HUISZEGENS. Scheurkalenders Almanakken Officiëcle Berichten. Advertentiën. armhartigheid. Het middenstuk op de lange tafel vormt de hoop dekens er zijn er 7 en daaromheen liggen in bonte rijen geschaardhemden en broeken, kousen en rokken, lakens ensloopen, schorten en boezeroenen. Kortom allerlei lijf- en beddegoed. Straks zal ieder dergenen die ver klaard heeft behoefte te hebben, en wiens verzoek ook onderzoek lijden kan zyn pakje komen halen, en menige arme zal van avond een nuttig stuk rijker zijn. En al weder een keer te meer zal voor menigeen door de practyk duidelyk geworden zyn, dat het geven zaligheid is. Immers geven veronderstelt hebben, en meer nog geven onderstelt overhebben. Overvloed is geen vereischte om te kunnen geven, maar hetzy van overvloed, hetzij van nooddruft, een hart om te geven, een hart dat overheeft, hetzij dan in arbeid of in geld, moet er in ieder geval zijn, en 't bezit van zulk een hart is een groote schat, dat in den boezem om te dragen, een groote zaligheid. Zender dat geluk daalt het geluk van het hebben tot niets, dan is het hebben zelfs geen hebben meer. Die heeft en niet geven kan heeft de vrye beschikking over het zijne niet. Hij is in de macht van zijne bezitting, die bezit hem. Alle slavernij onteert den vrijen mensch, en maakt hem ellendig. De slavernij van het wereldsch goed, zoowel als die van iedere andere passie. Daarom is ook de Bijbel, onze Bybel, vol van beloften, waarvan ik er eenige tot een tuiltje samenvatten wil en aanbieden aan de Vereeniging die ons jaar op jaar zoo liefderijk steunt in het werk der barmhartigheid, en een taak op zich neemt door grove mannenhanden niet te volbrengen. De zegenende ziel zal vet gemaakt worden, en die bevochtigt, zal ook zelfs een vroege regen worden, zegt de Spreukendichter in Cap. 11. In Deut. doet God door Mozes verkondigen „Gij zult uwen broeder, die arm is, mildelijk geven. Om dezer zake wil zal de Heere uw God u zegenen in al uw werk, en in alles waar aan gij uwe hand slaat, Psalmisten hebben gezongen „Welgelukzalig is hij, die zich edelmoedig ge draagt jegens een ellendige, de Heere zal hem bewaren ten dage des kwaads." Profeten hebben betuigd„Zoo gij uwe ziel opent voor den hongerige, en de bedrukte ziel verzadigt, dan zal uw licht in de duisternis opgaan en uwe donkerheid zal zyn als op den middag." En Hij die meer was dan Salomo en Mozes, dan Psalmdichters en Profeten, sprak eenmaal „Geef, en u zal gegeven worden, een goede, neergedrukte, geschudde en overloopende maat zal men in uwen schoot gevenwant met dezelfde maat waarmede gij meet zal uweder- gemeten worden." Ziedaar woorden zoo ik hoop onze Diaconessen tot aanmoediging en haren be- gunstigsters tot aansporing om, als de gelegen heid een volgend jaar presenteert, een gang naar het Koorkerkhof niet te verzuimen. P. J. de Kruijter. Middelburg, 30 Nov. 1897. Koudekerke. J.l. Zondag werd het orgel in de Geref. Kerk alhier in gebrnik genomen. Onzen leeraar Ds. J. Zyp sprak naar aanleiding van Ps. 150 een schoon en toepasselijk woord. De heer A. Verhage, organistder Geref. Kerk van Middel burg C, had welwillend op zich genomen het orgel voor dezen Zondag te bespelen. Het instrument voldoet zeer goed en strekt den leverancier, den heer A. S. J. Dekker te Goes tot eer. Beroepen te Winsum-Baard ds. E. Prinsen te Oostwoldte Hoogeveen B ds. J. E. Vonken- berg te Voorthuizen te Haamstede dhr. R. Koolstra cand. te Dokkumte Oosterland op Duiveland ds. J. Meulink te Dussen te Marken ds. J. de Koning te Mijdrechtte Giessendam B ds. C. Steketee te Bolnes; te Bleiswyk ds. F. W. Sluijter te Maassluis. Aangenomen naar Kalamazoo (St. Michigan, N. Am.) door ds. F. Fortuin (te Hilversum naar Marken door ds. J. Koning te Mijdrecht. Bedankt voor Stiensdoords. J. C. Raamsdonk te Beverwijkvoor 's Gravenhage B door ds. J, E. Yonkenberg te Voorthuizenvoor Montfoort door ds. A. de Vlieg te Renkum voor Stap horst door ds. E. Vonk te Ambt Vollenhove. Aan den avond van j.l. Zondag nam onze be minde leeraar, Ds. J. D. van der Velden, afscheid van de Kerk van Middelburg C, met eene kern achtige, doorwrochte rede naar aanleiding van Ps. 28 vs. 9. Eene overtalrijke schare, waaronder afgevaardigden en leden van de beide andere groepen der Geref. Kerk van Middelburg en afgevaardigden van genabuurde Kerken uit de Class,e was opgekomen om hiervan getuige te zyn. Had de leeraar in de ochtend-prediking zijne wenschen voor de gemeente, welke hy 5' 2 jaar diende, samengevat in de uitspraak van den Apostel Paulus in Coll. 3 vs. 14, 15 en 16a, in de avondsamenkomst jstortte hij de bede voor haar uit, welke vervat is in bovengenoemden tekst. Mede namens den Kerkeraad richtte de consu lent, ds. Littooij, aan het slot een woord van dank aan den scheidenden leeraar. Daarna bad de gemeente hem toe Ps. 1214. Opdat de Allerhoogste van alles de eer zou ont vangen, verzocht ds. v. d. Velden de gemeente aan te heffen Ps. 72:11. Met weemoed ziet de Kerkeraad haren trouwen en ijverigen dienaar heengaan, en dankt hem nogmaals voor zijn on verflauwden ijver in de vervulling van zijn dienstwerk-, in 't bizonder voor zyn warme belangstelling in de jeugdige leden der kerk en het degelijke jmderwijs hun gegeven. Moge 't nog in de toekomst rijke vruchten doen aanschouwen tot eer van den grooten Naam Zij de Heere hem en de zijnen verder ten goede nabij en krone Hij zijn arbeid in de Kerk van Klundert met Zijn goddelijken zegen. De Kerkeraad der Geref. Kerk van Middelburg C, namens hem, J. Maljers, h. t. Pr. O. Verhage, h. t. Scr. Middelburg, 2 Dec. 1897. Vergadering van den ring „Walcheren" op Donderdag 9 Dec. '97, 's avonds 6 ure, in de consistorie Ger. Kerk A te Middelburg. 1. Opening. 2. Lezing der notulen. 3. Vrijheid, Gelijkheiden Broederschap. Lezing door den heer A. S. J. Dekker van Goes. 4. Godsdienst en beschaving.ini. P. Suurmond. 5. Iets uit den tijd der Batavieren. Inl. C. de Neef. 6. Tijdsbepaling volgende vergadering. 7. Sluiting De Secretaris, Veere, Dec. '97. J. A. Luijk. Collecten in de Gereformeerde Kerken der Classis Middelburg, voor een half jaar vastge steld 9 November 1897. Januari. Hulpbehoevende Kerken. Februari. Krankzinnigen en Idioten. Maart. Emeriti. Pred. Wed. Weezen. April. Theol. School en Vrije Universiteit. Mei. Provinciaal Studiefonds E bonis publicis. Juni. De Zending onder Heidenen en Mohamedanen. Penningmeester voor deze collecten is br. F. J. van Ditmars, Nieuwe Vlissingsche weg by Middelburg. Den eersten Donderdag van iedere maand houdt deze broeder D. V. van des voormiddags elf tot twaalf uur zitting in de consistoriekamer der Gasthuiskerk (Lange Delft) om het in de vorige maand gecollecteerde in ontvangst te nemen.Zegt het Voort. Verantwoording van Liefdegaven. Door den boekh. der K. Kas in dank ont vangen uit de collecte 28 Nov. van N. N. f 2.50 voor de plaats, van N. N. f2.50 idem, voor de plaats f 2.50 M. de W. Bezorgd bij br. C. Ver hage van S. f 0.50 voor de plaats. I. de Wolff. Vlissingen B. In dank ontvangen voor de Zending contributie f 1.25. N.B. Nog weinige contributiën of busjes voor de Zending kwamen tot hiertoe in. Dringend verzoeken deputaten, de contributiën enz. alsnog in de maand December in te zenden. Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes Jr., Scriba. DiaconaalHulpbetoon. Met harteiyken dank ontvangen van J. fl,05. Mej. Verhage. ItOKK KKOOltDKELJAG. Van de firma Boekhandel, voorheen HöVEKER en WORMSER ontvingen wij een achttal ver schillende boekjes, verhalen voor onze knapen en meisjes. Deze firma handhaaft ook op dit gebied voortdurend haren goeden naam. Onze ruimte laat natuurlijk niet toe in eene bespreking van al deze boekjes te treden. Wat wy er uit lazen en zagen (ze zijn met mooie plaatjes ver sierd) voldeed ons uitnemend. Ouders Wanneer gy een boekje koopt voor uwe kinderen, neem dan toch maar niet het eerste het beste, wat men u handen geeft. Hebt gy geen tijd het eerst door te lezen, zie dan tenminste naar den uitgever, onder aan den titel. Onder meer christelijke uitgevers, die u iets goeds waarborgen, neemt Höveker en Wormser eene uitnemende plaats in. Om nog iets van deze boekjes te zeggen, ze zjjn ten deele'van buitenlandsche afkomst, van schrijfsters als Hesba Stretton, Mevrouw Sher wood, mevr. de Pressensé, in onze taal overgezet, ten deele van Hollandsche schrijvers als J. de LiefdeP. Vergers en A. J. Hoogenbirk. Ze zyn geheel nieuw, of reeds een of meermalen herdrukt. De inhoud beweegt zich op huiselijk en maatschappelijk, maar ook op vaderlandsch- historisch gebied. Zoo is er een getiteld Enkhuizen in den Geuzentijd en een dat heet Het Complot, een verhaal uit den tijd van Prins Willem III. Nogmaals, wij bevelen deze boekjes van gan- scher harte aan. Zij bevatten een schat van kennis en goede ontspanning voor onze jeugd. Hulsebos. Wat is Calvinisme Een samenspraak door Rev. WILLIAM D. SMITH d. d. Uit het En- Engels door W. G. STEVENS met een aan bevelend woord van Ds. M. J. VAN DER HOOGT. Harderwijk. A. J. Wuestman. Prijs 40 et. Wie prijs stelt op meerdere heldere kennis van de gewichtigst gereformeerde leerstukken, wie een onwetenden tegenstander op de pun ten, waarop de gereformeerde leer liet meest wordt gelasterd en tegen gestaan, bescheiden lek wil inlichten, koopt dit schoone boekske, leze het en geve het den onwetenden tegen stander in handen. Het is eene vrucht van Amerikaanschen bo dem, alhier geïmporteerd (door vertaling en uitgave). Daarom beantwoordt voor ons de titel niet geheel aan den inhoud. Bij de ontwikkeling, welke de gereformeerde leer ten onzent, ook op het gebied der ge- meene gratie reeds mag hebben, zouden wij on der dezen titel meer hebben verwacht, dan het boekske geeft. Ook maakt het elfde of laatste hoofdstuk (Het Belijdenis doen) niet zoo gunstigen indruk als de voorgaande. Maar hiermede nemen wy niets van onze aanbeveling terug. Hulsebos. De Ethiek in de Gereformeerde Theologie. Rede bij de overdracht van het rectoraat der Vr^e Universiteit te Amsterdam op 20 October 1897 door dr. W. GEESINK. Amsterdam. Kirchner. Het spreekt wel van zelf, dat ons blad de plaats niet is voor eene bespreking van deze doorwrochte rede zooals de aard daarvan is eischende. Wat evenwel mag, is onze blijdschap uit te spreken, dat ook dit deel der Theologische wetenschap de ethiek of christelijke zedeleer, wederom op wetenschappelijke wijze uit de ge reformeerde beginselen wordt behandeld en op gebouwd. Dit vak was door de jammerlijke verwaarloozing der gereformeerde theologie in de voorgaande eeuw geheel in handen van het ongeloof gekomen. Voor predikanten en ont wikkelde gemeenteleden is het goed deze rede te lezen en te herlezen. Met verlangen zien wij naar meerdere vruchten van Br. Geesinks arbeid uit De capaciteit van het gehoor zal wel wat op de proef zijn gesteld bij het aanhooren van deze rede, die ruim tachtig bladzijden druks royaal octavo beslaat. Hulsebos Ontvangen eene ruime sorteering WAND- of KAMERTEKSTEN op Stramien, glas of Zwart fluweel en metDelsch Schilder werk. Deze laatste zijn in den vorm van tegeltjes en kunnen met water afgesponsd wor den. in alle soorten en prijzen. van af fl cent en hooger. Onder beleefde aanbeveling, LS soumis.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1897 | | pagina 3