Een Woonhuis, LAKO's Amandelbroodjes. Erf en Tuin, te Grijpskerke, op het Donderdag en Zaterdag Officiëcle Betichten. Ingezonden stukkeeL BOEK BEOOKDEELING. A<t verten tiën. Electromotorische Tandhalsbandjes. Onze leeraar Ds. J. H. Donner Jr. had bij die gelegenheid tot tekst gekozen Pa. 33 1—5. Beroepen te Rijswyk ds. P. Zijlman te Hen- geloo (O.); te Bleiswijk en te Montfoort dhr. A. Boekenoogen cand. te Amsterdam te Gene- muiden ds. Ph. W. H. Eskes te Spijk te Wijhe ds. J J. Steinhart te Nunspeette Krimpen a. d. Lek dhr. N. P. Littooy Az. cand. te Mid delburg. Aangenomen naar Brand wyk-Molenaarsgraaf door ds. J. H. Koers te Kockengen. Bedankt voor Zalk door N. G. Kerseis, cand. te Sauwerdvoor Apeldoorn B door ds. W. H. Gispen Jr. te Breukelen. Vergadering van den ring Walcherenvan Ger. Jongel, op Donderdag 31 Maart a. s. des avonds ten 6 ure. Lokaal Koorkerkhof No. 111. AGENDA. 1. Opening. 2. Lezing der notulen. 3. De werkstakingen. Inl. M. Maas. 4. Het Lot en het Hazardspel. Inl. P. Gilde. 5. Marnix van St. Aidegonde. Inl. J. Kempe. 6. De nieuwe viering onzer jaarfeesten. Inl. J. Kögeler. 7. Tijdsbepaling volgende vergadering. 8. Sluiting. De Secretaris, Veere, Maart '98. J. A. Luijk. Classis Middelburg, De e. k. vergadering van de Classis Middel burg zal D. V. gehouden worden op Dinsdag 26 April a. s. te 9 ure. Stukken voor het Agendum gelieve men voor 12 April a. s. te zenden aan het adres van den actuarius Ds. J. Zijp te Koudekerke. Namens den Kerkeraad der roepende kerk van Veere D. Midavaine, Praeses. J. Langebeeke, Scriba. Veere, 24 Maart '98. Arnemuiden. Alhier is door den kerkeraad tot herder en leeraar beroepen den WelEerw. heer F. W. J. Wolf te Lopik. Verantwoording van Liefdegaven. Door B. B. Diakenen in harteljjken dank ontvangen Bezorgd bij Br. C. H. de Wagemaker van N. R 2 gld. voor de gemeenschappelijke schuld -der armen. I. de Wolff. Diak, boekh. Vlissingen B. In dank óntvangenvoor de Zending f0,50 (afd. Heidenpenning) van v.d.Il f0,10. van J. K. f0,10, van M. v. d. H. 52 halve oenten, voor 'sHeeren Loo f0,50 Namens den kerkeraad C. P. L Dommisse, scriba. Idiotengesticht 's Hoeren Loo. Met vriendelijken dank ontvangengevonden in de collecte Noorderkerk t 1 en Postw. ad f 5 van G. B. te Antwerpen. K. le cointre. Diak.-Corr. Diaconaal Hulpbetoon De eerstvolgende samenkomst zal D. V. ge houden worden Dinsdag a. s. ten huize van Mej. Maljers. Mej. Verhage. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur! Hoewel niet meer in Zeeland verkeerende ben ik een belangstellend toeschouwer van al hetgeen in Zeelands en vooral in Walcherens kerken geschiedt. Walcheren blijft mij immer aantrekken en in den geest doorkruis ik Mid delburgs straten en pleinen en druk ik menig trouwe Zeeuwsche broederhand. Dat ik een getrouw lezer van „de Zeeuw" en „de Zuiderkerkbode" ben, zal dan ook wel niemand verwonderen en met een beetje jaloe zie ben ik soms vervuld als ik een parallel trek tusschen het Calvinistische Walcheren met zijn sterke Anti-revolutionaire partij en het koude, door en door moderne "West-Friesland. Doch, wij desespereeren niet. Onder Gods zegen komt er ook hier opwaking en binnen niet al te lang tijdsverloop hopen wij ook van uit het. hooge Noorden onze stem te verheffen in het koor van Anti-revolutionaire bladen, daar weldra D.V. hier een Anti-revolutionair blad zal verschijnen, om de sluimerende geesten niet alleen wakker te maken, maar ook propaganda tc drijven voor onze beginselen en het donkere Noorderkwar tier van Holland terug te roepen tot de oude paden. Gij kunt u er bijna geen voorstelling van maken, hoe stout en driest hier het ongeloof is en welk een dikke, Chineesche muur hier opgetrokken is, om maar de waarheid buiten te sluiten en den toegang te ontzeggen aan allen, die het zuivere Evangelie Gods willen brengen. Op de verschillende dorpen zijn geen lokalen te krijgen voor Evangelisatie arbeid, en als men een logementhouder verzoekt tegen een hoogen prijs zijn kolfbaan te willen afstaan, dan is meestal het antwoord, „ik zal er met den do miné over spreken en als hij het goed vindt, dan heb ik er geen bezwaar in." Gewoonlijk is dan het testament al gemaakt, want dominê is bijna altijd, lid van de socië teit, voorzitter van de Rederijkerskamer, enz. en bedreigt den herbergier, dat als hij den moed heeft, zijn huis af te staan voor zulke verga deringen, dan de klandisie verlegd zal worden. Dit is maar een enkel staaltje, doch daarom geven wij hier den moed niet op. Integendeel, wij gaan vooruit en onder Gods zegen zeggen wij den Hollandse hen dichter hoopvol na Holland groeit weer, Holland bloeit weer en in den naam des Heeren hopen wy Hollands Noorderkwartier weer op te eischen voor der vaderen God. Nu begrijpt gij waarom ik met een zekere jaloerschheid 'toog naar Walcheren richt en dikwijls terugdenk aan de genotvolle dagen, dagen van strijd en enthousiasme ook daar ge sleten. Doch ik zou afdwalen, M. de Red., en mijne inleiding zou al te groot worden en waar ik nu meer tijd heb gekregen, zou ik over die dingen weieens, als u het mij toestond, enkele episteltjes in de Kerkbode willen schrijven om myn Zeeuwsche vrienden eens wat in te lich ten over de toestanden in onze omgeving en zoo den band van Holland en Zeeland zelfs in uw blad nog vaster te snoeren. Doel van myn schiyveD was eigenlijk aan 't adres van mijn gewaardeerden collega Ds. Littootf een enkel woord te richten, nu nog niet over de kwestie der verzorging van onze Emeriti, dat hoop ik later te doen, en het zal Ds. Littooij zeker niet bevreemden, dat ik met meer dan gewone aandacht deze artikelen lees en herlees doch nu een enkel woord over de stukjes, be treffende de vraag, of een gecensureerd lid, stemrecht hebben mag en kan. Eerlijkheidshalve moet ik zeggen, dat ik er nooit anders over gedacht heb, ook tijdens mijn verblijf in Zeeland, dan door Dr. H. H. Kuyper in de Friesche Kerkbode is uitgewerkt en als ik my goed herinner, is er op de classis Walcheren, ik meen van uit Gapinge, eens de vraag ter tafel gebracht „of een stemming wet tig was waaraan een gecensureerd lid.had deel genomen Ik voor mij geloof ook dat iemand, tegelij kertijd met de onthouding der Sacramenten niet 't recht toekomt zijn stem te mogen uitbren gen. Ik zeg, bepaaldelijk „onthouding der Sacra menten" al wordt er in de verschillende ker kenordeningen ook maar uitsluitend van het ééne Sacrament des H. Avondmaals gesproken. Stilzwijgende conditie is het toch dat een ge censureerd lid niet toegestaan wordt, het „ja" uit te spreken bij den H. Doop en zoo ver ik weet, heeft Ds. L. ook nooit anders gehandeld en gesproken, wat helder is uitgekomen, in zyn artikel over het stellen van Doops getuigen." Deze ééne vingerwijzing verzwakt daarom m. i. het eerste argument van Ds. L. als hij n.l. zeide „dat in de verschillende kerkenorde ningen van Wezel tot Dordt niet gesproken wordt van het onthouden van stemrecht,'. Nu er wordt ook niet gesproken van den H. Doop. Doch was al die omschrijving noodzakelijk? culmineert hier niet alles in „onthouding van het H. A."? Wat is toch volgens onze Geref. opvatting het afleggen van belijdenis. Immers niet an ders, dan het recht vragen tot het H. A.? al het andere vloeit daaruit voort. Wanneer ik dus het parelsnoer terugneem, gaan de afzon derlijke parelen ook mede Overtuigd ben ik dan ook in 't minst niet door het argument van Ds. L. en houd mij voor krachtiger bewijs aanbevolen. Zoo zat er ook geen zware bewijskracht in het 2e punt; dat iemand publiekzou wor den, als hy geen recht had om te mogen stemmen. Och, daar ben ik niet zoo bang voor. In kleine kerken is het meestal een pu bliek geheim, wie gecensureerd is, dus daar geeft 't gewoonlijk niet zoo veel, en in groote kerken kent men elkander te weinig en mist men elkander dus niet zoo makkelijk, en bo venal, er zijn gewoonlijk weinig „ideaalkerken" waar, tenzy, om buitengewone omstandigheden verhinderd, alle mansleden trouw ter stemming opkomen dus hoe weet men dan, wie als ge censureerd achterblijft? Hopende meer licht in dezen te ontvangen verblijf ik na groeten aan alle Zeeuwsche vrienden en vriendinnen Uw V. en Br. uit Hollands Noorderkwartier, W. H. Oosten. Welkomstgroet en zegenbede aan onze ge liefde Koningin Wilhelmina bij het aanvaarden der regeering 1898. WijzeHet Wilhelmuslied. Kroningslied. Kinderbede op de aanstaande inhuldiging onzer geëerbiedigde Koningin Wil helmina. WijzeHeil over Oranje, enz. Prijs 2 cent. Bij getallen aanmerkelijk minder. Met blijdschap en verlangen ziet ook de Re dactie van de Zuider Kerkbode het tijdstip naderen waarop onze welbeminde Koningin de teugels van het bewind zal aanvaarden, dank baar voor hetgeen ons de Heere gedurende de laatste dagen van Koning Willem III en de kindeijaren der Koningin, als Regentesse, in Koningin Emma schonk. Het is ohs daarom een groot genoegen, reeds nu eene uitgave te kunnen begroeten en te kunnen aankondigen niet alleen, maar ook van ganscher harte te kunnen aanbevelen, die recht streeks het Kroningsfeest geldt. Deze schoone christelijke en vaderlandlievendo liederen zyn van de hand van den christelijken onderwijzer, den Heer C. v. d. Velden jr. wien blijkbaar zulk eene taak goed is toevertrouwd. Ook de ijverige uitgever, uitgever ook van onze kerkbode, komt alle lof toe voor de wijze van uitvoering (oranje papier en portret der Koningin.) Rseds maken ook onze christelijke scholen zich op ter feestviering. Besturen en onderwij zers zullen goed doen door met deze feestlie deren kennis te maken. Wij wenschen den dichter en den uitgever een ruim debiet. Worde alom ook uit den mond der kinderen het rechte feestlied verno men Hulsebos. Notaris HUVERS is voornemens op Woens dag 30 Maart 1898, namiddag 3 urenbij de weduwe POPPE te Grijpskerke, in het open baar te verkoopen: zeer geschikt voor schoenmakersbedrijf, dorp, gemerkt no. 53. Breeder bij biljetten. Te bezichtigen daags vóór en op den dag van verkoop van 10—2 uur. - Wettig Gedeponeerd. Bij het gebruik daarvan geschiedt het tanden krijgen der Kinderen zonder de minste pijn. 10,000 Gulden wordt betaald aan hem, die bewij zen kan dat de bij mij ter inzage liggende getuigschriften, verkregen over de uitstekende resultaten van de Electromotorische Tandhalsbandjes niet echt zyn Men lette op den naam van den Fabrikant ROBERT HOLTZ. Wordt franco toegezonden alleen na ontvangst van postwissel ad 05 cent door ROKERT HOLTZ, Nijmegen. Verkrijgbaar te Middelburg bij de Wed. J. D. Tïmmers in Drogerijen, K. J. de Koster in Drogerijen.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1898 | | pagina 3