Officiëele Berichten. INGEZONDEN STUKKEN. dies smeeken, dat het Hem moge behagen Zijnen Geest te paren bij het Woord. Littooij. v A II i A. De Reformatie in België. II. Eene der gewichtigste oorzaken, waardoor onder de toelating Gods de Hervormde Kerken in de Zuidelijke Nederlanden weder werden te gronde gericht, was de gestrenge en voortdu rende vervolging. In de Zuidelijke Nederlan den was de zetel van het bestuur. Een Mar- garetha van Parmaeen GranvéUeeen Alva hielden .hun verblijf te Brussel. Ook de Roomsche Kerk concentreerde daar hare macht. Te Brus sel was het Hofte Leuven de Hoogeschool, te Mechelen de aartsbisschoppelijke stoel gevestigd. Te Brussel werden de bloedplakkaten het eerst afgelezen en uitgevaardigd. Het gelukte ook de inquisitie zich veel meer in het Zuiden dan in het Noorden te doen gelden. Wij behoeven slechts de namen van Ruard Tapper, Frans Sonnius, Jan Gruwel, en Pieten' Titelman te noemen, om de vreese- UJke vervolgingen dier inquisitie, vooral in Vlaanderen in de geheugenis te roepen. Het getal martelaren onder de regeering van keizer Karei wordt gerekend op 50.000, de meesten daarvan waren Zuid-Nederlanders En hoe vele duizenden zyn daaraan onder Filips II en in Alva's dagen toegevoegd Het was in die dagen, dat al wat maar immer vluchten kon, het land verliet. Een Modet, een Taffin, een Datheen, een Ju nius en vele andere leeraars, waren verplicht het land te ruimen en toen de herders wer den geslagen, werden de schapen verstrooid. En wat een Alva met zyn ruw geweld niet had kunnen gedaan krijgen, dat voerde de meer geslepene en politieke Parma uit. Deze landvoogd wist nagenoeg al de Zuide- lyke Nederlanden weder onder Spanje te bren gen en daarmede aan de Katholieke Kerk de zegepraal over de Hervormden te verschaffen. Allerwege werden aan de Hervormden de voor rechten weder ontnomen, na langen bloedigen strijd en door de Pacificatie van Gend (1576) verkregen. Hiervan was het gevolg, dat de voor een deel teruggekeerde leeraars nu voor goed vertrokken en duizenden by duizenden, waaronder vele nyvere kooplieden en ryken, België verlieten en zich in Holland vestigden tot niet geringen bloei ook op stoffelyk gebied van steden als Amsterdam en Rotterdam. Maar ook h%eft de Beeldenstorm, of liever de onstuimige onchristelijke wijze, waarop de beel den enz. uit de Kerken werden weggedaan, aan de zaak der Hervorming veel schade toe gebracht. En al was het ook dat de Hervorm den en hunne leeraars voor het meerendeel hieraan niet schuldig stonden, de Roomschge- zinden zagen er hen toch op aan. Ook in Noord-Nederland woedde de Beelden storm maar niet in vergelijking met Zuid-Ne derland. Aldaar werden in drie of vier dagen ongeveer vierhonderd Kerken en Kloosters be roofd en geplunderd. Er heerschte in die dagen een geest van op roer en verzet en maar al te vaak voegden zich zoodanige geesten by de Hervormde Ker ken en trachtte het een met het ander te ver mengen, zoodat de beschuldiging van op roer te willen verwekken vrij algemeen aan gaande de Hervormden werd geloofd èn by de Overheid èn bij de Burgery. Ook dit maakte de onverdraagzaamheid jegens de Hervormden bitterder en scherper. Hulsebos. Tweetal te Veere ds. A. Dekker te Buitenpost en ds. H. Vissink te Westbroek. Beroepente Hoogeveen B Ds. W. A. Dekker te Naarden te Molenaarsgraaf ds. J. W. Gunst te Woerdente Nederhorst den Berg F. Gis pen cand. te Amsterdam te 's Gravenhage ds. H. Hoekstra te Schiedam Bte Vinkeveen ds. G. Wiersma te Hyum te Geldermalsem ds. J. C. v. Schelven te Dieren te Scharendyke gem. Eikerzee ds. T. Douma te Doornte Arn hem Ds. W. H. Gispen Jr. te Breukelen. Bedankt voor Wij he door ds. J. Meyer te Langealagvoor Baarland door ds. O. J. Geer- ling te Brouwershaven. Verslag, rekening en verantwoording van „Diaconaal hulpbetoon" te Vlissingen.Zesde jaarvergadering. Wederom zyn wy het einde van ons ver- eenigingsjaar genaderd. Het was de Heere, die ons ook dit jaar den arbeid der liefde deed verrichten. Was het in veel zwakheid, en zeer weinig krachten, toch heeft de Heere dien arbeid kennelijk gezegend. Hoewel wij dit jaar veel teleurstelling en weinig bemoediging ondervonden door krankheid en andere omstan digheden, zoo dat ons de moed wel eens ont zonk en wij het wel hadden willen opgeven, hebben wij besloten het toch maar voort te zetten. En de Heere heeft het alles welgemaakt en heeft ons niet beschaamd doen uitkomen. Zijn naam alleen komt de eere, de lof en dank toe. Getuige de goederen die wij weder Broeders Diakenen kunnen ter hand stellen. Onze ver- eeniging telt op dit oogenblik tien leden, eene zuster is door langdurige krankheid niet meer in staat de vergaderingen bij te wonen, de oudste zuster in ons midden telt 85 jaren en is nog onvermoeid en met lust werkzaam in dit liefdewerk. Geve de Heere dat zij en wij allen nog lang in gezondheid met lust en liefde dezen arbeid mogen verrichten, en neige de Heere nog vele harten tot dit liefdewerk mede te arbeiden. Zijnen naam tot eere. De goederen die afgemaakt zijn, zijn als volgt 6 lakens, :12 vrouwenhemden, 2 mansbroe ken, 6 vrouwenbroeken, 10 meisjeshemden, 3 vrouwenrokken, 4 vrouwenschorten, 1 jongens kieltje, 1 kinderzakje, 2 paar manskousen, 6 sloopen, 6 manshemden, 2 mansborstrokken, 4 meisjesbroeken, 6 jongenshemden, 2 kinder rokjes. 6 kinderschortjes, 1 bont broekje, 2 paar kinderkousen, 6 paar vrouwenkousen. Zij het onze vereeniging gegeven in afwach ting van 's Heeren zegen dit liefdewerk bij vernieuwing voort te zetten. Wij werden ook weder dit jaar trouw geholpen door eenige meisjes uit de gemeente, die weder kousen voor ons breidden, waarvoor wij hun sajet gaven. Wij konden dit jaar maar sober koopen, toch is dit ook weder uit eigen kas kunnen geschieden. De diaconie behoefde niet om geldelijke steun te worden gevraagd. Aan vrijwillige bijdragen en giften werd ont vangen f7,75 en voorts bedroegen de geheele inkomsten f 36,28 en de uitgaven f 36,28, zoodat wij niets over hebben maar ook niet te kort. Voorts hebben wij nog ontvangen21 el geel katoen, 5 knot sajet, 2 rokjes, 2 broekjes, 1 paar kousen, 13 paar mofjes, 9 kapertjes 16 wollen dasjes, 2 wollef mutsjes en 2 vrouwen- schorten. Het kleine busje bevatte f 7,751/J. De inkomsten en uitgaven loopen over De cember '96 tot en met December '97. De Secretaresse M. J. Gillissen—Pieterse. P. S. De f7,751/2 is verdeeld als volgt: f3,871/» voor 's Heeren Loo, f3,88 voor het Suppletiefonds. Classis Klundert. De e. k. Classis zal D. V. gehouden worden op Dinsdag 1 Februari '98 te Klundert. Punten voor het agendum gelieve men vöor 20 Jan. a. s. in te zenden by een der onder - geteekenden. Namens de roepende Kerk van Moerdyk A. P. Ardom, Praeses. W. Schrieck, Scriba. Verantwoording van Liefdegaven. Broeders Diakenen van de Geref. Kerk te Mid delburg (C) berichten met hartelyken dank aan de gemeente dat de collecte ten behoeve van het Idioten-meisje heeft opgebracht f56,20 en dat voor „de jongeling die voor zendeling wenscht opgeleid te worden" (aan diverse giften) is ontvangen f20,82. I. de Wolff, Diak. Boekh. ZENDING. In dank ontvangen voor de Zending uit de Catechisatiebus f6,15, uit het huisbusje van S. f3,75, gevonden in de collecte Noorderkerk f 0,50 en uit het busje van Marie le Cointre f 5.20. Namens gecomitteerden, J. v. Aabtsen Jr. Penningm. Diaconaal Hulpbetoon Ondergeteekende herinnert de zusters van „Diaconaal Hulpbetoon" dat hare eerste byeen- komst D. V. zal plaats hebben a. s, Dinsdag 11 Januari ten huize van Mej. de Wed. Nach tegaal. Mej. Verhage. ldiotenge sticht 's Heeren Loo Ons eerste stukje in den nieuwen jaarkring zy een woord van dank aan alle belangstellen den in den arbeid onder de ongelukkige Idioten. Dank voor gebed en gaven waarmede dezen arbeid zoo rykeiyk werd gesteund. Dank ook aan de jonge vrienden en vriendinnen die zoo trouw met hun busjes in de gemeente omgaan. Niet het minst dank ook aan de Zusterkring 's Heeren Loo die nu bijna een jaar lang zoo trouw te saam komt om werkzaam te zijn tot kleeding of dekking onzer ongelukkigen Bovenal dank aan den Heere die tot dit alles de harten neigde. Moge ook in 1898 Zynen zegen rusten op den arbeid onder de Idioten, op het Bestuur en het verpleegpersoneel en op allen die dezen arbeid steunen in welken vorm ook. Wij bevelen ons bij voortduring aan tot het ontvangen van giften. In plaats van Corns de Jonge, die langen tijd met zijn busje rondging en waarvoor wij hem dank zeggen, zal voortaan Abr. Dieremanse zorgen. Hem en de overige collectantjes bevelen wij mede vriendelijk aan. Als eerste giften mogen wij thans vermelden van N. N f 1,00. Uit het huis-busje van S. f3,00 uit het busje voor de arme idioten van Mej. V. te V. f9,40 en van N. N. f 3,00. (Dit laatste nog in het oude jaar ontvangen doch in de vorige opgave abusievelijk uitgevallen.) K. le Cointre, Diak.-Corr. Israels profetenscholen en haar roep stem voor onzen tijd Rede van Prof. Biesterveld, in 't belang van de Theol. School, gehouden te Sprang, 28 Dec.j. I. Ook in den arbeid van het Koninkrijk Gods - zoo begon Spreker schijnt het dat elke zaak haar eigen tijd heeft. Enkele jaren ge leden was algemeen de belangstelling gaande voor het Chr. Onderwys op de lagere school. Wanneer men daarvoor een spreekbeurt kwam vervullen, kon men rekenen op een talrijk ge hoor, op ontsloten harten en beurzen. In onzen tyd is het de Chr. Philantrophie, die op den voorgrond staat.Velen gaan daarin op. En deze liefd ear beid is zeer goed, en dringend noodig, hy behoort ook tot onze roeping. Heeft de zaak van het Lager en Hooger On derwijs bij ons Christenvolk niet meer die be langstelling als vroeger? Indien dat waar is, dan is het een droevig en onrustwekkend ver- schynsel. De strijd toch tusschen Christus en Satan wordt in beginsel het felst gestreden op het terrein van het denken. Vele menschen meenen, dat een geleerde, die rustig op zijn kamer zit te studeeren, niet zoo gevaarlijk is als een Napoleon de Groote b. v. Men vreest meer voor den anarchist en den revolutionairen socialist dan voor den stillen denker. Welk eene vergissingNapoleon is niet meer, maar de mannen der wetenschap, de Encyclopedisten van Frankrijk beheerschen nog de toestanden. Een Godvergeten wysgeer houdt eeuwenlang de geesten in bedwang. Tegen die wetenschap, die haar goddeloos beginsel in kerk en maat- schappy indraagt hebben wij te getuigen. En het zijn bizonder de Dienaren des Woords, die de Gemeente op deze dingen hebben te wijzen, op de voetangels en klemmen, die er liggen op dit pad. Na deze inleiding sprak de Hoogleeraar naar aanl. van 2 Kon. 4 38b over „Israels profeten scholen en haar roepstem voor onzen tijd." Ach tereenvolgens verder ontwikkeldI de nood- zakeiykheid van zulke scholenH de zegen, die voor Kerk en maatschappij van zulke scho len uitgaat; III de verplichting der gemeente, om die scholen te onderhouden. I. In Israël was aan de stam van Levi op gedragen het onderwys van onwetenden en dwalenden. De Levieten hadden te zorgen, dat Gods inzettingen werden gehandhaafd en de kennis daarvan wierd voortgeplant. In later tyd by de vermeerdering des volks, werd een stuk van die taak afgedragen aan de pro feten. Men had profeten in tweeërlei zin man nen, op buitengewone manier geroepen en be kwaamd om in donkere tijden de openbaring Gods luide uit te roepen en aan hare inschrift- stelling te arbeidenèn mannen, die geene bi- zondere en nieuwe openbaringen brachten,!maar die het volk hadden te onderwyzen in 's Heeren wet en dienaren van het heiligdom moesten zyn. Dat biykt uit de Profetenscholen. Bij de uitnemendste Godsmannen waren jongelingen, om van hen te leeren de kennis van Gods wet, van het godsdienstig en burgeriyk recht enz., opdat zy later by afwyking des volks getuigen konden zyn van des Heeren heiligen wil. Een diepgaand onderwys was er noodig voor de inrichting en de bedoeling der Wet. Die Profetenscholen roepen ons toe, dat zulke scholen dringend noodzakeiyk zyn. Veel men-

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1898 | | pagina 2