Lako'sVlaamsche Bestellen Goud en Zilver JOHs. ROMKEMA Rz. - Joure. voor Zieken en Uerstellenden. HNT HET MAGAZIJN NATUUR-ROOMROTER en KAASHANDEL. Offïciëele Berichten. suppletiefonds" Advertentiën. HORLOGES, Oude en Nieuwe Bloedkoralen en Granaten Oud Goud en Zilver wordt tegen den hoogsten koers inge ruild en gekocht. JACQ FRANK. Handel uitsluitend in zuivere Houdt zich beleefd aanbevolen. gewijd. Niet zonder bezorgdheid zagen de Wal denzen dit werk aan, tot welks inwijding de Koning zelf, grootmeester van de orde, naar beide heiligen genoemd, naar La Tour zou komen. Die komst had plaats op den 24sten September 1844. Zy had echter geheel andere gevolgen, dan Charvaz daarvan verwacht had. Vooreerst kwam de Koning zonder militair ge leide en stemde hy er in toe, dat de burgerwacht der Waldenzen hem de militaire eer zou be- wyzen. Voorts werd hy door hen op zoo harte- ïyke wyze ontvangen, dat hy daardoor zeer getroffen was. Hy benoemde den burgemeester van La Tour, een Waldenzer notaris, tot ridder in de orde van Mauritius en Lazarus en liet bij de kerk een fontein maken met het op schrift re Carlo Alberto al populo, che Vaccoglieva con tanto affetto(Koning Karei Albert aan het volk, dat hem met zooveel ge negenheid ontving.) Onder Karei Albert werd er in de Kapel der Pruissische ambassade een predikdienst geopend, die voor alle Protestanten in Turijn toegankeiyk was. Hy hief de bepaling op, dat geen Waldenzer officier kon worden. Ook stond hy toe, dat goederen, door Wal denzen buiten de valleien bezeten, van vader op zoon mochten overgaan bij verkoop mochten zij echter alleen aan Roomschen komen. De publieke opinie begon zich echter al meer en meer te verzetten tegen het voortbestaan van de overblyfselen van Midden-eeuwsch ge weld en onrecht, waardoor de zoolang geplaagde Waldenzen en ook de Joden nog altyd gedrukt werden. Eene constitutie en geiyk recht voor alle burgers werden meer en meer de eisch van den dag. Daar trad de nieuwe paus Pius IX in 1846 op met amnestie (kwijtschelding van straf voor staatkundige gevangenen) en hervorming van zijnen Staat in voor dien tijd vrijzinnigen geest. Met groot gejubel werd dit door gansch Italië vernomen. Vermeerderde aandrang tot hervorming was daarvan het gevolg in de andere Italiaansche Staten. Een krachtig initiatief (een stoot, waardoor eene zaak een begin van behandeling krijgt) tot geiykstelling van alle burgers in het konink- ryk Sardinië werd genomen door den markies Roberto d'Azeglio, die een verzoekschrift op stelde aan den Koning tot emancipatie van de Waldenzen, die ten getale van 21360 en van de Joden, die ten getale van 6799 in zyne Staten woonden. Ongeveer 600 van de meest aanzieniyke en verlichte mannen onderteekenden het met hem. Ook de bisschoppen werden daartoe uitgenoo- digd. Zy weigerden echter allen. Enkele geeste lijken te Turijn teekenden echter wel. (Overgenomen.) Hulsebos. (Wordt vervolgd.) (1) Later sloeg deze paus weder den ouden weg in en werd alzoo re-actionnair. Beroepen te Doesburg ds. F. W. J. Wolf te Lopikte Zevenhoven ds. P. Warmenhoven te Alblasserdam B. te Zuidland dhr. N. P. Lit- tooy cand. te Middelburgte Apeldoorn B ds. W. H. Gispen Jr. te Breukelente Vreeswyk ds. H. Buitenhuis te Zaltbommelte Molenaars graaf-Brand wyk ds. J. H. Koers teKockengen; te Staphorst, te Dirkshorn en te Krimpen aan de Lek dhr. H. H. Schoemakers cand. te Kam pente Hindelopen N. G. Kerssies cand. te Sauwerd te Katwijk aan Zee en te Gouda A ds. J. J. Impeta te Sneek. Aangenomen naar 's Grevelduin- en Vrijhoeve Capelle door ds. S. Datema te Murmerwoude naar Rottevalle door K. Bakker cand. te Bun schoten. Bedankt voor Zuidwolde, Vyfhuizen, Vinke- veen, en Uelsen (Benthem) door K. Bakker cand. ,>oor Amstelveen door ds. W. Breukelaar te Halfweg; voor Staphorst door ds. H. Bulder te Ten Postvoor Berlicum door ds. H. M. Deth- mers te Paesensvoor Giessendam (2e maal) •door ds. G. Goris te Vroomshoop. De heer J. P. Klaarhamer, cand. aan de V. U. werd heden voor de classis Utrecht prae- paratoir geëxamineerd en met algemeene stem men in de Geref. kerken beroepbaar gesteld. In de Woensdagavond alhier gehouden jaar vergadering voor Geref. onderwys werd beslo ten de school in de Gravenstraat, door verbou wing, met nog een klasse te vergrooten, wegens het voortdurend toenemend aantal kinderen. Voorts werden ter voorziening in de vacatu ren, ontstaan door het vertrek van de heeren Ds. W. H. Oosten en Ds. J. D. v. d. Velden, tot bestuursleden gekozen de heeren K. J. de Koster en W. A. de Rycke. De heer C. Verhage, aftredend bestuurslid, werd herkozen. SUPPLETIEFONDS „Draagt elkanders lasten." Woensdag 23 Februari j. 1. hield het bestuur van bovengenoemd fonds zyne eerste jaarver gadering in de Noorderkerk te Middelburg en had de gelegenheid voor alle belanghebbenden gegeven, daar by tegenwoordig te kunnen zyn. Hiervan hadden zeer velen gebruik gemaakt; te meer daar voornoemd bestuur tot by woning had uitgenoodigd, den WelEerw. heer Ds C. W. J. van Lummel, Bedienaar des Woords by de Gereformeerde kerk van Delft. De voorzit ter Br. J. A. van Nederveen opende de verga dering verzocht te zingen Ps. 25 3las een gedeelte uit Gods Woord en wel hoofdstuk 1 van het Spreukenboek van Salomoen ging daarna voor in 't gebed. Na eene korte inleiding verzocht hy den Pen ningmeester Br. K. Ie Cointre een verslag te geven van den arbeid van het bestuur, gedu rende het eerste levensjaar van genoemd Sup pletiefonds. Over het verslag willen we hier niet spreken, daar ieder ter plaatse der vergadering had kun nen zyn en zeker met belangstelling zou heb ben kennis genomen van den zoo stillen, maar gezegenden arbeid van voornoemd bestuur. Al leen zy gemeld, dat gedurende 't verioopen jaar aan 23 huisgezinnen met 46 schoolgaande kin deren hulp werd geboden. Daarna betrad Ds. van Lummel den kansel. De rede, door hem in zake het christelijke on derwys uitgesproken, is te rijk aan gedachten, te schoon van inhoud, dan dat we haar met enkele woorden zouden kunnen weergeven. Met boeiende belangstelling volgde de saamgekome- nen deze keurige lezing. De spreker zeide on geveer het volgende Het is een zegen van den Heere, als de ge meente hare roeping gevoelt, om by het vele, dat er in onze dagen om behartiging roept, de zaak van het Christeiyk- van het Gereformeerd onderwys niet te vergeten ja, dat we nog lief de gevoelen voor de school met den Bybel. We zyn door de zonde zoo verdwaasd, dat de ons van God geschonken weldaden, by na geene wel daden meer zyn. Maar zelfs by de geringste weldaad zyn we dankbaarheid schuldig en mo gen we ook nimmer vergeten God daarvoor te danken. Laat ons niet, nu we reeds geruimen tyd zuiver onderwijs voor onze kinderen genie ten, verflauwen. We zijn zulke dwaze schep selen. Indien we lang weldaden hebben geno ten, worden we haar gewoon, en wanneer we maar eenigermate uit druk verlost zyn, verge ten we dien druk maar al te spoedig. De mensch beklaagt zich, wanneer hy in 't kwade is en beroemt zich, wanneer het kwade voorbij is, zegt de Spreukendichter. En zoo kan het ook by ons zijn we kunnen gewoon zyn aan de weldaad van het onderwys op de school met den Bybel. Doch inplaats van te vertragen, zul len we gedurig meer en meer bereid dienen bevonden te worden om het goede te zoeken voor onze kinderen om te strijden met alle onze macht tegen het ongeloof en te zoeken naar den rykdom, dien God ons gegeven heeft in het Christelyk onderwys. We hebben een geweldigen stryd. En vergeleken by vroeger, zyn we dien stryd veel te boven, indien we letten op het vele goede, dat van ons Christe lyk onderwys uitgaat. Maar we zullen niet rus ten. Neen, zoolang de wereld bestaat, zullen we staan als vyanden tegen over elkander, 't Zwaard moet gericht tegen onze tegenstanders. Als we mogen bly ven gedenken den zegen ons tot hier toe van God geschonken, zal onze dankbaar heid grooter worden. Wanneer we een open oog houden voor den stryd, waartoe we ook nu nog geroepen worden, kunnen we zien, dat de over winning voor de school met den Bijbel er nog niet is. De wysheid der wereld heeft den kamp nog niet opgegeven, gelijk ze dan ook niet kan en nooit zal. Zoolang de wereld „de Wereld" en Gods Woord Gods Woordbiyft zullen die twee tegenover elkander blijven staan. Wel is er eenige ver drukking weggenomen wel genieten we meer dere vrijheid, dan in vroegere tyden, maar toch de tegenstand tegenover Gods Woord biyft de zelfde. Dat de aard van het neutrale onderwijs niet. is verbeterd, blykt wel uit het verzet van sommige openbare onderwyzers tegen de feest vreugde by de aanstaande kroning onzer jeug dige koningin. Dat de vyanden onzer school nog dezelfde vy anden zyn blykt wel uit hunne vrome wen- schen aangaande in te voeren leerplicht. Wel is de overheid ons in 't laatst meer genegen, doch dit alles is slechts schyn. Haar aard is niet veranderd. Neen, onze Chris telijke school, waarin we Gods zegenende hand zien wordt gedurig bestreden. En daaromwe mogen niet ophouden gedurig voor dien zegen te danken en we mogen niet ophouden te stry- den tegen het openbaar onderwys. Wordt vervolgd. ZENDINGSSCHOOL. Woensdagmiddag om half 3 uur in de Noor derkerk voor beide klassen. Verantwoording van Liefdegaven. „Draagt elkanders lasten" te Middelburg. Met vriendeiyken dank ontvangen van N. N. fl— fl— f— samen f3— tot dekking van de gemaakte onkosten voor de spreekbeurt van Ds. Van Lummel. Deze broeders hebben terecht begrepen, dat ons fondsje van dezen avond geen schadepost mag inboeken. Het was in waarheid een genotvollen avond en wy twyfelen niet of het gesprokene zal een zegen nalaten ook voor het geref. onderwys te dezer plaatse. K. le Cointre. Pennr. Vlissingen B. In dank ontvangenvoor de Zendingskas: van J. K. f0,10, van J. f 0,10, contributiëntwee a f 1.25, drie a fl,00, eene a 60 ct, eene a f0,50, drie a f0,25, eene k f 0,10, voorts eene keurige collectie postzegels van P. G. L. en een pakje dito van W. G voor de weezen: één gulden. Namens den Kerkeraad C. P. I. Dommisse scriba. Diaconaal Hulpbetoon Ondergeteekende, herinnert de leden van het Diaconaal Hulpbetoon, dat hare eerstvolgende vergaderiug niet zal gehouden worden Dinsdag a. s. maar D. V. Dinsdag 15 Maart ten huize van Mej. de Kruijter. Mej. Verhage. Idiotengesticht 's Heeren Roo. Met vriendelijken dank ontvangen van N. N. te Grypskerke een stuk katoen enz. en van p. M. Boucherie te Souburg uit het busje f 15,75. en van beiden voor de Zending: een partytje gebruikte postzegels. K. le Cointre, Diak. Corr. i i Ondergeteekende betuigt zijnen hartelyken dank voor de vele blijken van deelneming ont vangen bij het overlyden zijner geliefde Echt- genoote CATHARINA KAMERMANS. A. MUS. Middelburg, 4 Maart 1898. VAN worden Oude Walchersche Krullen zoo mogelijk in iedere verlangde wicht verzwaard en vergroot.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1898 | | pagina 3