle te Goes 2 stemmen. Voorts wordt medegedeeld dat op 2e Pink sterdag te Goes de Jaarvergadering zal worden gehouden en alsdan als spreker hoopt op te treden Dr. L. H. Waggenaar van Middelburg. EEN GOED VOORBEELD. Eenigen tijd geleden richtte zich de Neder- landsche Vereeniging tot afschaffing van Ster ken drank per adres tot H. M. de Koningin- Regentes, verzoekende Haren invloed aan te wenden, opdat bij de aanstaande inhuldigings feesten geen overmatig alcoholgebruik de vreug de verduistere en dat geen militair, hetzij te land, hetzij ter zee, in Haar naam eenig be dwelmend vocht werd geschonken. In aansluiting daarmede stelde de firma Blooker onmiddelijk gratis een voldoende hoe veelheid van hare bekende bussen cacao met de daarby benoodigde suiker ter beschikking van de ministers van Oorlog en Marine om alle militairen beneden den rang van officier daar mede op den feestdag te onthalen. Beide ministers hebben dit royale aanbod bij yleiend schrijven dankbaar aangenomen. Onlangs werd in verschillende bladen gemeld dat Dr. A. G. Honig pred. te Zeist, zich zou hebben aangeboden om uitgezonden te worden als Mission, pred. naar Indië. Wij namen dit bericht niet op omdat wy aan de waarheid er van twijfelden. Dit is juist gebleken en dezer dagen schreef Dr. Honig aan Holl. Kerkblad dat het bericht allen grond mist. Zcndingsliospitaal. Onze Medische Zending op Midden-Java schijnt een goeden gang te gaan. Over Dr. Scheurers arbeid wordt in meer dan een Indisch blad met veel lof gesproken. Onlangs is er weer 6000 gulden ingekomen voor de inrichting van het Hospitaal, zoodra het onder dak zal zijn. Door denzelfden gever (of geefster) is ook de eerste 10.000 gulden voor dit op te richten Hospitaal geschonken. Uit die ééne hand kwam dus vijftienduizend gulden voor dit werk. De deputaten voor deze zaak-verwachten nog meer zulke vorsteiyke giften voor dit eerste Hospitaal liefst niet onder de 500 gulden. Het Hospitaal heeft ook al een naam. Het zal heeten „Petronella-Hospitaal". Deze;naam is gekozen op verlangen van den man (of de vrouw), van wien bovengenoemde giften afkom stig zyn. De plaats waar het D. V. verrijzen zen zal is Djocjo. Ook is reeds ontworpen eene Voorloopige regeling voor de oprichting en instandhouding van een Hospitaal te Djocjo" bestaande in 15 Artikelen (in sommige bladen gepubliceerd). De heele zaak m^t kosten een goede 30.000

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1898 | | pagina 2